Постанова № 57067644, 24.02.2016, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
814/4359/15
Номер документу
57067644
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2016 року Справа № 814/4359/15

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Середи О.Ф. розглянувши клопотання позивача про заміну відповідача в адміністративній справі

за позовом: ОСОБА_1, смт. Врадіївка, Миколаївська область

до відповідача: Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області, м. Миколаїв

Суть спору: визнання протиправною бездіяльність, зобов"язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (надалі - позивач), звернулася до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2, 00 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться в межах території Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області та зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2, 00 га в межах території Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області.

В обґрунтування вимог позивач вказав, що Управління, в порушення норм Земельного кодексу України, не надало відповідь на клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га в межах території Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області.

Управління надало письмові заперечення проти адміністративного позову в яких зазначило, що у передбачений законодавством місячний термін Головним управлінням не надано ані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ані вмотивованої відмови у його наданні, за таких обставин, позивача набув право замовити розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання відповідного дозволу.

Представники сторін надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

У відповідності до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

02 листопада 2015 року позивач звернувся до Управління з повторною заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства (для ведення садівництва, для ведення фермерського господарства) орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного (населених) пункту, яка знаходиться на території Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області земель.

Відповідно до графічних матеріалів, що були додані до заяви, позивач була зацікавлена в одержанні земельної ділянки, що знаходяться на території Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області.

Позивач раніше вже звертався до відповідача з таким же клопотанням, але 22.07.2014 Управління направило позивачу відповідь, в якій зазначило,що відповідно до інформації відділу Держземагентства у Врадіївському районі Миколаївської області спірна земельна ділянка відноситься до земель комунальної власності. Згідно ст. 122 Земельного кодексу України повноваженнями щодо передачі земельних ділянок у власність або користування у даному випадку належать органу місцевого самоврядування. Крім того, зазначена земельна ділянка перебуває в оренді іншої особи.

Згідно норм статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться зокрема у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм для ведення особистого селянського господарства земельних ділянок із земель державної або комунальної власності - у розмірі не більше 2,0 гектара.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.08.2015 року по справі № 814/1760/15 позовні вимоги ОСОБА_1, про визнання неправомірними дій відповідача та забов'язання вчинити певні дії, в якому просила визнати протиправною відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, задоволені в повному обсязі.

Відповідач в своїх запереченнях посилається на те, що постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.08.2015 по справі № 814/1760/15 зобов'язано Головне управління Держземагентства у Миколаївській області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах території Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області відповідно до вимог чинного законодавства, а тому Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області не є стороною у вищезазначеній справі та не зобов'язано виконувати рішення суду.

Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені статтею 122 Земельного кодексу України. Так, згідно з частиною четвертою, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи (яким є Управління) передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Частинами 2 та 3 ст.123 Земельного кодексу України в встановлено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як вбачається з п.2 Наказу Держземагенства України від 15.10.2014 р. №328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагенства від 14.10.2014 р.», звернення юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходять з 15 жовтня 2014 року, обов'язково направляються на розгляд місцевих рад. У разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відповідач може відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання (пп.2.3 Наказу).

Відповідно до статті 11, частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином суд, оцінивши в сукупності надані докази, вважає необхідним задовольнити позовні вимоги.

Керуючись статтями 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області, щодо розгляду клопотаня про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 орієнтовною площею 2, 00 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться в межах території Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області (за межами населеного пункту).

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2, 00 га в межах території Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області відповідно до вимог чинного законодавства.

Присудити на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) судовий збір у сумі 1 339, 80 грн., сплачений квитанцією № ПН5154 від 18.12.2015 року на суму 974, 40 грн. та квитанцією № ПН5258 від 18.12.2015 року на суму 365, 40 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39825404).

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку.

Головуючий суддя О.Ф. Середа