Справа№751/2906/16-а
Провадження №2-а/751/103/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2016 року 09 год.00 хв. в м.Чернігові суддя Новозаводського районного суду м. Чернігова Цибенко І. В. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в м. Чернігові про визнання дій неправомірними, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 19.08.2015 із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії, а саме за 2015 рік за 2012, 2013, 2014 роки та здійснити відповідні виплати за вказаний період із урахуванням раніше виплачених сум, а також провести індексацію на суму несвоєчасно виплаченої пенсії, здійснити компенсаційну втрату частини пенсії у зв'язку із порушенням строків її виплати за період з 19.08.2015, стягнути з відповідача судові витрати. Позивач свої вимоги обґрунтував тим, що він з 31.01.2005 перебуває на обліку в УПФУ в м. Чернігові. До 30.09.2015 отримував пенсію за вислугою років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».19 серпня 2015 року звернувся з заявою до відповідача про призначення пенсії за віком. З 01.10 2015 року його було знято з обліку як пенсіонера МНС у зв"язку з переходом на пенсію за віком. 03.02.2016 він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, але листом від 22.02.2016 його було повідомлено про те, що при переведенні з одного виду пенсії на інший середньомісячна заробітна плата обчислена відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому йому було призначено пенсію за віком із застосуванням середнього показника за 2007рік. Вважає при призначенні йому пенсії за віком відповідачем обчислено середньомісячну заробітну плату з порушенням діючого законодавства. Крім того, посилаючись на ЗУ «Про індексацію грошових коштів доходів населення», ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» просить провести індексацію на суму несвоєчасно виплаченої пенсії та здійснити компенсаційну втрату частини пенсії у зв'язку із порушенням строків її виплати за період з 19.08.2015 та стягнути з відповідача на його користь судові витрати.
06 квітня 2016 року Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України, у встановлений десятиденний строк з дня отримання ухвали, надав письмові заперечення проти позову, відповідно до яких просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України.
29.03.2016 року припинило свою діяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові і утворено Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України шляхом злиття Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові, Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі, Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі.
Таким чином, Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України є правонаступником управлінь, на базі яких воно створено.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 з 31.01.2005 перебував на обліку в головному управлінні ПФУ в Чернігівській області та отримував пенсію за вислугу років до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається з копії трудової книжки позивача, після звільнення з служби Державної пожежної охорони - 31.01.2005, позивач продовжував працювати та на даний час працевлаштований в ДП «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення Управління зоною відчуження» на посаді завідувача сектору охорони праці та пожежної безпеки (а.с. 9-11). У зв'язку з цим з заробітної плати позивача у встановленому законом порядку відраховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
19.08.2015 року ОСОБА_1 подав заяву про переведення на ренсію за віком ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
23.09.2015 листом від 17.09.2015 за № 3352/03 з управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФУ в Чернігівської області до управління ПФУ в м. Чернігові надійшов атестат про зняття позивача з обліку як пенсіонера МНС з 01.10.2015 в зв'язку з переходом на пенсію за віком (а.с. 5).
01.10.2015 Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові, відповідно до поданої позивачем заяви від 19.08.2015, ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові листом № 115/02/М-7 від 22.02.2016 позивачу було роз'яснено, що його переведено на інший вид пенсії і при обчисленні його пенсії застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік, що відповідає ч.3 ст. 45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанові КМУ № 327 від 23.04.2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення».
Пункт 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначено види пенсій, а саме пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами ч.3 ст.45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч.3 ст.45 Закону щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Статтею 7 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. Відповідно до ст. 5 цього Закону за їх бажанням може призначатися пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За ч. 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам, які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Аналіз змісту даної правової норми вказує на однозначний висновок, що при обчисленні пенсії за вислугу років, призначеної згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за основу береться грошове забезпечення, яке, в свою чергу, складається з окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не містить посилання на показник «середня заробітна плата у галузях економіки України».
До 30.09.2015 позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач звернувся за призначенням пенсії за віком 19.08.2015 та на даний час отримує пенсію за віком, відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 3 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , у випадку з позивачем ОСОБА_1 має місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Отже, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" він звернувся в 2015 році вперше. Крім того, після звільнення зі служби в Державній пожежній охороні позивач продовжує працювати та сплачує у встановленому законом порядку страхові внескина загальнобов"язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов"язкового державного пенсійного страхування.
Отже, приходжу до висновку , що при призначенні позивачу пенсії за віком, застосуванню підлягає ч.2 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки що передують року звернення за призначенням пенсії.
Вищевказазані висновки відповідають правовій позиції викладеній в постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 року в справі № 21-612а14.
Що стосується позовних вимог про зобов"язання провести індексацію на суму несвоєчасно виплаченої пенсії, здійснити компенсаційну втрату частини пенсії у зв'язку із порушенням строків її виплати за період з 19.08.2015, приходжу до наступного.
Так, відповідно до ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Згідно статті 2 Закону України від 03 липня 1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Згідно пункту 10-1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які придбали право на її призначення, проводиться, починаючи з місяця, в якому вони призначені.
Враховуючи, що позивач в адміністративному позові ставить питання щодо перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка ще відповідачем неперерахована, вимоги щодо індексації пенсійних виплат є передчасними.
Статтею 1 цього Закону "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" встановлено, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до статті 2 Закону № 2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно частини 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Виходячи із зазначеного, підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: 1) нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії); 2) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); 3) затримка виплати доходів один і більше календарних місяців; 4) зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги і 5) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата).
Отже, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, які вже були нараховані.
Таким чином, враховуючи ту обставину, що спірні виплати позивачу нараховані не були, оскільки порушено питання про право на такі виплати, тому підстав для задоволення позовних вимог щодо компенсації втраченої частини доходу у зв'язку з невиплатою пенсії немає.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду підлягає стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 5, 7-9, 11, 71, 158 - 163, 183-2, 186, ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"суд, -
Постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу , я із застосування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за три календарні роки, що передують року звернення.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком починаючи з 19.08.2015 на умовах і в порядку, передбачених ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України ( за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп. в рахунок сплаченого судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: І. В. Цибенко