Рішення № 57098067, 07.04.2016, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
07.04.2016
Номер справи
924/732/15
Номер документу
57098067
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" квітня 2016 р.Справа № 924/732/15

Господарський суд Хмельницької області у складі:

Суддя Магера В.В., розглянувши матеріали

За позовом Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницької області, м. Полонне, Хмельницька область

до Полонської районної ради, м. Полонне, Хмельницька область

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1, м. Полонне, Хмельницька область

про стягнення шкоди у формі надмірно виплачених коштів в сумі 101 828,93 грн.

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю №09/07 від 30.12.2015р.;

від відповідача: ОСОБА_3 голова ради (згідно рішення сесії ради від 27.11.2015р. №3);

ОСОБА_4 представник за довіреністю від 08.2015р.;

від третьої особи: не прибув.

В засіданні суду 07.04.2016р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Суть спору: Позивач звернувся до суду із позовом про стягнення із відповідача на користь управління Пенсійного фонду України у Полонському районі шкоди у формі надмірно виплачених ОСОБА_1 коштів в сумі 101 828,93 грн., посилаючись на доводи, викладені у позові.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що при зверненні про призначення пенсії ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності другої групи згідно Закону України „Про державну службу. Для переоформлення пенсії гр. ОСОБА_1 надав довідки, які видані Полонською районною радою Хмельницької області, про заробіток для обчислення пенсії як державному службовцю.

Позивач посилається на те, що згідно ст.37 Закону України „Про державну службу на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків; - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Вказує, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування особам, визнаним інвалідами І та II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І та II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

При цьому, відповідно до ст.37 Закону України „Про державну службу пенсію ОСОБА_1 з 05.01.2009р. було призначено в розмірі 90 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Також, 28.03.2014р. ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою щодо перерахунку пенсії вищого заробітку та надав довідки видані Полонською районною радою Хмельницької області (довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класичний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років) №06-23/228 від 28.03.2014 р., довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією№06-23/227 від 28.03.2014р. за період з 01.12.2008р. по 30.11.2010р.

Позивач посилається на те, що постановою Полонського районного суду від 25.06.2014 р. по справі №681/1020/14 суд визнав протиправною бездіяльність голови Полонської районної ради ОСОБА_5 щодо несплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із виплаченої заробітної плати за час вимушеного прогулу за період із 31.12.2008р. по 02.12.2010 року. Вказаним судовим рішенням було зобовязано Полонську районну раду нарахувати, обчислити та сплатити на відповідний рахунок управління Пенсійного фонду України в Полонському районі єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із виплаченої ОСОБА_1 заробітної плати за час вимушеного прогулу.

При цьому, на підставі постанови Полонського районного суду від 25.06.2014р. по справі №681/1020/14 та постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.02.2013р. по справі №2213/2274/2012 час вимушеного прогулу за період із 31.12.2008р. по 02.12.2010р. ОСОБА_1 було враховано до стажу роботи як службу в органах місцевого самоврядування, тому із 05.01.2009 р. здійснено перерахунок на пенсію по інвалідності по 2 групі згідно Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином встановлено переплату пенсії ОСОБА_1 в сумі 11 829,02 грн. за період із 01.01.2011р. по 31.08.2014р. Всього розмір переплати, згідно довідки від 24.02.2015р. становить 101828,93 грн. за період із 05.01.2009 р. по 02.12.2010 р.

Позивач вважає, що саме з вини Полонської районної ради Хмельницької області виникла переплата пенсії в сумі 101 828 грн. 93 коп., тому саме Полонська районна рада Хмельницької області повинна нести матеріальну відповідальність за заподіяну шкоду та має обов'язок її відшкодувати.

За таких обставин, позивач вважає, що надмірна виплата пенсії гр. ОСОБА_1 із вини Полонської районної ради фактично є завданням матеріальної шкоди державному бюджету та призводить до порушення інтересів держави в особі Пенсійного фонду України.

При цьому, відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч.1 ст.101 Закону України „Про пенсійне забезпечення підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Несплата вказаних сум призводить до порушення інтересів держави в особі Пенсійного фонду України, позбавляючи можливості надавати соціальні послуги населенню з коштів Пенсійного фонду України, що тягне за собою несвоєчасну виплату пенсій та інших соціальних виплат та до порушення конституційних прав громадян, сприяє виникненню соціальної напруженості в державі.

Із врахуванням вищенаведеного, позивач наполягає на задоволенні позову.

