ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2015 року Справа № 813/4031/15
15 год. 36 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карпяк О.О.
при секретарі судового засідання Дорош Х.Р.
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1
від відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дністер - Агро» до Городоцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання недійсним рішення № НОМЕР_1 від 17.07.2015 року, -
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Дністер - Агро» звернулося до суду з адміністративним позовом до Городоцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання недійсним рішення № НОМЕР_1 від 17.07.2015 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі договору «Про надання послуг електронного цифрового підису» позивачем було подано звітність по податку на додану вартість до податкового органу. Однак, податковий орган стверджує, що станом на 17.07.2015 року не було подано звітності та винесено податкове повідомлення рішення №0000331501 від 17.07.2015 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задоволити.
Позиція відповідача викладена у письмовому запереченні на позов та обґрунтовується тим, що у звязку з відсутністю при поданні декларації з ПДВ за лютий 2015 року додатку №4, даній декларації присвоєно статус «історія подання». Городоцькою ОДПІ проведено камеральну перевірку, за наслідками якої складено акт № 12/1501/32858428 та винесено податкове повідомлення рішення № НОМЕР_1 від 17.07.2015 року.
Представник відповідача в судовому засідання проти позову заперечила з підстав, наведених у письмових запереченнях на позов, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю Дністер - Агро зареєстроване 25.03.2004 року Городоцькою районною державною адміністрацією Львівської області як юридична особа, за адресою: 81562, Львівська область, Городоцький район, м. Комарно, вул. Шевська, 35), що підтверджується довідкою АА № 1255 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій, ідентифікаційний код 32858428.
21.01.2015 р. між ОСОБА_1 (директор ТзОВ «Дністер Агро» та Городоцькою ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області укладено договір № 1 про визнання електронних документів.
Позивачем було сформовано податкову декларацію з ПДВ за лютий місяць 2015 р. Дана звітність була отримана податковим органом 20.03.2015 року о 14 год. 36 хв., що підтверджується квитанцією № 2. (а.с. 9).
В березні місяці позивачем було виявлено, що до складу пакету звітності по декларації по податку на додану вартість за лютий місяць необхідно подати додаток № 4 «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування».
Позивачем було подано уточнюючу декларацію про ПДВ за лютий 2015 року, у яку було включено додаток № 4. Даний пакет був отриманий податковим органом 06.05.2015 року о 16 год. 30 хв., що підтверджується квитанцією № 2. (а.с. 16).
З копій повідомлень про відправлення файлів податковій інспекції (а.с.9, 16,) слідує, що позивач 20.03.2015 р. надсилав на адресу відповідача в електронному вигляді пакет звітності: податкову декларацію з податку на додану вартість, 06.05.2015 року позивач надсилав на адресу відповідача в електронному вигляді уточнюючий розрахунок по декларації ПДВ п. згідно наказу № 213. Дані документи були доставлені до Городоцької ОДПІ із статусом «Прийнято пакет».
З повідомлення про отримання звітності (а.с. 63) вбачається, що позивачем було скеровано до податкового органу заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (загальна) (Д4) 20.03.2015 року о 14:36 (а.с.63).
17.07.2015 р. Городоцькою ОДПІ було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТзОВ «Дністер - агро" за лютий 2015 року, якою встановлено несвоєчасне подання позивачем податкової звітності з ПДВ за лютий 2015 року, чим порушено вимоги пункту 120.1 статті 120 ПК України, про що було складено акт № 12/1501/32858428 (а.с. 7) і на підставі цього акту 17 липня 2015 року винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафної санкції 1020 грн. (а.с.6) до ТзОВ «Дністер - агро".
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Як передбачає стаття 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За правилами статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
За визначенням пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок є документом, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (пункт 46.5 статті 46 Податкового кодексу України), повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору (пункт 48.1 статті 48 цього ж кодексу).
За приписами пункту 48.2 статті 48 Податкового кодексу України обов'язковими реквізитами є інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Зокрема, в силу положень пункту 48.3 статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Згідно норм пункту 48.7 статті 48 Податкового кодексу України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 кодексу.
Згідно норм пункту 49.8 статті 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Пунктом 49.11 статті 49 Податкового кодексу України передбачено, що в разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови, зокрема, у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється (пункту 49.10 статті 49 Податкового кодексу України).
Як встановлює пункт 49.15 цієї ж статті податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання податковим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.
У силу пункту 49.9 статті 49 Податкового кодексу України, за умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, вважається прийнятою, зокрема, в разі, якщо орган державної податкової служби із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк (підпункт 49.9.2. пункту 49.9 статті 49).
За нормами пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Порядок подання податкових декларацій в електронному вигляді передбачений Інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої Наказом ДПА України від 10.04.2008 р. № 233 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 р. за №320/15011 (надалі - Інструкція №233), яка визначає загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису. Ця Інструкція поширюється на Державну податкову адміністрацію України та її територіальні органи, платників податків, які за власним бажанням подають податкові документи в електронному вигляді.
За положеннями її пункту 7.3 після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту).
У відповідності до пункту 7.4 такої Інструкції перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.
Так, пунктом 7.5 Інструкції №233 визначено, що підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційнго зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
Отже, наведене вище вказує на те, що позивачем своєчасно, було скеровано до податкового органу податкову звітність з податку на додану вартість за лютий 2015 року, що підтверджується копіями квитанцій наявними в матеріалах справи, однак така звітність не була отримана податковим органом у повному обсязі з певних технічних причин.
Таким чином, на думку суду, твердження відповідача, що у звязку з відсутністю при поданні декларації з ПДВ за лютий 2015 року додатку № 4, даній декларації присвоєно статус «історія подання» судом не беруться до уваги, оскільки позивач обов"язок щодо подання (надсилання) звітності виконав, а відсутність документів у пакеті, що надсилався, від його волі та бажання не залежали.
За наведеного вище та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору належить стягнути на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 7-14, 71, 86, 94 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Скасувати податкове повідомлення рішення від 17.07.2015 року № НОМЕР_1.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ "Дністер - Агро" (адреса: 81562, Львівська область, Городоцький район, м. Комарно, вул. Шевська, 35) суму сплаченого судового збору 182,70 грн.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України:
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений і підписаний 23 листопада 2015 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна