ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2016 р. Справа № 821/3739/15-а
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Семенюк Г.В. судді - Потапчук В.О. судді - Жук С.І.при секретаріПолянській А.М.
за участю сторін: ТОВ "Скадовськ-Газсервіс"Косаренко С.О. (довіреність)Приватний нотаріус Шершукова Н.В. (паспорт)ПАТ "Укртрансгаз"Андрющенко Є.Ю. (довіреність)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Скадовськ-Газсервіс" на Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Скадовськ-Газсервіс" до приватного нотаріуса Скадовського районного нотаріального округу Шершукової Наталії Володимирівни, треті особи: відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області, Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" в особі Херсонського лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів "Харківтрасгаз", реєстраційна служба Скадовського районного управління юстиції Херсонської області про скасування державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, -
встановиЛА:
Позивач, звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до приватного нотаріуса Скадовського районного нотаріального округу Шершукової Наталії Володимирівни, треті особи: відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області, Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" в особі Херсонського лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів "Харківтрасгаз", реєстраційна служба Скадовського районного управління юстиції Херсонської області про скасування державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року у задоволені адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Скадовськ-Газсервіс" відмовлено.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Скадовськ-Газсервіс" не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції від 15 лютго 2016 року по справі № 821/3739/15-а та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що 27.03.2015 р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області Третьяковим С.Ю. при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження № 44482386 про стягнення з ТОВ "Скадовськ-Газсервіс" на користь ПАТ "Укртрансгаз" заборгованості на загальну суму 343656,37 грн. складено акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, в якому зазначено, що 01.12.2014 р., 12.01.2015 р., 23.02.2015 р. ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України проводилися прилюдні торги з реалізації арештованого нерухомого майна, а саме: газорозподільної станції з обладнанням (РДУ 100/50 з редукторами для обліку газу та електрозахисна катодна); будинку оператора, які знаходяться за адресою: Херсонська область, м.Скадовськ, вул.Петровського, 5-Б. Але вищевказані торги не відбулися у зв'язку з відсутністю покупців.
19.03.2015 р. стягувачем подано заяву про залишення за собою нереалізованого майна боржника.
27.03.2015 р. державним виконавцем винесено постанови, якими передано стягувачу в рахунок часткового погашення боргу нерухоме майно, а саме: газорозподільну станцію з обладнанням, будинок оператора.
08.06.2015 р. приватним нотаріусом Скадовського районного нотаріального округу Шершуковою Н.В. на підставі акта про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу від 27.03.2015 р., посвідчено свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів №№ 273, 274., на підставі яких проведено державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - газорозподільну станцію та будинок оператора за ПАТ "Укртрансгаз".
Не погоджуючись з діями державного виконавця в частині звернення стягнення на нерухоме майно, здійснення його оцінки, реалізації та передачі цього майна стягувачу, постановами державного виконавця від 27.03.2015 р., ТОВ "Скадовськ-Газсервіс" звернулося зі скаргою до Господарського суду Херсонської області.
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 19.05.2015 р. у задоволенні скарги відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 01.09.2015 р. ухвалу Господарського суду Херсонської області від 19.05.2015 р. скасовано, скаргу ТОВ "Скадовськ-Газсервіс" задоволено: визнано незаконними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області в частині, що стосуються звернення стягнення на нерухоме майно ТОВ "Скадовськ-Газсервіс", реалізації цього майна, передачі цього майна стягувачу; скасовано постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області за зведеним виконавчим провадженням № 44482386: Про затвердження звіту про оцінку нерухомого майна, що належить ТОВ "Скадовськ-Газсервіс", а саме: газорозподільної станції з обладнанням, будинку оператора; скасовано постанови про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу від 27.03.2015 р., а саме: газорозподільної станції з обладнанням та будинку оператора.
Скасування судовим рішенням, яке набрало законної сили, постанов державного виконавця від 27.03.2015 р. про передачу нерухомого майна стягувачу - ПАТ "Укртрансгаз" в особі Херсонського лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів "Харківтрасгаз", є, на думку позивача, підставою для скасування державної реєстрації цього нерухомого майна за ПАТ "Укртрансгаз".
Разом з тим, колегія суддів вважає хибними такі висновки позивача з огляду на наступне.
Частиною 1 статті 182 ЦК України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, визначено Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. № 1952-ІV (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 1952).
