Постанова № 57260093, 01.04.2016, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
01.04.2016
Номер справи
361/83/16-а
Номер документу
57260093
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 361/83/16-а

Провадження № 2-а/361/52/16

01.04.2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2016 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючої судді Маценко Н.П.

при секретарі Телепі Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок

в с т а н о в и в:

У січні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області щодо відмови їй у перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із заробітної плати в сумі 378-82 крб. за роботу в період з 26 по 27 квітня 1986 року в зоні відчуження у місті Чорнобиль протиправними; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області провести їй перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із заробітної плати в сумі 378-82 (триста сімдесят вісім карбованців 82 копійки) крб. за роботу в період з 26 по 27 квітня 1986 року в зоні відчуження у місті Чорнобиль, та виплатити, починаючи з 02 березня 2015 року з урахуванням уже проведених виплат.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що вона є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом ІІ групи довічно, хвороба пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, при цьому має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до вимог вказаного Закону.

У період з 26 по 27 квітня 1987 року згідно із наказом Припятського автотранспортного підприємства 31015 № 229 від 25.04.1986 року була викликана на роботу 26 квітня та 27 квітня 1987 року, для організації міроприємств по евакуації мешканців та інших обовязків (копія маршрутного листа, табеля робочого часу та наказу додається).

Відповідно до платіжних документів їй виплачено заробітну плату в розмірі 253-82 руб. та премію в розмірі 125-00 руб. Виходячи з наведеного, розмір заробітної плати за період роботи з 26 по 27 квітня 1986 року в зоні відчуженні по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС складає 378,82 крб. (253,82 крб. - фактично виплачена заробітна плата та 125,00 крб. - премія).

02 березня 2015 року вона звернулася з заявою про перерахунок пенсії по інвалідності із зазначеної вище суми заробітної плати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС у квітні 1986 року до Управління ПФУ.

09 липня 2015 року їй надіслано рішення від 11.03.2015 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії у звязку із ненаданням копій первинних документів, які б підтверджували нарахування й виплату премії.

12 серпня 2015 року повторно звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та додатково надала довідку про заробіток від 07.07.2015 року.

Листом від 28.11.2015 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії.

Вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії є протиправними. З наведених підстав змушена звернутися до суду.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала, дала пояснення аналогічні фабулі позовної заяви.

Відповідач ОСОБА_3 обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області у судове засідання не зявився, надіслав заперечення проти позову та клопотання про розгляд даної справи у відсутності його представника.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом ІІ групи довічно, хвороба пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, про що свідчать відповідні посвідчення.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до вимог ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно із наказом Припятського автотранспортного підприємства 31015 № 229 від 25.04.1986 року позивач викликана на роботу 26 квітня та 27 квітня 1987 року, для організації міроприємств по евакуації мешканців та інших обовязків у період з 26 по 27 квітня 1987 року, що також підтверджується копією подорожнього листа та табелем обліку робочого часу.

Згідно із платіжними документами ОСОБА_1 виплачено заробітну плату в розмірі 253,82 руб. та премію в розмірі 125 руб. Виходячи з наведеного, розмір заробітної плати за період роботи з 26 по 27 квітня 1986 року в зоні відчуженні по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС складає 378,82 крб.

02 березня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності із зазначеної вище суми заробітної плати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС у квітні 1986 року до Управління ПФУ.

Рішенням від 11.03.2015 року їй відмовлено у проведенні перерахунку пенсії із заробітної плати за роботу у зоні відчуження на підставі довідки від 04.08.2014 року.

12 серпня 2015 року позивач повторно звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та додатково надала довідку про заробіток від 07.07.2015 року.

Листом від 28.11.2015 року відповідач повідомив позивачу про відмову у перерахунку у звязку із не наданням Положення про преміювання, що діяло на той час на підприємстві та документів, які б свідчили про те, що премія виплачувалась саме за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР і розпорядженням Міненерго СРСР для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування.

Частинами 1 та 2 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. У всіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Відповідно до ч. 3 ст. 54 цього ж Закону умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії

у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Згідно із ч. 4 ст. 57 вказаного Закону порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

01 січня 2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).

Із п. 1 цієї постанови Кабінету Міністрів України вбачається, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У п. 1 даного Порядку передбачено, що за бажанням осіб пенсії можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

За змістом підпункту 4 п. 3 Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно до пункту 1 постанови ОСОБА_4 комітету КПРС, Президії Верховної ОСОБА_4 СРСР, ОСОБА_4 Міністрів СРСР та Всесоюзної ОСОБА_4 Професійних Спілок від 07 травня 1986 року № 524-156 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції" оплата праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, проводилася по підвищеним до 100 % тарифним ставкам і посадовим окладам.

Згідно із підпунктом 3 пункту 1 постанови ОСОБА_4 Міністрів Української РСР та Української республіканської ради професійних спілок від 10 червня 1096 року № 207-7 "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища" працівникам підприємств, організацій та установ (незалежно від їх відомчої підпорядкованості), які безпосередньо приймали участь в роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мала виплачуватись премія в розмірі, який не повинен був перевищувати, 400 крб. на місяць.

У п. 6 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, встановлено, що в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови ОСОБА_4 Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (не більш як 400 крб. на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

Згідно із вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 70 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси та інтереси своїх дітей.

За змістом ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

З урахуванням наведених обставин дії Управління ПФУ щодо відмови позивачу як інваліду ІІ групи довічно внаслідок Чорнобильської катастрофи у перерахунку пенсії із його заробітку в зоні відчуження у квітні 1986 року в сумі 378-82 крб. є протиправними.

Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок має проводитись з дня звернення особи до Управління ПФУ за таким перерахунком пенсії. Із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася до відповідача 02.03.2015 року, отже перерахунок слід зобовязати здійснити саме із дати звернення.

Керуючись ст. ст. 159-163 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

позов задовольнити.

Визнати протиправними дії області Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із заробітної плати в сумі 378-82 крб. за роботу в період з 26 по 27 квітня 1986 року в зоні відчуження у місті Чорнобиль протиправними.

Зобов'язати ОСОБА_3 обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із заробітної плати в сумі 378-82 (триста сімдесят вісім карбованців 82 копійки) крб. за роботу в період з 26 по 27 квітня 1986 року в зоні відчуження у місті Чорнобиль, та виплатити, починаючи з 02 березня 2015 року з урахуванням уже проведених виплат.

Постанова суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.

Суддя Н. П. Маценко