Справа №265/1486/16-а
Провадження №2-а/265/56/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2016 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді - Козлова Д. О.,
при секретарі - Азаровій А. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог зазначала, що вона в органах прокуратури працювала з січня 1983 року по липень 1984 року та з січня 1985 року по травень 2004 року, спеціальний стаж роботи якої становить 20 років 2 місяці 22 дні, а загальний - 28 років 7 місяців 9 днів. З 6 травня 2004 року позивачка перебуває на обліку у відповідача, отримуючи пенсію за вислугу років, призначену на підставі виходу на пенсію при повній вислузі років за ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка на момент призначення позивачці пенсії передбачала такий розмір пенсії, що дорівнює 90% місячної зарплати від посади слідчого в особливо важливих справах прокуратури Донецької області. Після набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 50 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» вона 23 липня 2012 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст. 50-1 вказаного Закону та наданої довідки прокуратурою Донецької області від 16 липня 2012 року про розмір фактичної зарплати з 14 червня 2012 року. Однак у березні 2016 року позивачці стало відомо, що розпорядженням від 15 серпня 2012 року відповідач здійснив перерахунок її пенсії, починаючи з 1 липня 2012 року, виходячи з розміру 80%, а не 90%, від заробітної плати, що зазначена в довідці. Вважаючи такі дії відповідача незаконними посилалась на відмову відповідача добровільно усунути порушення її прав, оскільки його представники посилались на те, що на дату звернення позивачки із заявою про здійснення перерахунку пенсії були чинні норми Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зі змінами до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», внаслідок чого при здійсненні перерахунку пенсії позивачці по заробітку з 1 липня 2012 року було розраховано розмір пенсії в розмірі 80% від суми місячної зарплати. Зазначаючи, що вказана відмова є незаконною, посилалась на те, що відповідачем не враховано п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», де зазначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом, а також де вказано, якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. З 1 жовтня 2011 року зміст ч. 1 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» в частині призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратив чинність. Натомість підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам зазначені у Законі «Про прокуратуру» змін не зазнали. Крім цього призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. На підставі наведеного вважала, що при перерахунку пенсії позивачки має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тому внесені зміни до ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не при проведенні перерахунку вже призначеної пенсії. Додавала, що аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України. На підставі наведеного просила суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області та зобовязати відповідача провести перерахунок її пенсії, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати на підставі довідки прокуратури Донецької області від 16 липня 2012 року згідно із ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», здійснивши відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених коштів, починаючи з 16 вересня 2015 року.
Позивачка в судове засідання не зявилась, надавши суду заяву з проханням розглянути поданий нею позов за її відсутності, наполягаючи при цьому на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представники відповідача, які діють на підставі довіреностей, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, в судовому засіданні, не визнаючи заявлені до пенсійного фонду вимоги, посилались на надані ними письмові заперечення, внаслідок чого просили суд повністю відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог ОСОБА_1
За письмовими запереченнями представника відповідача вбачається, що, не визнаючи заявлені позовні вимоги, той вказував, що ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя з 6 травня 2004 року, отримуючи пенсію за вислугу років за ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», на підставі якої позивачці було призначено пенсію в розмірі 90% від суми її місячної (чинної) зарплати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсі. Натомість ОСОБА_1 23 липня 2012 року звернулась до управління із заявою про перерахунок її пенсії на підставі підвищення заробітної плати слідчого з особливо важливих справах. Однак відповідно до редакції ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 13 червня 2012 року, перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відповідно до наданої позивачкою довідки 16 липня 2012 року підвищення заробітної плати слідчих в особливо важливих справах відбулося з 14 червня 2012 року, внаслідок чого позивачці було проведено перерахунок її пенсії з 1 липня 2012 року. В той же такий перерахунок пенсії позивачці був здійснений із розрахунку 80% від зарплати, що містилась в довідці від 16 липня 2012 року, на підстав відповідної редакції ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», бо при набутті позивачкою права на перерахунок пенсії повинні були застосовуватись саме норми ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» на підставі змін згідно із Законом України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». На підставі наведеного просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, виходячи з наступного вмотивування.
Матеріалами справи було встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуваючи на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області, отримуючи пенсію за вислугу років з 6 травня 2004 року, а також маючи спеціальний стаж 20 років 2 місяці 22 дні та загальний стаж роботи 28 років 7 місяців 9 днів, якій при призначенні пенсії було застовано показник 90% від заробітної плати, що підтверджується копією пенсійного посвідчення позивачки, відомостями розрахунку стажу роботи ОСОБА_1 з пенсійної справи останньої, а також визнавалось представниками відповідача (а. с. 7, 16).
Відповідно до довідки Прокуратури Донецької області № 18-57-868 від 16 липня 2012 року, виданої ОСОБА_1, вбачається, що позивачка працювала в прокуратурі Донецької області на посаді слідчого з особливо важливих справ, заробітна плата на якій з 14 червня 2012 року для перерахування пенсії дорівнювала 6346,53 грн., та яка складалась з посадового окладу, доплати за класний чин, за вислугу років 30%, щомісячної премії 30%, надбавки за особливо важливі завдання 66%, надбавки за слідчу роботу 25%, матеріальної допомоги на оздоровлення 1/12 частка, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб 1/12 частка (а. с. 13).
Згідно із листом від 9 березня 2016 року УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя вбачається, що на підставі звернення ОСОБА_1 від 23 липня 2012 року їй з 1 липня 2012 року було проведено перерахунок пенсії з розрахунку 80% від суми місячної зарплати на підставі ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» в редакціїї змін від 8 липня 2011 року (а. с. 9-12).
На підставі розпорядження № 162553 від 15 серпня 2012 року УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя вбачається, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років з 6 травня 2004 року, якій було проведено перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року, внаслідок чого було проведено розрахунок її пенсії, виходячи з розміру 80% від заробітної плати для проведення розрахунку, яка дорівнювала 6346,53 грн. (а. с. 14, 15).
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі за текстом постанови ОСОБА_4) (в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1 А.) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, було внесено зміни до ст. 50-1 ОСОБА_4 Закону шляхом зміни у відсотках розміру пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, де безпосередньо зазначено, що пенсія призначається прокурорам і слідчим в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином з 1 жовтня 2011 року положення ч. 1 ст. 50-1 ОСОБА_4 Закону в частині призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у звязку з внесенням відповідних змін.
При цьому за ч. 13 ст. 50-1 ОСОБА_4 Закону, яка не зазнала змін окрім нумерації частини, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 ОСОБА_4 Закону, яка також не зазнала змін окрім нумерації частини, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Крім цього суд зазначає, що за п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» вказано, якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла саме на момент призначення пенсії, внаслідок чого внесені з 1 жовтня 2011 року зміни до ст. 50-1 ОСОБА_4 Закону щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім того суд зауважує, вирішуючи питання про застосування ОСОБА_4 Закону в часі, що згідно із ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Також суд звертає увагу на те, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, що вбачається з рішеннях Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002.
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Аналогічна правова позиція була також висловлена Верховним Судом України у його постановах від 10 грудня 2013 року по справі № 21-348а13 та від 17 грудня 2013 року по справі № 21-445а13.
Таким чином суд встановив, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 повинен був проводитись на підставі документів пенсійної справи позивачки та документів, додатково поданих нею, тобто довідки прокуратури № 18-57- 868 від 16 липня 2012 року.
Виходячи із наведеного обґрунтування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 підлягають застосуванню розмір такої пенсії, встановлений за ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на момент призначення позивачці пенсії у 2004 році, за якою розмір пенсії ОСОБА_1 повинен становити розмір в розрахунку 90% від заробітної плати.
Викладене свідчить про неправомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 липня 2012 рок із розрахунку 80% від місячного заробітку.
Суд при цьому відхиляє доводи представника відповідача на те, що при проведенні перерахунку пенсії позивачці повинні застосовуватись положення ст. 50-1 ОСОБА_4 Закону з редакції змін від 1 жовтня 2011 року, оскільки це суперечить законодавству, яке регулює питання призначення та перерахунку пенсії прокурорським працівникам.
Зважаючи наведене вмотивування суд вважає необхідним задовольнити позов ОСОБА_1 шляхом зобовязання УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області провести перерахунок пенсії позивачці, виходячи з розрахунку 90 % від заробітної плати на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-868 від 16 липня 2012 року згідно із ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», здійснивши відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених коштів, починаючи з 16 вересня 2015 року.
Згідно із ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, оскільки при зверненні до суду із вказаним позовом ОСОБА_1 сплатила судовий збір в сумі 551,20 грн., то на її користь з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань підлягає стягненню витрати позивачки по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.
Керуючись ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 71, 72, 94, 158-163, 181 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області щодо неврахування розміру 90 % від заробітної плати під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 1 липня 2012 року.
3обовязати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з розрахунку 90 % від заробітної плати на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-868 від 16 липня 2012 року, згідно із ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», здійснивши відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених коштів, починаючи з 16 вересня 2015 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1, ІПН: НОМЕР_1, зареєстрованої в ІНФОРМАЦІЯ_1, за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а особами що не були присутні при проголошенні протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя