Справа № 815/5978/15
У Х В А Л А
15 квітня 2016 року
Зал судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
Суддів Іванова Е.А.
ОСОБА_1
Розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника Міністерства освіти і науки України про закриття провадження у справі № 815/5978/15 в частині позовних вимог ОСОБА_2 про визнання протиправними дій заступника міністра освіти і науки України з надання перекрученої інформації стосовно висновків Харківського спеціалізованого медико-генетичного центру на адресу атестаційної колегії МОН України від 23 вересня 2014 року,-
ВСТАНОВИВ:
Судом розглядається адміністративна позовна заява (з урахуванням уточнення позовних вимог від 12.11.2015 року) ОСОБА_2, в якій позивач просить суд визнати протиправними дії заступника Міністра освіти й науки України з надання перекрученої інформації стосовно висновків Харківського спеціалізованого медико-генетичного центру на адресу атестаційної колегії МОН України від 23 вересня 2014 року; визнати протиправними дії заступника Міністра освіти й науки України - ОСОБА_3, з надсилання на додатковий розгляд дисертаційної роботи ОСОБА_2 Інституту молекулярної біології і генетики, НАН України, листом №1\11-15795 від 06 жовтня 2014 року; визнати протиправним і скасувати пункт 3 Наказу Міністерства освіти й науки України, від 28 квітня 2015 року, № 483, яким встановлене: Скасувати рішення спеціалізованих вчених рад, - Д 41.600.02 Одеського національного медичного університету МОЗ України від 23 травня 2014 року протокол 44 про присудження наукового ступеню кандидата медичних наук зі спеціальності 03.00.15 Генетика та відмовити у видачі диплома кандидата медичних наук ОСОБА_4 на підставі висновку; зобовязати Міністерство освіти й науки України затвердити висновки Спеціалізованої ради Одеського НМУ й видати ОСОБА_2 диплом встановленого законодавством України зразку про присвоєння неї вченого ступеню кандидата медичних наук.
До суду надійшло клопотання відповідача (Міністерства освіти і науки України) про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними дій заступника Міністра освіти й науки України з надання перекрученої інформації стосовно висновків Харківського спеціалізованого медико-генетичного центру на адресу атестаційної колегії МОН України від 23 вересня 2014 року, оскільки дії вчинені заступником Міністра освіти і науки України на засіданні атестаційної колегії 23 вересня 2014 року не можуть бути оскаржені в адміністративному суді, так як вони вчинені особою не як субєктом владних повноважень, а як членом Атестаційної колегії МОН, яка не є самостійним органом.
Від представника позивача 06.04.2016 року до суду надійшли письмові заперечення на клопотання представника МОН України про закриття провадження у справі, відповідно до яких він просить суд відмовити в його задоволенні. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що клопотання, яке заявлене в інтересах ОСОБА_3, за підписом ОСОБА_5, представника за довіреністю МОН України, - є перевищенням встановлених ст.59 КАС України повноважень представника, який не вправі представляти іншу особу, окрім тої, яка зазначена у виданій Міністром довіреності. Крім того, саме протиправні дії представника центрального органу державної владизаступника міністра - ОСОБА_3, які на думку позивача є перевищенням службових повноважень, є предметом даного спору.
Відповідачі в судове засідання не зявилися, про дату час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином.
В судовому засіданні 14.04.2016 року судом ухвалено призначити розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі ч.6 ст.128 КАС України з відхиленням клопотання відповідача про перенесення розгляду справи.
Розглянувши клопотання представника МОН України про закриття провадження у справі в частині позовних вимог, суд дійшов наступного.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Зі змісту вказаних статей випливає, що для спору, який має бути вирішених в порядку адміністративного судочинства має бути уповноваження одного субєкта владно керувати поведінкою іншого субєкта (субєктів), а ці субєкти зобовязані виконати вимоги та приписи такого владного субєкта. До юрисдикції адміністративних судів віднесені тільки ті публічно-правові спори, які виникають у звязку зі здійсненням субєктами владних повноважень віднесених до їх компетенції владних управлінських функцій, а не взагалі всіх функцій, які виконують субєкти владних повноважень.
