Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2016 р. Справа №805/761/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 10:55
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Зикун Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
04 березня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивує тим, що позивач, у відповідності до вимог ст.101 Податкового кодексу України звернувся до відповідача із заявою про списання безнадійного податкового боргу, який утворився внаслідок прийняття 13 листопада 2015 року контролюючим органом податкових повідомлення-рішень № 0015031502 та № 0015041502, однак Слов'янська ОДПІ листом від 27.11.2015 року повідомила про відсутність підстав для списання безнадійного податкового боргу. Вважає таку відмову безпідставною, так як вона суперечить вимогам податкового законодавства України. Просив зобов'язати Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу у розмірі 30412,87 грн., нарахованого ТОВ «Руссоль-Україна» за порушення терміну сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Представник позивача до суду з'явився, через відділ діловодства суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача до суду з'явився, через відділ діловодства суду надав клопотання про розгляд справи без його участі та заперечення на адміністративний позов, просив в задоволенні позову відмовити. Представник відповідача в запереченнях проти задоволення позовних вимог зазначив, що списання боргу, який виник внаслідок обставин непереборної сили, можливий при наявності сертифікату торгово-промислової палати України з обов'язковим посиланням на п.п.101.2.4 п.101.2 ст.101 Податкового кодексу України.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» (код ЄДРПОУ 37653064, 84150, Донецька обл., смт. Райгородок, Слов'янський район, вул. Куйбишева, будинок 28) зареєстроване у якості юридичної особи 11.05.2011 року, про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено запис, взято на податковий облік у Слов'янській ОДПІ.
30 жовтня 2015 року Слов'янською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області проведена камеральна перевірка про дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання про що складено акт №1508/15-02. Перевіркою встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, яка повинна бути сплачена до бюджету відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України та п.263.12 ст.263 Податкового кодексу України (у редакції що діяла до 28.12.2014 року) по податковій декларації №9022223603 від 22.04.2014 року.
13 листопада 2015 року на підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення, а саме №0015031502, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 29685,24грн. та №0015041502, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 727,63грн.
02 лютого 2016 року постановою Донецького окружного адміністративного суду відмовлено у скасуванні податкових повідомлень-рішень №0015031502, №0015041502 від 13.11.2015 року. При цьому, встановлено, що порушення термінів сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, яка повинна бути сплачена до бюджету відповідно до п.57.1 ст.57, п.250.2 ст.250 ПК України, відбулося у зв'язку із зупиненням роботи підприємства з причини проведення активної фази антитерористичної операції в м.Слов'янську и Слов'янському районі та небезпеки для життя робітників підприємства. Судове рішення набрало законної сили 09.03.2016 року.
При цьому, вимогами ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
23 листопада 2015 року позивач листом № 1737 звернувся до відповідача із заявою про списання штрафу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 29685,24 грн. та 727,63грн., зазначені у спірних податкових повідомленнях-рішеннях.
В підтвердження обставин непереборної сили позивач надав сертифікати Торгово-промислової палати України №2929/05-4 08 вересня 2014 року про настання обставин непереборної сили, яким відповідно засвідчено обставини непереборної сили з 02 травня 2014 року ТОВ "Руссоль-Україна" при здійснення господарської діяльності на території Донецької області та дотримання норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.
27 листопада 2015 року Слов'янською ОДПІ надана відповідь щодо відмови в списанні безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок обставин непереборної сили, з огляду на відсутність сертифікату Торгово-промислової палати України з обов'язковим посиланням на п.п.101.2.4 п.101.2 ст.101 Податкового кодексу України в ньому.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно п.101.1 ст.101 Податкового кодексу України (далі ПК України) списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Згідно пп.101.2.4 п.101.2 ст.101 ПК України під терміном "безнадійний" розуміється податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України).
Порядок виникнення та списання безнадійного податкового боргу регламентується п. 14. 1.11 п. 14.1 ст. 14, ст.101 ПК України, Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. № 577 «Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків» зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 року № 1844/24376 (далі Порядок № 577)
У відповідності до п.п. 14.1.11.п. 14.1 ст. 14 ПК України безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, зокрема, заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством.
Згідно п.2.1. Порядку № 577 факт непереборної сили, для визнання «безнадійним» податковий борг, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), підтверджується Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.
Відповідно до п.4.1 розділу ІV Порядку № 557 у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
Згідно п.4.2 розділу ІV Порядку № 577 за результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Приписами п.4.3 розділу ІV Порядку № 577 в інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу.
Крім того, суд зазначає, що Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ.
Абзацом 1 статті 2 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053". Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено смт. Райгородок Слов'янського району Донецької області.
Статтею 10 Закону № 1669-VІІ встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Таким чином, суд вважає безпідставним посилання позивача на обов'язкове зазначення в сертифікаті п.п.101.2.4 п.101.2 ст.101 ПК України, з огляду на те, що Торгово-промисловій палаті України законодавством України надано право лише засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікат про такі обставини з зазначенням дати виникнення форс-мажору.
Отже, позивач надав контролюючому органу належні докази настання обставин непереборної сили для списання безнадійного податкового боргу, визначеного статтею 101 ПК України.
Отже, враховуючи те, що позивач надав контролюючому органу належні докази настання обставин непереборної сили для списання безнадійного податкового боргу, визначеного статтею 101 ПК України, суд приходить до висновку про неправомірну відмову відповідача у списанні безнадійного податкового боргу.
Згідно з ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до положень ч.2 ст.72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов'язати Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» з плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 30412 (тридцять тисяч чотириста дванадцять) грн. 87 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Руссоль-Україна" (код ЄДРПОУ 37653064) судові витрати у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
У судовому засіданні 5 квітня 2016 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Повний текст постанови складено 8 квітня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.