ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
УХВАЛА
про передачу за підсудністю
"11" квітня 2016 р.Справа № 922/6432/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жельне С.Ч.
при секретарі судового засідання Федоровою Т.О.
розглянувши матеріали справи
за ТОВ "Мир Масел" до 1)ДВС у Харківському районі, м. Харків , 2)Управління Державної казначейської служби України у Харківському районі в Харківській області про стягнення коштів за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився;
від 1-го відповідача: ОСОБА_2 за дов. б/н від 06.11.15 року;
від 2-го відповідача: ОСОБА_3 за дов.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Відділу державної виконавчої служби Харківського районного управління юстиції у Харківській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області про відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку ст.1167, 1174 ЦК України, яка була завдана позивачу бездіяльністю державного виконавця при виконанні ним службових обов'язків у ході виконавчого провадження ВП №46210552.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 21.12.2015 року було прийнято вказану позовну заяву, порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 27.01.2016 року о 10:40 год.
Ухвалою суду від 23.10.2016 року за клопотанням позивача було замінено 2-го відповідача ОСОБА_4 управління Державної казначейської служби України в Харківській області на належного відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Харківському районі Харківської області (адреса: 61034, м.Харків, вул.Комсомольське шосе, б.52).Таким чином у відповідності до ч.3 ст.24 ГПК України розгляд справи почався заново.
10.03.2016 р. від представника позивача до суду надійшла заява про зміну предмету позову, в якій позивач просить:
-Стягнути з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у Харківському районі Харківської області на користь ТОВ "Мир Масел" грошові кошти в розмірі 11 52 грн. в рахунок відшкодування матеріальної шкоди завданої Відділом Державної виконавчої служби Харківського районного управління юстиції Харківської області.
-Стягнути з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у Харківському районі Харківської області на користь ТОВ "Мир Масел" грошові кошти в розмірі 438,19 грн., як суму інфляційних збитків, розрахованих від розміру матеріальної шкоди завданої Відділом Державної виконавчої служби Харківського районного управління юстиції Харківської області.
-Стягнути з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у Харківському районі Харківської області на користь ТОВ "Мир Масел" грошові кошти в розмірі 3000 грн. в рахунок відшкодування витрат ТОВ "Мир Масел" на адвокатські послуги, понесених внаслідок завдання матеріальної шкоди Відділом Державної виконавчої служби Харківського районного управління юстиції Харківської області.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 10.03.2016р. заява позивача про зміну предмету позова була прийнята судом до розгляду.
28.03.2016 р. від другого відповідача до суду надійшли письмові пояснення (вх.№10099), за змістом яких другий відповідач, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України №1232 від 21.12.2005р. "Положення про Державне казначейство України" та Закон України "Про державний бюджет України на 2016р." позовні вимоги відхиляє у повному обсязі та зазначає, що в разі задоволення позову, рахунки про відшкодування моральної шкоди відбувається на рівні Державного казначейства України.
У судове засідання 11.04.2016р. представник позивача не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Присутні у судовому засіданні 11.04.2016р. представники першого та другого відповідача проти позовних вимог заперечували у повному обсязі.
Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідачів приходить до висновку про необхідність залучення у справу в якості іншого відповідача - Державну казначейську службу України (адреса: 01601. м.Київ, вул. Бастіонна,6) за власної ініціативи, у зв'язку із наступним.
Предметом спору у даній справі є заявлені на підставі статті 1173 Цивільного Кодексу України позовні вимоги про відшкодування шкоди, завданої позивачу незаконними діями, рішеннями чи бездіяльність органу державної влади.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу приписів статей 15, 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу у разі їх порушення, невизнання чи оспорювання. Одним з способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Стаття 56 Конституція України проголошує право кожного на відшкодування за рахунок держави матеріальної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Відшкодування майнової шкоди за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної майнової шкоди втілено у статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам юридичної особи, а також шкода, завдана її майну, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Шкода, завдана юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади при здійсненні ним своїх повноважень, відшкодовується державою незалежно від вини цього органу (стаття 1173 Цивільного кодексу України).
Таким чином, на відміну від загальної норми статті 1166 Цивільного кодексу України, яка вимагає встановлення усіх чотирьох елементів цивільного правопорушення (протиправна поведінка, наявність шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та завданою шкодою, вина заподіювача шкоди), спеціальна норма статті 1173 Цивільного кодексу України допускає можливість відшкодування шкоди незалежно від вини органу державної влади.
Виходячи з положень статті 56 Конституції України, статті 1173 Цивільного кодексу України, частини 3 статті 11 Закону України "Про державну виконавчу службу", частини 2 статті 25 Бюджетного кодексу України відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади (у даному випадку контролюючого органу) при здійсненні ним своїх повноважень, відшкодовується державою за рахунок державного бюджету.
При цьому враховуючи правовий висновок, наведений в рішенні Конституційного Суду України від 03.10.2001р. № 12-рп/2001, не допускається відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади за рахунок коштів, що виділяються на утримання цих органів.
Відповідно до приписів частини 1 статті 43 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України, а після внесення змін до цього кодексу згідно Закону України від 07.07.2011р. № 3614-VI (набрав чинності 07.08.2011р.) Казначейство України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Тому судом встановлено, що відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, здійснюється державою за рахунок державного бюджету, а не за рахунок коштів, що виділяються на утримання цих органів.
При розгляді позовів про відшкодування шкоди, заподіяної діями (бездіяльністю) органів державної влади, співвідповідачами є відповідні органи Державного казначейства України (Державної казначейської служби України), до компетенції яких належить казначейське обслуговування бюджетних коштів. При цьому не вимагається наявність порушення вказаними органами прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Оскільки вимогами статті 24 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача.
Інформаційним листом Вищого господарського суду України № 01-8/344 від 11.04.2005 р. "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2004 році" роз'яснено, що при вирішенні питання про залучення іншого відповідача судам необхідно мати на увазі, що інший відповідач має бути такою юридичною чи фізичною особою, за рахунок якої в принципі можливо було б задовольнити позовні вимоги, - на відміну від третьої особи на стороні відповідача, за рахунок якої такі вимоги ніколи не задовольняються (п. 5).
Положенням про Державну казначейську службу України затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 р. № 215 визначено, що Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Казначейська служба здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.
Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 р. затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, у відповідності до п. 35 - 39 якого:
- Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень;
- до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду, стягувачі подають лише документи за встановленим переліком для стягнення коштів;
- після певної процедури орган Казначейства надсилає протягом п'яти робочих днів до Казначейства зазначені документи;
- для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету. Якщо коштів не вистачає, то Казначейство подає Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України або виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на зазначену мету. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України або рішенням про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету. Казначейство зберігає виконавчі документи до виконання їх у повному обсязі.
Таким чином, законодавством розрізняються функції територіальних органів Казначейської служби та самої Казначейської служби, перша з яких лише як технічна функція прийому документів від стягувачів для списання боргу і не мають права проводити операції із коштами бюджету на відшкодування шкоди за рішенням суду, а Казначейство (і лише воно) відкриває рахунок для списання, відшукує кошти і безпосередньо виконує безспірне списання коштів для відшкодування шкоди позивачам.
На підставі викладеного та враховуючи вказівки постанови Вищого господарського суду України від 20.07.2015 року у справі № 992/4906/13 суд приходить до висновку, що за своєю ініціативою на підставі статті 24 Господарського процесуального кодексу України залучає іншого відповідача, а саме орган, який може виконати стягнення коштів на відшкодування завданої діями державного органу шкоди. Таким органом є Державна казначейська служба України (адреса: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна,6).
Як роз'яснив Пленум Вищого Господарського суду України у п. 20.6 Постанови № 10 від 24.10.2011 р. "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" (із змінами та доповненнями), якщо господарський суд, який прийняв справу до свого провадження з додержанням правил підсудності, залучив іншого відповідача чи замінив неналежного відповідача і у зв'язку з цим справа стала підсудною іншому господарському суду, питання про підсудність визначається за правилом частини третьої статті 17 ГПК, за винятком випадків, коли наслідком змін на стороні відповідача стає виключна підсудність справи.
Відповідно до статей 13, 15 Господарського процесуального кодексу України підсудність справ визначається за предметними і територіальними ознаками. Виняток з цього правила становить виключна підсудність справ (стаття 16 ГПК України).
Справи у спорах, у яких відповідачем є вищий чи центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються господарським судом міста Києва (частини 5 стаття 16 Господарського процесуального кодексу України).
Як вже зазначено вище, Державна казначейська служба України є центральним органом виконавчої влади.
Отже, залучення Державної Казначейської служби України до участі у справі змінює підсудність спору в порядку статті 16 Господарського процесуального кодексу України (виключна підсудність), а тому справа має розглядатися господарським судом м. Києва (01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-в).
Керуючись вимогами статтями 15, 16, 17, 24, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1.Залучити до участі у справі у якості іншого відповідача, а саме: Державну казначейську службу України (адреса: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна,6).
2. Направити матеріали справи за виключною підсудністю до господарського суду міста Києва.
Суддя ОСОБА_1