755/4376/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" квітня 2016 р. Суддя Дніпровський районний суд м. Києва Ластовка Н.Д. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пільгову пенсію,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2, звертаючись з адміністративним позовом до суду, просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 09.05.2015 року, мотивуючи свої вимоги тим, що він має стаж роботи у шкідливих умовах 19 років 06 місяців 06 днів, який дає право на пільгову пенсію за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. 25.05.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком з урахуванням пільгового стажу за Списком №2, однак 15.06.2015 року позивачу було відмовлено з посиланням на те, що позивачем не надано довідки про підтвердження спеціального стажу, який дає право на призначення пенсії з урахуванням пільгового стажу за Списком №2. Такі дії відповідач вважає протиправним, що стало підставою для звернення до суду.
Крім того, позивач просив поновити йому строк звернення до адміністративного суду, мотивуючи свою вимогу тим, що 25.05.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком з урахуванням пільгового стажу за Списком №2. 15.06.2015 року позивачу було відмовлено з посиланням на те, що позивачем не надано довідки про підтвердження спеціального стажу, після чого 07.08.2015 року позивач звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пільгову пенсію. 25.12.2015 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва вказаний позов залишено без розгляду, а тому зважаючи, що позивач звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва в строк передбачений ст. 99 КАС України, вважає, що строки звернення до адміністративного суду позивачем пропущені з поважних причин.
25.03.2016 року представником відповідача - Управлінням Пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва подано до суду письмові заперечення проти позову, в яких останній не погоджуючись з позовом, просив відмовити у його задоволені, посилаючись на те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду передбачений ст. 99 КАС України, та окрім того, відповідачем було правомірно відмовлено позивачу у призначенні пенсії з урахуванням пільгового стажу за Списком №2, оскільки ОСОБА_2 не надано уточнюючої довідки про стаж роботи на пільгових умовах, а пільговий стаж не підтверджений результатами атестації робочих місць за результатами роботи.
На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проводиться у скороченому провадженні, без виклику сторін, які беруть участь у справі, та без проведення судового засідання.
Таким чином, розглянувши подані позивачем документи, матеріали та клопотання, подані відповідачем заперечення на позов, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, а також повідомлені відповідачем обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З матеріалів справи вбачається, що 25.05.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком з урахуванням пільгового стажу за Списком №2.
15.06.2015 року Управлінням Пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва листом № 10400/06 відмовлено ОСОБА_2 в призначені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Отже про порушення своїх прав позивач дізнався 15.06.2015 року.
Після чого, позивач звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пільгову пенсію який ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва 25.12.2015 року залишено без розгляду.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що позивач звернувся з вказаним позовом в межах строку звернення до адміністративного суду, а тому підстав для залишення позову ОСОБА_2 без розгляду на підставі вимог ст. 99 КАС України немає.
Згідно частини 1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 працював повний робочий день на ДП завод «Арсенал» у цеху №12 і за період з 15.11.1984 року по 20.05.2004 року виконував обдирання, шліфування та доведення пласких, конусних та циліндричних поверхонь складених деталей та інструменту, зуборізального інструменту, шліфування та нарізання рифлення за професією шліфувальник, що передбачено Списком №2 та за цей період має стаж роботи 19 років 06 місяців 06 днів.
Вказані обставини зазначені в інформації про підтвердження наявного трудового стажу роботи в шкідливих умовах, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах виданої директором головного конструктора ДП завод «Арсенал» М.І. Лихоліт. (а.с. 9)
Крім того, вказані вище дані про роботу, підтверджуються відомостями з трудової книги ОСОБА_2, долучені до матеріалів справи. (а.с. 7-8)
25.05.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком з урахуванням пільгового стажу за Списком №2.
Проте, як зазначалося, 15.06.2015 року Управлінням Пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва листом № 10400/06 відмовлено ОСОБА_2 в призначені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, посилаючись на те, що відсутня довідка про підтвердження спеціального пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2.
Відповідно до п. б ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловікам - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Згідно ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до ст.ст. 13, 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», п.п. 1, 3, 20 «Порядок підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» пільгова довідка про підтвердження стажу та характеру роботи, документи, що підтверджують роботу в шкідливих умовах праці надаються у тих випадках коли відсутня трудова книжка, відповідні записи у ній чи відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком незалежно від місця останньої роботи: б ) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 затверджено «Порядок підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній».
У відповідності до п. 1 даного Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 даного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, то для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості про видачу заробітної плати.
Абзацом 1 п. 20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано період роботи, що зараховується до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери куди включається цей період, роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Враховуючи положення ст.ст. 13, 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», п.п. 1, 3, 20 «Порядок підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», пільгова довідка про підтвердження стажу та характеру роботи, документи, що підтверджують роботу в шкідливих умовах праці надаються у тих випадках коли відсутня трудова книжка, відповідні записи у ній.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розроблений на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41.
Згідно із зазначеними нормативними актами основна мета атестації полягає у регулювання відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реорганізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.
З матеріалів справи вбачається, що інформаційна довідка та записи трудової книги позивача мають відповідні відомості, які підтверджують трудовий стаж позивача, що надає йому право на отримання пільгової пенсії за Списком №2.
Разом з тим, записи трудової книги ОСОБА_2 мають записи щодо проходження ним атестації робочого місця.
Згідно зі статтею 101 Закону № 1788-ХІІ. органи, що призначають пенсії мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а такої видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Позивач вказав, що він неодноразово звертався до ДП завод «Арсенал» із вимогами про видачу довідки про підтвердження пільгового його стажу, проте вказаної довідки надано не було, і лише згодом, було надано запитану інформацію у вигляді «інформації про підтвердження наявного трудового стажу роботи в шкідливих умовах».
При цьому, відповідач відмовляючи позивачу у нарахуванні пільгової пенсії у зв'язку з відсутністю довідки про підтвердження спеціального пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2, самостійно не зверталися щодо отримання відповідних документів.
Постановою Верховного суду України від 16.09.2015 року зроблено висновок про те, що «необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІє формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу».
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Професія (посада) ОСОБА_2 входить до Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. № 36 та Постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року (яка діяла до 16.01.2003 року).
На виконання свого обов'язку щодо доказування правомірності свого рішення, передбаченого ч.2 ст.71 КАС України, відповідачем Управління Пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва, як суб'єктом владних повноважень, не доведено наявність вагомих підстав, що слугували відмовою у нарахуванні позивачу пенсії на пільгових умовах.
За таких обставин, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки позивач досяг віку і має трудовий стаж, які визначені у даній нормі Закону, що підтверджується його трудовою книжкою, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, відповідно до вимог статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень і зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
Згідно зі ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пільгову пенсію є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, та керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, Постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року, Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. N 36, ст.ст. 1, 2, 5, 11, 18, 71, 90, 94, 99, 122, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пільгову пенсію - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 09.05.2015 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10-ти днів з дня її проголошення.
СУДДЯ: