Справа № 345/461/16-ц
У Х В А Л А
Іменем України
31.03.2016 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд ОСОБА_1 Франківської області
в складі: головуючого судді Бойка М. Я.
секретаря Шмігель І.О.
з участю : представника скаржника ОСОБА_1
державного виконавця
заінтересованої особи
представника заінтересованої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Калуші справу за скаргою Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України ОСОБА_1 Франківської області на дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в ОСОБА_1 Франківської області ОСОБА_3 щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження,
в с т а н о в и в :
що Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України ОСОБА_3 Франківської області звернулося до суду із зазначено скаргою. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 22.01.2016 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в ОСОБА_3 Франківської області ОСОБА_3 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, на підставі виконавчого листа № 345/2850/15 ц, виданого 13.01.2016 року Калуським міськрайонним судом ОСОБА_3 Франківської області про стягнення 38055,11 грн., з яких невиплачена пенсія 24261,04 грн., індекс інфляції 13794,07 грн. Вважають, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, й згідно Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, який набрав чинності з 01.01.2013 року, стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року № 280 про затвердження положення про Пенсійний фонд України Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообовязковому державному соціальному страхуванню. Просять поновити строк звернення до суду із скаргою та визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в ОСОБА_3 Франківської області ОСОБА_3 щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження незаконними та скасувати постанову.
У судовому засіданні представник скаржника підтримала скаргу та підтвердила наведене.
Державний виконавець подав до суду відзив на скаргу та клопотання про розгляд справи у його відсутності. У відзиві зазначив, що відповідно до ст. 21 ч. 2 Закону України Про виконавче провадження, на відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній республіці Крим, головного управління юстиції в області, містах Києва та Севастополі покладаються виконання рішень, за якими боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суд, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізоні, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадових осіб.
Також з 01.01.2013 року набрав чинності Закон України від 05.06.2012 року Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, згідно з вимогами якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, покладається на Державну казначейську службу України.
Однак, не підпадають під вимоги Закону та не виконуються за бюджетною програмою:
1.Судові рішення, стягувачем за якими є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності;
2.Судові рішення зобовязального характеру;
3.Судові рішення, боржниками за якими є органи Пенсійного фонду України;
4.Виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону субєкти, які видані або ухвалені до 01.01.2013.
Відповідно до листа Державної казначейської служби України від 20.02.2013 року за вих. № 5 13/3446 36129 на заяву ОСОБА_2, Управління Пенсійного фонду в ОСОБА_3 Франківській області в органі Казначейства має відкритий лише рахунок 3719 Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообовязкового державного соціального страхування та фінансування пенсійних виплат та видатків на утримання органів Пенсійного фонду Україниі проводиться не через відкриті рахунки в органах Казначейства, а через рахунки, відкриті в банках, відповідно до Закону Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування яким передбачено, що кошти Пенсійного фонду зараховуються на єдиний рахунок Пенсійного фонду в уповноваженому банку. Тому із згаданих нормативних документів вбачається, що органами Казначейської служби не підлягають виконання судові рішення про стягнення коштів із органів Пенсійного фонду України, оскільки останні мають наявну бюджетну програму для соціальних виплат на рахунках, відкритих в уповноважених банках, і не мають відкритих рахунків в органах Казначейської служби. Просять у задоволенні скарги відмовити.
Представник заінтересованої особи зазначив, що згідно положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про обєднані управління, яке затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України та зареєстровано в Мінюсті, Управління фонду є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку. Тому виконання рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України Про виконавче провадження, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Просить у задоволенні скарги відмовити.
Суд, вислухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що скарга не підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
У судовому засідання встановлено, що на підставі виконавчого листа, виданого Калуським міськрайонним судом ОСОБА_3 Франківської області від 13.01.2016 року про стягнення з Управління пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі в користь ОСОБА_4 стягнуто 38055,11 грн., з яких невиплачена пенсія 24261,04 грн., індекс інфляції 13794,07 грн.
22.01.2016 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в ОСОБА_3 Франківської області ОСОБА_3 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та надано боржнику строк для самостійного виконання рішення. Копію постанови було направлено на адресу Управління пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі.
Відповідно до п. 4 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 №6 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» вказує на те, що відповідно достатті 383 ЦПК, частини першої статті 12, частини четвертої статті 82 Закону України «Про виконавче провадження» право на оскарження рішення, дії або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до ЦПК, мають лише сторони виконавчого провадження, якщо вважають, що порушено їх права чи свободи. При цьому, вони набувають процесуального статусу заявника.
Статтею 385 ЦПК України встановлено десятиденний строк звернення до суду з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
На підставі ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою згідно виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою, зокрема виконавчі листи, що видаються судами.
Відповідно до ч. 2 ст. 368 ЦПК України, за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.
Вимоги до виконавчого документа визначені в ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження». Згідно із п. 6 ч.1 ст.26 Закону, у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження.
