Дата документу 12.04.2016
Справа № 501/811/16-а
2-а/501/44/16
У Х В А Л А
12 квітня 2016 року суддя Іллічівського міського суду Одеської області Пушкарський Д.В. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ЧОРНОМОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ код: 33923932 про визнання постанови від 11.04.2016 року про визнання ОСОБА_1 таким який відмовився від депутатського мандата Чорноморської міської ради Одеської області протиправною та скасування, -
ВСТАНОВИВ:
До Іллічівського міського суду надійшов позов ОСОБА_1 до ЧОРНОМОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ код: 33923932 про визнання постанови від 11.04.2016 року про визнання ОСОБА_1 таким який відмовився від депутатського мандата Чорноморської міської ради Одеської області протиправною та скасування.
Разом з позовом надійшло клопотання в якому позивач просить:
- зупинити дію постанови ЧОРНОМОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ код: 33923932 від 11.04.2016 року до набрання чинності рішенням у справі.
- заборонити ЧОРНОМОРСЬКІЙ МІСЬКІЙ ВИБОРЧІЙ КОМІСІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ код: 33923932 вчиняти будь які дії на виконання та реалізацію оскаржуваної постанови.
Вказане клопотання позивач обґрунтовує тим, що Чорноморська міська виборча комісія своєю постановою позбавила його депутатських повноважень у звязку із тим, що він є заступник міського голови Чорноморської міської ради та входить до складу виконкому цієї ради.
Позивач та заступник голови Чорноморської міської виборчої комісії ОСОБА_2 повідомляли голову Чорноморської міської виборчої комісії ОСОБА_3, що до складу виконавчого комітету депутат ОСОБА_1 не входить, не являється посадовою особою Чорноморської міської ради та її виконавчих органів, оскільки звільнений з посади заступника Чорноморського міського голови, про що свідчить лист виконкому від 11.04.2016 року № 1-017-874 та розпорядження міського голови від 06.04.2016 року № 42-к.
Відповідно до вимог ч.1ст.117 КАС Українисуд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Вирішуючи питання з приводу забезпечення позову суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування вУкраїні», виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.
Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради,заступника (заступників)сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.
На осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють у ньому на постійній основі,поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені цим Законом длясільського, селищного,міського голови.
Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради.
Згідно ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради, зокрема, у разі обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України ( 254к/96-ВР ) і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень.
Із змісту листа виконавчого комітету Чорноморської міської ради від 11.04.2016 року №1-017-874 та розпорядження міського голови від 06.04.2016 року № 42-к вбачається, що позивач ОСОБА_1 на цей час не являється службовцем Чорноморської міської ради Одеської області та заступником міського голови Чорноморської міської ради. У відповідності до розпорядження Чорноморського міського голови ОСОБА_1 звільнений з роботи за угодою сторін. В силу приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ОСОБА_1 не був та не являється членом виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області».
Згідност.4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад"повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до ч.1ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 3ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.
Зі змісту статті 46 Закону, вбачається, що міська рада проводить свою роботу сесійно. Такі самі положення містить і Регламент ради.
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (частина 12 статті 46 Закону 280/97-ВР). Такі ж самі розяснення містяться у розясненні Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування від 24.12.2015 № 04-14/10-5688.
З листа виборчої комісії від 11.04.2016 року вбачається, що комісія збирається для вирішення питання визнання позивача таким, що відмовився від мандату. Відмова від мандату та заява про складання ним депутатських повноважень є різними формами одного й того самого смислового вираження. Повноваженнями розгляду заяв по відмові від депутатського мандату виборчі комісії не наділені, такими правами наділені виключно місцеві ради.
Вказане може свідчити про винесення оскаржуваної постанови поза межами компетенції виборчої комісії та порушення прав депутата ОСОБА_1, передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», що додатково може свідчити про наявність очевидних ознаки протиправності прийнятого рішення.
Позбавлення депутата ОСОБА_1 «права користування ухвальним голосу» по питанням, які відносяться до виключної компетенції міської ради може нести очевидну небезпеку заподіяння шкоди його законним правам, свободам та інтересам, а також інтересам виборців.
Депутат місцевої ради у виборчому окрузі має право офіційно представляти виборців свого виборчого округу та інтереси територіальної громади в місцевих органах виконавчої влади, відповідних органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах і організаціях незалежно від форми власності з питань, що належать до відання органів місцевого самоврядування відповідного рівня.
Статтею 19 Закону № 93-ІVдепутат міської ради наділений правом офіційно представляти виборців у відповідній раді та її органах.
Також, депутат місцевої ради у виборчому окрузі має право вимагати усунення порушень законності і встановлення правового порядку.
Відповідно до ч. 4ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»спори щодо набуття повноважень депутатів місцевої ради вирішуються судом.
За таких обставин, при наявності порушеного права депутата, повноважний депутат, як офіційний представник виборців, який наділений спеціальним правом вимагати усунення порушень закону, спір щодо набуття або відсутності повноважень депутата міської ради вирішується виключно в судовому порядку.
Рішення міської ради прийняті без необхідної кількості голосів, або за участю депутатів, які не набули своїх повноважень є протиправними та такими, що не відповідаютьст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно зКАС Українидля забезпечення адміністративного позову суд може:
1) зупинити дію всього рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються;
2) заборонити вчиняти певні дії.
Відповідно до вимогст. 117 КАС України, подання адміністративного позову або відкриття провадження в адміністративній справі саме по собі не зупиняє дії рішення суб'єкта владних повноважень. Зупинити дію цього рішення чи окремих його положень на час провадження в адміністративній справі може лише суд у порядку забезпечення адміністративного позову. Зупиняючи дію рішення суб'єкта владних повноважень, суд може вказати на необхідність повернення ситуації, яка існувала до прийняття рішення суб'єктом владних повноважень або до початку його виконання чи виконання окремих його положень.
Таким чином, основним способом забезпечення адміністративного позову є зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень. Але зупинення дії рішення, що оскаржується, не вичерпує всіх можливих способів забезпечення адміністративного позову. Тому виникає потреба тимчасово заборонити вчиняти дії які можуть ускладнити виконання рішення у разі задоволення позову. У цьому випадку забезпечення адміністративного позову здійснюється судом через заборону вчиняти певні дії.
Суд находить, заяву позивача про забезпечення позову обґрунтованою, враховуючи викладені доводи матеріали справи, зокрема, лист виконкому від 11.04.2016 року № 1-017-874 та розпорядження міського голови від 06.04.2016 року № 42-к, вимоги Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні»та Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»приходить до висновку, що заяву про забезпечення позову слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 117,118 КАС України,Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»,Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) про забезпечення позовузадовольнити.
Зупинити дію постанови ЧОРНОМОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ код: 33923932 від 11.04.2016 року про визнання ОСОБА_1 таким який відмовився від депутатського мандата Чорноморської міської ради Одеської області та визнання обраним депутатом Чорноморської міської ради Одеської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації політичної партії «Обєднання «Самопоміч», до набрання чинності рішенням у справі.
Заборонити ЧОРНОМОРСЬКІЙ МІСЬКІЙ ВИБОРЧІЙ КОМІСІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ код: 33923932 вчиняти будь які дії на виконання та реалізацію постанови ЧОРНОМОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ код: 33923932 від 11.04.2016 року про визнання ОСОБА_1 таким який відмовився від депутатського мандата Чорноморської міської ради Одеської області та визнання обраним депутатом Чорноморської міської ради Одеської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації політичної партії «Обєднання «Самопоміч»», до набрання чинності рішенням у справі.
Ухвалу направити на виконання до відділу Державної виконавчої служби Іллічівського міського управління юстиції, до ЧОРНОМОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ код: 33923932, та до відома Чорноморській міській раді Одеської області.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іллічівський міський суд Одеської області протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьоюстатті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя