Головуючий у 1 інстанції - Баронін Д.Б.
Суддя-доповідач - Василенко Л.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2016 року справа №428/1195/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Гайдара А.В., Ханової Р.Ф.
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 1 березня 2016 року у справі №428/1195/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 1 березня 2016 року позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково, а саме: визнано неправомірними дії УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2; зобов'язано УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснити ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки №38/16вих від 11.01.2016 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області (а.с. 40-44).
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що оскільки з 01.06.2015 відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону «Про державну службу», тому відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачеві до прийняття спеціального закону. Крім того, за наслідками перевірки обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату від 11.01.2016 №38/16-вих складено акт №151 від 10.02.2016, за висновками якого зазначена довідка визнана такою, що видана з порушенням чинного законодавства (а. с. 48-50).
Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в м.Сєвєродонецьку Луганської області та отримує пенсію з 08.10.2001 року, призначену на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати ( а. с. 21). До виходу на пенсію позивач працювала на посаді секретаря судового засідання Первомайського міського суду Луганської області (а.с. 7).
13.01.2016 ОСОБА_2 звернулася до УПФУ в м.Сєвєродонецьку Луганської області з заявою про перерахунок призначеної пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату від. 11.01.2016 року №38/16-вих, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області (а.с. 4,23).
Рішенням про відмову в перерахунку пенсії від 22.01.2016 №6/168/2016 УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області позивачеві відмовлено у перерахунку пенсії. В обґрунтування відмови пенсійний орган посилається на те, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ, також зазначено, що Кабінет міністрів України не забезпечив прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», тому відсутні законні підстави для перерахунку. Крім того зазначено, що довідка від 11.01.2016 №38/16-вих про заробітну плату за січень 2016 видана позивачу безпідставно, оскільки заробітна плата станом на день видачі довідки не нарахована (а .с. 5)
На підставі запиту УПФУ в м.Сєвєродонецьку від 27.01.2016 №814/02-20 між Управлінням Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області та Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області проведено зустрічну перевірку Територіального управління державної судової адміністрації України в Луганській області відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо достовірності виданих довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зокрема, за січень 2016, за результатами якої складено акт №151 від 10.02.2016 (далі- Акт перевірки). За висновками Акту перевірки довідка від 11.01.2016 №38/16-вих, видана Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області визнана такою, що видана з порушенням чинного законодавства, оскільки в довідку безпідставно включені матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, надбавка за високі досягнення в роботі розрахована в розмірі 10% від суми посадового окладу, рангу та надбавки за вислугу років після підвищення, а не як середній розмір за відповідною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії, премія розрахована в розмірі 10% від суми посадового окладу, рангу, надбавки за вислугу років та надбавки за високі досягнення після підвищення, а не як середній розмір за відповідною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії (а. с. 33-35).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної позивачеві 08.10.2001 року за Законом України «Про державну службу» на підставі довідки про заробітну плату від 11.01.2016 №38/16-вих.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі Закон №3723) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно зі ст.37- 1 Закону №3723 (в редакції чинній на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
За приписами ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (далі - Постанова №865).
Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції чинній на час звернення позивача за перерахунком пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови № 865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268 (далі - Постанова №268) затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів (Додаток № 47).
Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови № 268, зокрема у Додатку № 47 до Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад секретаря судового засідання (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) встановлено у розмірі 0,3 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів, при цьому розмір пенсії позивача має обчислюватися відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови № 865 в редакції, чинній на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року.
Але при цьому позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі зазначеної вище довідки про заробітну плату від. 11.01.2016 року №38/16-вих, яка обґрунтовано не прийнята відповідачем як підстава для здійснення перерахунку, внаслідок чого рішення пенсійного органу про відмову в перерахунку пенсії є правомірним.
Суд першої інстанції безпідставно залишив поза увагою ту обставину, що відповідачем було проведено зустрічну перевірку ТУ ДСА України в Луганській області щодо достовірності виданих довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зокрема, за січень 2016, за результатами якої складено наведений вище акт №151 від 10.02.2016, яким встановлено, що довідка від 11.01.2016 №38/16-вих видана з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки в довідку безпідставно включені матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, надбавка за високі досягнення в роботі розрахована в розмірі 10% від суми посадового окладу, рангу та надбавки за вислугу років після підвищення, а не як середній розмір за відповідною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії, премія розрахована в розмірі 10% від суми посадового окладу, рангу, надбавки за вислугу років та надбавки за високі досягнення після підвищення, а не як середній розмір за відповідною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Колегія суддів погоджує ці висновки пенсійного органу і вважає за наведених обставин неприйнятною зазначену довідку для здійснення перерахунку пенсії.
Водночас колегія суддів зазначає, що до матеріалів справи долучено незавірену ксерокопію довідки про середню заробітну плату ОСОБА_2, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з 1 січня 2016 за №225/16вих від 10.02.2016 ( а. с. 30), але з іншими складовими заробітної плати, ніж зазначені в спірній довідці. Проте ця довідка не була предметом розгляду у спірних відносинах, і відсутні відомості, що вона надавалася до пенсійного органу, тому суд апеляційної інстанції не прийняв її до уваги.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що внаслідок неповного з'ясування обставин у справі, які мають значення для справи, суд першої інстанції невірно вирішив справу за суттю вимог, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ст.195 ч.1, ст.197, ст.198 ч.1 п.3, ст.202 ч.1 п.1, п.3, ст.205 ч.2, ст. 207, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області задовольнити.
Постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 1 березня 2016 року у справі №428/1195/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий Л.А.Василенко
Судді А.В. Гайдар
Р.Ф. Ханова