Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/148/16-а
Провадження № 2-а/280/19/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 квітня 2016 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Щербаченко І. В.,
при секретарі Бондаренко Н. С.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Мартинюк Н. Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Коростишівського районного суду Житомирської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити призначення пенсії,
В С Т А Н О В И В:
До Коростишівського районного суду Житомирської області звернулася позивач з позовом до управління Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити призначення пенсії. У обґрунтування позову вказує, що з 01 квітня 1989 року по 12 лютого 2011 року працювала доглядачем свиней у КСГП «Зоря» та СТОВ «Вікторія Полісся» (правонаступник КГСП «Зоря», село Мінійки Коростишівського району Житомирської області) й повністю виконувала установлені норми обслуговування поголів'я свиней, трудовий стаж на вказаній роботі становить понад 20 років. 25 листопада 2015 року позивач звернулася до управління Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку. Управлінням Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі Житомирської області позивачу було відмовлено у призначенні пенсії, оскільки немає підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач вважає, що відмова управління Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі Житомирської області порушує її право для призначення пенсії.
Позивач в судовому засіданні надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, позов підтримала та просила його задовольнити.
Представник відповідач в судовому засіданні надала пояснення аналогічні викладеним у запереченні на позовну заяву, позовні вимоги не визнає в повному обсязі.
Свідок ОСОБА_4 суду пояснив, що працював разом з позивачем, в тому числі й головним зоотехніком. Також вказав, що позивач була прийнята на роботу до колгоспу свинаркою, обслуговувала близько 400-600 голів свиней (20-25 свиноматок). Позивач була однією свинаркою й обслуговувала всіх сама. 3 1989 року по 2011 рік була працевлаштована офіційно, із заробітної плати сплачувалися страхові внески, робота носила цілодобовий характер праці, в колгоспі з обслуговування свиней не було жодної механізованої праці й робота виконувалася вручну.
Суд, заслухавши пояснення сторін, показання свідка, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 25 листопада 2015 року позивач звернулася до управління Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі Житомирської області з заявою про призначення пенсії та надала трудову книжку, паспорт, ідентифікаційний код, пільгову довідку про підтвердження наявного трудового стажу №52 від 08 липня 2015 року, видану СТОВ «Вікторія Полісся» та довіку про кількість відпрацьованих вихододнів на даному підприємстві, копію свідоцтва про укладення шлюбу, копії свідоцтв про народження дітей. (а.с.12)
Листом управління Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі Житомирської області від 16 грудня 2015 року за вих.№ 9010/03 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». В даному листі відповідач посилається на те, що запис до трудової книжки внесено з порушенням вимог пункту 2.10 Інструкції про порядок ведення трудових книжок від 06.06.2001, а саме: дописана посада «доглядач свиней». Дані порушення повторюються на сторінці 19, де також іншим чорнилом дописано посаду «свинарка». Для здійснення перевірки наказу про прийняття позивача на роботу надіслано запит від 07 грудня 2015 року №8788/04 в архівний сектор Коростишівської райдержадміністрації, куди, за словами бухгалтера СТОВ «Вікторія Полісся», були передані на зберігання відповідні документи, проте відповідь не надходила. Згідно облікових листків праці та виконуваних робіт за 1987-1989 роки позивач працювала на посаді різноробочої, будь-які записи про переведення позивача на посаду свинарки у трудовій книжці відсутні. У відповідності до акту перевірки від 07 грудня 2015 року №180, в особових рахунках по нарахуванню заробітної плати з 1987 року по 2005 рік посада не вказана, в особових рахунках за 2066-2011 роки зазначено, що позивач працювала на посаді свинарки. Відповідач в своєму листі також посилається на те, що згідно облікових листків праці та виконуваних робіт за 1989-2011 роки позивач працювала на посаді свинарки, неможливо перевірити виконання позивачем норм обслуговування тварин в СТОВ «Вікторія Полісся», оскільки в документах, наданих для перевірки, відповідна інформація відсутня. Згідно даних персоніфікованого обліку форми ОС-5 відомості про спец стаж відображені лише за період з 2000 року по 2003 рік. (а.с.10-11)
Згідно копії трудової книжки ОСОБА_1 була прийнята в члени колгоспу «Зоря», село Мінійки Коростишівського району, доглядачем свиней відповідно до наказу №11 від 22 вересня 1987 року. Відповідно до указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформ аграрного сектора економіки України» від 03 грудня 1999 року №1522/99 та у зв'язку з реформуванням КСГП «Зоря» була звільнена з займаної роботи в порядку переводу в СТОВ «Вікторія Полісся» відповідно до наказу №35 від 01 березня 2000 року. Позивач була звільнена з роботи СТОВ «Вікторія полісся» за згодою сторін у порядку пункту 1 статті 36 Кодексу законів про працю України відповідно до наказу №5 від 12 лютого 2011 року. На сторінках 18-21 трудової книжки позивача вказані норми праці, виконуваних робіт та зароблені кошти за 1987-2011 роки (а.с.6-9)
Відповідно до копії довідки №51, виданої СТОВ «Вікторія Полісся» 08 липня 2015 року, ОСОБА_1 дійсно була прийнята в члени колгоспу «Зоря», КСГП «Зоря», СТОВ «Вікторія Полісся» свинаркою в період з 01 квітня 1989 року по 31 січня 2011 рік. В довідці вказані вихододні за 1989-2011 роки на підставі книг обліку праці за 1989-1993 роки та облікових листів праці та виконаних робіт за 1994-2011 роки. (а.с.13)
Згідно копії довідки №52, виданої СТОВ «Вікторія Полісся» 08 липня 2015 року, ОСОБА_1 дійсно працювала з 01 квітня 1989 року по 31 січня 2011 року свинаркою і повністю виконувала установлені норми обслуговування тварин. Вказані періоди зараховуються в стаж роботи, яка дає право на пільгове пенсійне забезпечення з пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Довідка видана на підставі книг обліку трудового стажу і заробітної плати колгоспників та облікових листків праці та виконаних робіт за 1989-2011 роки. (а.с.14) Позивачем надано копії табелів виконання роботи за 1989-2011 роки. (а.с.32-90)
Відповідно до копії довідки №85 від 25 листопада 2015 року колгосп «Зоря», село Мінійки, утворився після роз'єднання з колгоспом ім. Митькіна на підставі зборів уповноважених від 14 лютого 1989 року, протокол №1. Розпорядження представника Президента від 14 грудня 1992 року №307 «Про реєстрацію колективних сільськогосподарських підприємств на базі колгоспів району» зареєстровано колективне сільськогосподарське підприємство «Зоря», село Мінійки Коростишівського району Житомирської області. СТОВ «Вікторія Полісся» є правонаступником КСГП «Зоря», село Мінійки Коростишівського району Житомирської області, на підставі Статуту, зареєстровано Коростишівською районною державною адміністрацією №93 від 28 лютого 2000 року. (а.с.15)
Відповідно до пункту «д» частини третьої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Згідно копії паспорту ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 виповнилося 50 років. (а.с.4)
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Основним документом, яким підтверджується стаж роботи, є трудова книжка, що встановлено статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно з пунктом 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У абзаці п'ятому пункту 20 даного Порядку зазначено, що додатково в довідці наводяться відомості стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах), про виконання встановлених норм обслуговування.
Виходячи з положень зазначених нормативних актів, питання встановлення та виконання норм обслуговування відноситься до компетенції адміністрації колгоспу, радгоспу чи іншого підприємства, де виконується робота, які своїми довідками підтверджують факт виконання норм обслуговування, що дає право на пенсію.
Під трудоднями розуміється одиниця виміру затрати праці в колгоспах, при виконанні встановлених норм обслуговування.
Нормативи обслуговування - це регламентовані величини, які характеризують співвідношення між кількістю персоналу, що виконує функції обслуговування певних об'єктів, та кількістю цих об'єктів.
Вказана довідка за своєю формою і змістом відповідає вимогам абзацу п'ятого пункту 20 Порядку.
Повноваження суду при вирішенні адміністративної справи визначені статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до пункту 2 частини першої цієї норми у разі задоволення адміністративного позову, суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд може зобов'язати відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, суд вправі лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні певної дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
Умови та порядок призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення». Згідно положень, викладених у статтях 81, 96 цього Закону, призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України. При цьому, Пенсійний фонд наділений дискреційними повноваженнями, тому суд може лише зобов'язати його, як суб'єкта владних повноважень, прийняти рішення з урахуванням встановлених обставин та норм закону, який відповідач повинен застосувати.
Посилання представника відповідача на неможливість призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки неможливо здійснити перевірку виконання позивачем норм обслуговування тварин в СТОВ «Вікторія полісся», є безпідставними та не відповідають вимогам законодавства.
Згідно положень частини 1 статті 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.
Із наведеного та записів у трудовій книжці позивача вбачається, що загальний трудовий стаж її роботи становить понад 20 років, та всі роки позивач обслуговувала свиней, тому позивач має право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «д» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Керуючись ст.ст. 9, 11, 86, 159, 162, 163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити призначення пенсії задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на підставі пункту "д" частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до пункту "д" частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дати звернення, тобто з 25 листопада 2015 року.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Постанова, відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя І. В. Щербаченко