УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2016 р. Справа № 876/10404/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді Сапіги В.П.,
суддів: Левицької Н.Г., Носа С.П.,
за участі секретаря судових засідань Сердюк О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17.09.2015 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики про визнання протиправною і скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Західенерго» звернулося до суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики про визнання протиправною та скасування постанови від 11.06.2015 року № 1750 "Про накладення штрафу на ПАТ «ДТЕК Західенерго» за порушення ліцензійних умов з виробництва електричної енергії".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що висновки щодо виявлених під час перевірки порушень ст. 19 Закону України "Про електроенергетику" та п. 3.6.1 Ліцензійних умов не відповідають чинному законодавству, оскільки після реалізації проекту реконструкції енергоблоку № 8 ДТЕК Добротвірська ТЕС в НКРЕКУ листом від 29.09.2014 № 61/1996 були надані затверджені Міністерством енергетики та вугільної промисловості України технічні акти перемаркування енергоблоку № 8 ДТЕК Добротвірська ТЕС, а саме про збільшення встановленої потужності на 10 МВт.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17.09.2015 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову, оскільки суд прийшов до висновку, що наведені позивачем докази не спростовують висновків щодо правомірності прийняття відповідачем спірної постанови.
Не погоджуючись з таким рішенням, ПАТ «ДТЕК Західенерго» подало апеляційну скаргу. Вважає, що при ухваленні оскаржуваної постанови судом порушено та невірно застосовано норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Апеляційну скаргу обґрунтовує доводами що й адміністративний позов. При тому вважає, що суд першої інстанції невірно та упереджено надав правову оцінку обставинам справи, проігнорував наявні в матеріалах справи докази, що призвело до прийняття незаконного рішення та порушення матеріальних та процесуальних прав ПАТ «ДТЕК Західенерго».
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно відхилити з наступних мотивів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів врахувала наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, на виконання наказу НКРЕ від 21.04.2015 року № 118 та посвідчення на перевірку від 21.04.2015 року № 87, згідно з ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі Плану заходів із здійснення державного контролю ліцензіатів, які здійснюють діяльність з виробництва, передачі, постачання електроенергії та виробництва теплової енергії, що виробляється на ТЕС, АЕС та когенераційних установках і установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, комбінованого виробництва теплової і електричної енергії на 2015 рік, затвердженого наказом НКРЕ від 28.11.2014 № 7, в період з 18.05.2015 року по 05.06.2015 року НКРЕ проведено планову перевірку Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, про що 05.06.2015 року складено акт № 99, яким встановлено порушення ПАТ «ДТЕК Західенерго»: пп. 3.5.3 п. 3.5 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії, в частині при зміні потужностей електричної енергії, подання у десятиденний термін переліку основного обладнання електростанцій, які перебувають у власності або експлуатації ліцензіата, та інформацію щодо них, яка визначається в додатку до Ліцензійних умов; пп. 3.6.1 п. 3.6 Ліцензійних умов, в частині дотримання законодавства України та нормативно-технічних документів, а саме, ст. 19 Закону України "Про електроенергетику".
На засіданні Комісії 11.06.2014 року, яке було проведено у формі відкритого слухання, за результатами розгляду акта перевірки прийнято постанову від 11.06.2015 року № 1750 «Про накладення штрафу на ПАТ «ДТЕК Західенерго» за порушення ліцензійних умов з виробництва електричної енергії та невиконання рішень Комісії», яка є предметом судового розгляду та якою на позивача накладено штраф у розмірі 20000 грн за порушення пп. 3.5.3 п. 3.5 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, за невиконання рішень НКРЕ, а саме - постанови НКРЕ від 05.06.2014 року № 793.
Вирішуючи питання щодо повноважень НКРЕКП при прийнятті оскаржуваної постанови, необхідно виходити з такого.
Згідно з ст. 11 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97 державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом формування тарифної політики відповідно до законодавства, надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики та інших учасників ринку електричної енергії та встановлення відповідальності за порушення умов і правил здійснення ними діяльності в електроенергетиці та на ринку електричної енергії.
Органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Комісія діє на підставі Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженим Указом Президента України від 10.09.2014 року № 715 (далі - Положення), відповідно до пункту 1 якого Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України і підзвітним Верховній Раді України.
Пунктом 4 Положення № 715/2014 визначено, що НКРЕКП, відповідно до покладених на неї завдань, крім іншого: бере участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики у сферах функціонування ринків електричної енергії, природного газу, нафти та нафтопродуктів, у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів; установлює ціни (тарифи) на електричну енергію, тарифи на її передачу та постачання; здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на неї Президентом України.
Відповідно до п. 13 Положення № 715/201413 рішення НКРЕКП приймаються на засіданнях, які проводяться у формі відкритих або закритих слухань. У разі розгляду питань, що мають важливе суспільне значення, засідання проводяться у формі відкритих слухань, в яких беруть участь представники суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, об'єднань споживачів і громадськості.
Рішення, прийняті НКРЕКП, оформлюються постановами і розпорядженнями.
Рішення НКРЕКП, прийняті у межах її повноважень, обов'язкові до виконання суб'єктами природних монополій.
Нормами ст. 12 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що одним з основних завдань НКРЕКП є контроль за додержанням ліцензіатами умов та правил здійснення ліцензованої діяльності і застосування до них відповідних санкцій за їх порушення.