Відповідач у направленому письмовому запереченні від 07.04.2016р. із позовними вимогами не погодився, посилаючись на таке.

Вищим адміністративним судом України розглянуто касаційну скаргу ОСОБА_1 та винесено ухвалу від 21.04.2015р., якою скасовано постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.02.2013р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Полонської районної ради Хмельницької області та залишено в силі постанову Полонського районного суду Хмельницької області від 03.12.2012р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Полонської районної ради Хмельницької області про визнання незаконним та скасування рішення ради, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, компенсації за невикористану відпустку та стягнення моральної шкоди.

При цьому, гр. ОСОБА_1 надав виконавчий лист про виконання постанови Полонського районного суду Хмельницької області від 03.12.2012р. до Управління державної казначейської служби в Полонському районі, якою на даний час районній раді заблоковано рахунки.

Наразі районна рада звернулась до Полонської РДА щодо виділення коштів на виконання рішення суду про виплату коштів ОСОБА_1 Пленарне засідання позачергової сесії районної ради по даному питанню заплановано на 12.04.2016 року.

Тому, відповідач вважає, що, оскільки рішення суду від 03.12.2012р. про виплату коштів ОСОБА_1 підлягає виконанню районною радою в безспірному порядку шляхом списання коштів, тому у задоволенні даного позову необхідно відмовити.

Представник позивача в засідання суду 07.04.2016р. прибув, позовні вимоги підтримав та просить суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представники відповідача в засідання суду 07.04.2016р. прибули, позовні вимоги вважають безпідставними та просять позов залишити без задоволення.

Третя особа в засіданні суду 07.04.2016р. участі не приймала, листом від 04.04.2016р. просить провести судове засідання без представника третьої особи, у вирішенні даного спору покладається на думку суду.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Управління пенсійного фонду України в Полонському районі Хмельницької області, м. Полонне як юридична особа значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців згідно Витягу із ЄДР №19327104 від 22.09.2014р.

Полонська районна рада, м. Полонне як юридична особа (орган місцевого самоврядування) перебуває у Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців згідно Витягу із ЄДР від 20.04.2015р. №20453150.

В ході розгляду матеріалів справи судом встановлено, що гр. ОСОБА_1 у 2006 році був обраний депутатом Полонської районної ради п'ятого скликання, а рішенням першої сесії Полонської районної ради п'ятого скликання від 03.05.2006 року №1 був обраний головою Полонської райради.

Рішенням 27 (позачергової) сесії Полонського районної ради 5-го від 30.12.2008р. №1 гр. ОСОБА_1 був звільнений із посади голови Полонської районної ради у зв'язку із достроковим припинення повноважень.

Із позовних матеріалів слідує, що ОСОБА_1, м. Полонне перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду у Полонському районі з 05.01.2009 року, оскільки із 05.01.2009р. гр. ОСОБА_1 звернувся із заявою про переоформлення пенсії по інвалідності другої групи згідно Закону України „Про державну службу.

05.01.2009р. Полонською районною радою було видано довідку про заробіток для обчислення пенсії №60/06-26/09 від 05.01.2009 р. в якій зазначено посадовий оклад, доплата за ранг, надбавка за вислугу років.

Згідно довідки про заробіток для обчислення пенсії державному службовцю №59/06-26/09 від 05.01.2009р., виданої Полонською районною радою, було вказано посадовий оклад гр. ОСОБА_1 та ранг станом на 30.04.2007 р., на 01.05.2007 р., на 31.01.2008 р, на 01.02.2008 р.

Також, Полонською районною радою видано довідку про виплату премії для обчислення пенсії державному службовцю №56/06-26/09 від 05.01.2009 р. за період з 01.12.2006 р. по 31.12.2006 р., з 01.04.2007 р. по 30.11.2008 р. та довідку про виплату надбавок для обчислення пенсії державному службовцю №57/06-26/09 від 05.01.2009 р. за період з 01.12.2006 р. по 30.11.2008 р.

Відповідно до вказаних довідок починаючи з 05.01.2009р. гр. ОСОБА_1 було призначено пенсію в розмірі 90% від суми заробітної плати із врахуванням вимог ст.37 Закону України Про державну службу.

Судом враховується, що у січні 2009р. гр. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Полонської районної ради Хмельницької області про скасування рішень, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди. Постановою Полонського районного суду Хмельницької області від 28.05.2009р., залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.08.2009р., в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.09.2012р. рішення судів скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постановою Полонського районного суду Хмельницької області від 03.12.2012р. по адміністративній справі №2213/22742012 (2а/2213/162/2012) позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення від 30.12.2008р. №1 двадцять сьомої (позачергової сесії) Полонської районної ради Хмельницької області п'ятого скликання про звільнення голови районної ради. Прийнято вважати звільненим ОСОБА_1 із посади голови Полонської районної ради на підставі ч.2 ст.55 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні у зв'язку із закінчення повноважень Полонської районної ради п'ятого скликання. Зобов'язано Полонську районну раду внести зміни до формулювання звільнення ОСОБА_1 шляхом внесення запису в трудову книжку про звільнення з посади голови Полонської районної ради у зв'язку з припиненням повноважень Полонської районної ради п'ятого скликання із 02.12.2010р. на підставі ч.2 ст.55 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні.

Вказаним судовим рішенням було стягнуто із Полонської районної ради на користь ОСОБА_1 заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 221 866,05 грн., компенсацію за невикористану відпустку в розмірі 27 400,00 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 18 420,48 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем в розмірі 18 420,48 грн. та компенсацію на відшкодування моральної шкоди в сумі 800грн. всього 286907,01 грн. У решті позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21.04.2015р. постанову Полонського районного суду Хмельницької області від 03.12.2012р. по адміністративній справі №2213/22742012 (2а/2213/162/2012) було залишено в силі.

28.03.2014р. ОСОБА_1 звернувся до управління пенсійного фонду із заявою щодо перерахунку пенсії із вищого заробітку, що підтверджено: виданими Полонською районною радою Хмельницької області довідками:

- довідку №06-23/228 від 28.03.2014р. з інформацією про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класичний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу.

- довідку №06-23/227 від 28.03.2014 р. про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу за період з 01.12.2008 р. по 30.11.2010 р.

Із матеріалів справи слідує, що постановою Полонського районного суду від 25.06.2014р. по справі №681/1020/14 адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено. Суд визнав протиправною бездіяльність голови Полонської районної ради ОСОБА_5 щодо несплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із виплаченої заробітної плати за час вимушеного прогулу за період з 31 грудня 2008 року по 02 грудня 2010 року.

Також, було зобов'язано Полонську районну раду нарахувати, обчислити та сплатити на відповідний рахунок управління Пенсійного фонду України в Полонському районі єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із виплаченої ОСОБА_1 заробітної плати за час вимушеного прогулу з помісячним її відображенням в первинному бухгалтерському та персоніфікованому обліках за період з 31 грудня 2008 року по 02 грудня 2010 року та подати відповідні скориговані дані до системи персоніфікованого обліку управління Пенсійного фонду України в Полонському районі, відобразивши суми нарахованої та виплаченої ОСОБА_1 заробітної плати за час вимушеного прогулу за період з 31 грудня 2008 року по 02 грудня 2010 року помісячно.

На підставі постанови Полонського районного суду від 25.06.2014 р. по справі №681/1020/14 та постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.02.2013 р. по справі №2213/2274/2012 час вимушеного прогулу за період з 31.12.2008 року по 02.12.2010 року ОСОБА_1 було враховано до стажу роботи як службу в органах місцевого самоврядування, тому з 05.01.2009 р. здійснено перерахунок на пенсію по інвалідності по 2 групі згідно Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

08.08.2014 року до управління ПФ України подані індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) ОСОБА_6 за час вимушеного прогулу за період з 30.12.2008 року по 02.12.2010 року.

Управління з координації та контролю за виплатою пенсії листом за №15542/04-02 від 29.09.2014 року повідомило про переплату пенсії ОСОБА_1 в сумі 89999,91 грн. за період з 05.01.2009 року по 31.08.2014 року.

На підставі листа за №2536/04-02 від 24.02.2015р., який надійшов від управління з координації та контролю за виплатою пенсії, встановлено переплату пенсії ОСОБА_1 в сумі 11829,02 грн. за період з 01.01.2011 року по 31.08.2014 року. Всього розмір переплати, згідно довідки від 24.02.2015 року становить 101828,93 грн. за період з 05.01.2009 р. по 02.12.2010 р.

19.03.2015р. Управлінням Пенсійного фонду України в Полонському районі листом за вих.№1673/06 повідомило Полонську районну раду Хмельницької області про те, що у звязку із встановленою переплатою пенсії ОСОБА_1 в сумі 101 828,93 грн. за період з 05.01.2009р. по 02.10.2010р., Управління ПФУ у Полонському районі просить повернути вказану переплату згідно поданих реквізитів.

30.03.2014р. Полонська районна рада Хмельницької області листом за вих.№03-04/239 повідомила про те, що вимога про повернення надміру виплачених коштів в сумі 101828,93 грн. є безпідставною.

Оскільки кошти в сумі 101 828,93 грн. не були повернуті в добровільному порядку, Управління пенсійного фонду України у Полонському районі звернулось до суду із позовом про стягнення із відповідача шкоди в сумі 101 828,93 грн., яка заподіяна позивачу внаслідок переплати пенсії гр. ОСОБА_1

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги таке:

Відповідно до ст.ст.15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права та інтересу у разі його порушення, невизнання або оспорювання, шляхом звернення до суду у спосіб зокрема відшкодування збитків та інших способів відшкодування майнової шкоди.

Відповідно до ч.1 ст.1 ГПК України до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають право звертатися підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем заявлено вимогу до відповідач про стягнення з останнього шкоди в сумі 101 828,93 грн., яка заподіяна позивачу внаслідок переплати пенсії на підставі недостовірних довідок.

При цьому, на підставі постанови Полонського районного суду від 25.06.2014р. по справі №681/1020/14 та постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.02.2013р. по справі №2213/2274/2012 час вимушеного прогулу за період з 31.12.2008р. по 02.12.2010р. гр. ОСОБА_1 було враховано до стажу роботи як службу в органах місцевого самоврядування, тому з 05.01.2009 р. було проведено перерахунок на пенсію по інвалідності по другій групі Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відтак, на підставі довідки управління з координації та контролю за виплатою пенсії від 24.02.2015 року про розмір переплати пенсії ОСОБА_1 було встановлено переплату пенсії у сумі 101828,93 грн. за період із 05.01.2009 року по 02.10.2010 року.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного ;віку.

Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, особам, визнаним інвалідами І та II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І та II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорії посад державних і службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі. У цьому разі, а також у разі продовження перебування зазначених осіб на державній службі без оформлення пенсій по інвалідності на умовах, передбачених частиною шостою цієї статті, вони мають право на одержання пенсії відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судом приймається до уваги, що 28.03.2014р. ОСОБА_1 звернувся до Управління пенсійного фонду із заявою щодо перерахунку пенсії із вищого заробітку, що підтверджено: виданими Полонською районною радою Хмельницької області довідками, а саме:№06-23/228 від 28.03.2014 р. з інформацією про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класичний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років, а також №06-23/227 від 28.03.2014 р. про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 01.12.2008 р. по 30.11.2010 р.

Положеннями ст.11 ЦК України встановлено, що підставою виникнення цивільних прав і обов'язків є зокрема завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.

Відповідно до ст.1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відшкодування шкоди є одним із видів цивільно-правової відповідальності і для застосування такої міри відповідальності необхідна наявність всіх елементів складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки, дії чи бездіяльність особи; шкідливого результату такої поведінки - збитків (шкоди), їх наявності та розміру; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. За відсутності б хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не наступає.

Згідно із ч.1 ст.50 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

В частині 2 ст.17 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зазначено, що довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією (в редакції на час видачі довідки).

Постановою Правління пенсійного Фонду України від 25.11.2005р. №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Порядок).

Відповідно до п.17 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.

Відповідно до статті 101 Закону України „Про пенсійне забезпечення органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів і відшкодовують її.

Судом приймається до уваги, що постановою Полонського районного суду від 25.06.2014 р. по справі №681/1020/14 суд визнав протиправною бездіяльність голови Полонської районної ради ОСОБА_5 щодо несплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із виплаченої заробітної плати за час вимушеного прогулу за період із 31 грудня 2008 року по 02 грудня 2010 року.

Відтак, суд зобов'язав Полонську районну раду нарахувати, обчислити та сплатити на відповідний рахунок управління Пенсійного фонду України в Полонському районі єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із виплаченої ОСОБА_1 заробітної плати за час вимушеного прогулу з помісячним її відображенням в первинному бухгалтерському та персоніфікованому обліках за період з 31 грудня 2008 року по 02 грудня 2010 року та подати відповідні скориговані дані до системи персоніфікованого обліку управління Пенсійного фонду України в Полонському районі, відобразивши суми нарахованої та виплаченої ОСОБА_1 заробітної плати за час вимушеного прогулу за період з 31 грудня 2008 року по 02 грудня 2010 року помісячно.

Судом також приймається до уваги фактичні обставини, які встановлені постановою Полонського районного суду Хмельницької області від 03.12.2012р. по адміністративній справі №2213/22742012 (2а/2213/162/2012), якою, крім іншого, було стягнуто із Полонської районної ради на користь ОСОБА_1 заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 221 866,05 грн., компенсацію за невикористану відпустку в розмірі 27 400,00 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 18 420,48 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем в розмірі 18 420,48 грн. та компенсацію на відшкодування моральної шкоди в сумі 800,00 грн., всього 286907,01 грн.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21.04.2015р. постанову Полонського районного суду Хмельницької області від 03.12.2012р. по адміністративній справі №2213/22742012 (2а/2213/162/2012) було залишено в силі.

Згідно ст.35 ГПК України передбачені підстави звільнення від доказування, зокрема зазначено, що обставини, визнані господарським судом загальновідомими, не потребують доказування. Факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

У постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції (п.2.6. постанови) вказується, що не потребують доказування преюдиціальні факти, тобто встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) у процесі розгляду іншої справи, в якій беруть участь ті самі сторони, в тому числі і в тих випадках, коли в іншому спорі сторони мали інший процесуальний статус (наприклад, позивач у даній справі був відповідачем в іншій, а відповідач у даній справі - позивачем в іншій).

Хоча фактам, встановленим іншими судовими рішеннями, крім зазначених у статті 35 ГПК, й не надано преюдиціального значення для господарських судів, але вони мають враховуватися судами у розгляді справ з урахуванням загальних правил статті 43 названого Кодексу щодо оцінки доказів. Преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме фактам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), але не правовій оцінці таких фактів, здійсненій іншим судом чи іншим органом, який вирішує господарський спір.

Із врахуванням вищевикладеного, суд вважає доведеним той факт, що саме з вини Полонського районної ради виникла переплата пенсії в сумі 101 828,93 грн., відтак остання несе матеріальну відповідальність за заподіяну та шкоду та зобовязання щодо відшкодування останньої.

З огляду на викладене, суд вважає, що з боку відповідача наявний склад правопорушення вимог пенсійного законодавства, внаслідок чого було завдано шкоди державі, від імені якої виступають органи Пенсійного фонду України.

За приписами статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. (ст. 34 ГПК України).

Виходячи із змісту ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Отже, обовязок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини.

Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Із врахуванням вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги правомірними та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст.ст.44, 49 ГПК України судовий збір підлягає стягненню із відповідача в доход державного бюджету України у звязку із задоволенням позову.

Керуючись ст.ст.12, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -

ВИРІШИВ:

Позов Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницької області, м. Полонне, Хмельницька область за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1, м. Полонне, Хмельницька область до Полонської районної ради, м. Полонне, Хмельницька область про стягнення шкоди у формі надмірно виплачених коштів в сумі 101 828,93 грн. задовольнити.

Стягнути із Полонської районної ради, 30500, Хмельницька область, м. Полонне, вул. Л. Українки, 114 (код ЄДРПОУ 23656140) на користь Управління Пенсійного фонду України у Полонському районі, 30500, м. Полонне, вул. Л. Українки, 97 (код ЄДРПОУ 02725115) шкоду в сумі 101 828,93 грн. (сто одна тисяча вісімсот двадцять вісім гривень 93 коп.) надмірно виплачених коштів.

Видати наказ.

Стягнути із Полонської районної ради, 30500, Хмельницька область, м. Полонне, вул. Л. Українки, 114 (код ЄДРПОУ 23656140) в доход Державного бюджету України на рахунок №31218206783002 через УДКСУ у м. Хмельницькому, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк одержувача ГУДКСУ у Хмельницькій області, м. Хмельницький, МФО 815013, призначення платежу: „судовий збір, код 03500128 судовий збір в розмірі 1 527,43 грн. (одна тисяча пятсот двадцять сім гривень 43 коп.).

Видати наказ.

Повне рішення складено 12.04.2016р.

СуддяВ.В. Магера

Віддрук. 3 прим.:

1 - до справи;

2 - відповідачу (вул. Лесі Українки, 114, м. Полонне, Хмельницька обл., 30500) згідно заяви;

3- третій особі: ОСОБА_1 (вул. Тухачевського, 20 м. Полонне Хмельницька область) проста кореспонд.