УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2016 року Справа № 876/10086/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Гуляка В.В.,Коваля Р.Й.
за участі секретаря судового засідання Бедрій Х.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01.10.2014 року у справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0005261700 від 23.07.2014р. -
В С Т А Н О В И В :
03.09.2014 року позивач звернувся з адміністративним позовом до суду та просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 23.07.2014р. №0005261700.
В обґрунтування вимог зазначає, що податковий орган безпідставно дійшов висновку про необхідність сплачувати податок з доходів фізичних осіб за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця». Вважає, що дільниці, які входять до складу Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб (далі - ПДФО).
Сплачуючи ПДФО за місцезнаходженням Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» керувався положеннями пп. 168.4.3, 168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України. При цьому зазначає, що обов'язок розподіляти та спрямовувати до відповідних місцевих бюджетів сплачений ПДФО, відповідно до положень Бюджетного кодексу України, покладено на органи державної казначейської служби України, а не на позивача чи його відокремлених підрозділів.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 01.10.2014 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області № 0005261700 від 23.07.2014 року.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Державною податковою інспекцією у Виноградівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області подано апеляційну скаргу, в якій зазначає, що постанова суду прийнята з порушенням норм процесуального та матеріального права. Просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити, з підстав зазначених в апеляційній скарзі.
Зокрема звертає увагу на те,що судом першої інстанції не враховано того, що внаслідок перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» встановлено, що даний платник податків, всупереч вимог п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України(далі - ПКУ), перерахував податок з доходів фізичних осіб до бюджету м. Ужгород, тобто за місцем знаходження адміністративно-господарського управління та бухгалтерії, а не до місцевих бюджетів за місцем знаходження свого підрозділу. На цій підставі і було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, яке на думку відповідача є правомірним і підстав для його скасування немає.
Сторони в судове засідання апеляційного суду не з'явились, що не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності. В силу вимог ч.1ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» зареєстрований виконавчим комітетом Львівської міської ради, організаційно-правова форма - Філія (інший відокремлений підрозділ).
Згідно з довідкою Головного управління статистики у Львівській області дата створення Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» 01.01.1976р., місцезнаходження: місто Ужгород, вулиця Пирогова, будинок, 1. Вказаний відокремлений підрозділ перебуває на обліку в ДПІ у м. Ужгород.
Відповідно до Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» останній входить до складу Львівської залізниці і діє відповідно до статті 64 Господарського кодексу України, як відокремлений підрозділ без права юридичної особи та перебуває в оперативному підпорядкуванні відокремленому підрозділу «Служба електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця».
На підставі направлень від 28.02.2014р. №141, 142, 143, 144, 145, 146, виданих ДПІ у місті Ужгороді ГУ Міндоходів у Закарпатській області, проведено документальну планову виїзну перевірку Дистанції (код 05391324) щодо правильності нарахування та сплати податку на прибуток за період з 01.07.2010р по 31.12.2012р. .
Результати вказаної перевірки податковим органом складено акт від 04.07.2014р №181/07-01/22-00/05391324, яким встановлено, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» в порушення пп.168.4.3, пп.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України за період з 01 липня 2012 року по 31 грудня 2012 року перераховував податок на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно - господарського управління (м. Ужгород), а не за місцезнаходженням структурного підрозділу, який входить до складу ВП «Ужгородська дистанція електропостачання».
На підставі Акта перевірки Державною податковою інспекцією у Виноградівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.07.2014р. №0005261700, яким збільшено Відокремленому підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» суму грошового зобов'язання за основним платежем «податок з доходів найманих працівників» на 46 615,67 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 30 414,85 грн..
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» виконано обов'язок в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м.Ужгород, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями, згідно з призначенням платежу яких - прибутковий податок з авансу та з зарплати за відповідний період 2012 року.
Такий висновок суду першої інстанції, на думку суду апеляційної інстанції відповідає нормам матеріального права та є правильним з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 15.1. статті 15 ПКУ платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 63.2. статті 63 ПКУ взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Відокремленим підрозділом юридичної особи, відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» є філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб, згідно з підпунктом 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, є юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений у статі 168 ПКУ. У підпункті 168.1.1 названої статті передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Згідно з підпунктом 168.4.1 тієї ж статті податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Відповідно до підпункту 168.4.4 та 168.4.3 пункту 168.4 статті 168 ПКУ суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів. Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.
Згідно з пунктом 176.2 статті 176 ПКУ, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку зазначена особа протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається. У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
Згідно зі статтею 64 Господарського кодексу України підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Враховуючи встановлені у справі обставини, а саме те, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», як відокремлений підрозділ ДТГО «Львівська залізниця» діє на підставі Положення про цей відокремлений підрозділ, взятий на облік як платник податку з доходів фізичних осіб за своїм місцезнаходженням і на підставі ст. 168 ПКУ йому надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Отже, в розумінні положень юридично наділений статусом податкового агента.
Правильним є висновок суду першої інстанції про те, що помилкове прирівнювання відповідачем структурного підрозділу Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» - район електропостачання ЕЧС - 13 ст. Королево до відокремленого підрозділу, оскільки такий є виробничим структурним підрозділом та не має затвердженого ДТГО положення, яке б надавало статус відокремленого підрозділу та у відповідності до ч.4 цієї статті не погоджувало питання про розміщення такого підрозділу ДТГО «Львівська залізниця» з відповідним органом місцевого самоврядування (Виноградівський район) в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність такої дільниці процедури погодження не потребує.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що вказаним підрозділом подано ДПІ в м. Ужгороді податкові розрахунки за ІІI-IV квартал 2012 року, такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ в м. Ужгороді не зазначено.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень, всупереч вимогам статті 71 КАС України, не надав суду достатніх та беззаперечних доказів які б доводили наявність передбачених у пункті 123.1 статті 123 ПКУ підстав для визначення податкових зобов'язань, вже сплачених Позивачем до бюджету, та застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), а, отже, не довів правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись, ч. 3 ст. 160, ст.ст. 41, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01.10.2014 року у справі № 813/6092/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк
Судді В.В. Гуляк
Р.Й. Коваль
Повний текст
виготовлено 18.04.2016 року.