Частиною 8 ст. 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської, діяльності» визначено, що контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов здійснює орган ліцензування в межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок.
Отже, оскаржувана постанова НКРЕКП прийнята Комісією в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України.
Щодо порушення ПАТ«ДТЕК Західенерго» підпункту 3.3.1 пункту 3.3 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії слід зазначити.
Підпунктом 3.5.3 п. 3.5 розділу ІІІ Умови та Правила здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 08.02.1996 року № 3 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 10.04.1996 року за № 174/1199 (далі - Умови та Правила), встановлено, що при зміні потужностей ліцензіат повинен у десятиденний термін подавати до НКРЕ перелік основного обладнання електростанцій, які перебувають у власності або експлуатації ліцензіата, та інформацію щодо них, яка визначається в додатку до цих Умов та Правил.
Перевіркою встановлено, що зафіксовано в акті перевірки, ПАТ«ДТЕК Західенерго» не повідомлено орган ліцензування, що після завершення реконструкції енергоблоку № 8 Добротвірської ТЕС та у результаті проведеного перемаркування турбогенератора ТВВ-165-2УЗ ст. № 8 відбулось збільшення встановленої потужності на 10 МВт.
З матеріалів справи вбачається, що позивач листом від 29.09.2014 № 61/1996 надав до НКРЕКП "Звіт про реалізацію проекту реконструкції енергоблоку ст. № 8 ДТЕК Добротвірської ТЕС", до складу якого входили затверджені Міненерговугілля акти перемаркування енергоблока. Також, додатково листом від 02.10.2014 № 61/2021 надано лист Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо затвердження актів перемаркування енергоблока, в яких вказується збільшення електричної потужності Добротвірської ТЕС ПАТ «ДТЕК Західенерго» на 10 МВт.
При тому, ПАТ «ДТЕК Західенерго» не повідомило НКРЕКП про збільшення встановленої потужності Добротвірської ТЕС на 10 МВт згідно вимог пп. 3.5.3 п. 3.5 розділу ІІІ Умови та Правила, чим допустило порушення пп. 3.5.3 п. 3.5 розділу ІІІ Умови та Правила.
Щодо не виконання ПАТ «ДТЕК Західенерго» постанови НКРЕ від 05.06.2014 № 793 «Про накладення штрафу на ПАТ «ДТЕК Західенерго» за порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії» суд першої інстанції вірно зазначив таке.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 05.06.2014 № 793 Про накладення штрафу на ПАТ «ДТЕК Західенерго» за порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії було накладено штраф у розмірі 10000 гривень на ПАТ «ДТЕК Західенерго» за порушення підпункту 3.6.1 Ліцензійних умов у частині дотримання законодавства України та нормативно-технічних документів, а саме статті 19 Закону України "Про електроенергетику".
Відповідно до витягу з протоколу від 05.06.2014 року № 46, рішенням на засіданні НКРЕКП позивача було зобов'язано до 07.07.2014 повідомити НКРЕ про стан приведення оборони підприємства у відповідність до вимог ст. 19 Закону України "Про електроенергетику".
Вказана постанова оскаржена ПАТ «ДТЕК Західенерго» до суду.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.10.2014 року у справі № 813/4532/14 за позовом ПАТ «ДТЕК Західенерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики про визнання протиправною і скасування постанови - в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В той же час, як встановлено апеляційним судом, постанова Львівського окружного адміністративного суду від 06.10.2014 року у справі № 813/4532/14 залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду України від 27.10.2015 року.
Крім того, посилання позивача, на те, що постанова НКРЕКП від 05.06.2014 № 793 Про накладення штрафу на ПАТ «ДТЕК Західенерго» за порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії не підлягає виконанню, оскільки оскаржена в судовому порядку, спростовано приписами ст. 15 Закону України «Про природні монополії», відповідно до яких, оскарження рішень комісій у судовому порядку не зупиняє їх виконання.
Стосовно порушення судом першої інстанції приписів ч.1 ст. 24 КАС України, то необхідно зазначити, що НКРЕКП діє на підставі Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженим Указом Президента України від 10.09.2014 року №715, відповідно до якого Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України і підзвітним Верховній Раді України.
Частиною першою ст. 1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 № 3166-VI визначено, що систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України (далі - міністерства) та інші центральні органи виконавчої влади. Система центральних органів виконавчої влади є складовою системи органів виконавчої влади, вищим органом якої є Кабінет Міністрів України.
Отже колегія суддів вважає, що оскільки НКРЕКП підпорядкована Президентові України і підзвітна Верховній Раді України, то така не входить до органів виконавчої влади, а тому і не являється центральним органом влади.
Згідно ч.ч. 1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що відповідач виконав свій обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення. З врахуванням такого та беручи до уваги докази, наведені позивачем не спростовують висновків щодо правомірності прийняття відповідачем постанови від 11.06.2015 року № 1750 «Про накладення штрафу на ПАТ «ДТЕК Західенерго» за порушення ліцензійних умов з виробництва електричної енергії», суд апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду першої інстанції, що оскаржену постанову прийнято у порядок та спосіб, що передбачені чинним законодавством, натомість позивачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Таким чином, відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17.09.2015 року у справі № 813/4057/15 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.П. Сапіга
Судді Н.Г. Левицька
С.П. Нос
Повний текс виготовлено 06.04.2016р.