Постанова № 57156211, 11.04.2016, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
11.04.2016
Номер справи
310/1811/16-п
Номер документу
57156211
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №: 310/1811/16-п

3/310/484/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 квітня 2016 року м. Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

у складі судді Мариніна О.В.

при секретарі - Артьоменко Д.О.

за участю прокурора Зубкова В.С.

особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Бердянського міськрайонного суду адміністративний матеріал у відношенні:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2, одруженого, працює на посаді старшого техніка - водія мобільної прикордонної застави «Бердянськ» Бердянського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України, старшина, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 бул. Гайдара буд.4 кв.83, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 раніше до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення не притягувався,

у скоєні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ВСТАНОВИВ:

15 березня 2016 року на адресу Бердянського міськрайонного суду надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення його до відповідальності за ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП.

ОСОБА_1, в період з 15 квітня 2015 року по 8 лютого 2016 року обіймаючи посаду старшого техніка (в подальшому старшого техніка водія) мобільної прикордонної застави «Бердянськ» Бердянського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України, маючи у звязку з виконанням службових повноважень у прямому підпорядкуванні близьку особу, не вжив заходів щодо усунення таких обставин, а також щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, тим самим вчинив дії, які містять ознаки правопорушень, повязаних з корупцією, передбачених ч.1, ч.2 ст. 27 та п.п.1-4 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», за які законом встановлено адміністративну відповідальність.

Так, наказом начальника Бердянського (8-го) прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України №88-ос від 30.05.2005 року ОСОБА_1 з 30 травня 2005 зарахований до списків особового складу і проходить службу в Бердянському прикордонному загоні Азово-Чорноморського регіонального управління ДПС України. Наказом начальника Бердянського (8-го) прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління ДПС України №58-ос від 24.02.2014 року його призначено старшим техніком мобільної прикордонної застави «Бердянськ» Бердянського прикордонного загону, звільнивши з посади молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії водія третьої групи інспекторів прикордонної служби першого відділення прикордонної служби мобільної прикордонної застави «Бердянськ».

Крім того, за наказом начальника Бердянського (8-го) прикордонного загону №100-ос від 29.03.2014 року зі старшиною ОСОБА_1П, старшим техніком мобільної прикордонної застави «Бердянськ» укладено контракт про проходження військової служби у Державній прикордонній службі України строком на 5 років по 28 травня 2019 року. Наказом начальника Бердянського (8-го) прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління ДПС України №254-ос від 20.04.2015 ОСОБА_1 перепризначений на рівну посаду старшим техніком водієм мобільної прикордонної застави «Бердянськ» Бердянського прикордонного загону.

При проходженні військової служби ОСОБА_1 повинен керуватися Конституцією України, Законами України «Про військовий обовязок і військову службу», «Про Державну прикордонну службу України», «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», «Про протидію корупції», іншими законами України, Указом Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України», наказами та розпорядженнями Адміністрації Державної прикордонної служби України, начальника Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України, начальника Бердянського (8-го) прикордонного загону.

Відповідно до ст. 117 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України заступник командира роти з озброєння (технічної частини, старший технік) (далі - заступник командира роти з озброєння) в мирний і воєнний час відповідає за технічну справність озброєння, бойової та іншої техніки, їх експлуатацію і ремонт, технічну підготовку всього особового складу роти.

Заступник командира роти з озброєння підпорядковується командирові роти і є прямим начальником усього особового складу роти. Старший технік роти є прямим начальником для рядового, сержантського і старшинського складу. Згідно ст. 118 цього Статуту заступник командира роти з озброєння зобов'язаний:

-брати участь у розробленні розкладу занять на тиждень;

-організовувати технічно правильну експлуатацію озброєння, бойової та іншої техніки роти, вживати заходів для утримання їх у справному стані;

-знати ділові якості та морально-психологічний стан механіків-водіїв (водіїв) бойових та інших машин роти, проводити роботу, спрямовану на підвищення їх фахового рівня;

-проводити заняття з особовим складом роти з технічної підготовки, основ і правил водіння машин та забезпечувати належну підготовку технічних спеціалістів;

-знати будову, порядок і правила експлуатації та ремонту озброєння, бойової та іншої техніки роти, їх наявність і технічний стан, особисто керувати роботами, пов'язаними з технічним обслуговуванням озброєння, бойової та іншої техніки, їх ремонтом силами екіпажів (водіїв);

-перевіряти стан машин, які виходять із парку, допускати до експлуатації лише технічно справні машини з відміткою про це в дорожньому листі;

-не менше ніж один раз на місяць перевіряти технічний стан озброєння, бойової та іншої техніки роти й проводити перевірку стрілецької зброї за номерами;

-організовувати технічне обслуговування озброєння, бойової та іншої техніки роти перед навчаннями, заняттями, під час їх проведення та після повернення до парку;

-вживати заходів для запобігання катастрофам, аваріям і поломкам озброєння, техніки, негайно доповідати про їх причини та вжиті заходи командирові роти; під час організації роботи і занять з використанням озброєння і техніки доводити до особового складу зміст заходів безпеки і добиватися їх виконання;

-стежити за ощадливим витрачанням пального, мастильних матеріалів і спеціальних рідин, запасних частин та іншого технічного майна;

-своєчасно подавати заявки на необхідне технічне майно, організовувати правильну його експлуатацію;

-здійснювати заходи пожежної безпеки на ділянці території, яка відведена роті, у паркових приміщеннях і на машинах роти, забезпечувати належний порядок;

-вести облік і звітність.

Крім того, згідно положень «Інструкції про порядок експлуатації транспортних засобів у відділах Державної прикордонної служби на мирний час», затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України №841 від 22.10.2007 року (п.6.) кожен транспортний засіб відділу закріплюється за водієм або інспектором, (п.7) до керування транспортними засобами допускаються водії або інспектори (далі посадові особи), які знають їх будову, правила дорожнього руху, володіють необхідними навичками керування і технічного обслуговування закріплених транспортних засобів, (п.40) забороняється передавати керування транспортним засобом іншій особі, не закріпленій наказом начальника органу охорони державного кордону за тим чи іншим транспортним засобом, (п.12) технічний стан транспортних засобів перед виходом з містечка відділу перевіряється старшим техніком, (п.22) на підставі плану роботи зміни прикордонних нарядів старший технік виписує дорожні листи, які видає під розпис водіям або інспекторам, (п.23) транспортні засоби у відділі готуються до виходу спеціалістами відділення (групи) забезпечення (логістики) під керівництвом старшого техніка, водії або інспектори перед виїздом проводять контрольний огляд транспортних засобів, старший технік видає під розпис водіям та інспекторам ключі від воріт стоянок та замків увімкнення двигунів транспортних засобів, (п.24) транспортні засоби які випускаються з гаражу (містечка) відділу, повинні бути технічно справні та ті, що пройшли технічне обслуговування, і закріплені за водіями або інспекторами, що пройшли перед рейсовий медичний огляд і допущені до виконання службових обовязків на транспортному засобі, у яких є відповідні документи, що посвідчують особу водія і право керування транспортними засобами відповідної категорії, з оформленими дорожніми листами та відміткою старшого техніка про справний стан транспортного засобу і показання спідометра.

Крім того, згідно п.25 «Інструкції про порядок експлуатації транспортних засобів у відділах Державної прикордонної служби на мирний час» технічний стан транспортних засобів і готовність їх до використання перевіряє старший технік, який робить відповідні записи в книзі контролю експлуатації та утримання транспортних засобів, проставляє в дорожньому листі показання спідометра, час виходу і робить відмітку про справний стан транспортного засобу в графі «технічний стан машини перевірив», (п.28) після повернення транспортного засобу до відділу старший технік зовнішнім оглядом перевіряє технічний стан транспортного засобу, перевіряє показання спідометра і дає вказівку водію або інспектору про проведення щоденного технічного обслуговування і підготовки транспортного засобу до виконання наступних завдань, після виконання водієм або інспектором робіт з щоденного технічного обслуговування транспортний засіб ставиться на місце стоянки, ключі від замка увімкнення двигуна і стоянки транспортного засобу здаються старшому техніку, (п.29) облік використання транспортних засобів в охороні державного кордону здійснюється у книзі обліку роботи машин, витрачання пального та мастильних матеріалів; у книзі контролю експлуатації та утримання транспортних засобів; у дорожньому листі, (п.30) дорожній лист є розпорядженням водію або інспектору на виконання завдання на транспортному засобі; він є підставою для списання та визначення економії (перевитрачання) пального і мастильних матеріалів, а також обліку виконаної роботи; бланки дорожніх листів зберігаються у старшого техніка, (п.32) використані та повністю оформленні дорожні листи здаються водіями старшому техніку, (п.33) робота транспортного засобу в процесі використання підтверджується записами у дорожньому листі.

Після кожної поїздки (виконання завдання) або в день повернення транспортного засобу водієм або інспектором заповнюється розділ «Робота машин» дорожнього листа; старшим машини (особою, що користувалася машиною) у графі 17 шляхового листа проставляються: показання спідометра, час і місце відпуску машини, записи засвідчуються його підписом. Якщо використання машини доручалося водію, записи у шляховому листі про її роботу засвідчуються водієм, (п.34) дані з дорожнього листа про роботу транспортного засобу, витрачання пального та мастильних матеріалів щодня записуються у книгу обліку роботи машин, витрачання пального та мастильних матеріалів.

Також, відповідно до положень «Інструкції про порядок використання автомобільної техніки в Державній прикордонній службі України», затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України №429 від 29.12.2003 року (п.3.26) після закінчення використання машини шляховий (дорожній) лист перевіряється, підписується командиром (старшим техніком) підрозділу або особою, призначеною начальником органу Державної прикордонної служби України і передасться в автобронетанкову (автомобільну) службу (технічну частину) органу; забороняється видавати водіям новий шляховий лист, якщо не оформлено і не здано шляховий лист за попередній вихід машини з парку, а в разі його втрати - до з'ясування причин та вжиття заходів, (п.3.25) шляхові листи, які мають виправлення показників пройденого шляху, кількості заправленого пального, а також у випадках ДТП з транспортом і виявлених випадків зловживань, у органах Державної прикордонної служби України зберігаються з матеріалами службових розслідувань, які підтверджуються наказами по органу Державної прикордонної служби України з притягненням посадових осіб до матеріальної і дисциплінарної відповідальності, (п.5.8) за правильність використання легкових автомобілів, своєчасне припинення експлуатації для проведення установленого виду технічного обслуговування та ремонту, витрати ліміту моторесурсів у межах річного плану експлуатації і виходу в ремонт машин несуть персональну відповідальність ті посадові особи, у розпорядження яких ці автомобілі надаються; вони зобов'язані записувати у шляхові листи дані, зазначені в пункті 3.26 Інструкції, і після відпуску машини повідомляти оперативного чергового (чергового) органу Державної прикордонної служби України про час та місце відпуску машини; контроль за поверненням легкових автомобілів у парк посадовими особами, що їх використовували, здійснюється особисто за допомогою засобів зв'язку; неправильно оформлені або не підписані особами, що користувалися автомобілями, шляхові листи не приймаються, а нові не виписуються до усунення недоліків.

За п.9.4 Інструкції посадові особи, що допускають використання машин не за призначенням, витрату моторесурсів понад установлені норми, безгосподарне використання пального і мастильних матеріалів, притягаються до дисциплінарної та матеріальної відповідальності згідно з чинним законодавством, (п.9.6) за кожним випадком незаконного використання машин, перевитрати моторесурсів і пального проводиться розслідування для установлення причин і розміру заподіяних збитків, а також визначення винних осіб.

На підставі викладеного, старшина ОСОБА_1 є військовою посадовою особою Збройних Сил України, уповноваженою на виконання функцій держави, повязаних з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обовязків, та субєктом, на який поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», згідно підпункту «г» п.1 ч.1 ст. 3 цього Закону.

При цьому, з 5 жовтня 2012 року на посаді молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії водія другої групи інспекторів прикордонної служби мобільної прикордонної застави «Бердянськ» (наказ №503-ос), а з 20 квітня 2015 року по 8 лютого 2016 інспектора прикордонної служби 3 категорії водія першого відділення інспекторів прикордонної служби мобільної прикордонної застави «Бердянськ» (наказ №254-ос) проходив службу його рідний брат ОСОБА_2.

Відповідно до займаних посад та визначених вищевказаними нормативно-правовими актами обовязків і повноважень, у зазначений період ОСОБА_1 був прямим начальником (командиром) ОСОБА_2

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посадові особи не можуть перебувати з близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності підлеглої особи від її начальника, у тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на службу, звільнення із служби, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень, контролю за їх виконанням. Згідно ст. 20-1 цього Закону, а також ст. 14-1. Закону України «Про Державну прикордонну службу України» у разі виникнення конфлікту інтересів під час виконання службових повноважень військова посадова особа зобовязана негайно доповісти про це своєму безпосередньому начальникові. Безпосередній начальник військової посадової особи зобовязаний вжити всіх необхідних заходів, спрямованих на запобігання конфлікту інтересів, шляхом доручення виконання відповідного службового завдання іншій посадовій особі, особистого виконання службового завдання чи в інший спосіб, передбачений законодавством.

Крім того, Законом України «Про запобігання корупції», що вступив у дію 15.04.2015 року, в ч.1 ст.1 додатково визначено, що рідний брат є близькою особою; пряме підпорядкування це відносини прямої організаційної або правової залежності підлеглої особи від її керівника, в тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням; (ст. 27) особи, зазначені у підпункті «г» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону (військові посадові особи Збройних Сил України, у тому числі Державної прикордонної служби України), не можуть мати у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб або бути прямо підпорядкованими у звязку з виконанням повноважень близьким їм особам; особи, які претендують на зайняття посад, зазначені підпункті «г» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобовязані повідомити керівництво органу, на посаду в якому вони претендують, про працюючих у цьому органі близьких їм осіб»; у разі виникнення обставин, що порушують вимоги частини першої цієї статті, відповідні особи, близькі їм особи вживають заходів щодо усунення таких обставин у пятнадцятиденний строк.

Також, згідно ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобовязані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів; у разі існування в особи сумнівів щодо наявності в неї конфлікту інтересів вона зобовязана звернутися за розясненнями до територіального органу Національного агентства; у разі якщо особа не отримала підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, вона діє відповідно до вимог, передбачених у цьому розділі Закону

Згідно ч.1 ст.1 цього Закону наведені терміни вживаються в такому значенні:

-потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на обєктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень;

-приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у звязку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях;

-реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на обєктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень ,

Статтею ст.29 Закону України «Про запобігання корупції» передбачені заходи зовнішнього та самостійного врегулювання конфлікту інтересів. Зовнішнє врегулювання конфлікту інтересів здійснюється шляхом:

1) усунення особи від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів;

2) застосування зовнішнього контролю за виконанням особою відповідного завдання, вчиненням нею певних дій чи прийняття рішень;

3) обмеження доступу особи до певної інформації;

4) перегляду обсягу службових повноважень особи;

5) переведення особи на іншу посаду;

6) звільнення особи;

Також, особи, зазначені у пункті 1, частини першої статті 3 цього Закону, у яких наявний реальний чи потенційний конфлікт інтересів, можуть самостійно вжити заходів щодо його врегулювання шляхом позбавлення відповідного приватного інтересу з наданням підтверджуючих це документів безпосередньому керівнику або керівнику органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади.

Зазначені обставини вказують на наявність у старшого техніка старшини ОСОБА_1 потенційного конфлікту інтересів, який виражається у наявності у нього будь-якого майнового чи немайнового інтересу, зумовленого близькими, особистими чи іншими позаслужбовими стосунками з рідним братом ОСОБА_2 (приватний інтерес), у застосуванні заохочень, дисциплінарних стягнень, наданні вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням, що може вплинути на обєктивність чи неупередженість прийняття ним рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вищезазначених повноважень.

У порушення вимог законодавства щодо обмежень спільної роботи близьких осіб, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, ОСОБА_1 не повідомив керівництву про службу в його прямому підпорядкуванні близької йому особи рідного брата ОСОБА_2 і про наявність у нього потенційного конфлікту інтересів, а також не вжив заходи щодо усунення таких обставин та недопущення виникнення реального конфлікту інтересів.

В період 2014-2015 р.р., під час експлуатації службового автомобіля ВАЗ 2123 з військовим номером 0341ю6 близькою особою інспектором прикордонної служби водієм ОСОБА_2, останній виявив недостатнє володіння необхідними навичками керування зазначеним транспортним засобом. Також, в результаті порушення водієм правил дорожнього руху було пошкоджене вітрове (лобове) скло автомобіля. Старшина ОСОБА_1, який був учасником зазначених подій, не доповів про них та їх обставини у встановленому порядку, а також не забезпечив своєчасного усунення вказаних недоліків. Лише, внаслідок особистого виявлення 21 січня 2016 року виконуючим обовязки начальника мобільної застави молодшим лейтенантом ОСОБА_3 пошкодження автомобіля та його доповіді керівництву, 25 січня 2016 року по даному факту призначене службове розслідування, після якого була відшкодована нанесена матеріальна шкода.

Крім цього, старший технік старшина ОСОБА_1 систематично перевіряв правильність оформлення дорожніх листів і достовірність внесення інспектором прикордонної служби водієм старшим сержантом ОСОБА_2 в них відомостей, записів показання спідометру, правильність витрачання палива та мастильних матеріалів. У записах щодо роботи транспортного засобу в дорожніх листах від 16.10.2015 року №9/342, від 31.10.2015 року №9/355, від 05.11.2015 року №9/357, №9/358, від 06.11.2015 року №9/359, від 18.11.2015 року №9/370, які виконані старшим сержантом ОСОБА_2, містяться явні недоліки щодо повноти відображення маршруту руху не визначені ділянки шляху по бездоріжжю, що передбачає додаткову надбавку витрачання палива та мастильних матеріалів (при цьому затверджених схем маршрутів не існує), наявні виправлення пройденого шляху, а також містяться недостовірні дані про використання кондиціонерів та правомірність застосування додаткової надбавки витрачання палива та мастильних матеріалів, за відсутністю для цього законних підстав.

А відповідно п.3.1 «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затвердженої Наказом МВС України №1261 від 19.10.2015 року) підготовка прикордонних нарядів до несення служби та їх інструктаж організовуються і здійснюються відповідно до вимог актів організаційно-розпорядчого характеру Державної прикордонної служби України і цієї Інструкції, (п.3.2) особовий склад підрозділу охорони державного кордону, який заступає на службу в складі прикордонних нарядів, повинен знати: законодавство України і міжнародні договори України, нормативно-правові акти та акти організаційно-розпорядчого характеру, що регламентують охорону державного кордону в обсязі, необхідному для виконання службових обовязків; місцевість, точне проходження на ній державного кордону, стики і розмежувальні лінії, номери і місця розташування прикордонних (інформаційно-попереджувальних) знаків на ділянці підрозділу охорони кордону, дороги, стежки, перевали, розташування населених пунктів, залізничних та автобусних станцій, аеропортів (аеродромів), портів, пристаней, причалів, пунктів базування (встановлені повітряні коридори перельоту державного кордону, рекомендовані курси, морські коридори), райони проведення робіт.

Теж, згідно п.5.12 наказу начальника Бердянського прикордонного загону №72-аг від 27.01.2015 року «Про введення в дію норм витрати пального, масел, мастил та спеціальних рідин на автомобільні транспортні засоби та спеціальну техніку» на охолодження салону автомобіля у разі використання кондиціонера залежно від фактичної температури повітря в діапазоні від +20?С до +25?С передбачена надбавка до 5%.

Не зважаючи на це, старший технік старшина ОСОБА_1 своїм підписом засвідчив проведену їм перевірку вказаних дорожніх листів і правильність їх оформлення. Внаслідок чого, могло бути допущено протиправне перевитрачання пального і мастильних матеріалів інспектором прикордонної служби водієм старшим сержантом ОСОБА_2, що потребувало проведення окремої перевірки або службового розслідування. Втім про зазначені недоліки старший технік старшина ОСОБА_1 доповіді керівництву не складав, ніякого реагування на них не було.

Зазначені обставини прямо вказують на виникнення та наявність у старшого техніка старшини ОСОБА_1 реального конфлікту інтересів, який полягає у суперечності між вищезазначеними його приватним інтересом та службовими повноваженнями, що впливає на обєктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень. При цьому, ОСОБА_1 не повідомив про наявність у нього реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосередньому керівнику у строк не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли він про це дізнався чи повинен був дізнатися, а також вчинював дії і приймав рішення в умовах реального конфлікту інтересів та не вживав заходи щодо врегулювання реального та потенційного конфлікту інтересів.

Вивчивши матеріали справи, пояснення ОСОБА_1, заслухавши думку прокурора, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у скоєні адміністративного правопорушення знайшла своє підтвердження у судовому засіданні.

За змістомст.172-7 КУпАПвідповідальність настає за неповідомлення особою керівника про наявність конфлікту інтересів. В свою чергу під конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень.

Як передбаченост. 1Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»,конфлікт інтересів- це суперечність між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об'єктивність або неупередженість дій під час виконання наданих їй службових повноважень;корупційне правопорушення - це умисне діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першійстатті 4 цього Закону, а саме, у підпункті «г» пункту 1 частини першої «військові посадові особи Збройних Сил України та інших утворених, відповідно до законів, військових формувань», за яке законом передбачена, кримінальна, адміністративна, цивільно-правова та дисциплінарна відповідальність.

Відповідно доч. 1ст. 14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»,особи, зазначені у п.1 та підпунктах «а», «б» пункту 2 частини першоїст. 4 цього Закону, зобов'язані :

1) вживати заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів (тобто, суперечності між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями, яка може поставити під сумнів її об'єктивність або неупередженість, тощо);

2) повідомляти невідкладно безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, старший технік старшина ОСОБА_1 є прямим начальником інспектора прикордонної служби водія ОСОБА_2, що підтверджується поясненнями в судовому засіданні ОСОБА_1 та допитаного в якості свідка ОСОБА_4, його рідного брата.

Відповідно дост.9 Закону України"Про засади запобігання і протидії корупції"- обмеження щодо роботи близьких осіб, особи, визначені у підпунктах"а", "в" - "ж" пункту 1 та підпункту"а" частини першої статті 4 Закону, не можуть мати у безпосередньому підпорядкуванні близьких їм осіб або безпосередньо підпорядкованими у зв'язку з виконанням повноважень близькими їм особами.

Пунктом 2 ч.1ст. 14 цього законупередбачено невідкладно у письмовій формі повідомляти безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів

Приховування наявного приватного інтересу розцінюється як адміністративне правопорушення, передбаченест.172-7 КУпАП, та за родовою ознакою об'єктивної сторони відноситься до адміністративних корупційних правопорушень, а його суб'єктивна сторонахарактеризується лише умисною формою вини у формі бездіяльності.

В судовому засіданні старший технік старшина ОСОБА_1 пояснив, що він дійсно проходить службу в Азово-Чорноморському регіональному управлінню Державної прикордонної служби України, начальника Бердянського (8-го) прикордонного загону.В період його служби до нього доводилися вимоги антикорупційного законодавства, у тому числі Закону України «Про запобігання корупції», зокрема щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, проводилися відповідні інструктажі та здача заліків зі знання цих вимог. Але ні він, ні рідний брат ОСОБА_2 не доповідали керівництву про спільну службу в умовах прямого підпорядкування та наявний у них реальний конфлікт інтересів служби та особистих інтересів під час виконання службових обовязків та продовжували їх виконувати, зокрема що стосується експлуатації машин ОСОБА_2, перевірки правильності оформлення ним дорожніх листів, витрачання паливно-мастильних матеріалів, забезпечення справного технічного стану машин, якості виконаного ремонту та належного обслуговування машин. Визнає свою провину, в тому що письмово не доповів керівництву,про наявний у нього конфлікт інтересів.

Допитаний під час судового розгляду ОСОБА_2, пояснив суду , що він проходить службу в Азово-Чорноморському регіональному управлінню Державної прикордонної служби України, начальника Бердянського (8-го) прикордонного загону, як технік водій, був певний час у прямому підпорядкуванні свого рідного брата, старшини. Про це усі знали, але письмово ані він , ані брат, не доповідали керівництву про конфлікт інтересів.

Згідно пояснень ОСОБА_1 встановлено, що ним дійсно не було повідомлено безпосереднє керівництво про наявність конфлікту інтересів між ним та його рідним братом ОСОБА_2 та не було вжито жодних заходів щодо усунення вказаних обставин, повідомлень про наявність конфлікту інтересів від нього не надходило. Він вважав, що керівництву відоме про цей факт, письмово про це докладав.

Загальні права та обов'язки військовослужбовців ЗСУ і їх взаємовідносини визначаються Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженогоЗаконом України від 24 березня 1999 року №548-ХIV.

