ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2016 р. Справа № 820/10919/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калиновського В.А.
Суддів: Бенедик А.П. , Водолажської Н.С.
за участю секретаря судового засідання Тітової А.В.
представник позивача - Гордейчук В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.12.2015р. по справі № 820/10919/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК Фаро"
до Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області , Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТК Фаро", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив суд: визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області щодо проведення документальних позапланових перевірок ТОВ "ТК ФАРО" (код за ЄДРПОУ 39466422), за результатами яких складено акти: від 08.06.2015 року №2237/15-01/39466422, від 02.07.2015 року №2647/22-03/39466422 та довідка від 02.07.2015 року № 30/16-25/39466422; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 24.06.2015 року №0000171501/703; зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області відновити суми податкового кредиту та зобов'язань ТОВ "ТК ФАРО" в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в актах перевірки від 08.06.2015 року №2237/15-01/39466422, від 02.07.2015 року №2647/22-03/39466422, довідці від 02.07.2015 року № 30/16-25/39466422.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем були проведені перевірки, за результатами яких складено акти та довідка, в яких не наведено жодних підстав порушення позивачем податкового законодавства, в результаті чого позивач не мав права на включення до складу податкового кредиту у перевіряємих періодах суми ПДВ за податковими накладними, які були видані контрагентами позивача. Також вважає, що перевірки носили поверхневий характер, господарська діяльність ТОВ "ТК Фаро" не була вивчена в достатньому обсязі, а висновки, викладені в актах перевірки та довідці, вважає такими, що суперечать чинному законодавству, оскільки зроблені лише на підставі податкової інформації отриманої внаслідок перевірки контрагентів позивача, а тому податкові повідомлення - рішення підлягають скасуванню. При цьому позивач також зазначив, що у спірних правовідносинах рішення про проведення перевірки було прийнято суб'єктом владних повноважень за відсутності передбачених положеннями ст. 78 ПК України, підстав для проведення перевірки, через що позивач не погоджується з: діями податкового органу щодо підстав проведення перевірок (винесення наказів на перевірки), діями щодо проведення перевірок та внесенням відповідних змін до баз даних "Податковий блок" на підставі податкових повідомлень - рішень, які винесені на підставі актів перевірки та довідки, оскільки зазначені дії та прийняте рішення не відповідають чинному законодавству, через що вважає за необхідне визнати зазначені дії неправомірними, скасувати податкові повідомлення - рішення та зобов'язати податковий орган відновити суми податкового кредиту та зобов'язань ТОВ "ТК Фаро" в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в актах перевірок від 08.06.2015 року №2237/15-01/39466422, від 02.07.2015 року №2647/22-03/39466422, довідці від 02.07.2015 року № 30/16-25/39466422.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.12.2015 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК Фаро" задоволено частково, а саме: визнано неправомірними дії Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області щодо проведення документальних позапланових перевірок ТОВ "ТК ФАРО" (код за ЄДРПОУ 39466422), за результатами яких складено акти: від 08.06.2015 року №2237/15-01/39466422, від 02.07.2015 року №2647/22-03/39466422 та довідка від 02.07.2015 року № 30/16-25/39466422; скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 24.06.2015 року №0000171501/703; зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області відновити суми податкового кредиту та зобов'язань ТОВ "ТК ФАРО" в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в актах перевірки від 08.06.2015 року №2237/15-01/39466422, від 02.07.2015 року №2647/22-03/39466422, довідці від 02.07.2015 року № 30/16-25/39466422. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем, Державною податковою інспекцією у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області, подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову в частині задоволення позовних вимог та прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п.п. 198.1, 198.3, 198.6 ст. 198, п.п. 200.1, 200.2, 200.3 ст. 200, п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, Закону України «Про захист прав споживачів», Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 р. № 1379, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 р. за № 1333/20071, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції представник позивача, наполягаючи на законності та обгрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Представник відповідача, Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в судовому засіданні 15.03.2016 р., наполягаючи на порушенні судом першої інстанції, при прийнятті постанови в частині задоволення позовних вимог, норм матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову в цій частині та прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
В судове засідання представник Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області не прибув, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, справа розглядається за його відсутності.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які прибули в судове засідання, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції, в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ТК Фаро" (далі - ТОВ "ТК Фаро" ) зареєстровано як юридична особа та перебуває на податковому обліку у ДПІ у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області, є платником податку на додану вартість (т.1 а.с. 25, 26,141-142,144).
Як вбачається з відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 23.04.2015 року №02.3-11/325, виданої Головним управлінням статистики у Хмельницькій області, видами діяльності ТОВ "ТК Фаро" за КВЕД-2010 є роздрібна торгівля пальним; діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у.; оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (т.1 а.с.143).
ДПІ у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області було проведено декілька перевірок ТОВ "ТК Фаро", а саме: 08.06.2015 року проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "ТК Фаро" з питань документального підтвердження господарських відносин з ТОВ "Донмас" за грудень 2014 року, їх реальність та повноту відображення в обліку;
02.07.2015 року проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "ТК Фаро" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.11.2014 року по 31.05.2015 року, у тому числі повноти нарахування та сплати акцизного податку.
За результатами зазначених перевірок ДПІ у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області складено акти:
- від 08.06.2015 року №2237/15-01/39466422 (т.1 а.с.27-36), у висновках якого встановлено порушення п.198.1,п.198.3,п.198.6 ст. 198, п.200.1, п.200.2, п.200.3 ст. 200, п.201.1 ст. 201 ПК України, через що ТОВ "ТК Фаро" завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19 та рядок 20.2 декларації з ПДВ за грудень 2014р.) на 914272 грн. На підставі висновків зазначеного акту податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення: від 24.06.2015 року №0000171501 (т.1 а.с. 107), яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 914272 грн.;
- від 02.07.2015 року №2647/22-03/39466422 (т.1 а.с.38-75), у висновках якого встановлено порушення ТОВ "ТК Фаро" п.138.2, п.138.4, п.п.138.8.1 п. 138.8 ст. 138, п.п.139.1.9 ст. 139, п. 152.1 ст. 152 ПК України, через що занижено податок на прибуток за 2014р. в сумі 360771 грн., в тому числі в розрізі звітних податкових періодів: за 2014р. в сумі 360771 грн.; п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п.200.2, п. 200.4 ст. 200, п. 201.1, п. 201.10 ст. 201, п. 200-1.3, п. 200-1.6 ст. 200-1 ПК України, у зв'язку з чим підприємством занижено суму ПДВ, що підлягає сплаті в бюджет за період: листопад 2014р., квітень 2015р. на загальну суму ПДВ 16812686 грн., в т.ч. в розрізі звітних періодів: лютий 2015р. на суму ПДВ - 3886427 грн., березень 2015р. на суму ПДВ - 6594873 грн., квітень 2015р. на суму ПДВ -6331386 грн.; п. 200.1, п. 200.4 ст. 200, п. 200-1.3, ст. 200-1 ПК України, чим занижено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного (податкового) періоду (рядок 24 декларації з ПДВ за квітень 2015р.) на суму 4314495 грн.; суб'єктом господарювання безпідставно віднесено вартість підакцизних товарів, реалізованих через роздрібну мережу АЗС на суму 108603511,20 грн. (з податку на додану вартість) по гр.4 додатку 6 декларації акцизного податку, як таких, що реалізовані для комерційного використання, чим порушено вимоги: п.п.231.1.9 п.213.1 ст. 213, п.п.214.1.4 п. 214.1 ст.214 ПК України, наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015р. №14 "Про затвердження форм декларацій акцизного податку, порядку заповнення декларацій акцизного податку". Вказана сума підлягає оподаткуванню 5% збором акцизного податку. Відповідно втрати бюджету 5430175,56 грн.; п. 3 ст. 44 та п.2 ст. 85 ПК України; п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
На підставі висновків зазначеного акту податковим органом не винесено податкові повідомлення - рішення.
Проте, податковим органом складено довідку від 02.07.2015 року №30/16-25/39466422 про дослідження фінансово - господарських операцій "ТК Фаро" щодо можливого факту легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом за період з 01.11.2014р. по 31.05.2015р.(т.9 зворотна сторона а.с.197-211), у висновках якої визначено, що проведеною перевіркою з питань нарахування та сплати акцизного збору із реалізації нафтопродукті в адресу підприємств з ознаками фіктивності встановлено порушення п.п.212.1.11 п. 212.1 ст.212, п.п.213.1.9 п.213.1 ст. 213, п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України, ТОВ "ТК Фаро" занижено податкові зобов'язання з акцизного податку за період з 01.01.2015р. по 31.05.2015р. всього у сумі 5430175 грн., в т.ч. по звітних періодах: січень 2015р. - 262597 грн., лютий 2015р. - 1355133 грн., березень 2015р. - 1371610 грн., квітень 2015р. - 1281240 грн., травень 2015р. - 1159953 грн.; фінансово - господарські операції з реалізації нафтопродуктів в адресу підприємств з ознаками фіктивності, а саме: ТОВ "Таскалуса Плюс", ТОВ "Туларе", ТОВ "Ньюнен", ТОВ "Фресно", ТОВ "Чаттануга" ТОВ "Модесто ЛТД", ТОВ "Дентон Альянс", ТОВ "Скаммон", ТОВ "Кеннер Груп", ТОВ "Олбани", ТОВ "Плимут Сервіс", ТОВ Дотан", ТОВ "Гринвилл", ТОВ "Гастония", ТОВ "Торреон ЛТД", ТОВ "Вальехо", ТОВ "Огаста Сервіс", ТОВ "Марреро", ТОВ "Айленд Альянс", ТОВ "ТОП Бізнес Інвест", ТОВ "Оберен", ТОВ "Самнера" можливо проведені з метою відмивання та легалізації коштів отриманих злочинним шляхом. За період з 07.02.2015р. по 31.05.2015р. із реалізації нафтопродуктів вищевказаним підприємства ТОВ "ТК Фаро" не сплачено до бюджету акцизного податку в сумі 3141498,28 грн. Таким чином, в діях службових осіб ТОВ "ТК Фаро" можуть вбачатися ознаки складу злочину, передбаченого ч.3 ст. 212, ст. 209 КК України.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що підстави для винесення наказу про проведення перевірки позивача в ході судового розгляду судом не встановлено, через що наказ від 22.05.2015р. №1620 є протиправним та таким, що винесений з порушенням чинного законодавства. Оскільки судом встановлено відсутність підстав для винесення наказу від 22.05.2015р. №1620, отже і відсутні підстави для проведення перевірки. Дії ДПІ у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області щодо проведення документальних позапланових перевірок ТОВ "ТК ФАРО" (код за ЄДРПОУ 39466422), за результатами яких складено акти: від 08.06.2015 року №2237/15-01/39466422, від 02.07.2015 року №2647/22-03/39466422 та довідка від 02.07.2015 року № 30/16-25/39466422 є неправомірними, через що підлягають визнанню судом неправомірними.
Позивачем було дотримано вимоги Податкового кодексу України з реалізації права на податковий кредит та отримання від'ємного значення суми ПДВ по взаємовідносинам з ТОВ "Донмас", ТОВ "НАФТАКОМПАНІ", ТОВ "Капітал Х", позивачем подано декларації з ПДВ, розрахунки податку на додану вартість та сум від'ємного значення, а також позивачем було дотримано вимоги Податкового кодексу України щодо декларування акцизного податку на підтвердження чого позивачем подано декларації з акцизного податку. Задекларовані позивачем суми підтверджені наявними у матеріалах справи первинними бухгалтерськими документами.
Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 24.06.2015 року №0000171501/703 прийняте необґрунтовано та не у відповідності до чинного законодавства, через що позовні вимоги в цій частині про скасування податкового повідомлення - рішення підлягають задоволенню.
В автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок" підлягають відображенню виключно задекларовані платником податку у податкових деклараціях показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, а отже дії податкового органу у вказаній частині є протиправними.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Як свідчать матеріали справи, ДПІ у м. Хмельницькому здійснено аналіз даних Інтегрованої автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок» ДФС України ТОВ «ТК Фаро» (код ЄДРПОУ 39466422) за грудень 2014р. та встановлено факт формування податкового кредиту за рахунок операцій з контрагентом - ТОВ «Донмас» (код ЄДРПОУ 37086680), за грудень 2014р.
ДПІ у м. Хмельницькому на підставі п.п.20.1.2, ст.20, п.72.1.1.1. п.72.1 ст. 72, п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України вручено письмовий запит ТОВ «ТК Фаро» за №1650/10/15-01 від 28.01.2015р., щодо надання пояснення та їх документального підтвердження (завірені копії документів, згідно переліку наведеного у запиті) стосовно цивільно-правових відносин із ТОВ «Донмас» (код ЄДРПОУ 37086680) за період: грудень 2014р.
ТОВ «ТК Фаро» згідно листа № 79 від 26.03.2015р до ДПІ у м.Хмельницькому документальні підтвердження здійснення операцій із контрагентами позивачем надано не в повному обсязі. Зокрема не надано товарно-супровідну документацію.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, позапланова виїзна перевірка проводиться, якщо за наслідками отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
ДПІ у м. Хмельницькому відповідно до п.75.1 ст.75, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України видано наказ від 22.05.2015р. № 1620 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТК Фаро» (ПН 39466422) з питань документального підтвердження господарських відносин з ТОВ «Донмас» (ПН 37086680), за грудень 2014 року, їх реальності та повноти відображення в обліку.
Копію наказу ДПІ у м. Хмельницькому від 22.05.2015р. № 1620 вручено 25.05.2015р. під розписку директору ТОВ «ТК Фаро» ОСОБА_2.
Направлення № 0000155, від 22.05.2015 р., № 000154 від 22.05.2015 р., №000156 від 22.05.2015 р. пред'явлено 25.05.2015р. під розписку директору ТОВ «ТК Фаро» ОСОБА_2
Службове посвідчення осіб, які зазначені в направленнях на проведення перевірки також пред'явлено директору ТОВ «ТК Фаро» ОСОБА_2.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що наказ № 1620 вручений 25.05.2015р. та направлення № 0000155, № 000154, №000156 від 22.05.2015 р. є правомірними.
Щодо взаємовідносин із ТОВ «Донмас», колегія суддів зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що працівниками ДПІ у м.Хмельницькому проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ТК Фаро» (ПН 39466422) з питань документального підтвердження господарських відносин з ТОВ «Донмас» (ПН 37086680), за грудень 2014 року, їх реальності та повноти відображення в обліку.
За результатами перевірки складено акт 08.06.2015р №2237/15-01/39466422.
Перевіркою встановлено порушення п.п.198.1, 198.3, 198.6 ст.198, п.200.1, п.200.2, п.200.3 ст.200, п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, ТОВ «ТК Фаро» завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту по податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19 та рядок 20.2 декларації з ПДВ за грудень 2014р.) на 914272 грн.
За результатами перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 24.06.2015 року № 0000171501 (форма "В4" ПДВ) на суму 914272 грн.
В ході перевірки відображення у податковому обліку ТОВ "ТК Фаро" фінансово-господарських операцій з ТОВ "Донмас" за грудень 2014 р., було встановлено, що між ТОВ "ТК Фаро" та ТОВ "Донмас" укладено договір поставки нафтопродуктів № ДГ-0350 від 22.12.2014р.
До перевірки надано договір зберігання №4482 від 19.12.2014р., складений між ТОВ «ТК Фаро» та ПАТ «Дніпронафтопродукт».
До перевірки ТОВ «ТК Фаро» надано податкову накладну, оформлену ТОВ «Донмас» на адресу ТОВ «ТК Фаро».
Податкова накладна підписана особою - ОСОБА_3 та скріплена печаткою ТОВ «Донмас». Місцезнаходження (податкова адреса) продавця, станом на момент проведення перевірки - м.Донецьк, Куйбишевський р-н, вул. Одинцова, буд. 222.
Згідно системи автоматизованого співставлення на рівні ДФС України «Податковий Блок» встановлено розбіжність між даними податкових зобов'язань ТОВ «Донмас» та податкового кредиту ТОВ «ТК Фаро» за перевіряємий період.
Згідно аналізу АІС «Податковий Блок» встановлено, що ТОВ «Донмас»: остання звітність з ПДВ подана суб'єктом господарювання за грудень 2014 року (вх. від 15.01.2015 №9077846255) - визнана неподатковою.
Відповідно до реєстру отриманих податкових накладних ТОВ «ТК Фаро» за грудень 2014 року, вищенаведена податкова накладна, виписана ТОВ «Донмас» включена у відповідному періоді до складу податкового кредиту на загальну суму ПДВ 914272,41 грн., в т.ч. у розрізі звітних періодів: грудень 2014року -914272,41 грн.
До перевірки надано акт приймання-передачі від 31.12.2014р. №000142.
Акт приймання-передачі скріплений печатками ТОВ «ТК Фаро» й ТОВ «Донмас» та підписами, а саме: здав - ОСОБА_4 прийняв ОСОБА_2
Зокрема, перевіркою встановлено, що всі акти прийому - передачі нафтопродуктів ТОВ «ТК Фаро» складені у м. Дніпропетровськ, в той час як, поставка товару проводилась на умовах ЕХW - резервуари нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт» - смт. Дунаївці, ПАТ «Нафтохмік Прикарпаття» - м.Надвірна, таким чином, здійснювалось лише підписання таких актів без перевірки ТОВ «ТК Фаро» наявності товару у вищевказаних резервуарах.
Надані до перевірки акти приймання-передачі складались та підписувались в м. Дніпропетровськ, однак для перевірки не представлено наказів про відрядження посадових осіб ТОВ «ТК Фаро» в грудні 2014 року в м. Дніпропетровськ. Відповідно, дані акти складені без фактичної передачі ПММ, а лише проводилось документування операцій.
До перевірки також не надано та перевіркою не виявлено, документів, що підтверджують факт перебування директора ТОВ «ТК Фаро» у відрядженні до місця розташування підприємства-продавця та місця отримання нафтопродуктів з метою приймання - передачі нафтопродуктів.
Підприємством фактично не було забезпечено виконання розділу 4 договору поставки нафтопродуктів, в частині поставки за додатковими угодами на умова ЕХW - склад ПАТ «Дніпронафтопродукт».
Таким чином, директор ТОВ «ТК Фаро» ОСОБА_2, підписуючи акт прийому - передачі як особа, що приймав нафтопродукти у ТОВ «Донмас» не отримував документ про фізичну наявність товару, що приймав, в резервуарах нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт» відповідної кількості, який належить ТОВ «Донмас».
Відповідно до пункту 2.6 Інструкції, «Результати комісійного приймання нафти або нафтопродуктів оформлюються актом приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП, який складається одразу після приймання вантажу та затверджується керівництвом підприємства не пізніше наступного дня після його складання.
Акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП є підставою для оприбутковування нафти і нафтопродуктів у складському обліку та відображення на відповідних рахунках бухгалтерського обліку в підзвіт матеріально відповідальних осіб».
Колегія суддів зазначає, що до перевірки не надано, а перевіркою не виявлено Акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП, що передбачено інструкцією № 281/171/578/155 від 20.05.2008р.
Відповідно до пункту 5.2.12 Інструкції, «Представнику, уповноваженому взяти участь у прийманні нафти та/або нафтопродуктів за кількістю, видається довіреність за підписом уповноваженої особи підприємства, скріплена гербовою печаткою підприємства.
У довіреності обов'язково зазначається найменування, марка та кількість нафти або нафтопродуктів, які прийматиме уповноважений представник.
Довіреність надається голові комісії і після приймання нафти або нафтопродуктів зберігається разом з актом приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП на підприємстві, де зберігаються нафтопродукти.»
Як свідчать матеріали справи, до перевірки посадовими особами надано журнал реєстрації довіреностей за грудень 2014р. Відповідно до якого не зареєстровано довіреності, виписані ТОВ «ТК Фаро» на отримання ТМЦ від ТОВ «Донмас». Таким чином перевіркою не можливо підтвердити факт виписки довіреностей на отримання ТМЦ від ТОВ «Донмас».
Порядок здійснення вантажних перевезень регулюється ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 р. за № 2344-ІП із змінами та доповненнями та Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 за №363, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 20.02.98 за №128/2568.
Згідно п.11.1 Правил основними документами на перевезення є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля. В залежності від виду вантажу та його специфічних властивостей до основних документів додаються інші, що визначається правилами перевезень зазначених вантажів (документи якості - сертифікати, свідоцтва, довідки, паспорти тощо). Таким чином, товарно-транспортна накладна є первинним документом, що підтверджує факт транспортування ТМЦ.
Оскільки продавець - ТОВ «Донмас» м.Дніпропетровськ знаходиться за межами території основної діяльності ТОВ «ТК Фаро» м. Хмельницький, то у покупця для доказу факту придбання ТМЦ повинні бути в наявності документи, що засвідчують факт перевезення/переміщення товару із одного регіону України в інший.
ТОВ «ТК Фаро» для перевірки надано товарно-транспортні накладні, що засвідчують факт перевезення нафтопродуктів з таких пунктів навантаження, як ПАТ «Дніпронафтопродукт» - смт. Дунаївці, ПАТ «Нафтохмік Прикарпаття» - м.Надвірна. Однак, до перевірки не було надано товарно-транспортних накладних, що засвідчують факт перевезення нафтопродуктів ТОВ «Донмас» м. Дніпропетровськ цих нафтобаз.
Жодного іншого документу, який би засвідчував факт перевезення нафтопродуктів від продавця - ТОВ «Донмас» з м. Дніпропетровськ до нафтобаз відповідального зберігача - ПАТ «Дніпронафтопродукт» не надано. Таким чином проведеною перевіркою неможливо підтвердити факт перевезення ТМЦ від ТОВ «Донмас» з м. Дніпропетровськ, до нафтобаз відповідального зберігача - ПАТ «Дніпронафтопродукт».
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
У відповідності до п.201.4 ст.201 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Один примірник видається покупцю, а другий залишається у продавця. У разі складання податкової накладної у паперовому вигляді покупцю видається оригінал, а копія залишається у продавця.
Згідно п.201.7 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Договір поставки може бути укладений на один рік, на строк більше одного року (довгостроковий договір) або на інший строк, визначений угодою сторін. Якщо в договорі строк його дії не визначений, він вважається укладеним на один рік (частина 1 статті 267 Господарського кодексу України).
Строки поставки встановлюються сторонами в договорі з урахуванням необхідності ритмічного та безперебійного постачання товарів споживачам, якщо інше не передбачено законодавством (частина 2 статті 267 Господарського кодексу України).
Відповідно до пункту 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 р. №1379 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за №1333/20071, у разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер при постійних зв'язках із покупцем, покупцю може бути складена зведена податкова накладна виходячи із визначеної у договорі періодичності оплати поставлених товарів/послуг (один раз на п'ять днів; один раз на десять днів тощо), але не рідше одного разу на місяць і не пізніше останнього дня місяця. При цьому до зведеної податкової накладної обов'язково додається реєстр товаротранспортних накладних чи інших відповідних супровідних документів, згідно з якими здійснено постачання товарів/послуг.
Таким чином, зазначеним Порядком надано можливість складання зведеної податкової накладної виключно у випадку фактичного (безперевного або ритмічного) постачання (відвантаження/надання) товарів/послуг.
В ході проведення перевірки ТОВ «ТК Фаро» було надано документи по взаємовідносинах з ТОВ «Донмас», за грудень 2014р.: документи, що носять назву товарно-транспортні накладні, за грудень 2014р, відповідно до яких постачання ТМЦ від ТОВ «Донмас» здійснювалось щоденно з 22.12.2014р. на протязі грудня 2014р.; документи, що носять назву податкова накладна від 31.12.2014р.; документи, що носять назву акт приймання-передачі нафтопродуктів від 31.12.2014р.
Враховуючи те, що підприємством були надані документи, що носять назву товарно-транспортні накладні, на відвантаження ПММ на АЗС ТОВ «ТК Фаро» отриманого від ТОВ «Донмас» щоденно з 22.12.2014р. на протязі грудня 2014р., фактичними датами постачання товарів ТОВ «Донмас» є: щоденно з 22.12.2014р.на протязі грудня 2014р. відповідно.
Колегія суддів зазначає, що у наданих до перевірки договорах на поставку нафтопродуктів та додаткових угодах до них жодним чином не зазначено про характер постачання (не визначено ритмічність постачання).
До перевірки були надані Журнали обліку надходжень нафтопродуктів (форма 13-НП) до АЗС, що перебувають в оренді ТОВ «ТК Фаро», відповідно до яких всі поставки ПММ, вказані у ТТН за грудень 2014р., оприбутковані.
Виходячи з вищенаведеного, колегія суддів зазначає, що ТОВ «Донмас» при поставці товару ТОВ «ТК Фаро» порушено п.201.4, п.201.7 ст.201, п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України та п.14, п.15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011р. №1379.
Оскільки за перевіряємий період розрахунки між ТОВ «ТК Фаро» та ТОВ «Донмас» не проводилися, першою подією для виникнення податкового зобов'язання у ТОВ «Донмас» є відвантаження ПММ, тому податкові накладні мали б бути виписані на кожну поставку ПММ від ТОВ «Донмас». Саме тому, надані до перевірки податкові накладні не відповідають вимогам «першої події» і не є такими, що дають право на формування податкових зобов'язань продавця та податкового кредиту покупця зазначеного товару.
Відтак, колегія суддів дійшла висновку про те, що ТОВ «ТК Фаро» сформовано податковий кредит по податковій накладній оформленій з порушенням вимог статті 201 Податкового кодексу України.
Згідно п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Крім того, до перевірки не надано та перевіркою не виявлено оборотно-сальдові відомості по рахунках бухгалтерського обліку, що засвідчують оприбуткування ТМЦ (нафтопродукти), отриманих від ТОВ «Донмас» за грудень 2014 року.
Оскільки товар придбавався (начебто) у ТОВ «Донмас» з метою використання у господарській діяльності підприємства, то наявність на підприємстві сертифікатів на таку продукцію є обов'язковою згідно Декрету Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію» (затвердженого умовою для підтвердження взаємозв'язку такого придбання із господарською діяльністю).
Відповідно до ст.14 наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01.02.2005р. №28, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.05.2005р. за №466/10746 затверджено перелік продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації, та визначає її запровадження.
Відповідно до ст.18 ДКМУ «Про стандартизацію і сертифікацію», центральний орган виконавчої влади з питань технічного регулювання або акредитований в установленому порядку орган із сертифікації, який уповноважений на здійснення цієї діяльності в законодавчо регульованій сфері, включає сертифіковану продукцію до Єдиного реєстру сертифікованої в Україні продукції на підставі сертифікатів відповідності чи свідоцтв про визнання відповідності.
При відсутності таких документів неможливо ідентифікувати предмет фактичної поставки та його відповідність предмету договору.
Крім того, п.1 ст.4 Закону України від 12.05.1991р. №1023-ХІІ "Про захист прав споживачів" визначено, що споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на належну якість та безпеку продукції.
Разом із тим, відповідно до ст.13 "Обов'язки виробників та постачальників продукції, яка підлягає підтвердженню відповідності законодавчо регульованій сфері" Закону України "Про підтвердження відповідності" від 17.05.2001р. №2406-111 (Далі - Закон №2406), постачальник зобов'язаний: реалізовувати продукцію за умови наявності у документах, згідно з якими йому передано відповідну продукцію, реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації відповідність або у сертифікаті відповідності чи свідоцтві про визнання відповідності.
Посадовими особами ТОВ «ТК Фаро» до перевірки надано сертифікати відповідності.
Сертифікати відповідності скріплені печатками органу сертифікації, печатки ТОВ «Донмас» на сертифікатах відповідності відсутні.
Відповідно до даних інтегрованої автоматизованої системи ДФС України встановлено, що ТОВ «Донмас» є посередником при реалізації ТМЦ (нафтопродукти) на адресу ТОВ «ТК Фаро».
Крім того, відповідно до інтегрованої автоматизованої системи ДФС України не встановлено взаємовідносини ТОВ «Донмас» та ПАТ «Укртатнафта» (код ЄДРПОУ 00152307) за грудень 2014 року, згідно наданих сертифікатів поставлена продукція на ТОВ «ТК Фаро» вироблена/імпортована (сертифікована) ПАТ «Укртатнафта».
Схематично ланцюг постачання від ТОВ «ТК Фаро» до постачальника ТМЦ наведено : ТОВ «ТК Фаро» < ТОВ «Донмас» <ТОВ «Майстер 2012» (ПН 384711431).
Відповідно до АС «Податковий блок» встановлено, що за жовтень 2014 року ТОВ «Донмас» (ПН 37086680) сформовано податковий кредит на суму ПДВ - 152610014,92 грн. за рахунок постачальника ТОВ «Майстер 2012» (ПН 384711431).
Декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2014 року до ДПІ за місцем обліку не подано. Остання Декларація з податку на додану вартість подана ТОВ «Майстер 2012» (ПН 384711431) до ДПІ за місцем обліку не подано за лютий 2014 року.
Розрахунки між суб'єктами господарювання ТОВ «Донмас» та ТОВ «ТК Фаро» за ТМЦ у грудні 2014р. не проходили.
Згідно оборотно-сальдової відомості по рахунку 631 за період: з 01.12.2014р. по 31.12. 2014 р. обороти по ТОВ «Донмас» становлять: сальдо на початок періоду 0 грн., оборот по Д-ту 0 грн., оборот по К- ту - 5485634,47 грн., сальдо на кінець періоду (К-т) - 5485634,47 грн.
Станом на день реєстрації (вручення) акту перевірки розрахунки між суб'єктами господарювання ТОВ «Донмас» та ТОВ «ТК Фаро» за ТМЦ не здійснювались.
Відповідно до податкової інформації від 06.02.2015 за № 3/05-66/15-01/37086680, встановлено наступне: операції ТОВ «Донмас» не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, відсутності трудових ресурсів, виробничо-складських приміщень та іншого майна, які економічно необхідні для виконання такого постачання або здійснення діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності. В зв 'язку з цим посадові особи ТОВ «Донмас» не могли фактично здійснювати господарські операції з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна, віддаленості контрагентів один від одного.
Фактично згідно податкової звітності у ТОВ «Донмас» та проведених заходів встановлено відсутність виробничого обладнання, складських та торгівельних приміщень, транспорту та торгівельного обладнання, сировини, матеріалів для здійснення основного виду діяльності. Остання звітність з ПДВ подана суб'єктом господарювання за грудень 2014року (вх. від 15.01.2015 №9077846255) визнана неподатковою.
ТОВ «Донмас» здійснював діяльність спрямовану на здійснення операцій пов'язаних з наданням податкової вигоди третім особам.
Проведеним аналізом господарської діяльності ТОВ «Донмас», не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із контрагентом, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а саме встановлено відсутність об'єктів оподаткування та неможливість реального здійснення платником податків операцій по ланцюгу постачання та придбання.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що ТОВ «ТК Фаро» уклало правочин із сумнівним (недобросовісним) контрагентом без прояву належного рівня обережності. Несприятливі наслідки недостатньої обережності ведення суб'єктом господарювання господарської діяльності покладається на особу, яка уклала такі правочини. У випадку недобросовісності контрагента покупець несе ризик від своєї бездіяльності в рамках податкового законодавства, позбавляючись можливості формувати витрати та податковий кредит у зв'язку із відсутністю належним чином оформлених документів.
Свідоцтво про державну реєстрацію та реєстрація в податкових органах ТОВ «Донмас» не характеризують контрагента як добросовісного платника. А відтак докази прояви розумної обережності покупця при виборі контрагента не можуть слугувати лише реєстраційні документи та витяги з Єдиних державних реєстрів.
У ході перевірки ТОВ «ТК Фаро» було надано письмовий запит від 27.05.2015р. із проханням надати документи, що підтверджують здійснення господарських операцій із ТОВ «Донмас», які відображені у податковому обліку за грудень 2014 р.
Фактично, під час здійснення перевірки взаємовідносин ТОВ «ТК Фаро» із ТОВ «Донмас» підприємством не надано товарно-транспортні накладні що підтверджують факт транспортування від ТОВ "Донмас" ТОВ "ТК Фаро" та інші документи, що підтверджують постачання від ТОВ "Донмас" до ТОВ "ТК Фаро", ТМЦ за грудень 2014 р.
Таким чином, під час складання фінансової звітності у ТОВ «ТК Фаро» були відсутні підтверджуючі документи щодо придбання ТМЦ у ТОВ «Донмас» за грудень 2014р.,які були відображені у податковому обліку грудня 2014 року.
Згідно з п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.99р. за № 996 - XIV (далі Закон 996) відображення господарських операцій в податковому обліку здійснюється на підставі даних бухгалтерського обліку.
В ст. 2 Закону №996 визначено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організанійно-правових форм і форм власності, а також па представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством. Відповідно до вимог п.3.2 ст. 3 цього Закону бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Статтею 9 Закону № 996 встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брата участь у здійсненні господарської операції.
Згідно з п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995р. №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995р. за №168/704 первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити; назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Таким чином, для надання первинним документам юридичної сили і доказовості, вони повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства під час здійснення господарської операції. Будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством. Для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції. Зазначена позиція підтверджується і позицією ВАС України (інформаційний лист від 02.06.11 N742/11/13-11).
Перевіркою не спростовується факт наявності у ТОВ «ТК Фаро» нафтопродуктів та використання їх у господарській діяльності. Проте, ТОВ «Донмас» дану продукції фактично не поставляло. За результатами автоматизованого співставлення даних податкової звітності встановлено, що ТОВ «Донмас» є посередником при реалізації ТМЦ. ТОВ «ТК Фаро» укладаючи проміжні угоди досяг тих самих наслідків, яких би він досяг укладаючи угоду безпосередньо з виробником товару ПАТ «Укртатнафта» (код ЄДРПОУ 00152307). У ТОВ «Донмас» ТОВ «ТК Фаро» придбало лише пакет первинних документів та податкові накладні з метою легалізації продукції невідомого походження, формування показників бухгалтерського та податкового обліків, та як наслідок несплати податків до бюджету. Відсутність у даного постачальника фізичних, технічних та технологічних можливостей до вчинення господарської діяльності - реалізацію нафтопродуктів підтверджується також і актом перевірки, який проведений податковим органом за місцем їх обліку. За висновком перевірки даний суб'єкт господарювання проводив лише документальне оформлення операцій з придбання та подальшого продажу продукції за даними податкового обліку з метою формування показників бухгалтерського та податкового обліків для кінцевих споживачів мінімізації ним податкових зобов'язань.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що висновки викладені в акті від 08.06.2015р №2237/15-01/39466422 відповідають вимогам чинного законодавства України.
Крім того, відповідно до інтегрованої автоматизованої системи ДФС України не встановлено взаємовідносини ТОВ «Донмас» та ПАТ «Укртатнафта» (код ЄДРПОУ 00152307) за грудень 2014 року, згідно наданих сертифікатів поставлена продукція на ТОВ «ТК Фаро» вироблена/імпортована (сертифікована) ПАТ «Укртатнафта».
Схематично ланцюг постачання від ТОВ «ТК Фаро» до постачальника ТМЦ наведено : ТОВ «ТК Фаро» < ТОВ «Донмас» < ТОВ «Майстер 2012» (ПН 384711431).
Відповідно до АС «Податковий блок» встановлено, що за жовтень 2014 року ТОВ «Донмас» (ПН 37086680) сформовано податковий кредит на суму ПДВ - 152610014,92 грн. за рахунок постачальника ТОВ «Майстер 2012» (ПН 384711431).
Декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2014 року до ДПІ за місцем обліку не подано. Остання Декларація з податку на додану вартість подана ТОВ «Майстер 2012» (ПН 384711431) до ДПІ за місцем обліку не подано за лютий 2014 року.
Розрахунки між суб'єктами господарювання ТОВ «Донмас» та ТОВ «ТК Фаро» за ТМЦ у грудні 2014р. не проходили.
Згідно оборотно-сальдової відомості по рахунку 631 за період: з 01.12.2014р. по 31.12.2014 р. обороти по ТОВ «Донмас» становлять: сальдо на початок періоду 0 грн., оборот по Д-ту 0 грн., оборот по К- ту- 5485634,47 грн., сальдо на кінець періоду (К-т) - 5485634,47 грн.
Станом на день реєстрації (вручення) акту перевірки розрахунки між суб'єктами господарювання ТОВ «Донмас» та ТОВ «ТК Фаро» за ТМЦ не здійснювались.
Відповідно до податкової інформації від 06.02.2015 за № 3/05-66/15-01/37086680, встановлено наступне: операції ТОВ "Донмас" не підтверджується стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, відсутність трудових ресурсів, виробничо-складських приміщень та іншого майна, які економічно необхідні для виконання такого постачання або здійснення діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності. В зв'язку з цим посадові особи ТОВ "Донмас" не могли фактично здійснювати господарські операції з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна, віддаленості контрагентів один від одного.
Фактично згідно податкової звітності у ТОВ "Донмас" та проведення заходів встановлено відсутність, виробничого обладнання, складських та торгівельних приміщень, транспорту та торгівельного обладнання, сировини, матеріалів для здійснення основного виду діяльності. Остання звітність з ПДВ подана суб'єктом господарювання за грудень 2014 року (вх. від 15.01.2015 р. № 9077846255) - визнана неподатковою.
ТОВ "Донбас" здійснював діяльність спрямовану на здійснення операцій пов'язаних з наданням податкової вигоди третім особам.
Проведеним аналізом господарської діяльності ТОВ "Донбас", не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із контрагентом, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а саме встановлено відсутність об'єктів оподаткування та неможливість реального здійснення платником податків операцій по ланцюгу постачання та придбання.
Щодо наказу від 15 червня 2015р. № 1873, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
З урахуванням вимог пп. 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право здійснювати документальні позапланові перевірки, якщо отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесення ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх проваджені.
Згідно із пунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
До ДПІ у м. Хмельницькому надійшла постанова слідчого слідчої групи - старшого слідчого з ОВС відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Хмельницькій області від 09.06.2015 року про призначення документальної позапланової перевірки ТОВ "ТК-Фаро" ( ПН 39466422) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.11.2014 по 31.05.2015, у тому числі повноти нарахування та сплати акцизного податку.
ДПІ у м. Хмельницькому відповідно до п.75.1 ст.75, пп.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України видано наказ від 15 червня 2015р. № 1873 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТК Фаро» (код за ЄДРПОУ 39466422) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.11.2014 року по 31.05.2015 року, у тому числі повноти нарахування та сплати акцизного податку
Службові посвідчення осіб, які зазначені в направленнях на проведення перевірки пред'явлено директору ТОВ «ТК Фаро» ОСОБА_2.
Копію наказу № 1873 від 15 червня 2015р. вручено 16 червня 2015р. директору ТОВ «ТК-Фаро» ОСОБА_2.
Направлення № 000220, № 000221, № 000222, № 000223, № 000224 від 16 червня 2015р. пред'явлено 16 червня 2015р. директору ТОВ «ТК-Фаро» ОСОБА_2.
В зв'язку із значними обсягами проведених господарських операцій ТОВ «ТК-Фаро» за період з 01.11.2014 по 31.05.2015 року згідно наказу ДПІ у м.Хмельницькому № 1966 від 22.06.2015р. продовжено термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТК-Фаро».
Відповідно до п. 81.1. ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених цим Кодексом, і фактичної перевірки, яка проводиться з підстав, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Службові посвідчення осіб, які зазначені в направленнях на проведення перевірки пред'явлено директору ТОВ «ТК Фаро» ОСОБА_2.
Копію наказу ДПІ у м. Хмельницькому про продовження терміну проведення перевірки від 22.06.2015 року № 1966 вручено директору ТОВ «ТК-Фаро» ОСОБА_2.
Направлення № 000245, № 000246, № 000247, № 000248, № 000249 від 22 червня 2015р. пред'явлено від 22 червня 2015р. директору ТОВ «ТК-Фаро» ОСОБА_2.
У зв'язку з вищенаведеним накази № 1873 від 15 червня 2015р., від 22.06.2015 року № 1966 та направлення є правомірними.
Щодо акту від 02.07.2015р. № 2647/22-03/39466422, колегія суддів зазначає наступне.
Як свідчать матеріали справи, ДПІ у м. Хмельницькому проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ТК Фаро» (код за ЄДРПОУ 39466422) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.11.2014 року по 31.05.2015 року, у тому числі повноти нарахування та сплати акцизного податку.
Перевіркою встановлено порушення : п. 138.2, п. 138.4, п.п. 138.8.1, п. 138.8 ст. 138, п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139, п. 152.1 ст. 152 Податкового кодексу України, ТОВ "ТК-Фаро" занижено податок на прибуток за 2014 рік в сумі 360 771 грн., в тому числі в розрізі звітних податкових періодів: 2014 рік в сумі 360771 грн.; п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.200.1, п.200.2, п.200.4 ст.200, п.201.1, п.201.10 ст.201, п.200-1.3, п.200-1.6 ст.200-1 Податкового кодексу України, підприємством занижено суму ПДВ, що підлягає сплаті в бюджет за період: листопад 2014р. - квітень 2015р. на загальну суму ПДВ 16812686 грн., в т.ч. в розрізі звітних періодів: лютий 2015р. на суму ПДВ - 3886427 грн., березень 2015р. на суму ПДВ - 6594873 грн., квітень 2015р. на суму ПДВ - 6331386 грн.; п.200.1, п.200.4 ст.200, п.200-1.3 ст.200-1 Податкового кодексу України ТОВ «ТК-Фаро» завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації з ПДВ за квітень 2015р.) на 4314495 грн.; суб'єктом господарювання безпідставно віднесено вартість підакцизних товарів, реалізованих через роздрібну мережу АЗС, на суму 108603511,20 грн. (з податком на додану вартість) до гр.4 Додатку 6 декларації акцизного податку, як таких, що реалізовані для комерційного використання, чим порушено вимоги: п.п. 213.1.9. п.213.1 ст.213, п.п. 214.1.4 п. 214.1 ст.214 Податкового кодексу України; наказу Міністерства Фінансів України від 23.01.2015 №14 «Про затвердження форм декларацій акцизного податку, порядку заповнення декларацій акцизного податку». Вказана сума підлягає оподаткуванню 5 % збором акцизного податку. Відповідно втрати бюджету 5430175,56 гривень.; ст.44 п. 3 та ст. 85 п.2 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ із змінами та доповненнями; п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР із змінами та доповненнями.
Щодо відображення показників податкової звітності, сформованих за рахунок віднесення до складу податкового кредиту сум ПДВ по взаємовідносинах з ТОВ «Нафтакомпані» ТОВ «Капітал X» та віднесення до складу валових витрат суми по взаємовідносинах з ТОВ «Донмас», колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Перевіркою встановлено, що ТОВ «ТК Фаро» включено до складу податкового кредиту суми ПДВ по податкових накладних, виписаних: ТОВ «Нафтакомпані» за лютий 2015р. в загальній сумі ПДВ - 6423241,18 грн.; ТОВ «Капітал X» за березень-квітень 2015р. в загальній сумі ПДВ - 13789668.95 грн., а саме в розрізі звітних періодів: березень 2015р. - 7749153,5грн.; квітень 2015р. - 6040515,45грн.
До перевірки надано акти приймання передачі, оформлені ТОВ «Нафтакомпані» за лютий 2015р., ТОВ «Капітал-Х» за березень-квітень 2015р. та ТОВ «ДОНМАС» за грудень 2014р. на адресу ТОВ «ТК Фаро».
Перевіркою встановлено, що акти прийому - передачі нафтопродуктів ТОВ «ТК Фаро» складені у м. Бориспіль, м. Харків та м. Донецьк в той час як, поставка товару проводилась на умовах ЕХW - резервуари нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт».
Таким чином колегія суддів зазначає, що здійснювалось лише підписання таких актів без перевірки ТОВ «ТК Фаро» наявності товару у вищевказаних резервуарах.
Надані до перевірки акти приймання передачі складались та підписувались в м. Бориспіль, м. Харків та м. Донецьк, однак для перевірки не представлено наказів про відрядження посадових осіб ТОВ «ТК Фаро» в грудні 2014р., лютому - квітні 2015р. в м. Бориспіль, м. Харків та м. Донецьк. Відповідно дані акти складені без фактичної передачі ПММ, а лише проводилось документування операцій.
До перевірки не надано та перевіркою не виявлено документів, що підтверджують факт перебування директора ТОВ «ТК Фаро» у відрядженні до місць розташування підприємств-продавців та місця отримання нафтопродуктів з метою приймання - передачі нафтопродуктів.
Таким чином, директор ТОВ «ТК Фаро» ОСОБА_2, підписуючи акти прийому - передачі як особа, що приймав нафтопродукти у підприємств-постачальників не отримував документ про фізичну наявність в резервуарах нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" відповідної кількості ПММ, які належать постачальникам ТМЦ.
Вищевказані факти свідчать, що господарські операції з придбання нафтопродуктів ТОВ «ТК Фаро» у ТОВ «Нафтакомпані», ТОВ «Капітал-Х», ТОВ «ДОНМАС» фактично не відбувались, а зміст таких операцій відображався лише на первинних документах, які складені з порушеннями чинного законодавства та не мають юридичної сили, а відтак, і договори поставки нафтопродуктів були укладені з метою створення штучних обставин (використання в ланцюгу постачання посередників) за яких передбачається придбання бензину за менш вигідних умов, що в свою чергу призвело до завищення податкового кредиту та собівартості товарів.
Відповідно до пункту 2.6 Інструкції, «Результати комісійного приймання нафти або нафтопродуктів оформлюються актом приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП, який складається одразу після приймання вантажу та затверджується керівництвом підприємства не пізніше наступного дня після його складання.
Акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП є підставою для оприбутковування нафти і нафтопродуктів у складському обліку та відображення на відповідних рахунках бухгалтерського обліку в підзвіт матеріально відповідальних осіб».
До перевірки не надано, а перевіркою не виявлено Акти приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП, що передбачено інструкцією № 281/171/578/155 від 20.05.2008р.
До перевірки посадовими особами надано журнал реєстрації довіреностей за грудень 2014р., лютий - квітень 2015р., відповідно до якого не зареєстровано довіреності, виписані ТОВ «ТК Фаро» на отримання ТМЦ від ТОВ «Нафтакомпані», ТОВ «Капітал-Х», ТОВ «ДОНМАС». Таким чином перевіркою не можливо підтвердити факт виписки довіреностей на отримання ТМЦ від підприємств - постачальників.
Колегія суддів зазначає, що ТОВ «ТК Фаро» для перевірки надано товарно-транспортні накладні, що засвідчують факт перевезення нафтопродуктів з пунктів навантаження нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт» на адресу АЗС. Однак, до перевірки не було надано товарно-транспортних накладних, що засвідчують факт перевезення нафтопродуктів від підприємств-постачальників на адресу нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт».
Таким чином проведеною перевіркою неможливо підтвердити факт перевезення ТМЦ від підприємств-постачальників до нафтобаз відповідального зберігача - ПАТ «Дніпронафтопродукт».
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-УІ із змінами та доповненнями «датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
У відповідності до п.201.4 ст.201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-УІ із змінами та доповненнями податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Один примірник видається покупцю, а другий залишається у продавця. У разі складання податкової накладної у паперовому вигляді покупцю видається оригінал, а копія залишається у продавця. Згідно п.201.7 ст.201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-УІ із змінами та доповненнями «податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань».
Договір поставки може бути укладений на один рік, на строк більше одного року (довгостроковий договір) або на інший строк, визначений угодою сторін. Якщо в договорі строк його дії не визначений, він вважається укладеним на один рік (частина 1 статті 267 Господарського кодексу України).
Строки поставки встановлюються сторонами в договорі з урахуванням необхідності ритмічного та безперебійного постачання товарів споживачам, якщо інше не передбачено законодавством (частина 2 статті 267 Господарського кодексу України).
Відповідно до пункту 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 22 вересня 2014 року N 957 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 р. № 1129), у разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер при постійних зв'язках з отримувачем (покупцем), постачальником (продавцем) може бути складена зведена податкова накладна.
Періодичність складання таких накладних встановлюється відповідно до визначеної у договорі періодичності оплати фактично поставлених товарів/послуг (один раз на п'ять днів; один раз на десять днів тощо), але не рідше одного разу на місяць і не пізніше останнього дня місяця.
Така дата складання проставляється у графі 2 зведеної податкової накладної.
При цьому відсутність факту оплати поставлених товарів/послуг не звільняє постачальника (продавця) від складання зведеної податкової накладної.
Зведені податкові накладні не складаються на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У такому разі складається податкова накладна, як визначено пунктом 17 цього Порядку.
До зведеної податкової накладної, що надається отримувачу (покупцю) товарів/послуг, обов'язково додається реєстр товаротранспортних накладних чи інших відповідних супровідних документів, згідно з якими здійснено постачання товарів/послуг.
Таким чином, зазначеним Порядком надано можливість складання зведеної податкової накладної виключно у випадку фактичного (безперервного або ритмічного) постачання (відвантаження/надання) товарів/послуг.
