Справа № 345/275/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.04.2016 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого-судді Гриніва М.А.
секретаря Заткальницької Н.І.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Соболь О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Калуші справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, суд -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся із позовом до суду, згідно якого просить визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити даний строк, визнати дії УПФУ в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області неправомірними щодо проведення обчислення і виплати йому пенсії з обмеженням максимальним розміром, встановленим ч.1 ст.2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», а також просить зобов»язати УПФУ в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області здійснити обчислення і виплату йому пенсії без обмеження максимальним розміром, встановленим ч.1 ст.2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» і зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2011р. з врахуванням виплачених сум. Також просить зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення і встановити строк подання звіту.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку у відповідача і йому призначено пенсію за вислугу років з 01.03.2011р. На підставі постанови Калуського міськрайонного суду від 19.05.2014р. відповідач здійснив перерахунок його пенсії з 01.03.2011р., однак обчислення пенсії проведено неправомірно як і її виплата, так як виплата проведена з обмеженням максимальним розміром, встановленим ч.1 ст.2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». 22.12.2015р. він подав заяву із проханням здійснити обчислення і виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, встановленим ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», однак 20.01.2016р. відповідач повідомив його про відмову у задоволенні заяви, після чого він звернувся із даним позовом до суду.
12.02.2016р. ОСОБА_1 подав до суду заяву про зміну позовних вимог, згідно якої свої вимоги щодо зобов»язання УПФУ в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області здійснити обчислення і виплату йому пенсії без обмеження максимальним розміром, встановленим ч.1 ст.2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» і провести перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2011р. з врахуванням виплачених сум виклав у наступній редакції : «Зобов»язати УПФУ в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області здійснити обчислення і виплату його пенсії без обмеження максимальним розміром, встановленим ч.1 ст.2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», починаючи з 01.03.2011р., з врахуванням виплачених сум.
У судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримав із урахуванням змінених позовних вимог і пояснив, що згідно розпорядження від 18.08.2015р. було здійснено перерахунок його пенсії з 01.03.2011р. на виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 19.05.2014р., згідно якого з 01.03.2011р. йому було нараховано пенсію у сумі 22473 грн., яка в подальшому збільшувалася. Таке збільшення пенсії він вважає правомірним в період з 01.03.2011р. по 01.10.2011 р., тобто до вступу у законну силу ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», а з 01.10.2011р. збільшення пенсії з 22475.52 грн. він вважає неправомірним, так як згідно абзацу 2 п.2 розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» призначена йому пенсія не підлягала перерахунку.
Тому вважає, що розмір його пенсії 01.10.2011р. мав залишатися незмінним в сумі 22475.52 грн.
Також вважає, що відповідач неправомірно виплачував йому пенсію з обмеженням максимальними розміром, встановленим ч.1 ст.2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», так як відповідно до абзацу 1 п.2 розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом.
Просить поновити строк звернення до суду, який він пропустив з поважних причин, так як обчислення його пенсії з 01.03.2011р. відбулося згідно розпоряджень відповідача від 18.08.2015р. та 21.10.2015р. Позов задовільнити і зобов'язати відповідача протягом 1 місяця з часу вступу рішення в законну силу подати до суду звіт про виконання даного рішення та стягнути із відповідача на його користь судові витрати.
Представник відповідача позову не визнала і пояснила, що на виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 19.05.2014р. позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.03.2011р., згідно якого його пенсію було обчислено в розмірі 22473грн., про що 18.08.2015р. та 21.10.2015р. було винесено відповідні розпорядження. У подальшому даний розмір пенсії перераховувався у сторону збільшення, так як зростав встановлений законодавством мінімальний прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. З 01.03.2011р. виплата пенсії позивачу проводилася з обмеженням максимальним розміром, встановленим 1 ст.2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Вважає, що оскільки на час винесення вищезгаданих розпоряджень вже діяв ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», то щодо позивача правомірно було застосовано обмеження у виплаті пенсії максимального розміру, встановленим даним законом . Тому просить у задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши доводи позивача ОСОБА_1, заперечення представника відповідача Соболь О. В., та дослідивши інші докази по справі, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав:
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з 01.03.2011р. призначено пенсію за вислугу років, що стверджується копією пенсійного посвідчення (а.с.7). Згідно постанови Калуського міськрайонного суду від 19.05.2014р. зобов'язано УПФУ в м.Калуші та Калуському районі провести обчислення ОСОБА_1 без обмеження заробітку у 5.6 разів розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум та максимальним розміром заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки про заробітну плату (дохід ) від 08.06.2009р. №309 для розрахунку пенсії. Також зобов'язано здійснити перерахунок і виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2011р. згідно позовних вимог та у відповідності із законодавством України і чинними міжнародними угодами (а.с.31-34). Дана постанова залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2015р. (а.с.36-39).
На виконання вищезгаданої постанови УПФУ в м.Калуші та Калуському районі винесло розпорядження № 140403 від 18.08.2015р., з якого вбачається, що з 01.03.2011р. пенсію позивачу обчислено в розмірі 22473 грн., в подальшому даний розмір пенсії збільшувався (а.с.9), що також видно із розпорядження № 140403 від 21.10.2015р., згідно якого загальний розмір пенсії визначено в сумі 23166 грн. (а.с.11).
Із розпорядження №140403 від 18.08.2015р. також вбачається, що позивачу проводилося виплати пенсії не в обчисленому розмірі, а з обмеженням - у розмірі 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб , які втратили працездатність (а.с.9).
Згідно абзацу 1 п.2 розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом, а відповідно до абзацу 2 п.2 розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що оскільки пенсія позивачу ОСОБА_1 призначена з 01.03.2011р., тобто до прийняття та набрання чинності ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», то в управління ПФУ в м.Калуші та Калуському районі були відсутні підстави для застосування виплати пенсії з обмеженням максимальним розміром, тому дані дії слід визнати неправомірними. Також слід визнати неправомірними дії щодо обчислення йому пенсії з 01.10.2011р. в сторону збільшення.
Також слід зобов'язати Калуське об»єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити обчислення і виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, встановленим ч.1 ст.2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», починаючи із 01.03.2011р. з врахуванням виплачених сум.
Суд вважає, що ОСОБА_1 слід поновити строк звернення до суду, виходячи із наступних підстав:
ОСОБА_1 звернувся із адміністративним позовом до суду 29.01.2016р., що стверджується записом на штампі вхідної канцелярії суду (а.с.2). Він звертався 22.12.2015р. до відповідача із заявою про обчислення і виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, встановленим ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (а.с.12), на яку 20.01.2016 р. відповідачем було надано відповідь про відмову у задоволенні його заяви (а.с.13-15). До відповідача ОСОБА_1 звернувся після того, як 21.10.2015р. було винесено розпорядження № 140403 про перерахунок його пенсії, згідно якого пенсію перераховано з 01.03.2011р. (а.с.11). Даний перерахунок було зроблено на виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 19.05.2014р. (а.с.31-34).
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що ОСОБА_1 з поважної причини пропустив строк на звернення із позовом до суду, який підлягає поновленню.
Суд також вважає, що із Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області слід стягнути на користь ОСОБА_1 551,20 грн. судових витрат, що стверджується квитанцією про оплату судового збору при зверненні із позовом до суду (а.с.1).
Відповідача слід зобов'язати протягом 2 місяців з часу набрання законної сили даної постанови надати Калуському міськрайонному суду звіт про її виконання.
На підставі ст.ст. 22,55,58 Конституції України, абзаців 1,2 п. 2 розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та керуючись ст.ст.163, 267 КАС України, суд-
п о с т а н о в и в:
Позов задовільнити.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду .
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області щодо проведення обчислення і виплати пенсії ОСОБА_1 з обмеженням максимальним розміром, встановленим ч.1 ст.2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Зобов»язати Калуське об»єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити обчислення і виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, встановленим ч.1 ст.2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», починаючи із 01.03.2011р. з врахуванням виплачених сум.
Зобов»язати Калуське об»єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області протягом 2 місяців з часу набрання законної сили даної постанови надати Калуському міськрайонному суду звіт про її виконання.
Стягнути із Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в користь ОСОБА_1 551,20 грн. судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з часу отримання її копії.
Г о л о в у ю ч и й :