Згідно з вимогами частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Із уточненої позовної заяви вбачається, що позивач, серед іншого, оскаржує дії заступника Міністра освіти і науки України з надання перекрученої інформації стосовно висновків Харківського спеціалізованого медико-генетичного центру на адресу атестаційної колегії МОН України від 23 вересня 2014 року.
Відповідно до Положення про атестаційну колегію Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України 14.09.2011 № 1059, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 р. за № 1169/19907 (далі - Положення), атестаційна колегія Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (далі - атестаційна колегія) є дорадчим органом МОНмолодьспорту, що утворюється з метою виконання повноважень щодо підготовки та атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації, покладених на МОНмолодьспор.
Відповідно до п. 6 Положення №1059, атестаційна колегія утворюється у складі Голови атестаційної колегії, його заступника, двох учених секретарів та членів колегії. Головою атестаційної колегії є Міністр освіти і науки, молоді та спорту України. Заступника Голови атестаційної колегії призначає Голова атестаційної колегії з числа членів колегії. Ученими секретарями атестаційної колегії є керівники відповідних структурних підрозділів МОНмолодьспорту. Членами атестаційної колегії є керівники та провідні вчені вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації або закладів післядипломної освіти III-IV рівня акредитації, наукових установ та представники національних академій наук. Персональний склад атестаційної колегії затверджується наказом МОНмолодьспорту України.
Згідно п. 9 Положення рішення атестаційної колегії приймається відкритим голосуванням або таємно - на вимогу третини членів атестаційної колегії і вважається прийнятим, якщо за нього проголосували дві третини присутніх на засіданні членів атестаційної колегії. Рішення атестаційної колегії оформляється протоколом, що підписується головуючим на засіданні та ученими секретарями. У випадку рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.
Згідно п.10 рішення атестаційної колегії затверджується наказом МОНмолодьспорту України.
Як убачається з протоколу №6 засідання Атестаційної колегії Міносвіти і науки України від 23.09.2014р., присутній на засіданні ОСОБА_3 висловив певну думку з приводу дисертації ОСОБА_2 та запропонував відкласти її розгляд для детального вивчення (т.1, а.с.119), з чим погодилися члени Атестаційної колегії.
Позивач оскаржує дії ОСОБА_3 з надання перекрученої інформації стосовно висновків Харківського спеціалізованого медико-генетичного центру на адресу атестаційної колегії МОН України 23 вересня 2014 року. При цьому оспорювані позивачем висловлювання ОСОБА_3 були ним зроблені як членом атестаційної колегії під час проведення засідання атестаційної колегії МОН України, без звязку із виконанням ним владних управлінських функцій.
Тобто, в даному випадку заступник міністра освіти і науки України ОСОБА_3 під час проведення засідання атестаційної колегії діяв не як субєкт владних повноважень, а як член атестаційної колегії, а тому його дії не можуть бути оскаржені в порядку адміністративного судочинства, та можуть розглядатись згідно із нормами ЦПК України.
Із врахуванням викладеного, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі № 815/5978/15 в частині позовних вимог про визнання протиправними дій заступника міністра освіти і науки України з надання перекрученої інформації стосовно висновків Харківського спеціалізованого медико-генетичного центру на адресу атестаційної колегії МОН України від 23 вересня 2014 року.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 157 ст.ст.160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Закрити провадження у справі №815/5978/15 в частині позовних вимог ОСОБА_2 про визнання протиправними дій заступника міністра освіти і науки України з надання перекрученої інформації стосовно висновків Харківського спеціалізованого медико-генетичного центру на адресу атестаційної колегії МОН України від 23 вересня 2014 року.
Ухвалу суду про закриття провадження у справі може бути оскаржено. Повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали через суд першої інстанції. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Аракелян М.М.
Суддя Іванов Е.А.
ОСОБА_1