Ухвала суду № 56942634, 31.03.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2016
Номер справи
813/4371/15
Номер документу
56942634
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2016 р. Справа № 876/229/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.

суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.

за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24.11.2015 р. по справі за позовом ОСОБА_3 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію (на здійснення тимчасової адміністрації) Публічного акціонерного товариства "Банк"Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича про визнання протиправними дій і рішення та зобов"язання вчинити дії,-

встановив:

14.08.2015 року позивач - ОСОБА_3 звернувся в суд з позовною заявою до відповідача - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію (на здійснення тимчасової адміністрації) Публічного акціонерного товариства "Банк"Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича про визнання протиправними дій і рішення та зобов"язання вчинити дії.

У позовній заяві ОСОБА_3 просить суд:

- визнати протиправними дії і рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію (на здійснення тимчасової адміністрації) Публічного акціонерного товариства «Банк «Київська Русь» Волкова Олександра Юрійовича щодо не включення ОСОБА_3 в Перелік і Загальний реєстр вкладників ПАТ «Банк «Київська Русь», які мають право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду (за Договором банківського рахунку №9817-00 від 19.03.2015 року);

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію (на здійснення тимчасової адміністрації) Публічного акціонерного товариства «Банк «Київська Русь» Волкова Олександра Юрійовича включити ОСОБА_3 (паспорт: НОМЕР_2, виданий Галицьким РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області 31.01.2003 року, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) в Перелік і Загальний Реєстр вкладників ПАТ «Банк «Київська Русь», які мають право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду (за Договором банківського рахунку №9817-00 від 19.03.2015 року);

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію (на здійснення тимчасової адміністрації) Публічного акціонерного товариства «Банк «Київська Русь» Волкова Олександра Юрійовича вжити належних заходів щодо реального відшкодування ФГВ ФО ОСОБА_3 (паспорт: НОМЕР_2, виданий Галицьким РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області 31.01.2003 року, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) грошових коштів на суму 151000 (сто пятдесят одна тисяча) грн. за Договором банківського рахунку №9817-00 від 19.03.2015 року в ПАТ «Банк «Київська Русь» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (у встановленому порядку).

В обґрунтування вимог позовної заяви ОСОБА_3 зокрема покликається на те, що 19 березня 2015 року між позивачем та Акціонерним банком Київська Русь (на даний час - ПАТ Банк Київська Русь) в особі керуючого Відділення №2 Львівської філії Акціонерного Банку Київська Русь - Гуменного Р.В. укладено Договір № 9817-00 на відкриття та обслуговування поточного банківського рахунку фізичної особи (резидента України) в національній валюті. На підставі вказаного договору відкрито поточний рахунок № НОМЕР_3 в національній валюті в ПАТ Банк Київська Русь.

Постановою Правління Національного банку України від 19.03.2015 року № 190 «Про віднесення ПАТ «Банк «Київська Русь» до категорії неплатоспроможних» Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 19.03.2015 р. було прийнято рішення №61 про запровадження з 20.03.2015 р. тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Банк «Київська Русь». На момент запровадження процедури тимчасової адміністрації на поточному рахунку позивача залишилися кошти в розмірі 151000,00 грн.

Позивач також зазначає, що відповідно до пункту 4 ч.1 статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» є вкладником ПАТ «Банк «Київська Русь», а тому після введення процедури тимчасової адміністрації (ліквідації) ПАТ «Банк «Київська Русь» має право на отримання гарантованої законом суми відшкодування свого вкладу у розмірі 151000,00 грн.

ОСОБА_3 вказує, відповідно до п. 1 ч. 6 ст. 36 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» обмеження, встановлене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті, не поширюється на зобов'язання банку щодо виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України.

Позивач зазначає, що обмеження щодо задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку під час тимчасової адміністрації не поширюється на вклади, що містяться на поточних рахунках, а тому, у відповідності до вимог частини 6 статті 36 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», під час процедури ведення тимчасової адміністрації банку ОСОБА_3 має право на отримання за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, коштів за договором банківського рахунку вкладника.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.11.2015 р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії і рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію (на здійснення тимчасової адміністрації) Публічного акціонерного товариства «Банк «Київська Русь» Волкова О.Ю. щодо не включення ОСОБА_3 в Перелік вкладників ПАТ «Банк «Київська Русь», які мають право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду (за Договором банківського рахунку №9817-00 від 19.03.2015 року).

Зобов'язано Фонд гарантування вкладів фізичних осіб в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію (на здійснення тимчасової адміністрації) Публічного акціонерного товариства «Банк «Київська Русь» Волкова О.Ю. включити ОСОБА_3 (паспорт: НОМЕР_2, виданий Галицьким РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області 31.01.2003 року, РНОКПП НОМЕР_1) в Перелік вкладників ПАТ «Банк «Київська Русь», які мають право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду (за Договором банківського рахунку №9817-00 від 19.03.2015 року).

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що ОСОБА_3 не включався відповідачем до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, в ПАТ «Банк «Київська Русь» за рахунок Фонду, однак, законодавчих підстав для не включення позивача до переліку вкладників Уповноваженою особою не наведено, тому така бездіяльність Уповноваженої особи суперечить приписам Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та є протиправною.

Суд також виходив з того, що відповідачем не надано доказів, які б свідчили та доводили обставини того, що кошти на рахунок позивача фактично не надходили, не надано доказів про факт визнання відповідного договору про надання позики нікчемним, такий договір позики від 19.03.2015 року, укладений між позивачем та ТзОВ «ІММ» не визнаний недійсним в судовому порядку, а тому згідно вимог ЦК України діє презумпція правомірності правочину.

Не погоджуючись з вищевказаною постановою суду, Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк «Київська Русь» Волков Олександр Юрійович оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зокрема покликається на те, що з виписки по особовому рахунку № НОМЕР_3, який відкритий в ПАТ «Банк «Київська Русь» та належить ОСОБА_3 вбачається, що відбулося перерахування коштів з особового рахунку який відкрито у ПАТ «Банк «Київська Русь» та належить Товариству з обмеженою відповідальністю «ІММ» на особовий рахунок НОМЕР_3, який відкритий в ПАТ «Банк «Київська Русь» та належить ОСОБА_3 з призначенням платежу: надання поворотної фінансової допомоги згідно договору б/н від 19.03.2015р.

Таким чином, на думку апелянта, правочин вчинений між сторонами, є таким, що штучно створює обов'язок Фонду щодо відшкодування грошових коштів, яке Фонд здійснює за рахунок державних коштів, тому такі правочини спрямовані на заволодіння державними коштами, та відповідно порушують публічний - є нікчемними згідно п.2 та п.7 ч. 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та статті 228 Цивільного кодексу України.

Апелянт зазначає, що в розумінні Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», ч.1 статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», позивач не є владником, оскільки грошові кошти не залучені банком від позивача, а є такими що надані як фінансова допомога від ТОВ «ІММ» та відповідно не має банківського вкладу, що як наслідок не підпадає під дію ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» в частині визначення особи як вкладника банку.

Таким чином, не включивши позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, Уповноваженою особою фактично застосовано наслідки нікчемності правочину, що вчинений між ТОВ «ІММ» та позивачем, який в свою чергу також підпадає під ст. 228 ЦК України.

В судове засідання сторони не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні апеляційної скарги апелянта слід відмовити з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що на підставі постанови Правління Національного банку України від 19.03.2015 року № 190 "Про віднесення ПАТ «Банк «Київська Русь» до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк «Київська Русь» , згідно з яким з 20.03.2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк «Київська Русь» , код ЄДРПОУ 24214088, місцезнаходження: вул. Хорива, 11-А, м. Київ, 04071.

Уповноваженою особою Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ «Банк «Київська Русь» призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Волкова Олександра Юрійовича.

Тимчасову адміністрацію в ПАТ «Банк «Київська Русь» запроваджено строком на три місяці з 20.03.2015 року по 19.06.2015 року включно.

З метою забезпечення збереження активів неплатоспроможного банку ПАТ «Банк «Київська Русь» , запобігання втрати майна та збитків банку і Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, керуючись частиною четвертою статті 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" виконавча дирекція Фонду прийняла рішення № 116 від 15 червня 2015 р. про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк «Київська Русь» до 19 липня 2015 р. включно та продовження повноважень уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк «Київська Русь».

Відповідно до постанови Правління НБУ від 16 липня 2015 р. № 460 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Банк «Київська Русь» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 17 липня 2015 р. № 138 "Про початок процедури ліквідації ПАТ «Банк «Київська Русь» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Банк «Київська Русь» та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «Банк «Київська Русь» Волкова Олександра Юрійовича строком на 1 рік з 17 липня 2015 року по 16 липня 2016 року включно.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 19 березня 2015 року між ОСОБА_3 та ПАТ «Банк «Київська Русь», в особі керуючого Відділення №2 Львівської філії ПАТ «Банк «Київська Русь» Гуменного Р.В. укладено Договір № 9817-00 банківського рахунку в національній валюті (фізичної особи - резидента України). На підставі вказаного договору відкрито поточний рахунок № НОМЕР_3 в національній валюті в ПАТ «Банк «Київська Русь».

Із матеріалів справи слідує, що 19.03.2015 року на поточний рахунок позивача, відкритий в ПАТ «Банк «Київська Русь» надійшли грошові кошти в сумі 151000 грн. 00 коп. Підставою надходження та зарахування вказаних коштів є укладений між позивачем та ТзОВ «ІММ» договір позики грошових коштів.

