П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.04.2016 Справа № 414/458/16-а
Провадження № 2-а/414/12/2016
Суддя Кремінського районного суду Луганської області Ковальов В.М., розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 22 березня 2016 року звернулася до суду з позовом, в обґрунтування якого посилається на те, що з 19 жовтня 2009 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Кремінському районі Луганської області /далі УПФУ/ та отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу», яка призначена у розмірі 83% від суми усіх складових її заробітної плати.
На час призначення пенсії нею були надані довідки про складові заробітної плати, складені у відповідності до діючого на той час формами, затвердженими постановою правління ПФУ №19-11 від 30 жовтня 2008 року, яка згодом була визнана незаконною постановою окружного адміністративного суду м. Києва при розгляді справи №4753/09/2670, і які не передбачали відображення у складі заробітної плати матеріальної допомоги та індексації.
Вона 09 березня 2016 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з неврахуванням у раніше визначеному розмірі пенсії усіх складових її заробітної плати за період її роботи з 01 жовтня 2007 року по 30 вересня 2009 року. УПФУ відмовило у здійснені перерахунку. Просить суд визнати протиправними дії УПФУ в Кремінському районі щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 83% від суми усіх складових її заробітної плати з 1 березня 2016 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України сторони до суду не викликалися.
Вивчивши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, суддя вважає за необхідне позов ОСОБА_1 задовольнити.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ у Кремінському районі Луганської області та отримує пенсію за віком як державний службовець (а.с. 7). 09 березня 2016 року позивачка звернулася до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії (а.с. 9) з наданням довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» (а.с. 8).
Рішенням №9 від 15 березня 2016 року УПФУ відмовило у перерахунку пенсії позивачці у зв'язку з тим, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3724-ХІІ (далі - Закон№3724-ХІІ) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% сум їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, як складових заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям чинне законодавство не передбачає. Крім цього, відповідач вказує на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02 березня 2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з викладеним з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
При вирішенні справи суддя виходить з правової позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314-а/14. Згідно ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3724-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, позивач має право на врахування при розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
Суддя вважає необґрунтованими посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02 березня 2015 року, з огляду на наступне.
Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02 березня 2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про державну службу».
Отже, вказаною нормою права визначено, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, у відповідності до Закону України "Про державну службу".
У спірному випадку не йдеться про призначення або перерахунок пенсії на підставі Закону України «Про державну службу». Так, підстави для призначення та перерахунку пенсії державним службовцям, визначено ст. 37-1 Закону України "Про державну службу". В той же час, вказана норма права не передбачає такої підстави для перерахунку, як не включення при розрахунку пенсії видів виплат (доходів) державного службовця. У спірному випадку перерахунок пенсії має бути здійснений з огляду на положення ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Крім того суд зазначає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII зміни до статті 37 Закону № 3724-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
Враховуючи викладене суд вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 83% від суми заробітної плати, виходячи з положень ст. 37 Закону "Про державну службу", в редакції яка була чинна саме на час призначення пенсії позивачу підлягають задоволенню.
Також слід зазначити, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Позивач звернулася з заявою до УПФУ про перерахунок пенсії 09 березня 2016 року, тому вона має право на перерахунок пенсії з 01березня 2016 року.
Отже суд приходить до висновку про повне задоволення позову.
Сплачений позивачкою судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп. підлягає стягненню з відповідача за правилами ч. 1 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 159-163, 183-2 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському районі Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 83% від суми усіх складових її заробітної плати, вказаних у довідці №14 від 04 березня 2016 року з 01 березня 2016 року.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському районі за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
На постанову судді може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Кремінський районний суд на протязі протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя В.М. Ковальов