Справа № 589/5513/15-а
Провадження № 2-а/589/16/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.04.2016 р. Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді СІнгур В.О., секретар Заєць Л.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради Сумської області представник ОСОБА_1, ОСОБА_2, до ОСОБА_3 про відшкодування надмірно виплачених коштів,
ВСТАНОВИВ:
10.12.2015 року Управляння соціального захисту населення Шосткинської міської ради (далі УПСЗН Шосткинської міської ради) звернулося до ОСОБА_3 з позовною заявою про стягнення надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям в сумі 14877,10грн які незаконно нараховані та виплачені за період з 01.10.2014р. по 30.09.2015 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30.10.2014р. відповідач звернувсь до УСЗН Шосткинської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, вказавши, що додаткових доходів, крім заявлених, не отримує.
Відповідно до Закону України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям відповідач має право на такий вид державної допомоги, як малозабезпечена сім`я, що має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім»ї. Допомогу було призначено та проводились відповідні виплати.
В ході перевірки, а саме згідно повідомлення Шосткинського МРЕВ ДАІ УМВС України в Сумській області встановлено, що у відповідача знаходиться автомобіль ВМW Х-6 2996, 2008року впуску.
Оскільки відповідач свідомо приховав обставини, що впливають на встановлення права, визначення розміру та виплату державної допомоги, а саме: наявність у власності чи володінні не зазначених в декларації дану переплату відповідач повернути в добровільному порядку відмовилася.
В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позов підтримали в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві просили позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_3 проти позову заперечував з підстав пропуску строку звернення до суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації і/або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем ОСОБА_3 було подано заяви до Управління соціального захисту населення Шосткинської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям (а.с. 9-14)
На підставі вказаних заяв, а також поданих відповідачем документів (декларації про доходи) Управлінням соціального захисту населення Шосткинської міської ради були прийняті рішення про призначення відповідачу вказаного виду допомоги в період: з 01.04.2014 року по 30.09.2015 року в сумі 14877, 10грн.
Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради звернулось із запитом до Начальника Шосткинського відділення РЕР УДАІ УМВС України в Сумській області з проханням надати інформацію про наявність у володінні ОСОБА_3 транспортних засобів, зазначивши, що дана інформація необхідна для призначення допомоги. Відповідь на вказаний запит надійшла до Управління праці та соціального захисту населення 15.07.2015 року та згідно цієї інформації за гр. ОСОБА_3 рахуються автомобіль марки ЗАЗ 110307, н/з ВВ212АВ причіп ПФ 01. Фермер н/з ВВ31008ХХ причіп марки ПГА-1 н\з ВВ82ХХ. Більш детальна інформація по системі угон знаходиться в ДАІ Луганська. Також на адресу Управління було надано додатки на 16 аркушах ( а.с5) встановлено, що за ОСОБА_3 рахується автомобіль марки BMW X6 чорного кольору. Саме цей автомобіль не був зазначений ОСОБА_3 на момент подачі декларації про доходи.
Частиною 4 ст. 7 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям» передбачено, якщо сім»єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Як пояснила в судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 допомога призначається на півроку і в разі виявлення недостовірних відомостей, які подав заявник така допомога не може бути раптово припинена.
Таким чином, виплата соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям припиняється у разі, коли уповноважений представник малозабезпеченої сім»ї при зверненні до відповідного державного органу із заявою про надання державної соціальної допомоги навмисно подав недостовірні відомості або приховав відомості при призначенні зазначеної допомоги та визначенні її розміру.
На виконання вказаного Закону Кабінет Міністрів України постановою № 250 затвердив Порядок, пунктом 28 якого встановлено, що якщо сім»єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім»ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім»ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Обов»язковою умовою для повернення чи примусового стягнення отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям є наявність встановленого факту умисних дій особи щодо подання недостовірних відомостей, в тому числі про доходи і майновий стан, які вплинули або могли вплинути на встановлення права на таку допомогу і на визначення її розміру.
Суд вважає, що ОСОБА_3 свідомо приховав відомості про наявність автомобіля, а його доводи що до цього його спонукав працівник Управління є безпідставними, оскільки заповнюючи заяву ОСОБА_3 вланоручно не зазначив наявний у нього автомобіль марки BMW X6 який зареєстрований 14.03.2013 року. Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради звернулось до відповідача з листом в якому поставило питання про повернення зайво виплачених коштів в місячний термін. Відповідач ОСОБА_3 неодноразово звертався до суду з клопотанням про закриття провадження в зв»язку з пропуском позивачем строку звернення до суду, а також з підстав спливу 2місячного строку, хоча при цьому відповідач просив про надання йому місячного терміну для повернення коштів, просив термін для залучення до справи адвоката, однак хоча суд і врахував його прохання та надав відповідні строки відповідач коштів не повернув, захисника не залучив.
З урахуванням викладеного, суд вважає, відповідач навмисно затягував розгляд справи, але при цьому є підстави для ухвалення рішення про задоволення позову, стягнення з відповідача вищевказаної суми на користь позивача.
Згідно зі ст. 94 КАС України, з відповідача на користь Управління соціального захисту населення Шосткинської міської ради належить стягнути судовий збір в сумі 487,20 грн.
Керуючись ст.ст. 9,10,11, 71, 94, 160-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Шосткинської міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Управління соціального захисту населення Шосткинської міської ради надмірно виплачену державну допомогу малозабезпеченим сім»ям в сумі 14877,10грн.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Управління соціального захисту населення Шосткинської міської ради судовий збір в сумі 1 218.00грн.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шосткинський міськрайонний суд шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова у повному обсязі складена протягом п»яти днів з дня оголошення постанови.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_4