463/6028/15-а
2-а/463/37/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2016 року Личаківський районний суд м. Львова
в складі головуючого судді Леньо С.І.
з участю секретаря Станько Р.О.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними, зобовязання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання неправомірними дій по прийняттю рішення УПФУ у Личаківському районі м. Львова про відмову врахувати при перерахунку пенсії достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат на підставі довідки, наданої Управлінням соціального захисту Департаменту гуманітарної політики ЛМР від 09.11.2013р. № 2605-вих.-3203 про складові заробітної плати, в яку включена матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування. Також просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії 10.12.2013р. та зобовязати УПФУ в Личаківському районі м. Львова враховувати усі види оплати праці, на які нараховувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 09.12.2013р. звільнилась з посади головного спеціаліста сектору прийняття заяв Галицького відділу соціального захисту Управління соціального департаменту гуманітарної політики ЛМР у звязку з виходом на пенсію відповідно до ст. ст. 14, 15, 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ст. 38 КЗпП України. Для призначення пенсії по інвалідності державного службовця, після звільнення звернулась до відповідача, подавши йому всі необхідні документи, в тому числі довідку про складові заробітної плати за період з 01.01.2008р. по 31.12.2012р. За час перебування на державній службі, відповідно до норм чинного законодавства, вона отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, а також виплати, повязані з індексацією заробітної плати, премії до державних, професійних та ювілейних дат, які включаються до фонду оплати праці та носять системний характер. Оскільки на усі ці види виплат, які отримані за час проходження державної служби було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, вона звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням цих виплат, проте отримала відмову в проведенні перерахунку. Таку відмову вважає незаконною, оскільки з вказаних видів грошового забезпечення нею сплачувались страхові внески, і відповідно, під час вирішення питання про розмір пенсії, вони повинні враховуватись. З посиланням на практику ВСУ, просить визнати неправомірними дії відповідача та зобовязати останнього здійснити перерахунок та виплату недоотриманих коштів з часу призначення пенсії 10.12.2013р., включивши у перерахунок згадані вище і не включені до нього види грошових виплат та одночасно, зобовязати враховувати складові заробітної плати в майбутньому при виникненні права на перерахунок.
В судове засідання позивач не зявилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Заявою до суду справу просить слухати у її відсутності. Позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.
Представник відповідача згідно належної довіреності від 05.0.2016р. ОСОБА_1 в судовому засіданні проти обґрунтованості позовних вимог заперечила, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати. Такі є одноразовими виплатами, які надаються в межах фонду оплати праці на розсуд керівника і тому, не враховуються при визначенні заробітку для обчислення пенсії. Аналогічне стосується премії та сум індексації заробітної плати, внаслідок чого вони також не враховуються при обчисленні пенсії. В свою чергу, у звязку із внесеними змінами в пенсійному законодавстві, з 01.06.2015р. скасовано спеціальні види пенсії, зокрема й державним службовцям. Тому, в задоволенні позовних вимог просить відмовити. Також звертає увагу на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду з такими позовними вимогами.
Розглянувши позовні вимоги, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності зібрані в ній докази та приймаючи постанову у відповідності до вимог ст. 161 КАС України, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до заяви позивача від 13.11.2012р. останній призначено пенсію по інвалідності згідно ст. 33 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а з 10.12.2013р. призначено пенсію по інвалідності як непрацюючому пенсіонеру на умовах Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», розраховану відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»
Як вбачається з листа відповідача від 10.11.2015р. № 103/3-11 (а.с.8-9), заява позивача про проведення перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат, які зазначені в довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2015р. № 2605-вих-1699 (а.с.6-7) залишена без задоволення.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
На основі аналізу цих норм матеріального права, під час розгляду адміністративної справи № 21-314а14 ВСУ в своїй постанові від 16.09.2014р. зазначив, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
В іншій Постанові від 14.05.2013р. ВСУ під час розгляду адміністративної справи зазначив № 21-125а13 зазначив, що норми ст. 44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та норми ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є спеціальними, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, і тому, саме вони підлягають застосуванню.
Крім цього, положеннями пп. 2.3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, передбачено, що винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер, в тому числі, одноразові заохочення, не пов'язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам'ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі), належать до інших заохочувальних та компенсаційних виплат фонду оплати праці.
Оскільки премії до свят та ювілейних дат включаються до фонду оплати праці та у звязку з цим з них утримуються внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, при обчисленні пенсії пенсійний орган зобовязаний враховувати також і ці види виплат.
З огляду на те, що у справі з аналогічним предметом спору ВСУ дійшов висновку про необхідність врахування цих видів виплат для визначення розміру пенсії, враховуючи обовязковість висновків ВСУ під час вирішення подібних правовідносин, суд вважає підставними вимоги про визнання дій неправомірними та зобовязання до вчинення дій щодо перерахунку та виплати недоотриманих сум пенсії.
Разом з тим, оскільки підставами позову є неправильне нарахування пенсії, що проведена відповідачем всупереч вимогам закону, даним судовим рішенням на відповідача слід покласти обовязок провести нарахування, а не перерахунок пенсії, що не буде виходом за межі позовних вимог, оскільки перерахунок пенсії проводиться у звязку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, що не повязане з нарахуванням пенсії.
Юридична помилка в правильності формулювання позовної вимоги, за наявності підстав для проведення нарахування, що викладені в мотивах позову не може бути підставою для відмови в задоволенні позову.
Згідно ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Обовязок обчислення і нарахування пенсії законом покладено на органи пенсійного фонду.
Враховуючи, що нарахування відповідачем пенсії проводилось всупереч вимогам закону, внаслідок чого такі дії даним судовим рішення визнано неправомірними і зобовязано провести нарахування пенсії у відповідності до вимог чинного законодавства з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в розумінні ч. 2 ст. 46 згаданого Закону, виплата сум, протиправно не нарахованих не може бути обмежена будь-яким строком, і тому, таку виплату слід провести з часу призначення пенсії 10.12.2013р. Виходячи з наведеного, покликання сторони відповідача на пропущення позивачем строку звернення до суду є безпідставним.
Що стосується позовної вимоги про зобовязання відповідача враховувати усі види оплати праці при виникненні права на черговий перерахунок, її слід залишити без задоволення, оскільки в адміністративному судочинстві підлягають захисту порушені права та інтереси, а не право, яке можливо буде порушеним в майбутньому.
В свою чергу, посилання представника відповідача на норми п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» не є підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки, як вбачається зі змісту цієї норми, вона застосовується відносно осіб, які звернулись до органу пенсійного фонду після 01.06.2015р.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 2, 17-19, 71, 105, 128, 160-163, 256 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про відмову врахувати при нарахуванні пенсії ОСОБА_2 достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат на підставі довідки наданої Управлінням соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 09.11.2013 року за № 2605-вих.-3203 про складові заробітної плати, в яку включена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб, індексація заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова здійснити нарахування та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_2, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії 10.12.2013 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Личаківський районний суд м. Львова шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст.186 КАС України.
Суддя: Леньо С.І.