Постанова № 57198335, 11.04.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.04.2016
Номер справи
826/14742/15
Номер документу
57198335
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 квітня 2016 року № 826/14742/15

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління місті Києві, Державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Юрчиної Анни Володимирівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Республіканський будинок моделей взуття» про визнання протиправними та скасування реєстраційних дій, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту також - позивач) з позовом до Головного територіального управління місті Києві (надалі також - відповідач1), Державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Юрчиної Анни Володимирівни (надалі також - відповідач2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Республіканський будинок моделей взуття», в якому просив:

- визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах за № 10711070017000062 від 28.05.2015 р.: зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів, вчинену державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Юрчиною Анною Володимирівною;

- визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію: державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи за №10711050019000062 від 02.06.2015.: зміна складу або інформації про засновників, вчинену державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Юрчиною Анною Володимирівною;

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у місті Києві внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємств відомості про скасування реєстраційної дії внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах за №10711070017000062 від 28.05.2015р.: зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів, вчинену державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Юрчиною Анною Володимирівною;

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у місті Києві внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємств відомості про скасування реєстраційної дії внесення змін до установчих документів юридичної особи за №10711050019000062 від 02.06.2015.: зміна складу або інформації про засновників, вчинену державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Юрчиною Анною Володимирівною;

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у місті Києві відновити стан, який існував до вчинення реєстраційних дій державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Юрчиною Анною Володимирівною №10711050019000062 від 28.05.2015р. та №10711070017000062 від 02.06.2015.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що під час вчинення реєстраційні дій державним реєстратором не виконано усіх дій, передбачених ст. 4 Закону про реєстрацію, а саме не здійснено перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації, що призвело до протиправної державної реєстрації нової редакції Статуту Товариства та виключення позивача зі складу учасників, протиправної зміни керівника, з огляду про що № №№10711050019000062, 10711070017000062, є неправомірними та підлягають скасуванню.

Відповідач проти задоволення позову заперечував з огляду на його необґрунтованість та безпідставність.

Представник третьої особи також покликався на правомірність оскаржуваних рішень, з огляду про що у задоволенні просив відмовити повністю.

В судовому засіданні за згодою сторін ухвалено про продовження вирішення справи у письмовому провадженні відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов задоволенню не підлягає з огляду про наступне.

Як зазначав позивач, станом на 05.11.2014р. ОСОБА_1 є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю «Республіканський будинок моделей взуття» (код ЄДПОУ 32047377), який володіє часткою в статутному капіталі Товариства в розмірі 23 712, 50 грн., що складає 37, 94% статутного капіталу.

Однак, як стверджував позивач, 05 листопада 2014 року особою, яка не є учасником Товариства, саме: ОСОБА_3 скликано загальні збори учасників.

08 грудня 2014 року особами, які не є учасниками Товариства, були проведені загальні збори учасників Товариства.

На даних зборах були прийняті рішення: 1) Про затвердження звіту про діяльність виконавчого органу Товариства за період 2012-2014 роки; 2) Про прийняття рішення щодо притягнення до майнової відповідальності посадових осіб Товариства; 3) Про виключення учасників зі складу Товариства; 4) Про перерозподіл часток учасників Товариства; 5) Про відкликання Директора Товариства; 6) Про обрання Голови Товариства; 7) Про утворення виконавчого органу Товариства; 8) Про обрання Генерального директора Товариства та членів Дирекції Товариства; 9) Про обрання Голови та членів ревізійної комісії Товариства; 10) Про затвердження нової редакції Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Республіканський будинок моделей взуття».

Так, внаслідок прийняття даних рішень, зокрема: 1) ОСОБА_1; 2) Частка ОСОБА_1 в статутному капіталі Товариства була передана Товариству; 3) ОСОБА_3 була визначена учасником Товариства з часткою в статутному капіталі в розмірі 38 337, 50 грн.; 4) Керівником Товариства замість позивача обраний ОСОБА_4.

Рішення були оформлені протоколом загальних зборів учасників Товариства від 08.12.2014 року.

В подальшому, 28.08.2015 державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та юридичних осіб - підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Юрчиною Анною Володимирівною здійснено наступні реєстраційні дії:

- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах за № 10711070017000062 від 28.05.2015р: зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів;

- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи за №10711050019000062 від 02.06.2015р.: зміна складу або інформації про засновників.

Позивач категорично не погоджуючись із правомірністю прийняття рішення щодо винесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємств відомостей щодо юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Республіканський будинок моделей взуття», зокрема в частині внесення змін про засновників товариства, установчих документів, з огляду про що звернувся з даним позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив із наступного.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно положень статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах відповідно до законів України.

Частиною 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

За приписами ч. 2 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

- перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

- перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

- внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

- оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до ч. 13 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п`ятою статті 25 та частинами другою - третьою статті 27 Закону.

Поряд з цим, статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено порядок та перелік документів, які подаються державному реєстратору на зміну керівника юридичної особи.

Відповідно до частини першої ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр), не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Частиною другою цієї статті передбачено, що якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Матеріали справи свідчать, що 27.05.2015 року для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах», уповноваженою особою ТОВ «Республіканський будинок моделей взуття» було надано державному реєстратору наступні документи:

1.Рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (Примірник оригіналу);

2. Документ про призначення керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (Примірник оригіналу);

3. Реєстраційна картка на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;

4. Документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.

Документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів.

Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів без розгляду та відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення відповідної реєстраційної дії на підставі відомостей реєстраційної картки та здійснити процедуру відповідно до Закону.

Частиною 11 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо документи подані не у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації, без розгляду зобов`язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені ч. 1 ст. 27 Закону.

Дослідивши матеріли справи, суд дійшов до висновку, що у межах спірних правовідносин у відповідача не було правових підстав для залишення без розгляду поданих документів, оскільки заявником було подано повний пакет документів, що визначений приписами Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що реєстраційна дія від 28.05.2015 року «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» №10711070017000062, прийнята відповідачем законно, а отже є такою, що не підлягає скасуванню.

Поряд з цим, матеріали справи свідчать, що 29.05.2015 року для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» уповноваженою особою ТОВ «Республіканський будинок моделей взуття» було надано відповідачеві наступні документи:

1. Нова редакція установчих документів (два примірники);

2. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

3. Копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

4. Документ, що є підставою для видачі свідоцтва про смерть фізичної особи (Нотаріально засвідчена копія);

5. Рішення про внесення змін до установчих документів (Примірник оригіналу);

6. Рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи (Примірник оригіналу);

7. Реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

8. Копія квитанції, виданої банком;

9. Документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.

За наслідком розгляду вказаних документів, державним реєстратором було прийнято рішення №10711050019000062 від 02.06.2015.

Надаючи правову оцінку вказаному рішенню, суд виходив із наступного.

Відповідно до частини 1 статті 29 Закону про реєстрацію, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) наступні документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляд: окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Разом з тим, у відповідності до частини 3 статті 29 Закону про державну реєстрацію у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально завірена копія) Рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи.

Відповідно до частини 4 статті 29 Закону про державну реєстрацію у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи на підставі факту смерті фізичної особи - засновника (учасника) та відмови інших засновників (учасників) у прийнятті спадкоємця померлого до складу засновників, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається ксерокопія (нотаріально завірена копія) свідоцтва про смерть фізичної особи або документа, що є підставою для його видачі відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів без розгляду та відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення відповідної реєстраційної дії на підставі відомостей реєстраційної картки та здійснити процедуру відповідно до Закону.

Відповідно п.11 ст.29 Закону державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо:

1) документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;

2) документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону;

3) документи подані не у повному обсязі;

4) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

5) до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

За наявністю хоча б однієї з вище перерахованих підстав державний реєстратор зобов'язаний залишити подані документи без розгляду.

Позивачем не доведено, а судом у межах даного спору не встановлено жодної із визначених законом підстав, які б надавали державному реєстраторові можливість щодо вчинення дій щодо залишення документів, поданих уповноваженою особою ТОВ «Республіканський будинок моделей взуття», без розгляду.

Системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства та фактичних обставин справи у сукупності, свідчить про правомірність реєстраційної дії №10711050019000062 від 02.06.2015.

Окрім того, мотивуючи неправомірність дій державного реєстратора, позивач зазначав, що зміна керівника Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «Республіканський будинок моделей взуття» здійснено на підставі «рішення загальних зборів учасників Товариства», оформленого проколом від 08.12.2014; в той час як такі збори скликані та проведені ОСОБА_5, яка не є учасником Товариства, що свідчить проте, що відповідачем не перевірено належність поданих до реєстрації документів.

Суд відхиляє такі доводи позивача, зважаючи на наступне.

Так, в ході судового розгляду справи встановлено, що за наслідком оскарження ОСОБА_1 про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ «Республіканський будинок моделей взуття», оформленого протоколом від 08.12.2014 №21 та визнання недійсною нової редакції Статуту товариства, затвердженої рішенням від 08.12.2014 №21 загальних зборів учасників товариства, постановою Київського апеляційного господарського суду від 01.02.2016 по справі №910/17908/15 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено повністю.

В межах справи №910/17908/15 господарським судом встановлено повноважність загальних зборів учасників ТОВ «Республіканський будинок моделей взуття».

У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.

Натомість відповідачами як суб'єктами владних повноважень доведено правомірність оспорюваних рішень та дій.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 128, 158-163, 167, 254 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур