ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2016 р. Справа № 876/7440/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Пліша М. А.,
з участю секретаря судового засідання Кудєрової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Степан Мельничук» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2013 року у справі за позовом заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Степан Мельничук» про стягнення штрафних санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора м. Івано-Франківська звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Степан Мельничук», у якому просив стягнути з відповідача штрафні санкції в сумі 85 000, 00 грн.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2013 року позов задоволено. Стягнуто з Закритого акціонерного товариства "Степан Мельничук" (ідентифікаційний код юридичної особи 03751971, вул.Січових Стрільців, 1, село Турка, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78253) штрафні санкції в розмірі 85 000,00 грн. (вісімдесят п'ять тисяч гривень) в дохід Державного бюджету України на рахунок №31112106700215 УК у Коломийському районі, код ЄДРПЮОФОП 37904227, банк одержувача ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО банку 836014, код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності банку 101.
Постанова мотивована тим, що Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку дотримано процедуру застосування штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів відносно ЗАТ «Степан Мельничук». Постанову про накладення санкції за повторне протягом року правопорушення на ринку цінних паперів від 30.08.2012 року № 367-ПР-1-Е, якою накладено штраф в розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000,00 грн., відповідач не оскаржив та будь - яких доказів на підтвердження сплати штрафу суду не надав, тому вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій в сумі 85000,00 грн. підлягають задоволенню.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає, що суд порушив норми матеріального та процесуального права, неповно з»ясував обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного її вирішення, просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. На обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що судом не враховано, що позов заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку поданий з пропущенням передбаченого ч.2 ст. 99 КАС України шестимісячного строку звернення до суду, оскільки такий поданий до суду 12 березня 2013 року, а постанова № 367-ПР-1-Е про накладення на ЗАТ"Степан Мельничук" за правопорушення на ринку цінних паперів винесена Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 30 серпня 2012 року.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно положень статей 5, 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, яка здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначені статтею 8, відповідно до пункту 10 якої Комісія має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідач є юридичною особою, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.35-36).
Порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів регулюється Законом України "Про акціонерні товариства" № 514-VI від 17.09.2008 р.
Відповідно до п.5 розділу ХVII Прикінцевих та Перехідних положень цього Закону статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом. Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій: внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства; приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Також в ч.1 ст.20 даного Закону визначено, що акція товариства посвідчує корпоративні права акціонера щодо цього акціонерного товариства. Зокрема ч. 2 цієї статті визначає, що усі акції товариства є іменними та існують виключно в бездокументарній формі.
Як встановлено судом, ЗАТ «Степан Мельничук» не вчиняло жодних дій щодо приведення своїх статутних документів відповідно до вимог чинного законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що 05.04.2012 року Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено Розпорядження №72-ПР-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким встановлено порушення ЗАТ «Степан Мельничук» п.5 Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" (далі Закон) в частині неприведення до 30.04.2011 року статуту та внутрішніх положень товариства у відповідність до вимог цього Закону, а також ч.2 ст.20 Закону в частині нездійснення до 30.04.2011 року переведення випуску акцій з документарної форми існування в бездокументарну форму. Вказаним розпорядженням відповідачу встановлено термін на усунення порушення законодавства про цінні папери до 05 липня 2012 року та термін для письмового повідомлення уповноваженої особи позивача про виконання цього розпорядження до 06 липня 2012 року.
Дане розпорядження 13.04.2012 року направлено відповідачу за адресою, що вказана в даних ЄДР, що підтверджується копією реєстру про відправлення поштових повідомлень з відміткою відділення Укрпошти (а.с.8).
У зв'язку з невиконанням розпорядження №72-ПР-Е від 05.04.2012 року позивачем 27.07.2012 року винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ЗАТ «Степан Мельничук», якою зобов'язано керівника або повноважного представника з'явитися для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень 16 серпня 2012 року о 10 год., надіслану на адресу відповідачу 02.08.2012 року, що підтверджується копією реєстру про відправлення поштових повідомлень з відміткою відділення Укрпошти (а.с.10).
Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт №385-ПР-1-Е від 16.08.2012 року про правопорушення на ринку цінних паперів, вчинене ЗАТ «Степан Мельничук», на підписання якого відповідач не з»явився, та винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно відповідача на 30.08.2012 року. Дана постанова та акт направлялися відповідачу, що підтверджується копією реєстру про відправлення поштових повідомлень (а.с.12-13).
Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів встановлена статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", відповідно до пункту 8 якої Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постановою Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 серпня 2012 року №367-ПР-1-Е за повторне протягом року невиконання розпорядження від 05.04.2012 року №72-ПР-Е, а саме: не переведення випуску акцій товариства з документарної форми існування в бездокументарну форму, нездійснення дій щодо зміни назви товариства, не приведення статуту та внутрішніх положень товариства до вимог Закону, на ЗАТ «Степан Мельничук» накладено штраф у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 000,00 грн. та надано 15-денний строк з моменту отримання постанови для надання копії розрахункового документа (платіжного доручення) на підтвердження її виконання.
Повторність вчиненого відповідачем правопорушення протягом року підтверджується постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 05.04.2012 року №20-ПР-Е в розмірі 17 000,00 грн. (а.с. 34).
Постанова про накладення штрафних санкцій від 30.08.2012 року надіслана відповідачу 03.09.2012 року за адресою, вказаною в даних ЄДР, що підтверджується копією реєстру про відправлення поштових повідомлень з відміткою відділення Укрпошти (а.с.16).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку дотримано процедуру застосування штрафних санкцій за порушення норм закону щодо державного регулювання ринку цінних паперів, визначеної також Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11.12.2007 року.
Колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Відповідно до розділу IV даних Правил уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Не пізніше 15 робочих днів з дати винесення даної постанови складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.
Акт про правопорушення на ринку цінних паперів підписується особою, яка його склала, і керівником або представником юридичної особи, щодо якої його складено. У разі відмови керівника або представника юридичної особи підписати акт про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою на акті робиться напис про відмову. У разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності, на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів акт складається в той самий день, на який було викликано особу, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення на ринку цінних паперів.
Згідно п.10 розділу ІV Правил акт про правопорушення на ринку цінних паперів після його складання протягом трьох робочих днів разом з поясненнями та іншими документами справи направляються уповноваженій особі, яка правомочна розглядати справу про правопорушення, для підготовки справи до розгляду.
За наслідками розгляду справи про правопорушення уповноважена особа протягом 10 робочих днів після отримання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та документів, що стосуються справи, приймає рішення про накладення санкцій, яке оформляється у формі постанови, як це передбачено Розділом VIIІ Правил.
Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.
При цьому колегія суддів не приймає до уваги доводи відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду з адміністраптивним позовом щодо стягнення штрафних санкцій, оскільки розділом ХVІІІ Правил визначено порядок виконання постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якого юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету не пізніше, як через 15 днів з дати отримання постанови. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, штраф стягується в судовому порядку.
Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 367-ПР-1-Е прийнята уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - т.в.о. начальника Прикарпатського територіального управління Томин М.І. 30 серпня 2012 року та надіслана на адресу відповідача поштовим зв'язком 03 вересня 2012 року, що підтверджується копією реєстру відправлення поштової кореспонденції (а.с.16). Тобто заступником прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку подано до суду позов про стягнення штрафних санкцій у судовому порядку протягом шестимісячного строку звернення до суду з адміністративним позовом після спливу зазначеного у постанові № 367-ПР-1-Е 15-денного строку з моменту отримання копії постанови для добровільного виконання вимог такої.
Крім того, як встановлено судом, відповідач не надав жодного доказу оскарження постанови про накладення штрафних санкцій від 30.08.2012 року № 367-ПР-1-Е чи будь-яких доказів на підтвердження сплати вказаних штрафних санкцій.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Степан Мельничук» залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2013 року у справі № 809/790/13-а за позовом заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Степан Мельничук» про стягнення штрафних санкцій - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий О.М. Довгополов
Судді Л. Я. Гудим
М.А. Пліш
Повний текст ухвали виготовлений 08.04.2016 року