донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
04.04.2016 справа №908/5336/15
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3при секретарі: за участю представників сторін: від позивача: від відповідача (скаржника): від третьої особи: розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу на рішення господарського суду від у справіОСОБА_4 ОСОБА_5 довіреність № 01/02-17/00075 від 05.01.2016 р.; ОСОБА_6 довіреність № 16-С від 15.12.2015 р.; Не з?явився; Приватного акціонерного товариства «Запорізьке кар?єроуправління» м.Запоріжжя Запорізької області 03.12.2015 р. № 908/5336/15 за позовом до за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачаЗапорізької міської ради м.Запоріжжя Приватного акціонерного товариства «Запорізьке кар?єроуправління» м.Запоріжжя Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області м.Запоріжжяпровнесення змін до договору оренди земельної ділянки ВСТАНОВИВ:
Позивач, Запорізька міська рада м.Запоріжжя, звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до відповідача, Приватного акціонерного товариства «Запорізьке кар?єроуправління» м.Запоріжжя про внесення змін до договору оренди землі, зареєстрованого 19.09.2007 р. за № 040726100898, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним акціонерним товариством «Запорізьке кар?єроуправління» щодо земельної ділянки площею 18,1056 га, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул. Дніпровські зорі, 1, наданої для розташування промислового майданчика, а саме:
1.Викласти п.5 Договору в наступній редакції:
« 5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 96332655,36 грн. в цінах 2015 року».
2.Викласти п.9 Договору в наступній редакції:
« 9.Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 2889979,66 грн., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач є орендарем земельної ділянки площею 18,1056 га, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровські зорі, 1, на підставі договору оренди від 07.09.2007р., укладеного з позивачем. Умовами вказаного договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, тощо. В звязку з набранням чинності Податковим Кодексом України, законодавчо змінено мінімальний розмір орендної плати за землю не менше 3% від нормативної грошової оцінки землі. У звязку зі зміною нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки та прийняттям рішення Запорізькою міською радою щодо затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного призначення, нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки збільшилась. За даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданого Головним управлінням Держземагенства від 28.04.2015р. № 1404/16 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що перебуває в оренді у відповідача, складає 96332655,36 грн. В звязку зі зміною у бік збільшення грошової оцінки земельної ділянки, яка перебуває у оренді відповідача, відповідно має бути збільшений і розмір орендної плати за неї.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 11.11.2015 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління Держгеокадастру в Запорізькій області.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 р. замінено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління Держгеокадастру в Запорізькій області на належну третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 р. позовні вимоги Запорізької міської ради задоволено; внесено зміни до пунктів 5 та 9 договору оренди землі, зареєстрованого 19.09.2007 р. за № 040726100898, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним акціонерним товариством «Запорізьке кар?єроуправління» щодо земельної ділянки площею 18,1056 га, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул. Дніпровські зорі, 1, наданої для розташування промислового майданчика, а саме: викладено п.5 та п.9 Договору в наступній редакції:
« 5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 96332655,36 грн. в цінах 2015 року»;
« 9.Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 2889979,66 грн., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року».
Не погодившись з прийнятим рішенням, Приватне акціонерне товариство «Запорізьке кар?єроуправління» звернулося до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 р. по справі № 908/5336/15 скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на те, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 16.02.2016 р. призначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Будко Н.В., судді Агапов О.Л., М?ясищев А.М.
Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 30.03.2016 р. у зв?язку з знаходженням у відпустці судді М?ясищева А.М., змінено (вилучено) суддю М?ясищева А.М. та призначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Будко Н.В., судді Агапов О.Л., Сгара Е.В.
01.03.2016 р. електронною поштою та 04.03.2016 р. від апелянта надійшло клопотання про зупинення провадження у справі № 908/5336/15 до завершення розгляду адміністративного позову у справі № 808/8853/15 за позовом Приватного акціонерного товариства «Запорізьке кар?єроуправління» до Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Запорізька міська рада про визнання дій протиправними та скасування витягів, в тому числі і витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого Управлінням Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області від 28.04.2015 р. № 1404/16 та зобов?язання вчинити певні дії.
У судовому засіданні позивач заперечив проти зупинення провадження по справі.
Судова колегія, розглянувши подане клопотання, відмовляє в його задоволенні, оскільки вважає, що це призведе лише до затягування судового процесу; у випадку скасування адміністративним судом ОСОБА_6 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 28.04.2015 р., відповідач не позбавлений можливості звернутися до суду з заявою за нововиявленими обставинами. Крім того, колегія суддів зазначає, що відповідач до місцевого господарського суду з відповідним клопотанням не звертався; звернувся до адміністративного суду з позовною заявою лише після винесення рішення по справі № 908/5336/15. Тому суд не може відповідно до приписів ст. 101 ГПК України прийняти до уваги та розглядати ці докази.
02.03.2016 р. від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити рішення господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 р. без змін, а апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Запорізьке кар?єроуправління» без задоволення.