Згідно з ст. 31 указаного Статуту начальники, яким військовослужбовці підпорядковані за службою, у тому числі і тимчасово, є прямими начальниками для цих військовослужбовців. Найближчий до підлеглого прямийначальник є безпосереднім начальником.

Таким чином в контексті цього спеціального закону, який регулює взаємовідносини військових, він був безпосереднім начальником інспектора прикордонної служби водія ОСОБА_2 який є його рідним братом.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», пряме підпорядкування - відносини прямої організаційної або правової залежності підлеглої особи від її керівника, в тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням. До близьких осіб суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону відносять рідних братів.

Реальним конфліктом інтересу є суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень. Приватний інтерес - будь-який майновий чи не майновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовоми стосунками із фізичними чи юридичними особами.

Окрім цього, згідно ч.1ст.27 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у підпунктах «а», «в»-«з» пункту 1 частини першої статті З цього Закону, не можуть мати у підпорядкуванні близьких ним осіб або бути прямо підпорядкованими у зв'язку із виконанням повноважень близькими їм особами.

Аналогічні вимоги щодо заборони мати у безпосередньому підпорядкуванні близьких осіб, а також необхідності негайного повідомлення про конфлікт інтересів, визначалися ч.1ст.9, ч.1 ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», який діяв до 26.04.2015 року.

Безпосереднє (пряме) підпорядкування обумовлене значними організаційними та правовими звязками, у тому числі відсутністю проміжних ланок.

Таким чином, старший технік старшина ОСОБА_5 не повідомив в встановленому законом порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, відповідальність за що передбачена ст. 172-7 КУпАП та його дії суд кваліфікує по ч.1 ст. 172-7 КУпАП, як неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Також він, як старший технік старшина систематично перевіряв правильність оформлення дорожніх листів і достовірність внесення інспектором прикордонної служби водієм старшим сержантом ОСОБА_2 ( який є його рідним братом ) в них відомостей, записів показання спідометру, правильність витрачання палива та мастильних матеріалів, чим вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, відповідальність за що передбачена ст.172-7 КУпАП, та його дії суд кваліфікує по ч.2 ст. 172-7 КУпАП, як вчинення дій чи прийнятт рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Таким чином, всупереч вимогамЗакону України «Про засади запобігання і протидії корупції», старшина ОСОБА_1 був безпосереднім начальником інспектора прикордонної служби водія ОСОБА_2, не вжив заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів, а також письмово не повідомив про наявність конфлікту інтересів, а також вчинив дії ,що привело до реального конфлікту інтересів що призвело до невиконання вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Згідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Визначаючи розмір адміністративного стягнення за вчинене ОСОБА_1 правопорушення, суд враховує вимоги ст.ст. 33-35 КУпАП, зокрема, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність та наявність обставин, що пом'якшують відповідальність, а саме: притягнутий ОСОБА_1 позитивно характеризується, офіційно займається суспільно-корисною працею, до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувався, розкаюється у скоєному, а тому вважає можливим призначити мінімальне покарання, передбачене ч.2 ст.172-7 КУаАП у вигляді штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП правопорушник зобов'язаний сплатити судовий збір у розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.

На підставі викладеного, керуючись ч.1, ч.2 ст. 172-7, ст. ст. 213, 221, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7 КУпАП та ч.2 ст.172-7 КУпАП і застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу 3400 грн. 00 коп., стягнувши суму у держбюджет м. Бердянська 21081100 на р/р 31113106700011 код ЄДРПОУ: 38042560 Банк одержувач: ГУДКУ у Запорізькій області, м. Запоріжжя, МФО 813015.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 275,60 грн., стягнувши суму на р/р 31217206700011 одержувач: Бердянське УДКСУ (м. Бердянськ, Бердянський район), 22030101, код одержувача (код за ЄДРПОУ) 38042560, банк: Бердянське УДК ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, призначення платежу: судовий збір у справі про адміністративне правопорушення, Бердянський міськрайонний суд, код ЄДРПОУ 37381363.Строк предявлення до виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після вступу постанови в законну силу або закінчення строку, встановленого у разі відстрочки або розстрочки виконання постанови.

На постанову протягом 10 днів з дня її винесення сторони можуть подати апеляційну скаргу, прокурор протест до апеляційного суду Запорізької області через Бердянський міськрайонний суд.

Суддя Бердянського

міськрайонного суду ОСОБА_6