ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2016 року Справа № 803/302/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання - Шаблій Л.П.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача копка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Приватного нотаріуса Володимир-Волинського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування вимоги і рішення,
ВСТАНОВИВ:
Приватний нотаріус Володимир-Волинського міського нотаріального округу ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Володимир-Волинська ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області) про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 9 березня 2016 року №Ф-0000111701 та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 9 березня 2016 року за №0000101701.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач виніс оскаржувані вимогу про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на підставі акту перевірки від 24 лютого року №40/17-2543611294 «Про результати планової виїзної документальної перевірки самозайнятої особи - нотаріуса ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог податкового та іншого законодавства, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 1 січня 2013 року по 31 грудня 2014 року». Перевіркою встановлено порушення пункту 1 частини другої статті 6 Розділу ІІ та пункту 2 частини першої статті 7 Розділу ІІІ Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в результаті чого занижено єдиний соціальний внесок на суму 48 549 грн. 24 коп., в тому числі за 2013 рік на 24 024 грн. 78 коп., за 2014 рік на 24 524 грн. 46 коп.
Позивач не погоджується з винесеними вимогою про сплату боргу (недоїмки) та рішенням, оскільки вважає, що у встановленому законом порядку та за встановленою формою і у визначені строки подавав звіти про суми нарахованого доходу та суми нарахованого єдиного внеску. Зазначає, що при проведенні розрахунку єдиного соціального внеску дотримувався вимог чинних нормативно-правових актів, єдиний соціальний внесок за 2013 - 2014 роки сплачений своєчасно та в повному обсязі.
Представник відповідача в поданому письмовому запереченні від 30 березня 2016 року №3210/03-16-10-11 пред'явлені позовні вимоги заперечив, з наступних підстав.
Частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на платника єдиного внеску покладено обов'язок, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством. Пунктом 2 частини першої статті 7 цього ж Закону встановлено, що єдиний внесок, для осіб, які провадять нотаріальну діяльність, нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Таким чином, нарахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування позивачем має здійснюватися за календарний рік, однак, при цьому слід виходити із щомісячної суми доходу (прибутку) з урахуванням максимальної величини бази нарахування і мінімального страхового внеску за місяць.
Оскільки позивачем в ході проведення перевірки не підтверджено доходи отримані в розрізі місяців, Володимир-Волинська ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області визначила середньомісячну суму оподаткованого доходу та суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, за 2013 рік в розмірі 40 370 грн. 56 коп. (щомісячна суму єдиного соціального внеску - 3 364 грн. 21 коп., з щомісячного доходу - 9 695 грн. 14 коп.), за 2014 рік в розмірі 40 870 грн. 24 коп. (щомісячна суму єдиного соціального внеску - 3 405 грн. 85 коп., з щомісячного доходу - 9 815 грн. 14 коп.).
Враховуючи зазначене, вважає вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 9 березня 2016 року №Ф-0000111701 та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 9 березня 2016 року за №0000101701 правомірними, а позовні вимоги безпідставними. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В судовому засіданні позивач адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнав з мотивів, викладених у письмових запереченнях проти позову, просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю, Волинським обласним управлінням юстиції, що підтверджується реєстраційним посвідченням про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності №75 та свідоцтвом про право на заняття нотаріальною діяльністю №5676 від 28 квітня 2005 року.
В період з 29 січня 2016 року по 11 лютого 2016 року Володимир-Волинською ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області проведено планову виїзну документальну перевірку самозайнятої особи - нотаріуса ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог податкового та іншого законодавства, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 1 січня 2013 року по 31 грудня 2014 року, за результатами якої складено акт від 24 лютого року №40/17-2543611294.
Перевіркою встановлено наступні порушення: пункту 1 частини другої статті 6 Розділу ІІ та пункту 2 частини першої статті 7 Розділу ІІІ Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в результаті чого занижено єдиний соціальний внесок на суму 48 549 грн. 24 коп., в тому числі за 2013 рік на 24 024 грн. 78 коп., за 2014 рік на 24 524 грн. 46 коп.; пункту 44.1 статті 44, пункту 178.3 статті 178 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми оподаткованого доходу у сумі 4 449 грн., в тому числі за 2014 рік у сумі 4 449 грн., в результаті чого визначено суму податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб від здійснення незалежної професійної діяльності у сумі 667 грн. 41 коп., в тому числі за 2014 рік у сумі 667 грн. 41 коп.; пунктів 44.1, 44.3 статті 44, пункту 178.6 статті 178 Податкового кодексу України, в частині не ведення Книги обліку доходів і витрат; підпункт 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, в частині порушення терміну подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2013 рік (подано 1 травня 2014 року); пункт 51.1 статті 51 Податкового кодексу України та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України 24 грудня 2010 року №1020, в частині неправильного відображення РНОКПП у податкових розрахунках ф.№1-ДФ (11 випадків), не відображення у податкових розрахунках ф.№1-ДФ сум виплачених доходів фізичним особам-підприємцям за ознакою доходу «157», а також не відображення суми виплаченого доходу у вигляді заробітної плати найманому працівникові та утриманих з нього податків за ознакою доходу «101» (за І квартал 2013 року).
За наслідками перевірки Володимир-Волинською ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області прийнято:
- вимогу про сплату бору (недоїмки) від 9 березня 2016 року №Ф-0000111701, якою запропоновано позивачу сплатити суму недоїмки з єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 48 549 грн. 24 коп.;
- рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 9 березня 2016 року за №0000101701, яким до позивача застосовані штрафні санкції в розмірі 8 508 грн. 61 коп.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI).
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Позивач, як платник єдиного внеску, відповідно до статті 6 Закону №2464 зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 7 Закону №2464 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених, зокрема, у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Частиною третьою статті 7 Закону №2464 визначено, що нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
Відповідно до частини одинадцятої статті 8 Закону №2464 єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Згідно із підпунктами 178.4, 178.6 статті 178 Податкового кодексу України фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.
Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.
Форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Для реєстрації Книги обліку доходів і витрат фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги у разі обрання способу ведення Книги у паперовому вигляді.
Облік доходів та витрат фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність ведуть у Книзі обліку доходів і витрат, форма та порядок ведення якої було затверджено наказами Державної податкової адміністрації України від 24 грудня 2010 року №1025, що діяв до 18 жовтня 2013 року (далі - Порядок №1025), Міністерства доходів і зборів України від 16 вересня 2013 року №481, чинному, станом на день розгляду справи (далі - Порядок №481).
Відповідно до пункту 5 Порядку №1025 дані Книги використовуються самозайнятою особою для заповнення податкової декларації за звітний податковий період (рік). Пунктом 9 Порядку №481 визначено, що дані Книги заповнюються у гривнях з копійками та використовуються самозайнятою особою для заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.
Протягом 2013-2014 років діяли Порядки формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування: затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 8 жовтня 2010 року №22-2 (далі - Порядок №22-2); затверджений Наказом Міністерства доходів і зборів України від 9 вересня 2013 року №454 (далі - Порядок №454).
Відповідно до пункту 3.4 Порядку №22-2, який кореспондується із пунктом 3.4 Порядку №454, фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 01 травня року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік.
Відповідно до декларації про майновий стан і доходи за 2013 рік, звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2013 рік сума чистого оподатковуваного доходу позивача за 2013 рік становить - 116 341 грн. 68 коп., яка була базою нарахування єдиного внеску в розмірі 16 345 грн. 78 коп. за ставкою 34,7%. Відповідно до декларації про майновий стан і доходи за 2014 рік, звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2014 рік сума чистого оподатковуваного доходу позивача за 2014 рік становить - 113 332 грн. 28 коп., яка була базою нарахування єдиного внеску в розмірі 16 345 грн. 78 коп. за ставкою 34,7%.
Таким чином, судом встановлено, що відповідно до звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, які подавались приватним нотаріусом ОСОБА_1 до Володимир-Волинської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області протягом 2013-2014 років, суми чистого оподаткованого доходу, зазначені в деклараціях про майновий стан і доходи, були перенесені позивачем до звітів про суми нарахованого єдиного внеску. Загальна сума річного доходу, вказана у податковій звітності співпадає з загальними річними показниками Книги обліку доходів і витрат приватного нотаріуса ОСОБА_1
За таких обставин, суд вважає, що контролюючим органом неправомірно сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 9 березня 2016 року №Ф-0000111701 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 48 549 грн. 24 коп. і прийнято рішення від 9 березня 2016 року за №0000101701 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким до позивача застосовані штрафні санкції в розмірі 8 508 грн. 61 коп., оскільки позивачем як фізичною особою, що провадить незалежну професійну діяльність, обчислено базу нарахування єдиного внеску з дотриманням вимог Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме, виходячи із суми чистого доходу, що визначено в податковій декларації про майновий стан і доходи.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи досліджені в судовому засіданні обставини та письмові докази, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено суду правомірність прийняття вимоги про сплату бору (недоїмки) від 9 березня 2016 року №Ф-0000111701 та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 9 березня 2016 року за №0000101701, тому позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0000111701 від 9 березня 2016 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 9 березня 2016 року за №0000101701.
Стягнути на користь приватного нотаріуса Володимир-Волинського міського нотаріального округу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (44700, Волинська область, місто Володимир-Волинський, вулиця Ковельська, будинок 63, код ЄДРПОУ 39497267) 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. понесених витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк
Постанова в повному обсязі складена 15 квітня 2016 року.