14.03.2016 р. від третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Представник позивача у судовому засіданні просив рішення господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 р. залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Представник відповідача (скаржника) у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги.
Представник третьої особи у судове засідання не з?явився.
Судовий процес в апеляційній інстанції фіксувався за допомогою технічних засобів фіксації в порядку, передбаченому ст.81-1 ГПК України.
Відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього; апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 07.09.2007 р. між Запорізькою міською радою (орендодавець) та відкритим акціонерним товариством «Запорізьке кар?єроуправління» (орендар) було укладено договір оренди землі, відповідно до п. 1 якого орендодавець відповідно до рішення тринадцятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 49/137 від 27.06.2007р., надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування промислового майданчика, яка знаходиться: м.Запоріжжя, вул. Дніпровські зорі, 1.
В новій редакції статуту приватного акціонерного товариства «Запорізьке кар?єроуправління» зазначено, що відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» та згідно з рішенням Загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Запорізьке кар?єроуправління» (протокол № 1 від 29.04.2011 р.) найменування Відкритого акціонерного товариства «Запорізьке кар?єроуправління» змінено на Приватне акціонерне товариство «Запорізьке кар?єроуправління».
Договір від 07.09.2007 р. зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 19.09.2007р. за № 040726100898.
Пунктом 2 Договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 18,1056 га.
Згідно п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 17189456 грн. 64 коп. (в цінах 2007 року).
Договір укладається на двадцять п?ять років (п. 8 Договору).
Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 42973 грн. 64 коп. (сорок дві тисячі дев?ятсот сімдесят три грн. 64 коп.), що складає 0,25% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.
Згідно п. 10 Договору обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору чи продовження його дії.
Відповідно до умов п. 12 Договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Пунктами 14, 15 Договору сторони визначили, що земельна ділянка передається в оренду для розташування промислового майданчика. Цільове призначення земельної ділянки (категорія земель): землі промисловості.
Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється Орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі. (п. 19 Договору).
19.09.2007 р. позивач передав відповідачу земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:04:026:0037, загальною площею 18,1056 га, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул. Дніпровські зорі, 1, про що свідчить акт прийому-передачі земельної ділянки, підписаний обома сторонами без зауважень.
Пунктом 32 Договору сторони узгодили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що 03.03.2008 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки, з 01.03.2008 р. Рішення Запорізької міської ради від 15.06.2001 р. № 17 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя» визнано таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки. Пунктом 3 зазначеного рішення вирішено затвердити базову вартість землі у розмірі 190,18 грн. із користуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.08 р.
27.07.2011 р. на позачерговій сесії Запорізької міської ради шостого скликання було прийнято рішення № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя», яким було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя.
Рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", згідно якому вирішено, внести зміни до рішення міської ради від 27.07.2011р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" шляхом викладення в новій редакції додатка до рішення.
Також зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008р. № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати.
Як вбачається з матеріалів справи, Запорізька міська рада звернулась до ПрАТ «Запорізьке кар?єроуправління» з пропозицією вих. № 01/02-32/01499 від 15.05.2015 р. «Про внесення змін до договору оренди землі», в підтвердження чого до матеріалів справи долучено фіскальний чек від 18.05.2015р. № 9014. Зазначена пропозиція була отримана відповідачем 20.05.2015 р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №6910500786645. До пропозиції позивачем було додано розрахунок орендної плати за земельну ділянку в 2 примірниках та додатковий договір до договору оренди від 19.09.2007 р. (державна реєстрація № 040726100898) в 2 примірниках.
Листом № 05/191 від 08.06.2015 р. відповідач відхилив зазначену пропозицію позивача.
В матеріалах справи міститься ОСОБА_6 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 28.04.2015 р. (Додаток до листа № 1404/16 від 28.04.2015р.), з якого вбачається нормативна оцінка земельної ділянки:
Кадастровий номер: 2310100000:04:026:0037;
Назва земельної ділянки: для розташування промислового майданчика;
Категорія земель за функцією використання: землі гірничої промисловості і гірничих розробок;
Місцезнаходження: м.Запоріжжя, вул. Дніпровські зорі, 1;
Документ, який посвідчує право на земельну ділянку: договір оренди землі, зареєстрований за № 040726100898 від 19.09.2007р.;
Власник (користувач): Приватне акціонерне товариство «Запорізьке кар?єроуправління», 00110183;
Місцезнаходження власника (користувача): Україна, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Дніпровські зорі, 1;
Площа земельної ділянки: 181056,00 кв.м.;
Середня вартість земельної ділянки: 190,18 грн/кв.м;
Економіко-планувальна зона: 51,54;
Коефіцієнт Км2 = 2,04;
Сукупний коефіцієнт Км3 = 0,90;
Коефіцієнт Кф = 1,0;
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і): 1.152 х 1.059 х 1 х 1 х 1 х 1 х 1.249;
Нормативна грошова оцінка кв.м земельної ділянки під забудовою: 532,06 грн.;
Площа земельної ділянки під забудовою: 181056,00 кв.м;
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки під забудовою: 96332655,36 грн.;
Загальна площа земель: 181056,00 кв.м.;
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки: 96332655,36 грн.
