Постанова № 57115460, 12.04.2016, Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
171/486/16-п
Номер документу
57115460
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

,

Справа № 171/486/16-п

3/171/125/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2016 року Апостолівський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого - судді Чумак Т.А. за участю секретаря Жандарук В.В., прокурора Мануйленко І.М., захисника ОСОБА_1, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2, розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого на посаді голови Апостолівської районної ради, проживаючого в АДРЕСА_1, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.1724 КУпАП,

встановив:

09.03.2016 року відносно ОСОБА_2 складено протокол № 4 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, в якому зазначено, що згідно рішення № 4-1/VII від 20.11.2015 року Апостолівської районної ради Дніпропетровської області VII скликання (1 сесія) «Про голову районної ради» та присяги посадової особи місцевого самоврядування ОСОБА_2 від 20.11.2015 року ОСОБА_2 обрано на посаду голови Апостолівської районної VII скликання.

ОСОБА_2 є посадовою особою місцевого самоврядування - головою районної ради, відповідно до положень п.3 ч.1 ст.14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» є посадовою особою 3 категорії та згідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного закону, при цьому ОСОБА_2 у період з 20.11.2015 року до 29.02.2016 року в порушення вимог п.2 ч.1 ст.25 Закону України «Про запобігання корупції» є співзасновником та директором ПП «Рідне місто» (код ЄДРОПУ 35355153), тобто входить до складу органу правління та виконавчого органу підприємства.

Згідно з ч.1 ст.62 ГК України підприємством визнається постійний суб'єкт господарювання, створений іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торгівельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 83 ЦК України юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом.

Згідно з ч.2 ст.62 ГК України і абзацом другим ч.2 ст.83 ЦК України підприємства і організації можуть створюватися для здійснення підприємництва. Господарським товариством є підприємство, що утворюється громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку (ч.1 ст.79 ГК України).

Вищевказане приватне підприємство «Рідне місто», директором якого є ОСОБА_2, не ліквідовано чи припинено в установленому законом порядку, має меті отримання прибутку від своєї господарської діяльності.

Так, згідно вимог ч.1 ст.113 Господарського кодексу України приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці з використанням найманої праці

Відповідно до ч.2 ст.3 Господарського кодексу України господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.

Відповідно до ст.42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Вимогами ч.2 ст.62 Господарського кодексу України передбачено, що підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту.

Пункт 1.9 Статуту Приватного підприємства «Рідне місто», затвердженого 27.10.2007 року, передбачає, що підприємство створено з метою отримання прибутку шляхом здійснення господарської діяльності, не забороненої чинним законодавством.

П.3.1. статті 3 (Органи управління та контролю) Статуту Приватного підприємства «Рідне місто», затвердженого 27.10.2007 року, передбачено, що до виключної компетенції Засновників відноситься: затвердження Статуту Підприємства; визначення головних напрямків діяльності Підприємства, затвердження його планів і звітів про їх виконання; призначення та звільнення Директора, визначення порядку розподілу прибутку та покриття збитків; заснування, реорганізація та ліквідація філіалів та представництв, визначення їх повноважень; винесення рішень про притягнення до матеріальної відповідальності посадових осіб Підприємства; прийняття рішення про припинення діяльності Підприємства, призначення ліквідаційної комісії; затвердження річних балансів.

П.3.2 Статуту Приватного підприємства «Рідне місто» передбачено, що у Підприємстві діє одноособовий виконавчий орган - Директор. Директор вирішує усі питання діяльності Підприємства, окрім віднесених до виключної компетенції Засновників. Директор призначається Засновниками, підзвітний їм та організовує виконання їх рішень. Окремі взаємовідносини особи, яка призначається на посаду Директора Засновниками, регламентуються трудовим договором. Директор Діє від імені Підприємства без довіреності в межах, встановлених статутом та рішеннями Засновників. Директор Підприємства керує діяльністю Підприємства і несе особисту відповідальність в межах, передбачених трудовим договором та чинним законодавством за виконання покладених на нього завдань. Для організації діяльності Підприємства та виконання покладених на нього обов'язків директор здійснює: а) представництво Підприємства в Україні та за її межами; б) оформлення усіх документів, необхідних для забезпечення діяльності підприємства; в) видачу наказів, розпоряджень і доручень з питань діяльності підприємства; г) розпорядження, у відповідності з чинним законодавством, майном і активами підприємства, вчинення правочинів в межах своїх повноважень; д) розроблення та затвердження штатного розкладу Підприємства; е) прийняття на роботу і звільнення з роботи працівників Підприємства, встановлення посадових окладів, заохочення працівників, накладення дисциплінарних стягнень.

