Єдиний унікальний номер: 378/304/16-а
Провадження № 2-а/378/13/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.04.2016 року Ставищенський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді: Галич Ю. М.,
за участю секретаря: Заболотня Ю.В.,
представника позивача: ОСОБА_1,
представника Пенсійного фонду: Виговська В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Ставище адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Ставищенському районі Київської області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду з вказаним позовом звернувся ОСОБА_3, посилаючись на те, що він з 12 квітня 1982 року по 01 липня 2006 року постійно працював у Ставищенському АТП 09048 (згодом 13246, ДП «Камаз» ВАТ «Ставищенське АТП 13246»), розташованому у смт. Ставище Ставищенського району Київської області, яке віднесено до зони радіоактивного забруднення (зони посиленого радіоекологічного контролю, додаток №1), крім того, проживає та зареєстрований в смт. Ставище Київської області. З 23 грудня 1987 року по 25 січня 1988 року він перебував у відрядженні (брав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС) в місті Чорнобиль, тобто 9 днів у 1987 році та 25 днів у 1988 році. Час вказаної роботи до 01 січня 1988 року зараховується в стаж для призначення пенсії в трьохкратному, а в 1988-2000 роках в півторакратному розмірі.
20 квітня 1991 року отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1987, 1988 роках, 30 серпня 1992 року отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1988 році (категорія 3), яке було перереєстроване 16.04.1998 року. Тобто, він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії та є громадянином, який постійно працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 26.04.1986 року по 01.01.1993 року, мав підстави для отримання посвідчення особи потерпілої від аварії на ЧАЕС 4 категорії.
Досягнувши ІНФОРМАЦІЯ_1 55-річного віку, звернувся 24 березня 2016 року до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку та додав до заяви необхідні документи. Листом за № 658/03 від 25 березня 2016 року відповідач відмовив йому в цьому з підстави відсутності відпрацьованих днів у 1987-1988 роках.
Просить суд визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ставищенському районі Київської області в призначенні йому пільгової пенсії за віком на підставі ст. 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати вказане управління призначити йому пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 5 років відповідно до статті 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3, який в 1987-1988 р.р. в зоні відчуження працював не менше 30 календарних днів, починаючи з 12 грудня 2015 року.
Позивач в судове засіданні не прибув, про час розгляду справи повідомлений належним чином, його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, підтвердив обставини, зазначені в адміністративному позові.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову та просить в задоволені позову відмовити, посилаючись на те, що згідно статті 9 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Статтею 14 даного Закону для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: зокрема, до 3-ї категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали: у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів; в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів. Відповідно до статті 55 даного Закону, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали … у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів - на 5 років. ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 23 грудня 1987 року (9 днів) по 25 січня 1988 року (25 днів), тому не має права на призначення пенсії за віком як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 - 1988 роках по причині відсутності необхідної кількості відпрацьованих днів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у вказані роки.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, його представника, представника відповідача та дослідивши письмові докази, вважає, що в задоволені позову слід відмовити виходячи з наступного.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до копії паспорта громадянина України позивачу ІНФОРМАЦІЯ_1 виповнилося 55 роки (а.с. 5).
Позивач 30 жовтня 1992 року отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1988 році (категорія 3), яке було перереєстроване 16.04.1998 року, що підтверджується копіями вказаних посвідчень (а.с. 9).
Із копії довідки Ставищенського АТП 13246 № 42 від 18.11.2015 року (а.с. 25), копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 (а.с. 10, 10-а), копією з відомостей нарахування заробітної плати по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.27) встановлено, що ОСОБА_3 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29.12.1987 року № 1497-3 78 і постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 05.06.1986 року № 665-193, який дає право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку № 1 затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1986 року № 1173, з 23 грудня 1987 року по 25 січня 1988 року згідно наказу № 193 від 22 грудня 1987 року та відрядження в м. Чорнобиль. Час вказаної роботи до 01 січня 1988 року зараховується в стаж для призначенні пенсії в трьохкратному, а в 1988-2000 роках в півтора кратному розмірі.
24 березня 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Ставищенському районі Київської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку до 5 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивачем відповідачу до заяви були додані наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1988 році, вищевказана довідка Ставищенського АТП (а. с. 14). Вказаним управлінням листом від 25.03.2016 за № 658/03 відмовлено позивачу в задоволені його заяви по причині відсутності достатньої кількості відпрацьованих днів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987-1988 роках у відповідності з вимогами ст. 55 зазначеного Закону (а.с. 12).
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 15 Закону України „Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно ст. 26 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються законом України № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон № 796-ХІІ).
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 14 даного Закону для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: зокрема, до 3-ї категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали: в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів.
Пунктом 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено зниження пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на 5 років учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів.
Постановою правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до п. 1 ч.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи що мають право на призначення пенсії відповідно до Закону Україні «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надають до територіального управління посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідку військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідку про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видану органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З урахуванням норм закону, наданих документів суд вважає, що позивач надав документи, в яких зазначено період роботи і населений пункт, де він брав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Як вбачається з посвідчення позивача, він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС у 1988 році, ОСОБА_3 встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії за участь в роботах в зоні відчуження у 1988 році (а. с. 9), і вказаного статусу він не позбавлений, а згідно вимог ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" такий статус встановлюється лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження у 1988 (у 1988-1990 роках) - не менше 30 календарних днів.
Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).
Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону № 796-ХІІ є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Суд вважає неправомірним врахування відповідачем лише частини безперервного відрядженя, яке фактично тривало з 23 грудня 1987 року по 25 січня 1988 року, а саме лише з 01 січня 1988 року по 25 січня 1988 року та одночасне неврахування 9 днів календарно відпрацьованих в кінці 1987 року.
Таким чином, враховуючи, що позивач з 23 грудня 1987 року по 25 січня 1988 року безперервно протягом 34 днів приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження ЧАЕС, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1988 р. 3 категорії, про що видано посвідчення від 30.10.1992 р. (умовою видачі якого, відповідно до абз.4 п.3 ч.1 ст.14 Закону № 796-ХІІ, як вказано вище, є час роботи в зоні відчуження в 1988 році не менше 30 календарних днів), та враховуючи ті обставини, що вказаного статусу він не позбавлений і правомірність видачі даного посвідчення ніким не оспорюється, - суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 5 років.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Управлінням Пенсійного фонду України у Ставищенському районі Київської області не доведено правомірність відмови у призначенні позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1988 р. 3 категорії відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.
З огляду на зазначене, суд прийшов до висновку, що на час звернення до відповідача позивач набув право на призначення пільгової пенсії за віком відповідно до ст. 55 зазначеного Закону України і подані ним документи не викликають сумнівів у його перебуванні в зоні відчуження, а тому відмова УПФ України в Ставищенському районі Київської області у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років - є необґрунтованою, доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими, а відповідно такими, що підлягають задоволенню з часу звернення до пенсійного фонду за призначенням пенсії тобто з 24 березня 2016 року.
Згідно вимог ст. 128 КАС України, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 10, 11, 17, 86, 158-163, 167, 254 КАС України, ст. ст. 9, 11, 14, 55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ст. 26 Закону України «Про пенсійне забезпечення», , суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3 - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ставищенському районі Київської області в призначенні ОСОБА_3 пільгової пенсії за віком на підставі ст. 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ставищенському районі Київської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 5 років відповідно до статті 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3, який в 1987-1988 р.р. в зоні відчуження працював не менше 30 календарних днів, починаючи з 24 березня 2016 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, у строк, встановлений ст. 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Ставищенський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ю. М. Галич