Постанова № 57263391, 12.04.2016, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
755/4169/16-а
Номер документу
57263391
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 755/4169/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" квітня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Чех Н.А.

з участю секретаря - Кузьменко А.М.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі місті Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом посилаючись на те, що 03.09.2010 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ відповідачем призначена пенсія за вислугу років в розмірі 80 % від місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На даний час перебуває на посаді прокурора Київської місцевої прокуратури № 4, згідно наказу виконувача обов'язків прокурора м. Києва від 14.11.2015 року № 4170к, та тимчасово, на період роботи на вищевказаній посаді, призначена раніше пенсія не виплачується згідно ст. 58 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» збільшено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, у тому числі і прокуратури. Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка діяла на час призначення їй пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. 18.02.2016 року позивач звернуся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», долучивши до заяви довідку прокуратури м. Києва від 19.01.2016 року № 18/23 про розмір суми місячної заробітної плати. 22.02.2016 року рішенням начальника Управління було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213. Вважає дії відповідача незаконними і такими, що порушують права.

В судовому засіданні позич підтримав обставини викладені в позовні, уточнені позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засідання позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, врахувати письмові заперечення.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Як встановлено в суді, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва, яка призначена в розмірі 80 % за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ.

19.01.2016 року Прокуратурою м. Києва було видано довідку про розмір заробітної плати. З даною довідкою позивач звернувся до відповідача задля перерахунку пенсії, проте отримав відмову.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-Х11 (в редакції, чинній на момент призначення мені пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на два відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Згідно ст. ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних, відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України що до пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення «Про помічника-консультанта народного депутата України».

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України що до пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 стосуються порядку призначення пенсій прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсій різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права громадян на соціальний захист (рішення Конституційного суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) та дійшов висновку, що розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічну правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10.12.2013 року (справа № 21-348а13) та 17.12.2013 року (справа № 21-445а 13).

У зазначених рішеннях Верховний Суд України прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури мас застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії.

Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятий за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт. що містить відповідну норму права.

Таким чином, застосування до спірних правовідносин норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 є безпідставним, та таким, що суперечить ст. 58 Конституції України.

Враховуючи викладені обставини та вимоги законодавства, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись Конституцією України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року, керуючись ст. 11, 17, 71, 158-163, 186 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі місті Києва від 22.02.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури міста Києва від 19.01.2016 року № 18/23 про розмір суми місячної заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі місті Києва здійснити з 01.01.2016 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року, що діяв на час призначення пенсії у розмірі 80 % від місячного заробітку, вказаному у довідці № 18/23 прокуратури міста Києва від 19.01.2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня оголошення постанови в повному обсязі, а учасниками судового розгляду, які не були присутні у судовому засіданні протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: