Постанова № 57192188, 06.04.2016, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
06.04.2016
Номер справи
686/3662/16-а
Номер документу
57192188
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/3662/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2016 року

Хмельницький міськрайонний суд в складі:

головуючої судді Демінської А.А.,

з участю секретаря судового засідання Кшановської Є.З.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -

встановив:

В лютому 2016 року позивач звернувся до суду з вище вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного Фонду України у місті Хмельницькому щодо перерахунку йому пенсії у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII з врахуванням змін, внесених Законом України №3668-VI, та обмеження її розмір максимальним розміром пенсії, а також відмову в перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язати Управління Пенсійного фонду у м. Хмельницькому здійснити йому перерахунок пенсії з 15.02.2015 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 28.01.2005 в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України №18-22 від 01.04.2015, без обмеження її максимальним розміром пенсій та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсією, перерахувавши її на його особистий пенсійний рахунок.

Ухвалою суду від 14 березня 2016 року адміністративний позов в частині позовних вимог за період до 14.08.2015 року включно залишено без розгляду.

В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав і просить задовольнити з мотивів, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, посилаючись на те, що перерахунок проводився за нормами статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" із змінами, внесеними Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII, чинної на квітень 2015 року, а саме в розмірі 60% від заробітної плати. Виплата проводиться з урахуванням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року. просить в позові відмовити в повному обсязі.

Заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне позов задовольнити з наступних мотивів.

Встановлено, що Дарницьким управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві з 04.02.2005 року позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

В звязку з переїздом до м. Хмельницький пенсійну справу позивача передано відповідачу, на обліку якого позивач знаходиться з 1.08.2011 року.

У зв'язку із звільненням з роботи 3.04.2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-22 від 01.04.2015 року.

Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому 6.04.2015 року проведено перерахунок, але не в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, а в розмірі 60%, а також її розмір обмежено максимальним розміром пенсій.

4.02.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому з заявою про здійснення йому перерахунку раніше призначеної пенсії у розмірі 90% від заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Генеральної прокуратури України №18-22 від 01.04.2015 року. Листом управління Пенсійного Фонду України у м. Хмельницькому від 05.02.2016 року, копія котрого наявна у справі, йому було в вимогах заяви відмовлено.

Однак, здійснивши перерахунок пенсії у розмірі 60% від суми заробітної плати на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з врахуванням змін, внесених Законом України №3668-УІ, та обмеживши її розмір максимальним розміром пенсії, а також відмовивши в перерахунку пенсії, відповідач діяв неправомірно.

Так, пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих було визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, редакція якої змінювалась, в тому числі змінювались і відсотки призначеної пенсії з 90% до 60% від суми заробітної плати, зокрема, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ, який набрав чинності з 01.10.2011 року, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-УІІ та Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року № 76-УШ.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Станом на квітень 2015 року редакція ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ викладена наступним чином: «Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Внесені Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року, «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Крім того, Закон України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, обмеження розміру пенсії максимальним її розміром не передбачав.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-УІ, який набув чинності 01 жовтня 2011 року, до статті 50-1 Закону внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Проте, пунктом 2 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.

Що стосується посилання відповідача на п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII щодо того, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, - то наведена норма регулює саме призначення пенсій, а не перерахунок вже призначеної пенсії.

Окрім того, відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України з питань, пов'язаних з реалізацією права на соціальний захист, Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності вказаних категорій громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності,фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання була викладена Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13 та від 06.10.2015 року.

Таким чином, позов слід задовольнити.

Судові витрати у справі складаються з судового збору в сумі 551,20 грн., понесені позивачем і підлягають стягненню на його користь з відповідача в силу 94 КАС України.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 5, 7 15, 69 71, 86, 94, 158 163 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо обмеження під час перерахунку розміру та відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 15.08.2015 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 28.01.2005 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України № 18-22 від 1.04.2015 року, без обмеження її максимальним розміром пенсій, з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 551,20 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.

Суддя