Відповідно до Протоколу зборів засновників ПП «Рідне місто» від 15.07.2013 року ОСОБА_2 призначено директором зазначеного підприємства. На підставі вказаного протоколу було внесено зміни до реєстраційної справи підприємства.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 21724388 від 24.02.2016 року керівником ПП «Рідне місто» є ОСОБА_2

Відповідно до положень п.1.5.3 Статуту Приватного підприємства «Рідне місто» ОСОБА_2 є засновником вказаного підприємства.

Згідно положень п.2 ч.1 ст.25 Закону України «Про запобігання корупції», який діє на час виявлення адміністративного порушення, особам, зазначеним у п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», забороняється входити до складу правління, інших законодавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

Відповідно до ч.1 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч.1 ст.3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Таким чином, державний службовець не може суміщати посаду державного службовця з участю у будь-яких органах товариства, якщо вони є органом управління відповідного товариства.

ОСОБА_2, займаючи посаду голови Апостолівської районної ради Дніпропетровської області, будучи відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, та, будучи посадовою особою місцевого самоврядування, який з 27.11.2015 року обізнаний відповідно до Листка - попередження «Про встановлені законодавством України обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та її проходженням», будучи відповідно до п.3 ч.1 ст.14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою 3 категорії, виконуючи свої службові обов'язки, у період з 27.11.2015 року до 29.02.2016 року в порушення вимог п.2 ч.1 ст.25 Закону України «Про запобігання корупції» входить до складу виконавчого органу - є одноособовим директором приватного підприємства «Рідне місто» (код ЄДРОПУ 35355153), тобто ОСОБА_2 вчинив адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 1724 КУпАП - порушення особою встановлених законом обмежень щодо входження до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.

ОСОБА_2 вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.1724 КУпАП, не визнав та пояснив, що він дійсно являвся одним із засновників приватного підприємства «Рідне місто», але підприємство втратило джерело доходів, тому було звільнено директора, після чого його було обрано директором, але його діяльність зводилася до підписання звітів підприємства. 11.11.2015 року він розпочав процедуру виходу зі співзасновників підприємства, для чого у приватного нотаріуса він посвідчив заяву про вихід зі складу засновників ПП «Рідне місто». У листопаді його було обрано депутатом районної ради, а 20.11.2015 року його обрано головою Апостолівської районної ради, але він приступив до виконання обов'язків лише 27.11.2015 року. В цей час відбулися збори засновників ПП «Рідне місто», де його було виключено із числа співзасновників та звільнено з посади директора, при цьому виконання обов'язків директора підприємства було покладено на ОСОБА_3 По акту він передав ОСОБА_3 всі документи підприємства, печатку, ключі. Перед призначенням на посаду він зателефонував ОСОБА_3 з питання перереєстрації відомостей по підприємству, на що ОСОБА_3 його запевнив, що все добре та що він вчинив всі дії щодо перереєстрації відомостей. Він заспокоївся та приступив до виконання обов'язків голови Апостолівської районної ради. ПП «Рідне місто» не укладало з ним договір на виконання роботи, заробітну плату він не отримував, записи у трудовій книжці щодо роботи на посаді директора відсутні. Вважає, що він вчинив всі дії по виходу зі складу співзасновників ПП «Рідне місто» та звільнення з посади директора вказаного підприємства, якимось чином впливати на діяльність ПП «Рідне місто» він не міг, тому вважає, що в його діях відсутній склад правопорушення, передбачений ч.2 ст.1724 КУпАП.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснив суду, що 23.11.2015 року відбулися збори засновників ПП «Рідне місто», де ОСОБА_2 було виведено зі складу співзасновників вказаного підприємства та звільнено з посади директора, виконання обов'язків директора підприємства було покладено на нього. ОСОБА_2 звертався із заявою про звільнення, на підставі чого ним був виданий наказ про звільнення ОСОБА_2, але записів у трудовій книжці ОСОБА_2 про роботу на посаді директора підприємства не було. На наступний день після проведення зборів ОСОБА_2 передав йому документи підприємства та печатку. Він відразу не розпочав перереєстрацію підприємства, оскільки у нього хворіла сестра, яку він возив на лікування до Києва. Перереєстрація була здійснена у березні 2016 року. У кінці листопада - на початку грудня 2015 року ОСОБА_2 йому зателефонував з питання перереєстрації підприємства, на що він йому повідомив, що перереєстрація зроблена. Він не знав, що у ОСОБА_2 будуть «проблеми», тому відразу не здійснив всі необхідні дії щодо перереєстрації підприємства.

Прокурор просить визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.1724 КУпАП, та накласти на ОСОБА_2 стягнення у вигляді штрафу в розмірі 400 неоподаткованих мінімумів доходів громадян без конфіскації доходу. Вважає, що в діях ОСОБА_2 є склад вказаного правопорушення, оскільки ОСОБА_2, працюючи на посаді голови Апостолівської районної ради, був засновником та директором ПП «Рідне місто», чим порушив встановлені законом обмеження щодо входження до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.

Захисник ОСОБА_1 просить закрити справу відносно ОСОБА_2 в зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.1724 КУпАП, оскільки під час складання протоколу про адміністративне правопорушення не враховано заяву ОСОБА_2 про вихід зі складу співзасновників ПП «Рідне місто», не витребувано з підприємства матеріали, крім того, ОСОБА_2 зробив все можливе, щоб позбавитися корпоративних прав, статус державного службовця ОСОБА_2 набув після початку виконання обов'язків голови районної ради, тобто з 27.11.2015 року, заробітну плату ОСОБА_2 на підприємстві не отримував, підприємство взагалі не мало прибутку, що свідчить про відсутність події та складу вищевказаного правопорушення.

Заслухавши ОСОБА_2, допитавши свідка, вивчивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, захисника, суд встановив наступне.

20.11.2015 року ОСОБА_2 обрано головою Апостолівської районної ради УІІ скликання, присвоєно 7 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування, що віднесений до ІІІ категорії відповідно до класифікації посад в органах місцевого самоврядування (а.с.21).

В цей же день ОСОБА_2 приведено до присяги посадової особи місцевого самоврядування (а.с.22).

Згідно розпорядження голови районної ради «Про виконання службових обов'язків голови районної ради» ОСОБА_2 приступив до виконання службових обов'язків голови районної ради з 27.11.2015 року (а.с.23).

У особовій картці форми № П-2ДС від 27.11.2015 року ОСОБА_2 зазначив, що підприємницькою діяльністю особисто чи через посередників він не займається, до складу виконавчих органів підприємств, кредитно-фінансових установ, господарських товариств та інших утворень, що здійснюють підприємницьку діяльність, не належить особисто та через посередників чи підставних осіб (а.с.15-18).

27.11.2015 року ОСОБА_2 попереджено про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції» щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби (а.с.43).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 24.02.2016 року приватне підприємство «Рідне місто», код ЄДРПОУ 35355153, зареєстровано 25.10.2007 року, його засновниками є ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3, кінцеві бенефіціарні власники (контролери) - ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3. Згідно вказаного витягу керівником даного підприємства з 15.07.2013 року є ОСОБА_2 (а.с.47-51).

З матеріалів реєстраційної справи, копії якої долучені до справи, встановлено, що 21.08.2013 року ОСОБА_2 надав до Реєстраційної служби Апостолівського РУЮ документи для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах», на підставі яких до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відомості щодо керівника ПП «Рідне місто», а саме - внесено відомості про те, що керівником ПП «Рідне місто» з 15.07.2013 року є ОСОБА_2 (а.с.91-95).

Згідно протоколу зборів засновників ПП «Рідне місто» від 15.07.2013 року (а.с.96) керівником вказано ПП призначено ОСОБА_2

22.08.2015 року на підставі наданих ОСОБА_2 документів для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах», до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відомості щодо вигодоодержувачів юридичної особи, відповідно до яких кінцевими вигодоодержувачами засновника юридичної особи є ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 (а.с.101-106).

25.10.2007 року загальними зборами засновників ПП «Рідне місто» затверджено Статут вказаного підприємства (а.с.63-70), відповідно до якого засновниками приватного підприємства «Рідне місто» є ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_2. Відповідно до п.1.9 вказаного Статуту підприємство створено з метою одержання прибутку шляхом здійснення господарської діяльності, не забороненої чинним законодавством. У підприємстві діє одноособовий виконавчий орган - директор (п.3.2 Статуту).

Відповідальність за ч.2 ст.1724 КУпАП настає у разі порушення особою встановлених законом обмежень щодо входження до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особа здійснює функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляє інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації).

Таким чином, на підставі досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.1724 КУпАП, доведена, оскільки ОСОБА_2, одночасно перебуваючи на посаді керівника ПП «Рідне місто» та на посаді голови Апостолівської районної ради, порушив встановлені законом обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, які, зокрема, визначені ст.25 Законом України «Про запобігання корупції».

ОСОБА_2, не визнаючи вину у вчиненні вказаного правопорушення, на підтвердження своїх пояснень надав до суду копію нотаріально посвідченої заяви від 11.11.2015 року до ПП «Рідне місто», зі змісту якої встановлено, що він заявив про вихід зі складу учасників (засновників) вказаного підприємства (а.с.122), залишивши належну йому частку у статутному капіталі підприємства ОСОБА_5, також надав копію протоколу № 7 зборів засновників ПП «Рідне місто» від 23.11.2015 року, згідно якого збори виключили ОСОБА_2 зі складу засновників ПП «Рідне місто» та припинили усі повноваження, надані ОСОБА_2 Статутом та іншими документами, поклавши на ОСОБА_3 обов'язок здійснити подальшу перереєстрацію правоустановчих документів (а.с.125), копію акту прийому-передачі від 24.11.2015 року (а.с.128) про передачу ОСОБА_2 ОСОБА_3 документів, печатки, штампу, ключів тощо, а також надав копію податкової декларації платника єдиного податку (а.с.126), згідно якої ПП «Рідне місто» доходу не отримувало.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції Закону на час вчинення правопорушення), у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи, подає державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, в тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною 1 цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи, додатково подає примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та / або примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Згідно ст.18 вказаного Закону якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.

Суд приходить до висновку, що, враховуючи те, що зміни до Єдиного державного реєстру не вносилися, то надані ОСОБА_2 докази щодо його виходу зі складу учасників (засновників) ПП «Рідне місто» та його звільнення з посади керівника підприємства не є достовірними та належними, а тому не можуть братися судом до уваги та прийматися за основу при прийнятті рішення.

Суд не бере до уваги посилання ОСОБА_2 на ту обставину, що обов'язок щодо перереєстрації установчих документів покладено рішенням зборів засновників ПП «Рідне місто» на ОСОБА_3, що виключає його відповідальність за бездіяльність ОСОБА_3, оскільки ОСОБА_2, будучи співзасновником вказаного підприємства та обіймаючи посаду директора, був обізнаний щодо порядку внесення змін до відомостей про юридичну особу та настання юридичних наслідків внесення/невнесення таких змін.

При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_2 суд у відповідності до ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 6800 грн.

Суд вважає можливим не застосовувати такий вид адміністративного стягнення як конфіскація отриманого доходу від діяльності, оскільки в судовому засіданні встановлено, що очолюване ОСОБА_2 підприємство доходу не отримало.

У відповідності до ст.401 КУпАП з ОСОБА_2 підлягає стягненню судовий збір на користь держави в сумі 275 гр. 60 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1724 , 284, 33 КУпАП, суд

постановив:

Визнати винним ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.1724 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 6800 гр., на користь держави без конфіскації отриманого доходу від діяльності.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 275 гр. 60 коп.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Апостолівський районний суд.

Суддя:Т. А. Чумак