Згідно абз.2 ч.1 ст.2 Закону № 1952 (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Обов'язковість процедури реєстрації речових прав встановлена ч.3 ст.3 Закону № 1952 (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до якої права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Статтею 6 Закону № 1952 (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) визначена система органів державної реєстрації прав, яку становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації відноситься до повноважень органів державної реєстрації прав, що утворені Міністерством юстиції України (ст.8 Закону № 1952 (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин)).
Частина 1 статті 9 Закону № 1952 (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) містить норму, відповідно до якої, у випадку, передбаченому цим Законом, державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.
Абзацом 2 пункту 9 частини 2 статті 9 Закону № 1952 (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що нотаріус як спеціальний суб'єкт здійснює функції державного реєстратора, крім передбачених пунктами 4 і 6 частини другої статті 9 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону № 1952 (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрації прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно ч.2 ст.15 Закон № 1952 (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язаний надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.
Для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені п.36 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868, який був чинним на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок № 868).
Тобто, за вимогами Закону № 1952 та Порядку № 868 (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин), підставою для проведення державної реєстрації перш за все є документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до п.37 Порядку № 868 (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин) документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є:
- укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат;
- свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;
- свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;
- видані нотаріусом свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікати;
- свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до закону;
- свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дублікат;
- свідоцтво про право власності на нерухоме майно чи його дублікат, видані до 1 січня 2013 р. органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією;
- рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;
- державний акт на право приватної власності на землю, державний акт на право власності на землю, державний акт на право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею;
- рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;
- ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди;
- заповіт, яким установлено сервітут на нерухоме майно;
- закон, яким установлено сервітут на нерухоме майно;
- рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації;
- рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;
- інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
Враховуючи вище викладене, одним із документів, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є видані нотаріусом свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікати.
Як вибачається з матеріалів справи, а саме копій реєстраційних справ №№ 652976565247, 653000965247, приватний нотаріус Скадовського районного нотаріального округу Шершукова Н.В. прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 08.06.2015 р. №№ 21887772, 21886575, а саме здійснила державну реєстрацію права власності на газорозподільну станцію та будинок оператора, що розташовані за адресою: Херсонська область, м.Скадовськ, вул.Петровського, 5-Б, за ПАТ "Укртрансгаз" на підставі свідоцтв про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 08.06.2015 р. №№ 273, 274, що підтверджується і наданою позивачем інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.
Тобто, правовстановлюючими документами в даному випадку є свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 08.06.2015 р. №№ 273, 274, а не постанови державного виконавця від 27.03.2015 р. про передачу нерухомого майна стягувачу в рахунок часткового погашення боргу. У зв'язку з цим, скасування постанов про передачу нерухомого майна стягувачу в рахунок часткового погашення боргу не є підставою для скасування державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, так як підставою для цього є лише скасування правовстановлюючих документів - виданих нотаріусом свідоцтв про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 08.06.2015 р. №№ 273, 274.
Крім того, на момент розгляду даної адміністративної справи відсутнє судове рішення, що набрало законної сили, про визнання протиправним або скасування свідоцтв про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів.
Крім того, відповідно до п. 9 ст. 62 Закону України „Про виконавче провадження", майно передається стягувачу за ціною, що дорівнює початковій вартості майна, за якою воно передавалося на реалізацію. Про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу державний виконавець виносить постанову, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. За фактом такої передачі державний виконавець складає акт. Постанова та акт є підставами для подальшого оформлення стягувачем права власності на це майно.
Однак, Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 01.09.2015 р. по справі № 923/1573/13, скасовано Постанови але не акти про передачу майна стягувану в рахунок погашення боргу, що також були підставою для видачі свідоцтв про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів.
Посилання апелянта на те, що оскільки постанова та акт, які є підставами для подальшого оформлення стягувачем права власності на майно скасовані, останій просив скасувати державну реєстрацію на майно, оскільки скасування тільки Свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів не відновить його порушені права є хибними, оскільки як вже зазначалося, документом на підставі якого було здійснено державну реєстрацію є свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Скадовськ-Газсервіс", - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року по справі № 821/3739/15-а, - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Ухвалу складено у повному обсязі - 06 квітня 2016 року.
Головуючийсуддя Г.В. Семенюк суддя В.О. Потапчук суддя С.І. Жук