12.04.2016 Справа № 756/10149/15-а
Справа пр. №2-а/756/12/16
ун. №756/10149/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2016 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді - Великохацької В.В.
при секретарі - Приходько І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовувала тим, що вона є матір'ю трьох дітей. ОСОБА_1 зазначила, що її син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, народився у період перебування позивача у шлюбі з ОСОБА_3 Шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 було розірвано 14.05.2008 року. Крім того, ОСОБА_1 вказала, що у другому шлюбі у неї народилось ще двоє дітей - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3.
ОСОБА_1 зазначила, що 07.07.2014 року вона звернулась до управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про призначення їй соціальної допомоги при народженні третьої дитини. Як стверджувала позивач, з 26.08.2014 року вона почала отримувати допомогу при народженні третьої дитини частинами і була впевнена в тому, що отримує належну їй, встановлену чинним законодавством виплату у розмірі 123840,00 грн. Станом на 01.08.2015 року нею отримано 25369,71 грн. допомоги при народженні дитини.
20.07.2015 року позивач, оформляючи статус малозабезпеченої, в управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, дізналась інформацію про те, що допомога при народженні третьої дитини буде виплачена їй у меншому розмірі, ніж встановлено законодавством, а саме - вона отримає допомогу як на другу дитину у розмірі не 123840,00 грн., а 61920,00 грн. В цей же день ОСОБА_1 було вручено розпорядження управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 18.07.2014 року п/в 212 № справи 454428 про призначення допомоги ОСОБА_1 при народженні дитини.
Позивач стверджувала, що при визначенні суми допомоги по народженні третьої дитини відповідачем були порушені її права, оскільки управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації повинно було призначити їй допомогу на третю дитину у розмірі 123840,00 грн.
За таких обставин позивач просила суд скасувати розпорядження управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 18.07.2014 року п/в 212 № справи 454428 про призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 в частині виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_5 у розмірі як на другу дитину; зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації встановити розмір виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини як на третю дитину та встановити його у розмірі 123840,00 грн.; зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні третьої дитини ОСОБА_5 у розмірі 123840,00 грн.
У судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник позов підтримали, просили суд його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила суд відмовити у його задоволенні, зазначила, що позивачем пропущено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду з позовом.
Заслухавши пояснення позивача та її представника, представника відповідача, показання свідків, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є матір'ю трьох дітей. ІНФОРМАЦІЯ_1 року у ОСОБА_1 від шлюбу з ОСОБА_3 народився син ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 (а.с.7).
14.05.2008 року рішенням Оболонського районного суду м. Києва шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 було розірвано (а.с.14, 49).
Судом встановлено, що від шлюбу з ОСОБА_7 у ОСОБА_1 народився син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с.8), та донька ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 (а.с.9).
З матеріалів справи вбачається, що 07.07.2014 року позивач звернулась до управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації з заявою про призначення соціальної допомоги при народженні третьої дитини (а.с.10-11).
Судом встановлено, що 18.07.2014 року управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації було винесено розпорядження п/в 212 № справи 454428 про призначення ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі, як на другу дитину з 01.05.2014 року, так як не вбачається факту утримання та проживання старшої дитини на момент народження третьої дитини разом з ОСОБА_1 (відповідно до абзацу 5 п.13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751) (а.с.12).
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
За приписами ст.1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" на виконання статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Відповідно до частини другої та третьої статті 6 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.
Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Згідно абзацу 6 п.43 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п'яти днів після прийняття відповідного рішення.
Твердження відповідача про те, що позивача було повідомлено протягом п'яти днів після прийняття відповідного рішення про призначення державної допомоги при народженні дитини, а саме у липні 2014 року, не підтверджується жодними доказами, оскільки в матеріалах справи відсутні відомості про отримання ОСОБА_1 розпорядження управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 18.07.2014 року п/в 212 № справи 454428 про призначення ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини.
Як стверджувала позивач, 20.07.2015 року, оформляючи статус малозабезпеченої, в управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, вона дізналась інформацію про те, що допомога при народженні третьої дитини буде виплачена їй у меншому розмірі, ніж встановлено законодавством, а саме - вона отримає допомогу як на другу дитину у розмірі не 123840,00 грн., а 61920,00 грн. В цей же день ОСОБА_1 було вручено розпорядження управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 18.07.2014 року п/в 212 № справи 454428 про призначення допомоги ОСОБА_1 при народженні дитини.
Таким чином, посилання відповідача на пропуск позивачем шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду з позовом не підтверджується жодними належними письмовими доказами.
Відповідно до абзацу 5 п.13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", розмір та строк виплати допомоги, яка призначається одному з батьків дитини, визначається з урахуванням кількості живо народжених та усиновлених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога, її чоловіка (дружини), крім дітей, від виховання яких зазначена особа (її чоловік, дружина) відмовилась, а також дітей, які передані на виховання іншій особі, та повнолітньої дочки (повнолітнього сина) чоловіка, які не були усиновлені дружиною.
З акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №676 від 15.07.2014 року, складеного працівниками управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації, вбачається, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, фактично проживає з батьком ОСОБА_3 та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.44, 46-47).
Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено виключний перелік документів, які надаються для оформлення соціальної допомоги при народженні дитини.
Судом встановлено, що позивач звернулася до відповідача з заявою для оформлення допомоги при народженні дитини, нею було надано всі передбачені законодавством документи для оформлення такої допомоги, та зазначено у відповідній заяві про те, що вона просить призначити їй соціальну допомогу при народженні третьої дитини (а.с.10-11).
Посилання відповідача у своєму розпорядженні від 18.07.2014 року п/в 212 № справи 454428 на абзац 5 п.13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, як на підставу виплати ОСОБА_1 допомоги у розмірі як на другу дитину, є безпідставним та необґрунтованим з огляду на те, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження того факту, що позивач відмовилась від виховання свого сина ОСОБА_2 чи передала його на виховання іншій особі.
Суд не вважає, що акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №676 від 15.07.2014 року, складеного працівниками управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації, та факт реєстрації місця проживання сина ОСОБА_1 ОСОБА_2 за адресою зареєстрованого місця проживання його батька є належними доказами на підтвердження того, що позивач не займається вихованням сина ОСОБА_2 та відмовилась від виховання останнього.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні третьої дитини ОСОБА_5 у розмірі 123840,00 грн., то слід зазначити наступне.
У відповідності до Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №147 від 25.04.2006 року, на центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат покладається обов'язок проводити перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку з індексацією), здійснювати оформлення виплатних документів. Центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат підпорядковуються головному управлінню праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації. У місті Києві це Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, який підпорядковується Головному управлінню соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації.
Однак позивач не вказує Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у якості відповідача у справі, хоча певні юридичні обов'язки, які просить суд покласти на управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації, зокрема, обов'язок управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні третьої дитини ОСОБА_5 у розмірі 123840,00 грн., відноситься до компетенції Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Крім того, згідно Положення про управління від 27.12.2010 року №18-к, зареєстрованого 29.12.2010 року №10691020000026994, одним із основних завдань управління є забезпечення виплати передбачених законодавством компенсацій та допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а контроль за правильністю призначення, нарахування усіх видів грошових виплат, оформлення документів на виплату грошових виплат здійснює Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відповідно до Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 року №65 "Про заходи щодо впорядкування діяльності Київського центру по нарахуванню та виплаті пенсій і допомоги".
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність відмовити позивачу у задоволенні позову в частині вимог про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні третьої дитини ОСОБА_5 у розмірі 123840,00 грн.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.71 КАС України на кожну зі сторін покладено обов'язок довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність частково задовольнити позов ОСОБА_1, скасувати розпорядження управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 18.07.2014 року п/в 212, № справи 454428 про призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 в частині виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_5 у розмірі як на другу дитину; зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації встановити розмір виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини як на третю дитину у розмірі 123840,00 грн.
Зважаючи на вищенаведене, відповідно до ст.19 Конституції України, Закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", та керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 71, 159, 160-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Скасувати розпорядження управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 18 липня 2014 року п/в 212, № справи 454428 про призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 в частині виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_5 у розмірі як на другу дитину.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації встановити розмір виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини як на третю дитину у розмірі 123840 (сто двадцять три тисячі вісімсот сорок) гривень 00 (нуль) копійок.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд міста Києва шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.В. Великохацька