В ході проведення перевірки ТОВ «ТК Фаро» надано документи по взаємовідносинах з ТОВ «Нафтакомпані», за лютий 2015р.: документи, що носять назву товарно-транспортні накладні, за лютий 2015р, відповідно до яких постачання ТМЦ від ТОВ «Нафтакомпані» здійснювалось щоденно з 01.02.2015р. на протязі лютого 2015р.; документи, що носять назву податкові накладні від 28.02.2015р.; документи, що носять назву акт приймання-передачі нафтопродуктів від 28.02.2015р.
Враховуючи те, що підприємством були надані документи, що носять назву товарно-транспортні накладні, на відвантаження ПММ на АЗС ТОВ «ТК Фаро» отриманого від ТОВ «Нафтакомпані» щоденно з 01.02.2015р. на протязі лютого 2015р. фактичними датами постачання товарів ТОВ «Нафтакомпані є щоденно з 01.02.2015р. на протязі лютого 2015р. відповідно.
ТОВ «ТК Фаро» було надано документи по взаємовідносинах з ТОВ «Капітал X» за березень-квітень2015р.: документи, що носять назву товарно-транспортні накладні, за березень-квітень 2015р., відповідно до яких постачання ТМЦ від ТОВ «Капітал X» здійснювалось щоденно з 01.03.2015р на протязі березня, з 01.04.2015р на протязі квітня 2015р.; документи, що носять назву податкові накладні за березень від 31.03.2015р., за квітень від 30.04.2015р.; документи, що носять назву акт приймання-передачі нафтопродуктів за березень від 31.03.2015р., за квітень від 30.04.2015р.
Враховуючи те, що підприємством були надані документи, що носять назву товарно-транспортні накладні, на відвантаження ПММ на АЗС ТОВ «ТК Фаро» отриманого від ТОВ «Капітал X» щоденно з 01.03.2015р на протязі березня 2015р., з 01.04.2015р на протязі квітня 2015р. фактичними датами постачання товарів ТОВ «Капітал X» є: щоденно з 01.03.2015р на протязі березня 2015р., щоденно з 01.04.2015р на протязі квітня 2015р відповідно.
У наданих до перевірки договорів на поставку нафтопродуктів та додаткових угодах до них жодним чином не зазначено про характер постачання (не визначено ритмічність постачання).
До перевірки були надані Журнали обліку надходжень нафтопродуктів (форма 13-НП) до АЗС, що перебувають в оренді ТОВ «ТК Фаро», відповідно до яких всі поставки ПММ, вказані у ТТН за лютий 2015р., березень-квітень 2015р оприбутковані.
Виходячи з вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що ТОВ «Нафтакомпані», ТОВ «Капітал-Х» при поставці товару ТОВ «ТК Фаро» порушено п.201.4, п.201.7 ст.201, п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України та п.14. п.15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 22 вересня 2014 року N 957 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 року N 1129).
Оскільки за перевіряємий період розрахунки між ТОВ «ТК Фаро» та ТОВ «Нафтакомпані», ТОВ «Капітал-Х» не проводилися, першою подією для виникнення податкового зобов'язання у ТОВ «Нафтакомпані» та ТОВ «Капітал-Х» є відвантаження ПММ, тому податкові накладні мали б бути виписані на кожну поставку ПММ.
Саме тому, надані до перевірки податкові накладні не відповідають вимогам «першої події» і не є такими, що дають право на формування податкових зобов'язань продавця та податкового кредиту покупця зазначеного товару.
Відтак ТОВ «ТК Фаро» сформовано податковий кредит по податкових накладних оформлених з порушенням вимог статті 201 Податкового кодексу України в порушення п.198.6 ст.198 не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Посадовими особами ТОВ «ТК Фаро» до перевірки надано сертифікати відповідності, відповідно до яких виробником ПММ є ПАТ «Укртатнафта» (код ЄДРПОУ 00152307).
Відповідно до даних інтегрованої автоматизованої системи ДФС України встановлено, що ТОВ «Донмас», ТОВ «Нафтакомпані», ТОВ «Капітал X» є посередниками при реалізації ТМЦ (нафтопродукти) на адресу ТОВ «ТК Фаро».
Крім того, відповідно до інтегрованої автоматизованої системи ДФС України не встановлено взаємовідносини ТОВ «Донмас» та ПАТ «Укртатнафта» (код ЄДРПОУ 00152307) за грудень 2014 року, згідно наданих сертифікатів поставлена продукція на ТОВ «ТК Фаро» вироблена/імпортована (сертифікована) ПАТ «Укртатнафта».
Крім того, відповідно до інтегрованої автоматизованої системи ДФС України не встановлено взаємовідносини ТОВ «Нафтакомпані» та ПАТ «Укртатнафта» (код ЄДРПОУ 00152307) за лютий 2015 року, згідно наданих сертифікатів поставлена продукція на ТОВ «ТК Фаро» вироблена/імпортована (сертифікована) ПАТ «Укртатнафта».
Схематично ланцюг постачання від ТОВ «ТК Фаро» до постачальника ТМЦ : ТОВ «ТК Фаро» < ТОВ «Нафтакомпані».
Відповідно до АС «Податковий блок» встановлено, декларація з податку на додану вартість ТОВ «Нафтокомпані» за лютий 2015року подана до ДПІ за місцем обліку має статус «до відома».
Відповідно до інтегрованої автоматизованої системи ДФС України не встановлено взаємовідносини ТОВ «Капітал X» та ПАТ «Укртатнафта» (код ЄДРПОУ 00152307) за березень-квітень 2015 року, згідно наданих сертифікатів поставлена продукція на ТОВ «ТК Фаро» вироблена/імпортована (сертифікована) ПАТ «Укртатнафта».
Схематично ланцюг постачання від ТОВ «ТК Фаро» до постачальника ТМЦ: за березень 2015р. ТОВ «Сачиго» >ТОВ «Фортуна X» > ТОВ «Капітал X» > ТОВ «ТК Фаро».
ТОВ «Сачиго» (код ЄДРПОУ 39609703) є єдиним постачальником ПММ до ТОВ «Фортуна X» в березні 2015 року - 100%.
Згідно Єдиного реєстру податкових накладних відсутня інформація щодо отримання ТОВ "Фортуна X" (податковий номер 37365142) ПММ від ТОВ «Сачиго» (код ЄДРПОУ 39609703). Відповідно до «АІС Податковий блок» ТОВ «Сачиго» (код ЄДРПОУ 39609703) в березні 2015р. податкова звітність не надавалась.
За квітень 2015р.
ПП «Делавер ЛТД» - ТОВ «Імперія Консалт ЛТД» - ТОВ «Фортуна X» - ТОВ „Капітал X" - ТОВ «ТК Фаро».
Постачальником ПММ по ланці за квітень 2015 року є ПП «Делавер ЛТД» (податковий номер 34333055) зареєстрований у ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві).
Згідно АС «Податковий блок» у ПП «Делавер ЛТД» відсутній імпорт ПММ, згідно Єдиного реєстру податкових накладних з 01.01.2015 року відсутні витрати на транспортування, зберігання, придбання товару або будь-яких інших послуг щодо ведення господарської діяльності.
Податкові накладні на придбання нафтопродуктів ПП «Делавер ЛТД» не зареєстровані в єдиному реєстрі податкових накладних, податкова звітність за період з 01.01.2015-30.04.2015 не надавалась.
Таким чином в обсязі наданих до перевірки документів та отриманої податкової інформації, при аналізі ланцюга поставки до ТОВ «Фортуна X» з'ясовано, що неможливо встановити коло контрагентів останнього, які мали можливість поставити, транспортувати та зберігати нафтопродукти у об'ємі 34194,95 т.
При цьому згідно АІС «Автомобіль» ДАІ МВС України ТОВ «Імперія Консалт ЛТД» не має власних автомобілів, також відсутні дані про залучення сторонніх перевізників для здійснення господарських операцій з перевезення нафтопродуктів на зберігання до ПАТ «Дніпронафтопродукт».
Як наслідок, неможливо підтвердити факт реалізації паливно-мастильних матеріалів (бензин, дизпаливо) на адресу ТОВ «ТК Фаро», оскільки неможливо реалізувати те, що не придбавалось.
Із вищенаведеного виходить, що ТОВ «ТК Фаро» уклало правочини із сумнівними (недобросовісними) контрагентами без прояву належного рівня обережності. Несприятливі наслідки недостатньої обережності ведення суб'єктом господарювання господарської діяльності покладається на особу, яка уклала такі правочини. У випадку недобросовісності контрагента покупець несе ризик від своєї бездіяльності в рамках податкового законодавства, позбавляючись можливості формувати витрати та податковий кредит у зв'язку із відсутністю належним чином оформлених документів.
Фактично, під час здійснення перевірки взаємовідносин ТОВ «ТК Фаро» підприємством не надано належним чином оформлені товарно-транспортні накладні, що підтверджують факт транспортування від підприємств-постачальників на адресу ТОВ «ТК Фаро», документи, що підтверджують факт перебування посадових осіб ТОВ «ТК Фаро» у відрядженні до місць розташування підприємств-продавців та місць отримання нафтопродуктів з метою приймання - передачі нафтопродуктів та інші документи, що підтверджують постачання від підприємств-постачальників до ТОВ "ТК Фаро".
Таким чином, під час складання фінансової звітності у ТОВ «ТК Фаро» були відсутні підтверджуючі документи щодо придбання ТМЦ у ТОВ «Донмас» за грудень 2014р., ТОВ «Нафтакомпані» за лютий 2015р., ТОВ «Капітал X» за березень - квітень 2015р., які були відображені у податковому обліку.
