Справа № 815/454/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2016 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до Товариства з обмеженою відповідальністю Бриз-А про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси (Надалі УПФУ в Приморському р-ні м. Одеси або позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю Бриз-А (Надалі ТОВ Бриз-А або відповідач) в якому позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд стягнути з ТОВ Бриз-А заборгованість перед УПФУ в Приморському р-ні м. Одеси в сумі 5045,42 грн. на покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2.
В обгрунтування своєї правової позиції позивач зазначив, що на підприємстві відповідача виконував роботи, віднесений Постановою Кабінетом Міністрів України Про затвердження списків виробництв, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах від 16.01.2003р. №36 до списку №2, ОСОБА_1. З урахуванням чого, УПФУ в Малиновському районі м. Одеси призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі стажу роботи на підприємстві ЗАТ Бриз на посаді ливарника виробів з пластмаси. На думку позивача, відповідно до вимог Закону України Про пенсійне забезпечення витрати на виплату та доставку пенсій ОСОБА_1 повинно відшкодовувати ТОВ Бриз-А, у звязку з чим на адресу відповідача надсилались відповідні розрахунки, однак в добровільному порядку суми заборгованості не сплачено.
Представник позивача у судове засідання не прибув. Подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не прибув. Про час, дату та місце повідомлений належним чином, що підтверджується наявною в матеріалах справи розпискою (а.с.107). 06.04.2016р. через канцелярію суду від представника відповідача надійшли уточнені письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких представник відповідача зазначає, що відповідач не погоджується з вимогою Управління Пенсійного фонду стосовно сплати суми недоїмки, пояснюючи це тим, що 10.12.2014р. набрали чинності рішення Малиновського районного суду м. Одеси в адміністративній справі №521/21457/13-а, яким встановлено, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії управлінням Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до його страхового стажу протиправно включено період з 03.08.1995р. по 01.01.1999р. Зазначеним судовим рішенням, розясненим ухвалою суду від 02.02.2015р., суд зобовязав управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси виключити зі страхового стажу ОСОБА_1 період з 03.08.1995р. по 01.01.1999р., та, на цій підставі переглянути рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах. На виконання вказаного судового рішення УПФУ в Малиновському р-ні м. Одеси прийнято рішення про припинення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах, оскільки для її призначення необхідний загальний страховий стаж 25 років, а стаж ОСОБА_1 складає 22 роки. Тому, на думку представника відповідача, в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси відсутні правові підстави для складання та направлення позивачеві розрахунку по витратам на відшкодування пенсій.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У відповідності до ч.1 ст.41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відтак суд ухвалив про розгляд справи в письмовому провадженні відповідно до приписів ч.6 ст.128 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
ТОВ Бриз-А зареєстровано Виконавчим комітетом Одеської міської ради 03.11.2009р. за №15561450000037313 (згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи) (а.с.9).
З матеріалів справи судом встановлено, що ТОВ Бриз-А є правонаступником ЗАТ Бриз.
На обліку в органах Пенсійного Фонду України підприємство відповідача перебуває з 25.07.1994р. (а.с.26).
В період з 23.10.1984р. по 21.08.1992р. на ЗАТ Бриз на посаді ливарника виробів з пластмаси працював громадянин ОСОБА_1 (згідно довідки від 28.02.2011р. №01/11, виданої ТОВ Бриз-А) (а.с.30).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження списків виробництв, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах від 16.01.2003р. №36 дана посада віднесена до Списку №2 виробництв, робіт, професій та посад та дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
УПФУ в Малиновському районі м. Одеси ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах, що підтверджується заявою ОСОБА_1 про призначення пенсії (а.с.29), розрахунком стажу ОСОБА_1 (а.с.28) та Протоколом №17409 від 03.01.2013р. (а.с.27).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач надіслав на адресу ТОВ Бриз-А розрахунок №58 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в пропорційній частині, залежно від стажу роботи працівника на цьому підприємстві відповідно до пунктів "б-з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року (а.с.77) та повідомлення про необхідність сплатити борг за отриманими ним розрахунками по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №1996/01від 06.03.2015р., №1355/02 від 11.02.2015р. (а.с.75, 76).
Позивачем надано до суду картку особового рахунку по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком 2, відповідно до якого за підприємством відповідача станом на 25.03.2015р. рахується недоїмка у сумі 5045,42 грн. (а.с.74).
Водночас судом встановлено, що постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 13.06.2014р. в адміністративній справі №521/21457/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Бриз-А до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, третя особа ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2014р., задоволено позовні вимоги ТОВ Бриз А, визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси по виключенню періоду з 03.08.1995р. по 01.01.1999р. з пенсійного страхового стажу ОСОБА_1; визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси по перегляду законності призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах; зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси переглянути рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах (а.с.39-44). Рішення набрало законної сили 10.12.2014р.
12.05.2015р. на виконання зазначеної постанови суду Управлінням пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси прийнято рішення №823722 про припинення пенсії, відповідно до якого із розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 виключено період з 03.08.1995р. по 01.01.1999р. в наслідок чого відсутній мінімальний страховий стаж для виплати пенсії за віком на пільгових умовах за роботу у шкідливих і важких умовах праці за списком №2, після вилучення даного періоду страхового стажу він становить 22 роки замість необхідних 25 років (а.с.117).
Повно та всебічно оцінивши надані сторонами докази, проаналізувавши норми чинного законодавства України, яким врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Позивач на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно зі ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо нарахування, встановлення, перерахунку та виплати державних пенсій громадянам, а також на підставі ст.106 Закону України Про загальнообов`язкове пенсійне страхування здійснює повноваження щодо стягнення в судовому порядку заборгованості платників збору по страховим внескам, пені та штрафним санкціям, витратам на доставку пенсій пільговим категоріям пенсіонерів, а тому на підставі положень ч.1 ст.17, п.5 ч.4 ст.50 КАС України може звертатись до суду з приводу здійснення владних повноважень в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст.1 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування №400/97-ВР від 26.06.1997 року, субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників є платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно зі ст.15 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, взяття на облік до Пенсійного фонду юридичних осіб, незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування відбувається на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором.
Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, професій, посад і показників, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України (36-2003-п), та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мало право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Для запровадження пенсійного забезпечення особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами ст.13 пунктів а, б-з Закону України Про пенсійне забезпечення. В разі досягнення пенсійного віку, та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням ст.28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Абзацем 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р. встановлено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
З вищевикладеного вбачається, що відповідач зобов'язаний покривати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пенсій, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (список №2), що відповідно до п.1ст.2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" є об'єктом оподаткування, а по списку № 1 - підприємства та організації відшкодовують з коштів, призначених на оплату праці з дня набрання чинності цим законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100 - відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.6.1 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України", затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 (із змінами та доповненнями) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з п.6.4 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України" (без змін, станом на момент звернення позивача до суду) розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п.6.8. вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Згідно з п.6.9. Інструкції, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Водночас суд вказує на таке. Згідно з абз. б) статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, також працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Звідси випливає, що однією з умов пенсії за віком на пільгових умовах є наявність стажу роботи не менше 25 років.
Як вбачається з розрахунку стажу ОСОБА_1, здійсненого УПФУ у Малиновському районі м. Одеси, загальний стаж ОСОБА_1 складає 25 років 9 місяців 9 днів (включаючи стаж роботи на посаді за Списком №2 7 років 9 місяців 29 днів (а.с.28). При цьому для розрахування загального стажу ОСОБА_1 узято період з 05.11.1973р. по 31.12.2005р.
При цьому рішенням УПФУ в Малиновському р-ні м. Одеси від 12.05.2015р. № 823722 із розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 виключено період з 03.08.1995р. по 01.01.1999р., загальний стаж становить менше 25 років, що відповідно до абз. б) статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення не дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що надісланий позивачем 11.02.2015р. на адресу ТОВ Бриз-А розрахунок №58 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в пропорційній частині, залежно від стажу роботи працівника на цьому підприємстві відповідно до пунктів "б-з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року ґрунтується на документальних даних Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо призначення пільгової пенсії ОСОБА_1, датованих 2013 роком, в яких до розрахунку стаж ОСОБА_1 включено період з 03.08.1995 року по 01.01.1999 року.
З огляду на зазначене, враховуючи також і те, що Рішенням Управлінням пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси №823722 про припинення пенсії виключено із розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 період з 03.08.1995р. по 01.01.1999р. в наслідок чого відсутній мінімальний страховий стаж для виплати пенсії за віком на пільгових умовах за роботу у шкідливих і важких умовах праці за списком №2, (На підставі постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 13.06.2014р., яка набрала законної сили 10.12.2014р.) підстави для стягнення в примусовому порядку з відповідача суми недоїмки відсутні.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч.1 с.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно зі ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69-72, 86, 94, 158-163, 167,186, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі Одеської області до Товариства з обмеженою відповідальністю Бриз-А про стягнення заборгованості, - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СуддяЛ.М. Токмілова
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі Одеської області до Товариства з обмеженою відповідальністю Бриз-А про стягнення заборгованості, - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.