Постанова № 56942598, 31.03.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2016
Номер справи
826/19357/14
Номер документу
56942598
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/19357/14 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А.

Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційними скаргами Одеської митниці ДФС, прокурора м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2015 року адміністративну справу за позовом повного товариства «Велта П.М.С.Г. Гарант-Сервіс» до Південної митниці Міндоходів, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління Служби безпеки України в Одеській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

Повне товариство «Велта П.М.С.Г. «Гарант-Сервіс» (надалі за текстом - «ПТ «Гарант-Сервіс») звернулось до суду з позовом про визнання протиправними дій Південної митниці Міндоходів щодо не вивільнення (не повернення) фінансових гарантій № 0433-00056-01-141014 та № 0412-00490-01-001-031014. Позивач просив також зобов'язати Південну митницю Міндоходів вивільнити (повернути) названі фінансові гарантії.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.

В апеляційних скаргах Одеська митниця ДФС, як правонаступник Південної митниці Міндоходів, прокурор м. Києва, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просять скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ПТ «Гарант-Сервіс» є незалежним фінансовим посередником (гарантом), уповноваженим видавати митним органам фінансові гарантії з метою забезпечення сплати митних платежів особами, відповідальними за їх сплату, в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.

22.11.2012 р. між Державною митною службою України та позивачем укладено Угоду про надання фінансових гарантій митним органам незалежним фінансовим посередником № 770 (надалі за текстом - «Угода»).

За умовами цієї Угоди ПТ «Гарант-Сервіс» зобов'язалось за зверненням декларантів вирішувати питання про надання митним органам у встановлених Митним кодексом України випадках фінансових гарантій та у строк не більше трьох банківських днів, наступних за днем отримання Вимоги та Акту про настання гарантійного випадку безумовно перерахувати суму митного боргу за вказаними у Вимозі реквізитами.

Пунктом 1.3 Угоди сторони за нею визначили, що фінансовою гарантією є безвідкличне зобов'язання позивача сплатити на першу вимогу митного органу кошти в розмірі митного боргу у разі невиконання особою, відповідальною за сплату митних платежів, забезпечених цією гарантією зобов'язань зі сплати податків.

Із матеріалів справи вбачається, що 18.03.2013 р. позивачем укладено договір № 412-ГК/13 про надання послуг з видачі фінансових гарантій у вигляді документу для забезпечення сплати митних платежів.

На підставі названого Договору ПТ «Гарант-Сервіс» видано гарантійний документ № 042-00490-01-031014 код 1831813526 на 6 662 000 грн. митного боргу та гарантійний документ № 0433-00056-01-1410141 код 1169639184 на 5 305 500 грн. митного боргу.

За даними названих гарантійних документів гарантіями забезпечувалось дотримання вимог митного режиму транзиту товарів за маршрутом п/п «Нові Яриловичі - Нова Гута» - п/п «Кучурган-Первомайськ» та п/п «Чоп-Захонь» - п/п «Кучурган-Первомайськ», відповідно.

Згідно із митною декларацією № 102030000/2014/17180205 від 04 жовтня 2014 р. в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Кучурган-Первомайськ», який розташований у зоні діяльності митного поста «Роздільна» Південної митниці Міндоходів прибув вантажний автомобіль марки MAN, реєстраційний № ВН7505ВМ, з причепом, реєстраційний № ВН9076ХТ, який переміщував вантаж сигарети марки «NZ Gold» в кількості 1600 коробів (800 000 пачок), відправник ОАО «ГТФ НЕМАН», одержувач ООО «ШЕРИФ», оформлений 05 жовтня 2014 р. Чернігівською митницею Міндоходів для переміщення територією України в режимі прохідного транзиту.

Також, 16 жовтня 2014 року в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Кучурган-Первомайськ» прибув вантажний автомобіль марки Volvo, реєстраційний № KPNV894, з причепом, реєстраційний № Е218КР, який переміщував вантаж сигарети марки «Marble Gold» в кількості 100 000 пачок сигарет марки «Ashima Luxury Size» в кількості 500 000 пачок, відправник INTEREUROPA D.D. for GCML Global Consulting Marketing Ltd., одержувач LTD «SOLAN», оформлений Чопською митницею Міндоходів для переміщення територією України в режимі прохідного транзиту. На виконання вимог, викладених у листах Управління Служби безпеки України в Одеській області № 65/4-6491 від 29 серпня 2014 р., № 65/4-7440 від 10 жовтня 2014 р. Південною митницею Міндоходів було проведено митний огляд вантажів та складено акти № 500092804/2014/000827 від 05 жовтня 2014 р., № 500092804/2014/000925 від 16 жовтня 2014 р.

Крім того, відповідно до листа Прокуратури Одеської області № 04/5-8927-14 від 02 вересня 2014 р. відповідачем відібрано зразки товару для проведення досліджень, у зв'язку з чим зупинено митне оформлення зазначеного вантажу до отримання результатів досліджень.

На виконання ухвали слідчого судді Приморського районного суду міста Одеси про тимчасовий доступ до речей і документів від 21.10.2014 р. у справі № 522/19759/14-К, слідчим Управління Служби безпеки України в Одеській області вилучено товари і документи, в тому числі фінансові гарантії № 0433-00056-01-141014, № 0412-00490-01-001-031014.

23 жовтня 2014 р. ухвалою Приморського районного суду м. Одеси накладено арешт на тимчасово вилучені документи.

Відповідно до статті 305 Митного кодексу України (надалі за текстом - «МК України») у випадках, визначених цим Кодексом, виконання зобов'язань осіб, що випливають з митних процедур, забезпечуються шляхом надання органам доходів і зборів забезпечення сплати митних платежів у способи, передбачені для відповідної митної процедури. Надання органам доходів і зборів забезпечення сплати митних платежів є обов'язковим при ввезенні на митну територію України та/або переміщенні територією України прохідним та внутрішнім транзитом товарів за переліком, який затверджується Кабінетом Міністрів України.

За змістом постанови Кабінету Міністрів України № 461 від 21 травня 2012 р. ввезення на митну територію України та/або переміщення територією України прохідним та внутрішнім транзитом сигар, сигар з відрізаними кінцями, сигарил та сигарет, цигарок, з тютюном або його замінниками здійснюється за умови обов'язкового надання митним органам забезпечення сплати митних платежів.

Пунктом 1 частини 1 статті 306 МК України визначено, що фінансові гарантії є одним із способів забезпечення сплати митних платежів.

Згідно частини 3 статті 307 МК України фінансова гарантія видається гарантом і надається органам доходів і зборів особою, відповідальною за сплату митних платежів, або будь-якою іншою особою на користь особи, відповідальної за сплату митних платежів, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Фінансова гарантія діє на всій митній території України.

Згідно частини 2 статті 311 МК України фінансова гарантія, що надається у вигляді документа, є безвідкличним зобов'язанням гаранта, внесеного до реєстру гарантів, виплатити на вимогу органу доходів і зборів кошти в межах певної суми у разі невиконання забезпечених цією гарантією зобов'язань із сплати митних платежів.

Частиною 7 статті 307 МК України установлено, що вивільнення (повернення) фінансової гарантії здійснюється не пізніше двох годин після отримання відповідним органом доходів і зборів підтвердження фактичного виконання зобов'язань, забезпечених гарантією.

Відповідно до частини 11 названої статті МК України підтвердженням фактичного виконання зобов'язань, забезпечених гарантією, щодо транзитного перевезення товарів є повідомлення, у тому числі в електронному вигляді, органу доходів і зборів відправлення органом доходів і зборів призначення (завершення транзитного перевезення) про доставлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до наданих зобов'язань.

Водночас, за приписами частини 10 статті 311 МК України після завершення митного оформлення товарів чи процедури транзитного перевезення товарів та за відсутності порушення особою зобов'язань із сплати митних платежів фінансова гарантія не пізніше двох годин після того, як орган доходів і зборів отримає підтвердження фактичного виконання зобов'язань, забезпечених гарантією, вивільняється (повертається) цим органом доходів і зборів.

Наведене дає підстави для висновку, що у разі коли гарантією забезпечується транзитне перевезення товарів, її вивільнення (повернення) пов'язано не лише із доставкою товарів, а й із завершенням відповідної процедури та відсутністю порушень.

За змістом частини 1 статті 70 МК України з метою застосування законодавства України з питань державної митної справи запроваджуються митні різні режими, зокрема, транзит.

Відповідно до частини 2 статті 71 МК України поміщення товарів у митний режим здійснюється шляхом їх декларування та виконання митних формальностей, передбачених цим Кодексом.

Згідно частини1 статті 90 МК України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно частини 1 статті 102 МК України митний режим транзиту завершується вивезенням товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, за межі митної території України. Таке вивезення здійснюється під контролем органу доходів і зборів призначення.

Приймаючи до уваги, що у даній правовій ситуації митне оформлення товару було зупинено, а фінансові гарантії вилучені та знаходяться під арештом на підставі судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для їх вивільнення.

З урахуванням наведеного, ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційні скарги Одеської митниці ДФС, прокурора м. Києва задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2015 року скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Т.М.Грищенко

суддя В.Е.Мацедонська

Постанова складена в повному обсязі 05 квітня 2016 р.

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Мацедонська В.Е.

Грищенко Т.М.