Факт знаходження грошових коштів на поточному рахунку позивача підтверджується довідкою ПАТ «Банк «Київська Русь» від 10.08.2015 року № 1246, копією виписки з особового рахунку ОСОБА_3, а також випискою з особового рахунка ТзОВ «ІММ» (виписка за 19.03.2015 року).

З вказаних документів вбачається, що факт перерахування та наявності грошових коштів на поточному рахунку ОСОБА_3 підтверджується відповідними банківськими документами, а апелянтом належними та допустимими доказами не спростовано обставини, що кошти на рахунок позивача не надходили.

Судами встановлено, що позивач 24.07.2015 року звернувся до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк «Київська Русь» - Волкова О.Ю. із заявою про задоволення вимог кредитора. Проте, відповіді від відповідача не отримав.

Як наслідок, у зв'язку із відсутністю ОСОБА_3 в списках для виплати коштів, позивач 11.08.2015 року звернувся із заявою-зверненням до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк «Київська Русь» Волкова О.Ю. з метою офіційного роз'яснення, чому позивача не включено д Загального реєстру вкладників. Однак, відповіді не отримав.

Вважаючи протиправними такі дії та рішення відповідача, ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію (на здійснення тимчасової адміністрації) Публічного акціонерного товариства "Банк"Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 - 3 ст. 1066 Цивільного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення позивачем договору банківського рахунку), за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Банк має право використовувати грошові кошти на рахунку клієнта, гарантуючи його право безперешкодно розпоряджатися цими коштами. Банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.

Відповідно до частини 2 - 3 статті 1068 Цивільного кодексу України, банк зобов'язаний зарахувати грошові кошти, що надійшли на рахунок клієнта, в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не встановлений договором банківського рахунка або законом. Банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлюються Законом України від 23.02.2012 року № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 4452-VI).

Відповідно до частин 2 і 3 ст.1 Закону № 4452-VI, метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків. Відносини, що виникають у зв'язку із створенням і функціонуванням системи гарантування вкладів фізичних осіб, виведенням неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків, регулюються цим Законом, іншими законами України, нормативно-правовими актами Фонду та Національного банку України.

В силу п.14, п.17 ст.2 Закону № 4452-VI, реєстр учасників Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - реєстр учасників Фонду) - реєстр, який ведеться Фондом та містить відомості про участь банку в системі обов'язкового гарантування вкладів фізичних осіб.

Уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

За змістом ч.1,2 ст.3 Закону № 4452-VI, Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об'єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні. Фонд є суб'єктом управління майном, самостійно володіє, користується і розпоряджається належним майном, вчиняючи стосовно нього будь-які дії, що не суперечать законодавству та меті діяльності Фонду.

Відповідно до ч.1,2 ст.4 Закону № 4452-VI, основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції, зокрема :1) веде реєстр учасників Фонду;4) здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені в статті 12 Закону України № 4452-VI, відповідно до пунктів 2, 4 частини 3 цієї статті, виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

В силу ч.1,2 ст.26 Закону № 4452-VI, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку.

Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.

Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Згідно з статтею 27 Закону № 4452-VI, уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку. (п.4 р.III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 9 серпня 2012 року №14).

Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 9 серпня 2012 року №14 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Положення №14), протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно:

зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування;

зміни розміру належних їм сум;

зміни особи вкладника;

змін реквізитів вкладників;

змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Відповідно до п.2, п. 4, п.5 розділу IV Положення № 14, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти на підставі укладених з ними договорів.

Відповідно до п.9 розділу IV Положення, для отримання коштів вкладник або інша особа (представник, спадкоємець тощо) звертається до Фонду із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування. Рекомендована форма заяви наведена в додатку 13 до цього Положення.

До заяви додаються:

копія паспорта (або іншого документа, що посвідчує особу) - сторінки, що містять прізвище, ім'я, по батькові, інформацію про серію, номер, найменування або код органу, що видав документ, дату видачі, місце проживання або місце перебування;

копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копія сторінки паспорта, у якому органами державної податкової служби зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Заяви про виплату гарантованої суми відшкодування розглядаються у строк, що не перевищує трьох календарних місяців.

У відповідності до системного тлумачення наведених норм законодавства вбачається, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складання уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Таким чином, питання про включення чи виключення з реєстру вкладників вирішується до моменту закінчення тимчасової адміністрації та прийняття рішення про ліквідацію банку.

В контексті вищевикладених правових норм та наявних у справі матеріалів, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що відповідачем не було дотримано вимог вищенаведених норм Закону, оскільки ОСОБА_3, не був включений Уповноваженою особою до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, в ПАТ «Банк «Київська Русь» за рахунок Фонду, попри те, що законодавчих підстав для не включення позивача до переліку вкладників Уповноваженою особою не наведено, тому така бездіяльність Уповноваженої особи суперечить вимогам Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та є протиправною, що було вірно враховано судом першої інстанції при постановленні судового рішення від 24.11.2015 року.

Надавши юридичну оцінку наявним у справі документам та нормам Закону, судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_3 має право на відшкодування коштів відповідно до договору банківського рахунку № 9817-00 у ПАТ «Банк «Київська Русь».

Щодо посилань апелянта на нікчемність договору банківського рахунку за № 9817-00 від 19.03.2015 року (правочину щодо перерахування коштів в сумі 151000,00 грн.), що в даному випадку слугувало підставою для невключення ОСОБА_3 до Переліку та Реєстру вкладників, то в даному випадку слід зазначити наступне.

Так, відповідно до ч.1 ст.228 Цивільного кодексу України, правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним (частина 2 статті 228 ЦК України).

Частина третя цієї статті визначає, що у разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним.

Для визнання правочину недійсним в розумінні ст. 228 ЦК України, необхідним є наявність умислу на укладення угоди з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, наприклад, вчинення удаваного правочину з метою приховання ухилення від сплати податків чи з метою неправомірного одержання з державного бюджету коштів шляхом відшкодування податку на додану вартість у разі його несплати контрагентами до бюджету.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак, всупереч вимогам вищевикладеної процесуальної норми КАС України, Уповноваженою особою не надано доказів та не наведено обгрунтованих підстав для визнання нікчемним договору банківського рахунку за № 9817-00 від 19.03.2015 року, на підставі якого позивачу було відкрито поточний рахунок № НОМЕР_3. Також, апелянтом не надано доказів, які б свідчили та доводили обставини того, що кошти на рахунок ОСОБА_3 фактично не надходили.

Як слідує зі змісту частини 3 статті 228 Цивільного кодексу України, питання недійсності правочину у разі недодержання вимоги щодо його відповідності інтересам держави і суспільства, його моральним засадам вирішується виключно судом.

Однак, слід зазначити, що судового рішення про визнання недійсним договору банківського рахунку за № 9817-00 від 19.03.2015 року відповідачем суду не надано.

Таким чином, уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" Волковим О.Ю. не доведено наявність правових підстав для невключення ОСОБА_3 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають до задоволення в частині : визнання протиправними дій і рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію (на здійснення тимчасової адміністрації) Публічного акціонерного товариства «Банк «Київська Русь» Волкова О.Ю. щодо не включення ОСОБА_3 в Перелік вкладників ПАТ «Банк «Київська Русь», які мають право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду та зобов'язання Фонд гарантування вкладів фізичних осіб в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію (на здійснення тимчасової адміністрації) Публічного акціонерного товариства «Банк «Київська Русь» Волкова О.Ю.включити ОСОБА_3 в Перелік вкладників ПАТ «Банк «Київська Русь», які мають право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду.

Стосовно позовних вимог ОСОБА_3 щодо визнання протиправними дій та рішення відповідача щодо не включення позивача в Загальний реєстр вкладників ПАТ «Банк «Київська Русь» та зобов'язання включити ОСОБА_3 в такий Реєстр, колегія суддів поділяє висновок суду першої інстанції, що в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки, зобов'язання Уповноваженої особи надати до Фонду додаткову інформацію щодо позивача, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом у ПАТ «Банк «Київська Русь» за рахунок Фонду, є безумовною підставою для включення позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду. Фонд не володів і не повинен був володіти жодною додатковою інформацією про позивача окрім тієї, що міститься в Переліку вкладників. Законодавство не покладає обов'язку на Фонд гарантування вкладів враховувати під час складання Загального реєстру інші документи, окрім Переліку вкладників. У разі подання Уповноваженою особою до Фонду гарантування додаткової інформації по ОСОБА_3, відповідні заходи щодо включення останнього до Загального реєстру будуть вжиті Фондом автоматично відповідно до вимог Закону.

Тому, в цій частині вимоги позову є передчасними, необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, у суду відсутні підстави для задоволення похідної від первинних вимог про зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію (на здійснення тимчасової адміністрації) Публічного акціонерного товариства «Банк «Київська Русь» Волкова О.Ю. вжити належних заходів щодо реального відшкодування ФГВ ФО ОСОБА_3 грошових коштів на суму 151000,00 грн. за Договором банківського рахунку №9817-00 від 19.03.2015 року в ПАТ «Банк «Київська Русь» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (у встановленому порядку).

Суд першої інстанції вірно зазначив, що не повноважний перебирати на себе функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язувати його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не може втручатися у дискрецію суб'єкта владних повноважень в межах такої перевірки.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -

ухвалив:

Апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24.11.2015 р. по справі № 813/4371/15 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя І.В. Глушко

Судді О.О.Большакова

В.Я. Макарик

Ухвала складена в повному обсязі 05.04.2016 року.