Постанова № 57258552, 14.04.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2016
Номер справи
345/2487/15-а
Номер документу
57258552
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2016 року Справа № 876/8149/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Кухтея Р. В., Яворського І. О.;

за участю секретаря судового засідання - Мельничук Б. Б.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16 липня 2015 року в справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

01 липня 2015 року Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області про визнання відмови управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області від 18 червня 205 року № 218/я-15 у перерахунку пенсії з урахуванням періоду роботи позивача з 28 лютого 2012 року по 24 травня 2015 року водієм автобуса на регулярних міських пасажирських маршрутах в 5-ому філіалі автобусного парку ГУП «Мосміськтранс» Російської Федерації незаконною та зобов'язати відповідача провести такий перерахунок пенсії за вказаний період.

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що відмова управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області у перерахунку пенсії є безпідставною та не ґрунтується на нормах чинного законодавства України.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16 липня 2015 року позов задоволено. Визнано відмову управління пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі щодо перерахунку пенсії з урахуванням періоду роботи ОСОБА_1 з 28 лютого 2012 року до 24 травня 2015 року водієм автобуса на регулярних міських пасажирських маршрутах в 5-му філіалі автобусного парку ГУП «Мосміськтранс» Російської Федерації неправомірною та зобов'язано управління пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі провести даний перерахунок пенсії за вказаний період.

Зазначену постанову мотивовано тим, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням періоду роботи позивача з 28 лютого 2012 року до 24 травня 2015 року водієм автобуса на регулярних міських пасажирських маршрутах в 5-му філіалі автобусного парку ГУП «Мосміськтранс» Російської Федерації є неправомірними.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем - управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що оскаржуване рішення суду першої інстанції є незаконним, необґрунтованим та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 16 лютого 2012 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах (а.с.11). Однак після виходу на пенсію позивач продовжив працювати водієм автобуса на регулярних міських пасажирських маршрутах в 5-му філіалі автобусного парку ГУП «Мосміськтранс» Російської Федерації. На даній посаді він працював до 24 травня 2015 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 досягши 60-ти років ОСОБА_1 перейшов на пенсію по віку. В зв'язку з тим, що у нього збільшився страховий стаж, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі з приводу перерахунку пенсії.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі позивачу у перерахунку було відмовлено, що підтверджується відповіддю управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі від 18 червня 2015 року № 218/я-15, у якій відповідач зазначив, що для проведення перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжували працювати за межами України, немає підстав.

Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції частково погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року ст.6 п.п. 2,3 для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Відповідно до п. 11 ч. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФУ від 25 листопада 2005року N 22-1 п. 14. до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу та заробітної плати після призначення пенсії, у зв'язку із зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами «б», «в», «т» пункту 7, пунктом 13. Згідно підпункту «в» пункту 7 особи, яким пенсія призначається відповідно до міждержавних Договорів (Угод) в. галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1, позивачем такі документи було надано.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що дії управління пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням періоду роботи позивача до 24 травня 2015 року водієм автобуса на регулярних міських пасажирських маршрутах в 5-му філіалі автобусного парку ГУП «Мосміськтранс» Російської Федерації слід визнати неправомірними.

Разом з тим, судом першої інстанції залишено поза увагою те, що згідно трудової книжки позивача, копія якої міститься в матеріалах справи, ОСОБА_1 працював водієм автобуса на регулярних міських пасажирських маршрутах в 5-му філіалі автобусного парку ГУП «Мосміськтранс» Російської Федерації з 28 лютого 2012 року по 25 липня 2012 року, з 18 вересня 2012 року по 12 липня 2013 року, з 10 жовтня 2013 року по 09 червня 2014 року, з 29 серпня 2014 року по 24 травня 2015 року (а.с. 5-6), а не безперервно - з 28 лютого 2012 року по 24 травня 2015 року.

Відтак, саме стаж роботи ОСОБА_1 з 28 лютого 2012 року по 25 липня 2012 року, з 18 вересня 2012 року по 12 липня 2013 року, з 10 жовтня 2013 року по 09 червня 2014 року, з 29 серпня 2014 року по 24 травня 2015 року водієм автобуса на регулярних міських пасажирських маршрутах в 5-му філіалі автобусного парку ГУП «Мосміськтранс» Російської Федерації слід зарахувати позивачу при здійсненні управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області перерахунку пенсії.

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на неповно, необ'єктивно і всебічно не з'ясованих обставинах, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 41, 158-163, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області - задовольнити частково.

Постанову Калуського міськрайонного судуІвано-Франківської області від 16 липня 2015 року в справі № 345/2487/15-а - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області щодо перерахунку пенсії з урахуванням періоду роботи ОСОБА_1 з 28 лютого 2012 року по 25 липня 2012 року, з 18 вересня 2012 року по 12 липня 2013 року, з 10 жовтня 2013 року по 09 червня 2014 року, з 29 серпня 2014 року по 24 травня 2015 року водієм автобуса на регулярних міських пасажирських маршрутах в 5-му філіалі автобусного парку «Мосміськтранс» Російської Федерації неправомірною та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області провести даний перерахунок за вказаний період.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у випадку коли, відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України, складення постанови в повному обсязі відкладено - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя: С. П. Нос

Судді: Р. В. Кухтей

І. О. Яворський

Постанову складено в повному обсязі 19 квітня 2016 року.