______________________
Справа № 520/3495/16-а
Провадження № 2-а/520/375/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.04.2016 року суддя Київського районного суду м. Одеси Васильків О.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и л а:
30.03.2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік при призначенні пенсії та щодо не зарахування в подвійному розмірі періоду проходження військової служби в районах Крайньої Півночі з 27.12.1985 року по 10.08.1989 року при призначенні пенсії за віком; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсії з 16 березня 2016 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тобто за рік, що передує року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси зарахувати період проходження військової служби з 27.12.1985 року по 10.08.1989 року у подвійному розмірі пр. призначення пенсії за віком з 16.03.2016 року; звернути постанову до негайного виконання та стягнути на її користь судовий збір у сумі 551,20 грн.
При цьому позивач посилається на те, що 16 березня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком та із заявою про застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тобто за рік, що передує року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, надавши всі необхідні документи. 23 березня 2016 року листом за вих. № 62/Б-01 відповідачем було відмовлено у застосуванні середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, як це встановлено ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», так як відбулося переведення з одного виду пенсії на інший, а тому і застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
Ухвалою судді від 30.03.2016 року у даній справі відповідно до ст. 183-2 КАС України відкрито скорочене провадження.
13.04.2016 року до суду надійшли заперечення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, з яких вбачається, що відповідач просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. При цьому ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси посилається на те, що їх дії є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства.
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Позивач 16.03.2016 року звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси із заявою про призначення (перерахунок) пенсії, надавши до управління всі необхідні документи /а.с. 10-11/.
ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 62/Б-01 від 23.03.2016 року відмовлено позивачу у застосуванні середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року звернення за пенсією, у звязку з тим, що ОСОБА_1 з 01.03.2002 року отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» і її було переведено на інший вид пенсії, а тому і застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік /а.с. 35/.
Судом досліджено надані позивачем письмові докази, а саме: копію трудової книжки /а.с. 12-15/, копію атестату про зняття з обліку /а.с. 16/, копію військового квитка /а.с. 17-18/, копію послужного списку /а.с. 20-25/, копію розрахунку вислуги років № 891, копію індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 за формою ОК-5 та копію розпорядження 1466 від 22.03.2016.
Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01.03.2002 року отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», при цьому продовжувала працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до статті 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального звязку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором; у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором; при цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не повязаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у звязку з втратою годувальника.
За правилами частини другої статті 40 даного Закону, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузі статистики, економіки, соціальної політики і фінансів;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний
місяць (Кз + Кз + Кз + ... + Кз );
1 2 3 n
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії на інший, призначеного саме за цим Законом. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
А, п. 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі Порядок) визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника.
Тобто, визначено окремий вид заяви.
При цьому, якщо особа надає довідку про заробітну плату, яка відповідає вимогам частини першої статті 40 Закону, заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який передує року поновлення виплати раніше призначеної пенсії чи переведенню з одного виду пенсії на інший.
Позивач ОСОБА_1 заяву про призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» подала 16.03.2016 року.
Водночас, ОСОБА_1 з 01.03.2002 року було призначено пенсію відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.
Отже, враховуючи те, що в даному випадку мало місце саме призначення пенсії за віком за нормами іншого Закону, то показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, повинен враховуватись за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, як встановлено ч. 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
При цьому, у своїй постанові від 09 червня 2015 року по справі № 21-550а15 Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії ніж Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачені іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Частиною 1 статті 244-2 КАС України встановлено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковими для всіх судів України.
Таким чином, при обчисленні ОСОБА_1 пенсії за віком ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси повинно було застосувати середню заробітну плату у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Окрім того, як вбачається із копії послужного списку ОСОБА_1 та розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію № 891 період служби з 27.12.1985 року по 10.08.1989 року був обчислений у подвійному розмірі відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР № 2696-1086 від 20.06.1949 року, тобто за раніше діючим законодавством.
Проте, як вбачається із розрахунку стажу, що є невідємною частиною розпорядження 1466 від 22.03.2016 року вищевказаний період ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси зарахований в одинарному розмірі, що на думку суду є неприпустимим.
Проаналізувавши всі обставини, та враховуючи, що позивачем до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси було надано всі необхідні документи для призначення пенсії, які оформлені належним чином, а також приймаючи до уваги, що позивач період служби з 27.12.1985 року по 10.08.1989 року проходила в районах Крайньої Півночі то вказаний період служби повинен бути зарахований до стажу роботи в подвійному розмірі, який дає ОСОБА_1 право на пенсію за віком.
Отже, з огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески за відповідний місяць 2007 року при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1, щодо не зарахування в подвійному розмірі періоду проходження військової служби в районах Крайньої Півночі з 27.12.1985 року по 10.08.1989 року при призначенні пенсії за віком, зобовязання управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсії з 16 березня 2016 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тобто за рік, що передує року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії; зобовязання управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси зарахувати період проходження військової служби з 27.12.1985 року по 10.08.1989 року у подвійному розмірі при призначення пенсії за віком з 16.03.2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст. 71, 159-163 КАС України, Законом України «про пенсійне забезпечення», Законом України «про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1, - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески за відповідний місяць 2007 року при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо не зарахування в подвійному розмірі періоду проходження військової служби ОСОБА_1 в районах Крайньої Півночі з 27.12.1985 року по 10.08.1989 року при призначенні пенсії за віком.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 16 березня 2016 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тобто за рік, що передує року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси зарахувати період проходження військової служби ОСОБА_1 з 27.12.1985 року по 10.08.1989 року у подвійному розмірі при призначення пенсії за віком з 16.03.2016 року.
Звернути постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Васильків О. В.