ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
05 квітня 2016 рокум. Ужгород№ 807/32/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Гебеш С.А.
при секретарі судового засідання - Приходько Т.В.
сторони в судове засідання не з'явились;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до Публічного акціонерного товариства «Управління механізації будівництва» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій в сумі 27413,20 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Управління механізації будівництва» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій в сумі 27413,20 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшло клопотання про розгляд справи у його відсутності за наявними матеріалами справи, позивач позовні вимоги підтримує у повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомленими про день, час та місце проведення судового розгляду у засідання не з'явився та не повідомив суд про причини своєї неявки, заперечень проти позовних вимог та доказів про сплату заборгованості в добровільному порядку не подав.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів даної адміністративної справи Публічне акціонерне товариство "Управління механізації будівництва" зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначений ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" №400/97 - BP від 26.06.1997 року, а з 01.01.2004 року, як платник страхових внесків, відповідно до ст. 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) (далі - Закон) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону (1058-15) в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12).
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом (1058-15).
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах регламентується Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1 (г0064-04) та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за N 64/8663. Визначення сум до відшкодування, формування розрахунків фактичних витрат здійснюється органами Фонду.
Встановлено єдиний порядок як для відшкодування пенсій призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) (по Списку 1) так і для пенсій призначених відповідно до пункту «б» зазначеної статті (по Списку 2) та інших видів пільгових пенсій. При цьому не відбувається щомісячного узгодження сум до відшкодування. Розрахунок надсилається підприємству (платнику збору) раз на рік, до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Якщо ж настають обставини, що впливають на суму відшкодування підприємство повідомляється про такі зміни не пізніше ніж у місячний термін з моменту їх настання.
Підприємства вносять плату щомісяця до 25-го числа. Дана норма за своїм характером є імперативною. Отже, відповідний обов'язок підприємств не ставиться в залежність від наявності або відсутності коштів на підприємстві, фактичної діяльності або інших факторів.
Ці витрати відшкодовують підприємства незалежно від форм власності та господарювання. Якщо особа має стаж, що дає право на призначення цих пенсій на кількох підприємствах, витрати покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
В порушення чинного законодавства, відповідачем - ПАТ "Управління механізації будівництва", яке згідно наведених нормативних актів є платником відповідного збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за місцем своєї реєстрації в управлінні ПФУ в м. Ужгороді, не відшкодовуються виплачені Пенсійним фондом громадянам пільгові пенсії, а також витрати на їх доставку.
У спірному періоді: за вересень - грудень 2015 року платником підлягало відшкодуванню 100 відсотків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день у нього на роботах з важкими та шкідливими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з Тарифами на оплату послуг, пов'язаних з виплатою і доставкою державних пенсій та грошової допомоги, затверджених Наказом Держкомзв'язку та інформатизації України № 166 від 22.07.2004 року, розмір плати за виплату та доставку відповідних сум пенсій та грошової допомоги становлять для міста 0,79 %, для села 1,56 %.
В щомісячних повідомленнях (розрахунках сум, що підлягають відшкодуванню), адресованих відповідачу, давався поіменний список пенсіонерів, які працювали на підприємстві - правопопередникові відповідача в шкідливих умовах праці повний робочий день на атестованих робочих місцях. Зазначені особи, а саме ОСОБА_1; ОСОБА_2; ОСОБА_3.; в порядку визначеному законодавством набули право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 2 виробництв,- робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на підставі чого їм відповідно до пункту "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. була призначена пенсія до досягнення ними загальновстановленого пенсійного віку.
Дані обставини підтверджуються відомостями пенсійних справ вказаних у списках пенсіонерів, а саме в матеріалах їхніх пенсійних справ містяться трудові книжки, пільгові довідки, що видавались підприємством про набутий громадянами пільговий стаж та їхнє право на пільгове пенсійне забезпечення, а також довідками з фінансових установ, які проводили виплату відповідної пенсії.
Відповідні обставини також можуть бути підтверджені в порядку ст. 72 КАС України, а саме судовими рішеннями ухваленими за попередні періоди стягнення, які набрали законної сили.
Згідно повідомлень надісланих відповідачу, у спірному періоді (вересень - грудень 2015 р.) підлягало перерахуванню на рахунок управління Пенсійному фонду в м. Ужгороді збір в сумі 27413,20 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи зведеним розрахунком вказаної суми заборгованості. Сума заборгованості та дії органу ПФУ по її нарахуванню відповідачем не оспорювалась у встановленому порядку, відповідне зобов'язання ним не сплачено без наведення причин такої несплати.
Вказані суми не надійшли до бюджету Пенсійного фонду України й тим самим перешкоджають виконанню одного з основних завдань Пенсійного фонду - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для повного та своєчасного фінансування виплати пенсій.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем станом на день розгляду даної адміністративної справи не надано суду доказів про сплату вказаної заборгованості в добровільному порядку та не надано письмових заперечень, які б спростовували доводи позивача, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 86, 94, 104-107, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до Публічного акціонерного товариства «Управління механізації будівництва» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій в сумі 27413,20 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Управління механізації будівництва» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених по Списку 2 за період з 01.09.2015 року по 31.12.2015 року в сумі 27413,20 грн.(двадцять сім тисяч чотириста тринадцять гривень двадцять копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
СуддяC.А. Гебеш