Постанова № 57261502, 18.04.2016, Лохвицький районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
18.04.2016
Номер справи
538/612/16-а
Номер документу
57261502
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 538/612/16-а

Провадження № 2-а/538/17/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2016 року суддя Лохвицького районного суду Полтавської області Сегет Я.С., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лохвицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування рішення про відмову в перерахуванні пенсії , -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Лохвицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області прохаючи скасувати рішення Лохвицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 22 березня 2016р. № 43 та зобов»язати Лохвицьке об»єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести перерахунок пенсії у відповідності до довідки про заробітну плату, яка видана відділом освіти Лохвицької районної державної адміністрації Полтавської області № 01-13/276 від 11.03.2016р.

Ухвалою суду від 07.04.2016 року у справі застосоване скорочене провадження.

12.04.2016 року відповідач надав до суду письмові заперечення, які зводяться до того, що відповідно до п. 5 Перехідних положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодав-чих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національ-ний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ряд інших. Просить в задоволенні позову відмовити.

Ознайомившись із матеріалами справи, дослідивши та давши оцінку доказам по справі суд прийшов до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод, ратифікованою Верховною радою України 17.07.1997р., кожен при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов'язків або встановленні обґрунтованості будь якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має стаж державного службовця з 01.04.1965р. по 15.01.1997 р. На пенсію вийшов 01.01.1997р. з посади головного спеціаліста відділу освіти Лохвицької райдержадміністрації.

З 01.12.2015р. працюючим державним службовцям розмір заробітньої плати підвищено на 25 відсотків, згідно постанови КМУ від 09.12.2015р. № 1013.

Реалізуючи право на перерахунок пенсії, позивач 14.03.2016р. звернувся Лохвицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із клопотанням про перерахунок пенсії.

Відповідачем по справі листом від 24.03.2016 р. № К-10/08 позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату № 01-13/276 виданої відділом освіти Лохвицької РДА 11.03.2016р. ( а. с. 6 ). В рішенні Лохвицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про відмову в перерахунку пенсії від 22.03.2016р. № 43 зазначено, що відповідно до п. 5 Перехідних положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів в т.ч. Закону України «Про державну службу» ( а. с. 7 ).

Із зазначеним рішенням відповідача позивач не погодився та вважає його неправомірним та таким, що не відповідає діючому законодавству,

Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів » з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів ( тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Відповідно до довідки про заробітну плату, виданої відділом освіти Лохвицької районної державної адміністрації Полтавської області № 01-13/276 від 11.03.2016р., що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді головного спеціаліста відділу освіти Лохвицької райдержадміністрації з 01.01.2016 року становить 3744,30 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі.

Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, шо вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб»єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов»язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача (у рішенні від 22.03.2016 року № 43 та в запереченні № 12/06 від 12.04.2016 року) про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв»язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.

Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються ( в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений законом № 213-VІІІ не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

01.01.1997 року позивачеві була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», тобто до набрання чинності закону № 213-VІІ, тому виходячи з Конституційних засад даний закон не може поширюватися на позивача.

Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів, щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.

Отже, зміни внесені до Закону України "Про державну службу" законом № 213-VІІІ стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Тому, норми ст. 37 3акону України «Про державну службу», діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» позивач, який у 1997 році вийшов на пенсію державного службовця з посади головного спеціаліста відділу освіти Лохвицької райдержадміністрації, має право на перерахунок пенсії в зв"язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу.

З 01 січня 2016 року було підвищено розмір заробітної плати головному спеціалісту відділу освіти Лохвицької райдержадміністрації до 3744,30 грн., що підтверджується довідкою відділу освіти Лохвицької райдержадміністрації від 11.03.2016 року № 01-13/276.

14.03.2016 року позивач звернувся до Лохвицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про перерахунок пенсії державного службовця в зв"язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, однак 22.03.2016 року відповідач своїм рішенням № 43 відмовив йому у перерахунку пенсії.

Відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.

Суд вважає, що перерахунок позивачу у зв'язку з підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям має відбуватись з 01.03.2016 року, оскільки позивач звернувся до Лохвицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про перерахунок 14.03.2016 року.

Враховуючи вищевикпадене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з 01.03.2016р. у зв»язку з підвищенням заробітної плати головному спеціалісту відділу освіти Лохвицької райдержадміністрації - державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не грунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись вимогами Конвенції про захист прав і основних свобод людини ст. 8, ч. 3 ст. 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 3акону України «Про державну службу», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», та керуючись ст.ст. 2, 6, 10, 11, 14, 70, 71, 94, 158-163, 183-2, 186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 про скасування рішення про відмову в перерахуванні пенсії - задовольнити.

Скасувати рішення Лохвицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 22 березня 2016р. № 43 про відмову в перерахунку пенсії.

Зобов»язати Лохвицьке об»єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 01.03.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, відповідно до Постанови КМУ від 09 грудня 2015 року № 1013 та до довідки про заробітну плату, яка видана відділом освіти Лохвицької районної державної адміністрації Полтавської області № 01-13/276 від 11.03.2016р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лохвицький районний суд Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СУДДЯ Я. С. СЕГЕТ