Постанова № 56997993, 06.04.2016, Борзнянський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
06.04.2016
Номер справи
730/237/16-а
Номер документу
56997993
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202

Справа №730/237/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" квітня 2016 р. м.Борзна

Суддя Борзнянського районного суду Страшний О.М. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 23 березня 2016 року звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії УПФ України в Борзнянському районі Чернігівської області щодо відмови йому у перерахунку розміру пенсії за вислугу років згідно постанови Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013, та зобовязати УПФ України в Борзнянському районі Чернігівської області перерахувати йому пенсію за вислугу років у відповідності до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у розмірі 90% від місячного заробітку у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013, згідно довідки, виданої прокуратурою Чернігівської області від 03.02.2016 року №18-66, без обмеження її максимального розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року, обгрунтовуючи свої вимоги тим, що з 31 липня 2001 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на 02.12.2002 року) в розмірі 90% заробітної плати займаної ним посади слідчого прокуратури Борзнянського району Чернігівської області та отримує пенсію з врахуванням відповідних підвищень, що надавалися постановами уряду. Згідно ст.50-1 (у ред. 05.11.1991 року), ст.86 (у ред. 14.10.2014 року) ЗУ «Про прокуратуру», ст.42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» він має право на перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури Чернігівської області №18-66 від 03.02.2016 року у розмірі 90% від заробітку на посаді слідчого прокуратури Борзнянського району Чернігівської області без обмеження її максимального розміру, у звязку з чим звернувся з заявою до управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області. Однак, управлінням у вказаному перерахунку пенсії йому було відмовлено.

Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження від 24 березня 2016 року з доданими документами отримав, подавши у встановлений законом строк заперечення проти позову.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» № 76 від 28 листопада 2014 року, який набув чинності з 01 січня 2015 року внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, для якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію із 1 січня 2015 року, адже відповідно до вимог ст. 58 Конституції України, «Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».

При перерахунку пенсії позивача необхідно врахувати те, що законодавчі зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення і характерно, що норми, які регулюють порядок перерахунку пенсії законодавчих змін не зазнали, змінилась лише нумерація відповідних частин ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, у якій, зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».

При вирішенні цього питання необхідно також врахувати правову позицію Конституційного Суду України, викладену, зокрема, у його рішеннях від 6 липня 1999 року № 8 рп-99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року № 8рп/2005 у справі № 1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання.

У цих рішеннях викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Правову позицію на користь позивачів до підрозділів Пенсійного фонду України висловив Вищий Адміністративний суд України, зокрема, в ухвалі від 20.06.2013 у справі № К/800/11225/3 та ухвалі від 22.07.2014 року у справі № К/9991/25629/11.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання також була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року в справі № 21 -348а 13 та постанові від 17 грудня 2013 року.

Таким чином, суди різних інстанцій правомірно дійшли висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку, яка діяла на момент призначення пенсії.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті ж самі особи, або особа, щодо якої встановлені ці обставини.

Відповідно до ч.1 ст.58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а томудо вимог ст. 19 Конституції України «зобов'язані діяти лише на підставі, в межі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Тобто, управління Пенсійного фонду України у Борзнянському районі Чернігівської області зобов'язане було при вирішенні заяви позивача про перерахунок пенсії керуватись вимогами ст. 22 Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів та ст. 58 Конституції Укряїни про неприпустимість зворотної дії у часі законів та інших нормативно-правових актів.

Відповідач також зобов'язаний був керуватись вимогами ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, у якій зазначено, що «прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку».

Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч.13 статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім того, у даному випадку при перерахунку пенсії ОСОБА_1 підлягає застосування положення ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії, який не встановлював обмежень максимального розміру пенсії, на відміну від чинної на даний час редакції статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру».

Таким чином призначення та виплата пенсій не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності пенсійного законодавства, яке обмежує їхні права.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами і Закону прямої дії, а саме, Конституції України над іншими законами при перерахунку пенсії застосуванню підлягає розмір встановлений згідно зі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на 02 грудня 2002 року), відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку (згідно довідки, виданої прокуратурою Чернігівської області від 03.02.2016 року № 18-66, у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013), без обмеження її максимального розміру.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що Управлінням Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку розміру його пенсії за вислугу років згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013. При цьому, необхідно зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст. 50 - 1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на 02 грудня 2012 року), у розмірі 90%, від місячного заробітку, зазначеного у довідці виданої прокуратурою Чернігівської області від 03.02.2016 року № 18-66, без обмеження її максимального розміру, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 64 Конституції України, ст. 50-1Закону України«Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на 02 грудня 2012 року), ст.ст.2, 11, 17-20, 99-103, 158-163, 183-2 КАС України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії за вислугу років згідно постанови Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у відповідності до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у розмірі 90% від місячного заробітку у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013, згідно довідки, виданої прокуратурою Чернігівської області від 03.02.2016 року №18-66, без обмеження її максимального розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн..

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Борзнянський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Суддя Борзнянського районного суду О.М. Страшний