8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 квітня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/200/16
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ковальової Т. І.
при секретарі судового засідання Бутенко К. В.,
за участю представників сторін
від позивача: Ткаченко С. О.,
від відповідача: Агурбаш О. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5" до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області про визнання протиправними дії щодо невизнання податкової декларації,-
ВСТАНОВИВ:
10 березня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5" до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області про визнання протиправними дії щодо невизнання податкової декларації.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що КП ЛЖЕК№5 перебуває на обліку у державній податковій інспекції у м. Лисичанську. У зв'язку з закінченням строку дії посилених сертифікатів ключів електронного цифрового підпису 16.01.2016 року та зміною керівництва КП ЛЖЕК№5 позивач отримав посилені сертифікати електронного цифрового підпису. Згідно до договору №СДС 20184663 ид 19.01.2016 року укладеного між позивачем і АЦСК ТОВ «Центром сертифікації »Україна». 09.02.2016 року Позивач подав до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області засобами телекомунікаційного зв'язку Договір про визнання електронних документів, отримавши квитанцію №1 від 10.02.2016 р. про неприйняття документу, відповідно до якої діючий договір відсутній. помилка сертифікат має тип підпису «Директор, але в ЄДРПОУ для особи ОСОБА_3 визначений тип «Право підпису».
Згідно з ч. 3 ст. 4 «Про тимчасові заходи та період проведення АТО», проведення реєстраційних дій, пов'язаних з зміною керівників юридичних осіб, місцезнаходження яких є територія АТО, на період її проведення забороняється. Відповідно до розпорядження КМУ № 1275-р від 02.12.2015 року, затверджений перелік населених пунктів па території яких проводиться АТО. серед них і м. Лисичанськ.
Відповідно до розпорядження міського голови Шиліна С.І. №238-к від 01.12.2015 року начальник КП ЛЖЕК№5 ОСОБА_5 був звільнений 31.12.2015 року у зв'язку з закінченням строку дії контракту (п. 2 ст. 36 КЗоТ України) 25.12.2015 року був укладений контракт з ОСОБА_3 про призначення її керівником КП ЛЖЕК №5. Згідно з розпорядженням міського голови п. 2 №12 від 12.01.2016 року ОСОБА_5 був виключений з складу фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, в тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації. А ОСОБА_3 була включена до складу фізичних осіб платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, що відповідає вимогам ч. 5 ст. 65 ХКУ і передбачається п. 6.5 Статуту підприємства. Виходячи з вимог ст. 48.5.1 ПКУ, ОСОБА_3 відноситься до осіб, які повинні підписувати податкові декларації. Даний факт не заперечується і Відповідачем.
У зв'язку з забороною вчинення реєстраційних дій в зоні АТО по зміні керівництва. ОСОБА_3 спочатку була зареєстрована в ЄДРПОУ як «Підписант». а після відмови прийняття декларації з ПДВ. КП ЛЖЕК№5 отримав офіційну відмову державного реєстратора щодо зміни керівника підприємства.
22.02.2016 року КП ЛЖЕК №5. як платник податку, звернувся до ДПІ у м. Лисичанську з листом про необхідність прийняття декларації з ПДВ за січень 2016 року на паперових носіях, у зв'язку з відсутністю договору про визнання електронних документів. 24.02.2016 року КП ЛЖЕК№5 отримав повідомлення №1454. згідно якого подана декларація за січень 22.02.2015 року вважається не прийнятою (не вважається податковою звітністю).
З такими діями відповідача позивач не погоджується та вважає їх протиправними, а декларацію з ПДВ за січень 2016 року поданою 22.02.2016 року, виходячи з наступного:
Порядок електронного документообігу між платниками податків та контролюючими органами з приводу подання податкових документів в електронному вигляді із використанням електронного цифрового підпису регламентується інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженою наказом ДПА України від 10.04.2008 року №233. зареєстровану у Міністерстві юстиції України 16.04.2008 року за №320/1501 1 (далі інструкція).
Розділом І Інструкції визначено, що подання податкових документів в електронному вигляді це подання податкових документів до органів ДФС у визначеному для документообігу порядку за умови включення платника податків до системи подання податкових документів в електронному вигляді. Платник податків здійснює формування га подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства на підставі укладеного з контролюючим органом Договору.
Відповідно до п. 6.3 Договору про визнання електронних документів, договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами. Договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів.
16.01.2016 року закінчився строк чинності посилених сертифікатів відкритих ключів, тобто і Договір.
Новий договір укладений не був, сторонами не підписаний, у зв'язку з невідповідністю даним з ЄДРПОУ посиленого сертифікату відкритих ключів (згідно квитанції № 1). Таким чином, відповідно до Інструкції з підготовки й подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку №233 від 10.04.2008 року порядку заповнення і надання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року №21, листа ДФС від 06.01.2016 року №168/6-99-99-11-02-02-15, щодо правових норм, якими регулюється розірвання договору) про визнання електронних документів, договір з ДПІ щодо визнання електронних документів втратив чинність, а новий укладений не був. Про це свідчить і квитанція №1 - діючий договір відсутній.
Зважаючи на підстави для розірвання договору в односторонньому порядку згідно п. 4 розділу 6 додатка №1 до Інструкції, квитанцію №1 щодо відсутності договірних відносин між Сторонами, дії ДІІІ у м. Лисичанську є противоправними, не відповідаючи вимогам діючого законодавства.
З огляду на вищевикладене, позивач просить суд визнати протиправними дії ДПІ у м. Лисичанську, які полягали у невизнанні податкової декларації від 22.02.2016 року КП ЛЖЕК №5 з ПДВ за січень 2016 року податковою декларацією та визнати податкову декларацію КП ЛЖЕК №5 з ПДВ за січень 2016 року, такою, що подана 22.02.2016 року, із відображенням цих даних в особовій картці платника податків.
Представник позивача у судовому засіданні надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав заперечення, в яких зазначив, що позивач зазначає, що він має право користуватися будь-якими способами подання податкових декларацій передбаченими п.49.3 ст. 49 Податкового кодексу України 02.12.2010 №2755-УІ (далі - ПКУ), у якому передбачені такі способи подання декларації як: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Однак, пункт 49.3 ст. 49 ПКУ застосовується лише у випадках, якщо інше не передбачено у ПКУ, в той же час згідно другого абзацу п.49.4 ст.49 ПКУ податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками цього податку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно абзацу 3 п.49.4 ст.49 ПКУ у разі розірвання контролюючим органом в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів платник податків, договір з яким розірвано, має право до складання нового договору подавати податкову звітність у спосіб, визначений підпунктами "а" і "б" пункту 49.3 цієї статті.
ДПІ у м. Лисичанську 22.02.2016 року отримала лист від позивача №263 від 19.02.2016 року у якому позивач просив ДПІ у м. Лисичанську розірвати договір про визнання електронних документів в односторонньому порядку з метою надання позивачу законних підстав для надіслання декларацій з ПДВ у один зі способів передбачений п. 49 3 ст. 49 ПКУ. У зазначеному листі позивачем було у якості додатків прикріплено два екземпляри декларації з ПДВ.
Позивач у своєму позові визнає, що 16.01.2016 року закінчився строк чинності сертифікатів відкритих ключів, тобто і договір про визнання електронних документів, а новий договір укладений не був, у зв'язку з невідповідністю даним з ЄДРПОУ посиленого сертифікату відкритих ключів.
ДПІ у м. Лисичанську звертає увагу суду, що договір про визнання електронних документів у односторонньому порядку не розривався, отже позивач зобов'язаний подавати податкові декларації виключно в електронній формі відповідно до п.49.4. 49 ПКУ, оскільки позивач подає декларацію з ПДВ
Позивач також зазначає, що новий договір про визнання електронних документів не укладено, оскільки в нових сертифікатах отриманих позивачем ОСОБА_3 має тип підпису «директор», а в ЄДР ОСОБА_3 зазначена як підписант. Таким чином підстави, через які позивач не дотримується встановленого для платників ПДВ способу надсилання податкових декларацій також не залежать від дій ДПІ у Лисичанську.
Враховуючи вищевикладене, відповідач просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5" (далі - КП ЛЖЕК№5), код ЄДРПОУ 20184663, є юридичною особою (а. с. 12)
КП ЛЖЕК№5 перебуває на обліку у ДПІ у Лисичанську як платник податків.
Розпорядженням міського голови від 01.12.2015 №238-к звільнено ОСОБА_5, начальника комунального підприємства «Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5» 31.12.2015 у зв'язку із закінченням строку дії контракту (а. с. 31).
Відповідно до контракту с керівником підприємства від 25.12.2015, ОСОБА_3, призначається на посаду начальника комунального підприємства «Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5» на строк з 01.01.2016 по 31.12.2016 (а. с. 33-34).
Розпорядженням міського голови від 25.12.2015 №264-к призначено ОСОБА_3 з 01.01.2016 року на посаду начальника комунального підприємства «Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5» (а. с. 29).
Наказом від 01.01.2016 №1 прийнято ОСОБА_3 на посаду начальника комунального підприємства «Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5» (а. с. 30).
Між ДПІ у м. Лисичанську та платником податків КП ЛЖЕК№5 укладено договір про визнання електронних документів №15 від 11.11.2009, з метою спрощення надання податкової звітності з використанням телекомунікаційних каналів.
Предметом договору є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу. Договір надає платнику податків можливість, а не зобов'язує його подавати до органу ДПС податкові документи у електронному вигляді, якщо інше не передбачене законом. Договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо платник податків подає до органу ДПС нові посилені сертифікати ЕЦП, цей договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів (а. с. 63).
У зв'язку з закінченням строку дії посилених сертифікатів ключів електронного цифрового підпису 16.01.2016 року та зміною керівництва КП ЛЖЕК№5, між КП ЛЖЕК№5 в особі начальника ОСОБА_3 та АЦСК ТОВ «Центром сертифікації «Україна» укладено договір від 19.01.2016 №20184663 та отримано посилені сертифікати електронного цифрового підпису (а. с. 64-67).
09.02.2016 року КП ЛЖЕК№5 направило до ДПІ у м. Лисичанську договір про визнання електронних документів. Від ДПІ у м. Лисичанську надійшла квитанція №1, в якій зазначено, що документ не прийнято, помилки в сертифікаті: має тип підпису «Директор», але в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців для особи визначений тип підпису «Право підпису» (а. с. 7).
Відповідно до посиленого сертифікату відкритого ключа, сертифікат чинний з 09.02.2016 року по 08.02.2017 року, власник - ОСОБА_3, уточнене призначення відкритого ключа - підпис директора (а. с .15).
КП ЛЖЕК№5 було направлено до ДПІ у м. Лисичанську лист від 19.02.2016 №263 з проханням розірвати договір про визнання електронних документів в односторонньому порядку відповідно до п. 6.4 Договору та дозволити подавати податкову звітність в ДПІ у м. Лисичанську особисто платником податку або уповноваженим на це особою в паперовому вигляді до вирішення питання про зняття заборони на здійснення реєстраційних дій в зоні АТО, а також надали податкову декларацію з податку на додану вартість від 20.02.2016 року та інші документи (а. с. 49-50).
ДПІ у м. Лисичанську надіслала до КП ЛЖЕК№5 повідомлення від 24.02.2016 №1454, що податкова декларація 22.02.2016 з податку на додану вартість за січень 2016 року вважається не прийнятою, оскільки податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками цього податку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначено законодавством.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців керівником значиться ОСОБА_5, особа, що має право підпису ОСОБА_3 В нових сертифікатах отриманих підприємством ОСОБА_3 має тип підпису «директор», що не відповідає даним ЄДР (а. с. 18).
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_5 - керівник, ОСОБА_3, 12.01.2016 - підписант (а. с. 20-23).
09.03.2016 року на адресу КП ЛЖЕК№5 надійшло повідомлення від реєстраційної служби Лисичанського міського управління юстиції Луганської області про відмову у проведенні внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах КП ЛЖЕК№5 на підставі ч. 1 ст. 4 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» проведення реєстраційних дій, пов'язаних зі зміною керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія АТО, забороняється (а. с. 55).
Стаття 48 Податкового кодексу України визначає вимоги щодо складення податкової декларації.
48.1. Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
48.2. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
48.3. Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування контролюючого органу, до якого подається звітність;
дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;
підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
48.4. У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
відмітка про звітування за спеціальним режимом;
код виду економічної діяльності (КВЕД);
код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
48.5. Податкова декларація повинна бути підписана:
48.5.1. керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником;
Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку.
48.5.2. фізичною особою - платником податків або його представником;
48.5.3. особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції.
48.6. Якщо податкова декларація подається податковими агентами - юридичними особами, вона повинна бути підписана керівником такого агента та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації такого агента, а якщо податковим агентом є платник податків - фізична особа - таким платником податків.
48.7. Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Стаття 49 Податкового кодексу України визначає порядок подання податкової декларації до контролюючих органів
49.1. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
49.2. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Платники податку на прибуток підприємств, які оподатковуються за ставкою нуль відсотків відповідно до пункту 16 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, подають контролюючим органам декларації (розрахунки) з податку на прибуток підприємств за спрощеною формою у порядку, встановленому цим Кодексом.
49.2-1. Платники, визначені підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов'язані за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
49.3. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
49.4. Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками цього податку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
У разі розірвання контролюючим органом в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів платник податків, договір з яким розірвано, має право до складання нового договору подавати податкову звітність у спосіб, визначений підпунктами "а" і "б" пункту 49.3 цієї статті.