Перевіркою не спростовується факт наявності у ТОВ «ТК Фаро» нафтопродуктів та використання їх у господарській діяльності. Проте, ТОВ «Нафтакомпані», ТОВ «Капітал X», ТОВ «Донмас» дану продукції фактично не поставляли. За результатами автоматизованого співставлення даних податкової звітності встановлено, що ТОВ «Нафтакомпані», ТОВ «Капітал X», ТОВ «Донмас» є посередниками при реалізації ТМЦ. ТОВ «ТК Фаро» укладаючи проміжні угоди досяг тих самих наслідків, яких би він досяг укладаючи угоду безпосередньо з виробником товару ПАТ «Укртатнафта» (код ЄДРПОУ 00152307).
Щодо перевірки дотримання вимог декларування та сплати акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України, платником податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Об'єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).
При цьому реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу (нафтопродукти, скраплений газ, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування (абзаци перший та другий пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року N 1442 (далі - Правила N 1442), роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів (п.2).
Відповідно до ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля". Терміни та визначення понять "роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг.
Торговельна послуга передбачає здійснення додаткової діяльності суб'єкта господарювання в сфері роздрібної та оптової торгівлі з надання допомоги покупцям у здійсненні договору купівлі-продажу товарів, їх доставляння та використовування.
Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265), а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - дата надходження оплати за проданий товар (п. 216.9 ст. 216 Кодексу).
Відповідно до Правил N 1442 розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку.
Згідно з розділом 3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20.05.2008 N 281/171/578/155 (далі - Інструкція N 281):
Згідно п.16.1. Інструкції №281 матеріально відповідальні особи АЗС мають вести облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою N 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
Бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі N 17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.
На підставі перевірених змінних звітів та первинних документів бухгалтерська служба підприємства нафтопродуктозабезпечення складає місячну накопичувальну відомість та обігові відомості, у яких відображаються: кількість завезених на АЗС нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива залежно від масової частки сірки) та цінами; закупівельна вартість та вартість реалізації завезених нафтопродуктів; кількість та вартість нафтопродуктів, реалізованих споживачам за готівку, у тому числі сума ПДВ; кількість та вартість нафтопродуктів, реалізованих споживачам за безготівковими розрахунками згідно з відомостями, за талонами та платіжними картками; результати інвентаризації нафтопродуктів та готівки.
Колегія суддів зазначає, що суб'єктом господарювання до перевірки вибірково надано змінні звіти за формою N 17-НП, у наданні місячних накопичувальних відомостей та обігових відомостей відмовлено.
Відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Останні до перевірки не надано.
Відпуск нафтопродуктів має відображатись у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою N 16-НП.
Також, до перевірки не надані виписані зведені відомості-рахунки кожному споживачу за марками нафтопродуктів та цінами, установленими протягом місяця. У рахунках обов'язково зазначаються кількість та загальна вартість відпущених нафтопродуктів, у тому числі податок на додану вартість.
Укладені договори на поставку нафтопродуктів із суб'єктами господарювання не надано.
Наказом Міністерства Фінансів України від 23.01.2015 №14 «Про затвердження форм декларацій акцизного податку, порядку заповнення декларацій акцизного податку» передбачено порядок заповнення та віднесення реалізованих у роздрібній торгівельний мережі підакцизних товарів, у відповідні графи додатку 6. Декларації.
А саме, у п.п.2 п. 6. р. V зазначеного наказу зазначено, у графу 4 Декларації включається вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торгівельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.
Факт продажу нафтопродуктів не для особистого некомерційного використання, а для використання з метою здійснення комерційної діяльності покупця має бути документально підтверджений: договорами купівлі-продажу нафтопродуктів із зазначенням в них мети придбання нафтопродуктів для використання у господарській діяльності з додаванням до цих договорів у якості додатків копій ліцензій та інших дозвільних документів на здійснення вказаних видів господарської (комерційної) діяльності; зведеними відомостями-рахунками щодо кожного споживача за марками нафтопродуктів та цінами, установленими протягом місяця, із зазначенням кількості та загальної вартості відпущених нафтопродуктів, у тому числі податок на додану вартість; актами звіряння розрахунків із споживачами за відпущені нафтопродукти, складеними щомісяця не пізніше п'ятого числа наступного за звітним місяця; платіжними документами, що підтверджують безготівкову оплату нафтопродуктів покупцем шляхом банківського переказу.
Оскільки суб'єктом господарювання не надано документів, які б підтвердили факт продажу нафтопродуктів не для особистого некомерційного використання, а для використання з метою здійснення комерційної діяльності покупця, то, фактично через мережу його АЗС здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачеві (п. 2 Правил N 1442 та ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять"), такі операції є об'єктом оподаткування акцизним податком відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу.
А тому, враховуючи наведене, суми, віднесені платником до гр.4 Додатку 6 декларації акцизного податку документально не підтверджено, а отже вони підлягають оподаткуванню 5 % збором акцизного податку .
ТОВ «ТК Фаро» за період з 01.01.2015 по 31.05.2015 року занижено податкові зобов'язання з акцизного податку з реалізації нафтопродуктів на суму 5430175,00 грн., в т.ч. по звітних періодах: січень 2015р - 262597 грн., лютий 2015р - 1355133 грн., березень 2015 - 1371610 грн., квітень 2015 - 1281240 грн., травень 2015 - 1159953 грн.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що суб'єктом господарювання порушено пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212, пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213, 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, вимоги наказу Міністерства Фінансів України від 23.01.2015 №14 «Про затвердження форм декларацій акцизного податку, порядку заповнення декларацій акцизного податку».
Факт порушення підтверджується: деклараціями з акцизного податку за січень - травень 2015р.; реєстрами виданих податкових накладних за січень - травень 2015р.; електронними податковими накладними за січень - травень 2015р.
Щодо дослідження фінансово-господарських операцій ТОВ «ТК Фаро» (ЄДРПОУ 39466422) щодо можливого факту легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом за період з 01.11.2014 по 31.05.2015. (Довідка №30/16-25/39466422 від 02.07.2015р. - додаток № 3 до акту перевірки), колегія суддів зазначає наступне.
Як свідчать матеріали справи, за результатами проведеної перевірки підрозділом боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ГУ ДФС в області складена довідка №30/16-25/39466422 від 02.07.2015р стосовно Дослідження фінансово-господарських операцій ТОВ «ТК Фаро» (ЄДРПОУ 39466422) щодо можливого факту легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом за період з 01.11.2014 по 31.05.02015.
Відповідно до пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ зі змінами та доповненнями (далі Кодексу), платником податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Об'єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).
При цьому реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу (нафтопродукти, скраплений газ, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування (абзаци перший та другий пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року N 1442 (далі - Правила N 1442), роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів (п. 2).
Відповідно до ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять" роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг.
Торговельна послуга передбачає здійснення додаткової діяльності суб'єкта господарювання в сфері роздрібної та оптової торгівлі з надання допомоги покупцям у здійсненні договору купівлі-продажу товарів, їх доставляння та використовування.
Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265), а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - дата надходження оплати за проданий товар (п. 216.9 ст. 216 Кодексу).
Відповідно до Правил N 1442 розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку.
Згідно з розділом 3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20.05.2008 N 281/171/578/155 (далі - Інструкція N 281):
Згідно п.16.1. Інструкції №281 матеріально відповідальні особи АЗС мають вести облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою N 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
Бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі N 17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.
На підставі перевірених змінних звітів та первинних документів бухгалтерська служба підприємства нафтопродуктозабезпечення складає місячну накопичувальну відомість та обігові відомості, у яких відображаються: кількість завезених на АЗС нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива залежно від масової частки сірки) та цінами; закупівельна вартість та вартість реалізації завезених нафтопродуктів; кількість та вартість нафтопродуктів, реалізованих споживачам за готівку, у тому числі сума ПДВ; кількість та вартість нафтопродуктів, реалізованих споживачам за безготівковими розрахунками згідно з відомостями, за талонами та платіжними картками; результати інвентаризації нафтопродуктів та готівки.
Суб'єктом господарювання до перевірки вибірково надано кілька змінних звітів за формою N 17-НП, у наданні місячних накопичувальних відомостей та обігових відомостей відмовлено.
Відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Останні до перевірки не надано.
Відпуск нафтопродуктів має відображатись у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою N 16-НП.
До перевірки не надані виписані зведені відомості-рахунки кожному споживачу за марками нафтопродуктів та цінами, установленими протягом місяця. У рахунках обов'язково зазначаються кількість та загальна вартість відпущених нафтопродуктів, у тому числі податок на додану вартість.
Тобто, фактично не підтверджено документально достовірність віднесення сум до гр.4 до Додатку 6 декларації акцизного податку (комерційне використання).
На порушення пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212, пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213, 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України ТОВ «ТК Фаро» за період з 01.01.2015 по 31.05.2015 року занижено податкові зобов'язання з акцизного податку з реалізації нафтопродуктів у сумі 5430175,00 грн., в т.ч. за період з 07.02.02015 року в сумі 5 167 585 грн., а саме по звітних періодах: лютий 2015р - 1 355 138 грн., березень 2015 - 1 371 612 грн., квітень 2015 - 1 281 240 грн..
ТОВ «Таскалуса Плюс» (код ЄДРПОУ 39610077), ТОВ «Туларе» (код ЄДРПОУ 39608118), ТОВ «Ньюнен» (код ЄДРПОУ 39609745), ТОВ «Фресно» (код ЄДРПОУ 39608008). ТОВ «Чатгануга» (код ЄДРПОУ39610331). ТОВ « Модесто ЛТД» (код ЄДРПОУ396Р8982), ТОВ «Дентон Альянс» (код ЄЛРПОУ39610127). ТОВ «Скаммон» (код ЄДРПОУЗ9610991). ТОВ «Кеннер Груп»(код ЄДРПОУ 39609829). ТОВ «Олбани» (код ЄДРПОУ 39609813). ТОВ «Плимут Сервіс» (код ЄДРПОУ 39612627). ТОВ «Дотан» (код ЄДРПОУ 39609698). ТОВ «Гринвилл» (код ЄДРПОУ 39610698). ТОВ «Гастония» (код ЄДРПОУ 36910043). ТОВ «Торреон ЛТД» (код ЄДРПОУ 39611094). ТОВ «Вальехо» (код ЄДРПОУ 39612669). ТОВ «Огаста Сервіс» (код ЄДРПОУ 39610221). ТОВ «Марреро» (код ЄДРПОУ 39609944). ТОВ «Айленд Альянс» (код ЄДРПОУ 39607664). ТОВ «ТОП Бізнес Інвест» (код ЄДРПОУ 39233861). ТОВ «Квестін» (код ЄДРПОУ 39425517). ТОВ «Самтер груп» (код ЄДРПОУЗ9610420). ТОВ «Оберн» (код ЄДРПОУ396Р9897). ТОВ «Самнера» (код ЄДРПОУ 39609106).
