Ухвала суду № 56972843, 24.03.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
24.03.2016
Номер справи
812/6811/13-а
Номер документу
56972843
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2016 року м. Київ К/800/63167/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А.СуддівМороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради Луганської області (далі - Алчевська міська рада) до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії за касаційною скаргою Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2013 року

в с т а н о в и л а :

У серпні 2013 року Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради в Луганському окружному адміністративному суді пред'явило позов до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Просило:

- визнати протиправним рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області від 05 липня 2013 року № 3694457 про відмову у державній реєстрації права власності за територіальною громадою м. Алчевська нежитлового вбудованого приміщення № 117;

- зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області провести державну реєстрацію права власності за територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117;

- постановити окрему ухвалу і направити її Реєстраційній службі Алчевського міського управління юстиції Луганської області та Реєстраційній службі Головного управління юстиції у Луганській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

В обґрунтування позовних вимог вказало на те, що Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради 06 червня 2013 року подало до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області заяву про проведення державної реєстрації права власності за Територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117 разом із усіма необхідним документами для державної реєстрації вказаного об'єкту, але відповідачем 05 липня 2013 року прийнято необґрунтоване рішення № 3694457 про відмову у державній реєстрації права, оскільки був відсутній наданий документ, що підтверджує виникнення, перехід або припинення права власності.

Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради з таким рішенням відповідача не погоджується, оскільки ним було надано копію рішення Алчевської міської ради депутатів від 05 грудня 2001 року № 39/26, відповідно до якого Алчевська міська рада надала згоду на безоплатну передачу у комунальну власність Територіальної громади м. Алчевська об'єктів соціальної інфраструктури, що перебувають на балансі Відкритого акціонерного товариства "Алчевський металургійний комбінат", зокрема будинку № 49 по вул. Горького у м. Алчевську.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2013 року, залишеною без зміни ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2013 року, позовні вимоги частково задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області від 05 липня 2013 року № 3694457 про відмову у державній реєстрації права власності за територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117, розташоване по вул. Горького, 49 у м. Алчевську, площею 10,1 кв. м.

Зобов'язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області провести державну реєстрацію права власності за територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117, розташоване по вул. Горького, 49 у м. Алчевську, площею 10,1 кв. м.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій Реєстраційна служба Алчевського міського управління юстиції подала касаційну скаргу. Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів скасувати та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Судами першої та апеляційної інстанцій у цій справі встановлено, що Управлінням економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради 06 червня 2013 року подано до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції Луганської області заяву про проведення державної реєстрації права власності за територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117 разом з документами, необхідними для реєстрації прав власності на майно передбаченими діючим законодавством.

Управлінням економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради разом із заявою про проведення державної реєстрації права власності від 06 червня 2013 року надано відповідачу копію рішення Алчевської міської ради депутатів від 05 грудня 2001 року № 39/26 "Про надання згоди на передачу у комунальну власність об'єктів соціальної інфраструктури, які перебувають на балансі ВАТ "Алчевський металургійний комбінат", згідно з яким Алчевська міська рада надала згоду на безоплатну передачу у комунальну власність Територіальної громади м. Алчевська об'єктів соціальної інфраструктури, що перебувають на балансі Відкритого акціонерного товариства "Алчевський металургійний комбінат" відповідно до переліку, у тому числі будинок № 49 по вул. Горького у м. Алчевську, та акт прийому-передачі від 01 грудня 2002 року.

Реєстраційною службою Алчевського міського управління юстиції у Луганській області 27 червня 2013 року було зупинено розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень поданої 06 червня 2013 року Управлінням економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради у зв'язку з не поданням усіх необхідних документів, а саме: не було подано документ, що підтверджує виникнення, перехід або припинення права власності на нежитлове приміщення, що розташоване по вул. Горького, 49 в м. Алчевську.

Рішенням державного реєстратора Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції у Луганській області від 05 липня 2013 року № 3694457 було відмовлено позивачу у державній реєстрації права власності за Територіальною громадою м. Алчевська на нежитлове вбудоване приміщення № 117, розташоване по вул. Горького, 49 у м. Алчевську, площею 10,1 кв. м. з підстав неподання позивачем документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, та суд апеляційної інстанції, залишаючи без зміни рішення суду першої інстанції, виходили з необґрунтованості рішення відповідача щодо відмови позивачу у реєстрації права власності.

Така правова позиція судів є правильною, оскільки вона ґрунтується на повно та всебічно встановлених обставинах справи та відповідає вимогам чинного законодавства.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною четвертою статті 15 Закону України від 01 липня 2004 року

№ 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", в редакції Закону України від 11 лютого 2010 року № 1878-VI, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 1952-IV) встановлено, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Статтею 19 Закону № 1952-IV передбачені підстави, які зумовлюють державну реєстрацію прав, а саме:

- договори, укладені у порядку, встановленому законом;

- свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;

- свідоцтва про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;

- державні акти на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;

- рішення судів, що набрали законної сили;

- інші документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

З 01 січня 2013 року Державна реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна здійснюється в Державному реєстрі прав, який відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1952-IV містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав. Невід'ємною складовою частиною Державного реєстру прав є база даних про реєстрацію заяв і запитів та реєстраційні справи.

Відповідно до статті 15 Закону України № 1952-IV, постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 № 703 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок № 703).

Згідно із пунктом 26 Порядку № 703 для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.

Пунктом 27 Порядку № 703 передбачено перелік документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Закон України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" (далі - Закон № 147) визначає основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад, сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів прав комунальної власності у державну власність безоплатно або шляхом обміну.

Згідно з частиною четвертою статті 7 Закону № 147 об'єкти соціальної інфраструктури передаються з державної в комунальну власність разом з майном підприємств, що обслуговували ці об'єкти, у тому числі основними фондами, ремонтно-будівельними базами, майстернями, транспортними засобами, прибиральною технікою, в частині, що визначається комісією з питань передачі об'єктів, яка здійснює передачу. Разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).

Відповідно до частини п'ятої статті 7 Закону № 147 передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії.

Частиною шостою статті 7 Закону № 147 (в редакції станом на день прийняття Алчевською міською радою рішення від 05 грудня 2001 року № 39/26) право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передач.

Як вбачається з матеріалів справи та достовірно встановлено судами рішенням Алчевської міської ради народних депутатів від 05 грудня 2001 року № 39/26 надано згоду на безоплатну передачу у комунальну власність Територіальної громади м. Алчевська об'єктів соціальної інфраструктури, що перебувають на балансі Відкритого акціонерного товариства "Алчевський металургійний комбінат".

Суди дійшли обґрунтованого висновку, що у відповідача були відсутні будь-які підстави для відмови у реєстрації права власності, оскільки позивачем при подачі заяви були надані усі необхідні для державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Зазначені обставини та норми матеріального права враховано судами попередніх інстанцій під час вирішення даного спору.

Судові рішення є законними і обґрунтованими.

Доводи касаційної скарги не містять у собі посилань на наявність порушень чинного законодавства, які є підставами для висновку про те, що судами неправильно застосовані норми матеріального чи процесуального права і що призвело або могло призвести до ухвалення незаконних та необґрунтованих судових рішень.

Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2013 року в адміністративній справі за позовом Управління економіки, ринкових відносин та інвестицій Алчевської міської ради до Реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - без зміни.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Мороз Л.Л.

Швед Е.Ю.