На даний час витяг є чинним.
Місцевий господарський суд задовольнив вимоги Запорізької міської ради, в результаті чого відповідач і звернувся з даною апеляційною скаргою.
Згідно ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 15 та 16 Цивільного кодексу України підприємства, установи організації звертаються до господарського суду за захистом порушеного (невизнаного, оспорюваного) права; за загальним правилом захист порушеного права пов'язується з неправомірністю поведінки порушника, при цьому звернення до господарського суду з позовом на захист порушеного обов'язку позивача в межах господарських правовідносин сторін чинним законодавством не передбачено.
У відповідності зі статтею 173 Господарського кодексу України та статтею 509 Цивільного кодексу України, господарським визнається зобовязання, що виникає між субєктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один субєкт (зобовязана сторона, у тому числі боржник) зобовязаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого субєкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утримуватися від певних дій, а інший субєкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобовязаної сторони виконати її обовязку.
Підстави виникнення господарських зобов'язань визначені в ст. 174 ГК України. Зокрема, господарські зобов'язання можуть виникати:
з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать;
внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання, придбання або збереження майна суб'єкта або суб'єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав;
внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
При цьому, відповідно до ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст. 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обовязків (зобовязань) є, зокрема, договір.
Статтею 188 Господарського кодексу України встановлено порядок зміни та розірвання господарських договорів, зокрема, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором; сторона, яка отримала пропозицію, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду; у разі, коли сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Проте, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обовязком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК щодо обовязку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст. 2 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із призначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до вимог ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 651 ЦК України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
З моменту укладення спірного договору оренди землі законодавцем було змінено розмір нормативної грошової оцінки землі та ставки за якими обчислюється розмір орендної плати.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
У звязку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 р. (від 02.12.2010 р. за №2755-VІ), ОСОБА_5 України "Про плату за землю" втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 1 січня 2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.
Пунктом 1.1 статті 1 Податкового кодексу України встановлено, що цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 10 Податкового кодексу передбачено, що податок на майно належить до місцевих податків; місцеві ради обов?язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Відповідно до п.п.14.1.72, 14.1.73 ст. 14 наведеного кодексу, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів;
землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України).
Пунктами 14.1.136, 14.1.137 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Статтею 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель").
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону України "Про оцінку земель").
Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку землі" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
У п. 2 ст. 20, п. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" зазначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в своїх положеннях приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до Конституції України є обов?язковими до виконання на відповідній території та встановлюються у встановленому законом порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995р. № 213 затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (в редакції постанови КМУ № 492 від 23.05.2012), відповідно до п.1 якої нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є їх генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, матеріали економічної оцінки території (п.2 Методики).
Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує семи робочих днів з дати надходження відповідної заяви (п.2-1).
Тобто, приймаючи до уваги вищенаведене, рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", згідно якому вирішено, внести зміни до рішення міської ради від 27.07.2011р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" шляхом викладення в новій редакції додатка до рішення; зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008р. № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати.
Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 28.04.2015р. (Додаток до листа № 1404/16 від 28.04.2015р.), на який позивач посилається в обґрунтування позовних вимог, наданий Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області в межах повноважень та відповідно до вищезазначених приписів нормативно-правових актів.
На час розгляду справи місцевим господарським судом та апеляційною інстанцією ОСОБА_6 є чинним.
Відповідно до вимог ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом є обовязковими до виконання на відповідній території.
Пунктом 1 ст. 73 Закону України від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Статтею 648 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обовязкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Відповідно до п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
При перегляді рішень господарських судів з аналогічних спорів, зокрема в постанові від 04.07.2011р. по справі № 41/81пд, Верховний Суд України зазначив, що оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом, оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною.
Розмір орендної плати складає 3-х кратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2015 року, а тому становить 2889979,66 грн.
Приймаючи до уваги вищенаведене, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку, з яким погоджується судова колегія стосовно того, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, як вже наголошувалось судом, надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
З огляду на наведене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що відповідно до вимог ст. 43 ГПК України, рішення господарського суду Запорізької області від 03.12.2015р. у справі №908/5336/15 ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, тому підлягає залишенню без змін.
Судові витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги в порядку ст.49 ГПК України підлягають віднесенню на заявника.
Доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст.33, ст.34 Господарського процесуального кодексу України.
Приймаючи до уваги викладене, керуючись ст. ст.ст. 99, 101, 102, 103, 104, 105 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Рішення господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 р. у справі №908/5336/15 - залишити без змін.
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Запорізьке кар?єроуправління» м.Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 03.12.2015 р. у справі № 908/5336/15 залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя : Н.В. Будко
Судді: О.Л. Агапов
ОСОБА_3
Надруковано 7 прим.:
1 - до справи;
1 скаржнику (відповідачу);
1 позивачу;
1 третій особі;
1 у справу;
1 ДАГС;
1 ГСЗО.