Згідно з частинами першою, другою статті 25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження
Як передбачено ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження» на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції в області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рішень, за якими:
1) боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, місцеві прокуратури, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи;
2) сума зобов'язання становить від трьох до десяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.
Тобто, з аналізу змісту вказаної статті, можна зробити висновок, що обов'язок з виконання рішень, за якими боржниками є, зокрема, територіальні підрозділи центральних органів державної влади покладено на підрозділи примусового виконання рішень відділів державної виконавчої служби територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції.
З оскаржуваної постанови державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС ГТУЮ Івано-Франківської області про відкриття виконавчого провадження вбачається, що боржником у справі є Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі.
За змістом статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
Орган державної влади - це самостійний вид органів державної влади, які згідно з конституційним принципом поділу державної влади мають своїм головним призначенням забезпечення функціонування однієї гілки державної влади - виконавчої.
Згідно з п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23.07.2014 року №280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообовязковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до п. 7 вказаного Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Як вбачається з Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління ПФУ від 22.12.2014 року №28-2 головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 12 Положення про управління ПФУ в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, яке затверджено постановою правління ПФУ 22.12.2014 р. №28-2 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 15.01.2015 за №41/26486, Управління Фонду є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Враховуючи вищенаведене, Пенсійний фонд України та його територіальні органи відносяться до органів виконавчої влади і, як наслідок, - до органів державної влади, а тому обов'язок з виконання рішення суду, за яким боржником є УПФУ в м. Калуші та Калуському районі покладено на відповідний підрозділ примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби.
Крім цього, законодавством України не передбачено повноважень органу Казначейства на здійснення списання коштів з рахунків боржника відкритих у банківських установах.
Судом встановлено, що Управління пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі має відкриті розрахункові рахунки в таких банківських установах:
- Івано-Франківська філія АТ «Ощадбанк України»;
- ПАТ КБ «Надра»;
- ГУ ДКСУ в Івано-Франківській області.
Тобто, має наявну бюджетну програму для соціальних виплат на рахунках, відкритих у цих банках, і не мають відкритих рахунків в органах Казначейської служби.
У судовому засіданні встановлено, що представник заінтересованої особи звертався у Державну казначейську службу з вимогою про списання коштів за виконавчим листом. Однак, йому було надано відповідь (а.с. 36), про відсутність рахунків на здійснення списання коштів з рахунків боржника.
Пунктом 2 ст. 76 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що кошти Пенсійного фонду зараховуються на єдиний рахунок Пенсійного фонду і зберігаються на окремих рахунках територіальних органів Пенсійного фонду в уповноваженому банку.
Таким чином, судом встановлено, що дії державного виконавця при відкритті виконавчого провадження відповідають вимогам Закону України Про виконавче провадження. Доводи заявника щодо неправомірності дій державного виконавця та незаконності прийнятого ним рішення про відкриття провадження за виконавчим листом суд відхиляє, оскільки відповідно до ст. 14 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Враховуючи наведене, у старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби в Івано-Франківській області ОСОБА_3 були підстави для винесення постанови від 22.01.2016 року про відкриття виконавчого провадження по виконавчому листу № 345/2850/15-ц.
Таким чином, суд вважає, що дії державного виконавця при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження є правомірними, проведені у відповідності до вимог Закону України Про виконавче провадження, тому в задоволенні скарги слід відмовити.
Із скаржника слід також стягнути 1378,00 грн. судового збору, відповідно до вимог ст. 388 ЦПК України.
У судовому засіданні встановлено, що Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_3 Франківській області зверталося до суду із зазначено скаргою, однак в порядку, передбаченому КАС України.
Ухвалою судді Калуського міськрайонного суду Івано Франківської області від 03.02.2016 року було відмовлено у відкритті провадження із розясненням права звернутися до суду в порядку, передбаченому ЦПК України.
Враховуючи наведене, суд вважає, що слід поновити Калуському обєднаному управлінню Пенсійного фонду України ОСОБА_3 Франківської області строк звернення із скаргою до суду.
На підставі ст. ст. 11, 17, 18, 25, 26 Закону України, Про виконавче провадження, Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Закону України від 05.06.2012 року Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, Інструкції про проведення виконавчих дій, Інструкцій з організації примусового виконання рішень, й керуючись ст.ст. 14, 209, 210, 221, 383 388 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Поновити Калуському обєднаному управлінню Пенсійного фонду України ОСОБА_3 Франківської області строк звернення із скаргою до суду.
У задоволенні скарги Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України ОСОБА_3 Франківської області на дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в ОСОБА_3 Франківської області ОСОБА_3 щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 49867615 від 22.01.2016 року відмовити.
Стягнути із Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України ОСОБА_3 Франківської області 1378,00 грн. судового збору.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду ОСОБА_3 Франківської області через Калуський міськрайонний суд ОСОБА_3 Франківської області шляхом подання апеляційної скарги на неї протягом 5 ти днів з часу проголошення, з подачею її копії до апеляційної інстанції, а сторонами у цей же ж час з часу одержання копії ухвали.
Головуючий: