ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/167/16
06 квітня 2016 р.м. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Придаткевич Н.В.
за участю: представника позивача Маслюх О.З.,
представника відповідача Шмати В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом управління Держпраці у Тернопільській області до приватного підприємства "Шик" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом призупинення експлуатації технологічного устаткування деревообробної промисловості, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося управління Держпраці у Тернопільській області з адміністративним позовом до приватного підприємства "Шик" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в порядку п.5 ч.1 ст.183-2 КАС України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами позапланової перевірки підприємства відповідача управлінням Держпраці у Тернопільській області відповідно до п.5 наказу від 02.02.2016 року № 4-Н, направлення від 04.02.2016 року виявлено факти порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих. У зв'язку з виникненням таких обставин, за яких подальше продовження виконання робіт технологічного устаткування деревообробної промисловості несе загрозу працівникам приватного підприємства "Шик", з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівникам, у позивача наявні підстави для звернення до суду із вказаним позовом.
22.02.2016 року судом винесено ухвалу про залишення позовної заяви управління Держпраці у Тернопільській області без руху, а ухвалою від 12.03.2016 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.
28.03.2016 року відповідач подав через канцелярію суду заперечення проти позову і того ж дня ухвалою суду призначено судове засідання на 06.04.2016 року відповідно до частини четвертої статті 183-2 КАС України.
В судовому засіданні представник позивача управління Держпраці у Тернопільській області позовні вимоги, з врахуванням уточнень до позовних вимог та додаткових пояснень, підтримала повністю, з мотивів, викладених у адміністративному позову та просить задовольнити.
Представник відповідача приватного підприємства "Шик", погоджуючись із заявленим позовом, вважає, що призупинення експлуатації технологічного устаткування деревообробної промисловості приватного підприємства "Шик", що знаходиться за адресою: Тернопільська область, Гусятинський район, смт. Гусятин, вул. Спартака, 15В негативно вплине на господарську діяльність підприємства.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, повно, всебічно та об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
02.02.2016 року управлінням Держпраці у Тернопільській області винесено наказ № 04-11 "Про призначення комісії із спеціального розслідування нещасного випадку у приватному підприємстві "Шик", який стався 30 січня 2016 року 0 15 год. 00 хв. з помічником лущильника ОСОБА_3 у фанерному цеху. Пунктом 5 даного наказу головному державному інспектору Процю І.М. провести позапланову перевірку стану охорони праці у приватному підприємстві "Шик" на вул. Спартака, 15В, смт. Гусятин Тернопільської області.
04.02.2016 року видано направлення за № 49 на проведення перевірки на підставі вказаного наказу.
Результати перевірки оформлені актом перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 08.02.2016 року, відповідно до якого встановлені наступні правопорушення:
- роботодавцем не отримано дозволу на виконання робіт (на технологічному устаткуванні деревообробної промисловості) та на експлуатацію машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки, чим порушено ст.21 Закону України "Про охорону праці", Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року (п.12 додаток 3);
- не ведеться належний облік і контроль за видачею у встановлені терміни працівникам засобів індивідуального захисту, чим порушено ст.8 Закону України "Про охорону праці", п.3.14 Положення про забезпечення працівників засобами індивідуального захисту НПНОП 0.00-4.01-08;
- не проводиться попередній медичний огляд працівників (під час прийняття на роботу), чим порушено ст.17 Закону України "Про охорону праці";
- не розроблено перелік посад і професій робітників, які повинні проходили стажування з визначеною тривалістю стажування, чим порушено ст.18 Закону України "Про охорону праці", п.7.6 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці № 15 від 26.01.2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 року за № 231/10511 НПНОП 0.00-4.12-05 ;
- біля верстатів відсутній дерев'яний гратчастий настил, чим порушено ст.13 Закону України "Про охорону праці", п.4.1.31. НПНОП 0.00-1.30-01 "Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями;
- у місцях укладення і розбирання штабелів лісоматеріалів не встановлені знаки небезпеки та попереджувальні знаки, чим порушено ст.13 Закону України "Про охорону праці", п.6.15.12 НПНОП 20.0-1.02-05 "Правил охорони праці в деревообробній промисловості";
- висота огорожі басейну менше 1 метра, чим порушено ст.13 Закону України "Про охорону праці", п.6.5.15 НПНОП 20.0-1.02-05 "Правил охорони праці в деревообробній промисловості"
- вантажопідіймальні механізми, що перебувають в експлуатації неспоряджені табличкою чи написом, розміщеним на видному місці з позначеним реєстраційним номером, вантажопідіймальність та датою наступного часткового та повного технічного огляду, чим порушено ст.13 Закону України "Про охорону праці", п.7.5.7 НПНОП 00.0-1.01-07 "Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів."
З актом перевірки ознайомлений директор приватного підприємства "Шик" ОСОБА_4, що підтверджується його особистим підписом. Заперечення до акту перевірки не подавались.
Оскільки, відповідач не усунув порушення зафіксовані у акті перевірки, характер порушення створює небезпеку для життя та здоров'я працівників приватного підприємства "Шик", управління Держпраці у Тернопільській області звернулося з даним позовом до суду.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч.3 ст.6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначаються Законом України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ від 14.10.1992 року (далі - Закон України № 2694).
Дія цього Закону поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих (ст.2 Закону України № 2694).
Відповідно до ст. 13 цього ж Закону роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
В той же час, згідно з положеннями ст.14 Закону України № 2694 працівник зобов'язаний: дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 11.02.2015 року № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з підпунктом 16 пункту 4 цього Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Управління Держпраці у Тернопільській області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби України з питань праці та їй підпорядковується.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Згідно статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Абзацом шостим частини першої статті 6 наведеного Закону встановлено, що однією із підстав для здійснення позапланових заходів є настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом. (ст.7 Закону)
В судовому засіданні встановлено усунення більшості виявлених порушень, однак не виконаним в повному обсязі залишилося порушення щодо отримання дозволу на виконання робіт (на технологічному устаткуванні деревообробної промисловості) та на експлуатацію машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки.
На думку представника позивача дане порушення є підставою для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом призупинення експлуатації технологічного устаткування деревообробної промисловості, оскільки створює небезпеку для життя та здоров'я працівників відповідача.
Закріплений у ч.1 ст.11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Предметом доказування відповідно до ч.1 ст.138 КАС України є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Відповідно до ч.2 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
На підставі п.5 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Оскільки встановлені під час перевірки порушення створюють безпосередню загрозу життю та здоров'ю працюючих на підприємстві відповідача, позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими та підлягають до задоволення шляхом призупинення експлуатації технологічного устаткування деревообробної промисловості в приватному підприємстві "Шик", що знаходиться за адресою: Тернопільська область, Гусятинський район, смт. Гусятин, вул. Спартака, 15В до усунення порушень, зазначених в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 08.02.2016 року, а саме отримання дозволу на виконання робіт (на технологічному устаткуванні деревообробної промисловості) та на експлуатацію машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки.
Роз'яснити, що згідно з ч.12 ст.183-2 КАС України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п.5 ч.1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Керуючись ст.ст. 2,6,11,122,158-167,186,254,256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до приватного підприємства "Шик", що знаходиться за адресою: Тернопільська область, Гусятинський район, смт. Гусятин, вул. Спартака, 15В, а саме: призупинити експлуатацію технологічного устаткування деревообробної промисловості.
Постанову допустити до негайного виконання.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.