
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
30 березня 2016 рокусправа № 804/14125/15
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Чепурнов Д.В.
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Філінг» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року адміністративний позов задоволено.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції звернувся до суду з апеляційною скаргою у даній справі.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2016 року апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області залишена без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам КАС України. Надано тридцятиденний строк з дня отримання копії вищевказаної ухвали для усунення недоліків.
Отримання копії ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2016 року про залишення без руху апеляційної скарги 22 січня 2016 року заявником апеляційної скарги підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Таким чином, враховуючи дату отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, строк, наданий судом для усунення недоліків, сплинув 23 лютого 2016 року.
На виконання вимог ухвали, відповідач через засоби поштового зв'язку подав клопотання про відстрочення сплати судового збору, в якому повідомила, що станом на 22 лютого 2016 року фінансування по КЕКВ 2800 розпорядником коштів вищого рівня не здійснювалось.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2016 року продовжено Держаній податковій інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області процесуальний строк встановлений судом для усунення недоліків апеляційної скарги та надано строк 10 днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги.
Отримання копії ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2016 року про продовження процесуального строку на усунення недоліків апеляційної скарги 11 березня 2016 року заявником апеляційної скарги підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Таким чином, враховуючи дату отримання копії ухвали про продовження строку усунення недоліків апеляційної скарги, строк, наданий судом для усунення недоліків, сплинув 21 березня 2016 року.
На виконання вимог ухвали, відповідач через засоби поштового зв'язку подав заяву про звільнення від сплати судового збору, яка мотивована тим, що у ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області затверджено кошторис на 2016 рік, але у зв'язку з обмеженим фінансуванням ДПІ не має змоги сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції.
Надаючи оцінку таким доводам позивача, слід зазначити, що одним із принципів адміністративного судочинства є рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Обов'язок сплати судового збору слугує гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду. При цьому, судовий збір виконує не тільки фіскальну, а й дисциплінуючу функцію. Він є одним із способів стимулювання належного виконання учасниками відповідних правовідносин (у тому числі органами державної влади) своїх прав та обов'язків, передбачених законами України, у зв'язку з чим звільнення від його сплати окремих державних органів може негативно позначитися на стані виконання належних їм за законом повноважень.
Звільнення відповідача від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору за подачу апеляційної скарги буде розцінено як надання йому певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу - юридичними та фізичними особами, які зобов'язані сплачувати відповідний збір, що на практиці означатиме звуження їхнього права на звернення до суду. Тобто, звільнивши відповідача від сплати судового збору, принцип рівності сторін буде нівельовано, що є неприпустимим.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 15 травня 2008 року "Надточій проти України" принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з опонентом.
Крім того, як зазначив Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» він ніколи не виключав можливості того, що інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладення фінансових обмежень на доступ особи до суду. Більше того, Суд вважає, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про виконання зобов'язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах і так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах.
Таким чином вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції.
Поряд з цим, слід зазначити, що відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини поняття «цивільних прав і обов'язків» не може зводитись виключно до посилань на національне право відповідної держави. Тобто сфера застосування п.1 статті 6 Конвенції поширюється також на спори які відносяться до юрисдикції адміністративного судочинства.
Таким чином, клопотання відповідача про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Отже, станом на 30 березня 2016 року недоліки апеляційної скарги не усунуто. Інших клопотань до суду не надходило.
Відповідно до частини 3 ст. 189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Таким чином, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року - необхідно повернути заявнику.
Керуючись 108, 187, 189 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року - повернути заявнику.
Роз'яснити заявнику, що відповідно до ч. 6 ст. 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: Д.В. Чепурнов