Укладені договори на поставку нафтопродуктів із згаданими СГ для перевірки не надано. Реалізація нафтопродуктів вище згаданим СГ декларувалась, як для комерційного використання.
Факт продажу нафтопродуктів не для особистого некомерційного використання, а для використання з метою здійснення комерційної діяльності покупця має бути документально підтверджений: договорами купівлі-продажу нафтопродуктів із зазначенням в них мети придбання нафтопродуктів для використання у господарській діяльності з додаванням до цих договорів у якості додатків копій ліцензій та інших дозвільних документів на здійснення вказаних видів господарської (комерційної) діяльності; зведеними відомостями-рахунками щодо кожного споживача за марками нафтопродуктів та цінами, установленими протягом місяця, із зазначенням кількості та загальної вартості відпущених нафтопродуктів, у тому числі податок на додану вартість; актами звіряння розрахунків із споживачами за відпущені нафтопродукти, складеними щомісяця не пізніше п'ятого числа наступного за звітним місяця; платіжними документами, що підтверджують безготівкову оплату нафтопродуктів покупцем шляхом банківського переказу.
Оскільки суб'єктом господарювання не надано документів, які б підтвердили факт продажу нафтопродуктів не для особистого некомерційного використання, а для використання з метою здійснення комерційної діяльності покупця, то, фактично через мережу його АЗС здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачеві (п. 2 Правил N 1442 та ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять"), такі операції є об'єктом оподаткування акцизним податком відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу.
А тому, враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що суми, віднесені платником до гр.4 Додатку 6 декларації акцизного податку документально не підтверджено, а отже вони підлягають оподаткуванню 5 % збором акцизного податку .
Таким чином, на порушення пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212, пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213, 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового Кодексу України ТОВ «ТК Фаро» за період з 07.02.2015 по 31.05.2015 року занижено податкові зобов'язання з акцизного податку з реалізації нафтопродуктів у сумі 3 141 498,28 грн., в тому числі в розрізі звітних податкових періодів: лютий2015-955 729,35 грн., березень 2015 - 724 746,71грн., квітень 2015-772 121,60 грн., травень 2015 - 688 900,61 грн.
Факт порушення підтверджується: деклараціями з акцизного податку за лютий - травень 2015р.; реєстрами виданих податкових накладних за лютий - травень 2015р.; електронними податковими накладними за лютий - травень 2015р.
На порушення пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212. пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ зі змінами та доповненнями. ТОВ «ТК Фаро» занижено податкові зобов'язання з акцизного податку за період з 01.01.2015 по 31.05.2015 всього у сумі 5 430 175 грн.. в т.ч. по звітних періодах: січень 2015р - 262 597 грн., лютий 2015р - 1 355 133 грн., березень 2015 - 1 371 610 грн., квітень 2015 - 1 281 240 грн., травень 2015 - 1 159 953 грн.
Фінансово - господарські операції з із реалізації нафтопродуктів в адресу підприємств з ознаками фіктивності, таких як ТОВ «Таскалуса Плюс» (код ЄДРПОУ 39610077), ТОВ «Туларе»(код ЄДРПОУ 39608118), ТОВ «Ньюнен» (код ЄДРПОУ 39609745). ТОВ «Фресно» (код ЄДРПРУ39608008). ТОВ «Чатгануга» (код ЄДРПОУЗ9610331), ТОВ «Модесто ЛТД» (код ЄДРПОУ396Р8982). ТОВ «Дентон Альянс» (код ЄДРПОУ 39610127), ТОВ "Скаммон" (код ЄДРПОУ 39610991), ТОВ "Кеннер Груп" (код ЄДРПОУ 39609829), ТОВ "Олбани" (код ЄДРПОУ 39609813), ТОВ "Плимут Сервіс" (код ЄДРПОУ 39612627), ТОВ «Дотан» (код ЄДРПОУ 39609698). ТОВ «Гринвилл» (код ЄДРПОУ 39610698), ТОВ «Гастония» (код ЄДРПОУ 36910043), ТОВ «Торреон ЛТД» (код ЄДРПОУ 39611094). ТОВ «Вальехо» (код ЄДРПОУ 39612669). ТОВ «Огаста Сервіс» (код ЄДРПОУ 39610221). ТОВ «Марреро» (код ЄДРПОУ 39609944). ТОВ «Айленд Альянс» (код ЄДРПОУ 39607664).ТОВ «ТОП Бізнес Інвест» (код ЄДРПОУ 39233861). ТОВ «Квестін» (код ЄДРЦОУ 39425517).ТОВ «Самтер груп» (код ЄДРПОУ 39610420). ТОВ «Оберн» (код ЄДРПОУ 39609897). ТОВ «Самнера» (код ЄДРПОУ 39609106) можливо проведені з метою відмивання та легалізації коштів отриманих злочинним шляхом.
За період з 07.02.02015 по 31.05.2015 із реалізації нафтопродуктів вищевказаним підприємствам ТОВ «ТК Фаро» не сплачено до бюджету акцизного податку в сумі 3 141 498,28 грн..
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що висновки викладені в довідці №30/16-25/39466422 від 02.07.2015р. (додаток № 3 до акту) є правомірними та відповідають вимогам чинного законодавства України.
Щодо виявлених порушень застосування реєстраторів розрахункових операцій, колегія суддів зазначає наступне.
За результатами проведеної позапланової документальної перевірки встановлено порушення р.2 ст.3 п.9 Закону України від 06.07.95 №265/95/ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями та п.267.7 ст.267 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ із змінами та доповненнями, а саме: не забезпечено своєчасний друк фіскальних звітних чеків (2-звітів) в кількості 5 штук, а саме: Z-звіт №0757 за 18.02.2015р. роздруковано 19.02.2015р. в 00:09год. (книга обліку розрахункових операцій №3000012976 «р»/1); Z-звіт №0815 за 17.01.2015р. роздруковано 18.01.2015р. в 00:00:25год., (книга обліку розрахункових операцій №3000009973 «р»/1); Z-звіт №0955 за 29.04.2015р. роздруковано 30.04.2015р. в 00:00:51год., (книга обліку розрахункових операцій №3000012979 «р»/1); Z-звіт №0888 за 08.04.2015р. роздруковано 09.04.2015р. в 00:00:48год., (книга обліку розрахункових операцій №3000012972 «р»/1); Z-звіт №0907 за 12.05.2015р. роздруковано 13.05.2015р. в 00:09:05год., (книга обліку розрахункових операцій №3000012280 «р»/1); не забезпечено зберігання в книзі обліку розрахункових операцій №3000010554 «р»/1 протягом встановленого законодавством терміну фіскального звітного чеку (Z-звіту) №0834 за 19.02.2015р. - не збережено.
Таким чином, висновки викладені в акті від 02.07.2015р. № 2647/22-03/39466422 відповідають вимогам чинного податкового законодавства України.
П.61.1 ст. 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способи здійснення податкового контролю наведені у статті 62 цього Кодексу, за приписами пункту 62.1 якої податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом: інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу.
Згідно до п. 71.1 ст. 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань (п.74.1, п.74.2 ст.74 ПК України).
Колегія суддів зазначає, що акти, які складені за результатами проведених перевірок, це лише службовий документ, компетентна обґрунтована думка (позиція) посадової особи щодо результатів перевірки, яка викладена для використання уповноваженою службовою особою при прийнятті конкретного управлінського рішення.
Дії податкового органу зі складання актів є способом реалізації наданих контролюючому органу повноважень. Самі по собі дії зі складання акту не тягнуть для особи будь-яких правових наслідків.
Висновки, викладені у акті, не породжують обов'язкових юридичних наслідків. Водночас, судження контролюючого органу про фіктивність окремих угод є висновками тільки контролюючого органу, зазначення яких в акті перевірки не суперечить чинному законодавству. Такі твердження акта можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень, дій, в основу яких покладені згадувані висновки акта.
Крім того, дії відповідача щодо внесення до електронної бази даних АІС "Податковий блок" "Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" інформації, отриманої внаслідок проведення перевірки позивача в даному випадку, не. породжують для позивача обов'язкових юридичних наслідків.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області щодо проведення документальних позапланових перевірок ТОВ "ТК ФАРО" (код за ЄДРПОУ 39466422), за результатами яких складено акти: від 08.06.2015 року №2237/15-01/39466422, від 02.07.2015 року №2647/22-03/39466422 та довідка від 02.07.2015 року № 30/16-25/39466422; скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 24.06.2015 року №0000171501/703; зобов'язання Державну податкову інспекцію у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області відновити суми податкового кредиту та зобов'язань ТОВ "ТК ФАРО" в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в актах перевірки від 08.06.2015 року №2237/15-01/39466422, від 02.07.2015 року №2647/22-03/39466422, довідці від 02.07.2015 року № 30/16-25/39466422 є незаконними, необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при ухваленні постанови в частині задоволення позовних вимог були порушені норми чинного матеріального права, і як наслідок апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню в частині задоволення позовних вимог з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.п. 1, 3 ст. 198, ст. 200, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.12.2015р. по справі № 820/10919/15 скасувати в частині задоволення позовних вимог.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК Фаро" відмовити.
В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.12.2005 р. по справі № 820/10919/15 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Бенедик А.П. Водолажська Н.С. Повний текст постанови виготовлений 01.04.2016 р.