49.4-1. Акредитований центр сертифікації ключів центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, безоплатно надає особам, які мають намір подавати податкову декларацію в електронній формі, послуги у сфері електронного цифрового підпису.
49.5. У разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
49.6. У разі втрати або зіпсуття поштового відправлення чи затримки його вручення контролюючому органу з вини оператора поштового зв'язку, такий оператор несе відповідальність відповідно до закону. У такому разі платник податків звільняється від будь-якої відповідальності за неподання або несвоєчасне подання такої податкової декларації.
Платник податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення про втрату або зіпсуття поштового відправлення зобов'язаний надіслати поштою або надати особисто (за його вибором) контролюючому органу другий примірник податкової декларації разом з копією повідомлення про втрату або зіпсуття поштового відправлення.
49.7. Незалежно від факту втрати або зіпсуття такого поштового відправлення чи затримки його вручення платник податків зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання, самостійно визначену ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.
49.8. Прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
49.9. За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою:
49.9.1. за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) контролюючого органу, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу, у разі надсилання податкової декларації поштою;
49.9.2. у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
49.10. Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
49.11. У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:
49.11.1. у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;
49.11.2. у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
49.12. У разі отримання відмови контролюючого органу у прийнятті податкової декларації платник податків має право:
49.12.1. подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання;
49.12.2. оскаржити рішення контролюючого органу у порядку, передбаченому статтею 56цього Кодексу.
49.13. У разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
49.14. За кожною заявою платника податків щодо порушення посадовою особою контролюючого органу цієї статті в обов'язковому порядку проводиться службове розслідування відповідно до закону.
За результатами такого розслідування винна посадова особа контролюючого органу притягується до відповідальності відповідно до закону.
49.15. Податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання контролюючим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.
Відповідно до 1 Розділу Інструкції з підготовки і подання податкових документів електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку до подання податкових документів в електронному вигляді, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України 10.04.2008 N 233, подання податкових документів в електронному вигляді - подання податкових документів до органів ДПС у визначеному для документообігу порядку за умови включення платника податків до системи подання податкових документів в електронному вигляді.
Згідно ч. 1 Розділу 2 Інструкції з підготовки і подання податкових документів електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку до подання податкових документів в електронному вигляді платник податків здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення формування податкових документів, засобу КЗІ, керуючись цією Інструкцією та договором.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» для осіб, які зареєстровані та переселилися з території проведення антитерористичної операції в період її проведення, реєстрація фізичної особи - підприємця здійснюється державними реєстраторами за адресою тимчасового проживання без вимоги державних реєстраторів реєстраційних служб територіальних органів Міністерства юстиції України в областях та місті Києві наявності реєстрації про місця проживання за місцем проведення реєстраційних дій.
Установити, що проведення реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження юридичних осіб та місця проживання фізичних осіб - підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції, здійснюється щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців державними реєстраторами реєстраційних служб територіальних органів Міністерства юстиції України в областях та місті Києві.
Проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення антитерористичної операції, на період її проведення забороняється.
З урахуванням вищенаведеного та аналізу вказаних норм суд вважає, що невідповідність запису в сертифікаті ключів електронного цифрового підпису, а саме: сертифікат має тип підпису «Директор», реєстрації в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_3 як «підписанта», не є виною позивача, оскільки забороняється проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення антитерористичної операції, на період її проведення.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до положень Податкового кодексу України, прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають. Імперативний характер даної норми означає, що податковий орган не має права не прийняти фактично отриману податкову декларацію, подану платником податків в один із способів, передбачених пунктом 49.3 статті 49 Податкового кодексу України (особисто або через представника, поштою чи засобами електронного зв'язку).
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5".
З огляду на те, що позовні вимоги позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, задоволено, суд вважає за необхідне стягнути з Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5" у сумі 1 378,00 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5" до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області про визнання протиправними дії щодо невизнання податкової декларації задовольнити повністю.
Визнати противоправними дії Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області стосовно неприйняття та невизнання декларації в паперовому вигляді від 22.02.2016 року Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5" з ПДВ за січень 2016 року.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області визнати податкову декларацію Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5" з ПДВ за січень 2016 року такою, що подана 22.02.2016 р. із відображенням даних в особовій картці платника податків.
Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області на користь Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5" (код ЄДРПОУ 20184663) судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень у розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.)
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову в повному обсязі складено та підписано судом 20 квітня 2016 року.
Суддя Т.І. Ковальова