Постанова № 56928447, 31.03.2016, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.03.2016
Номер справи
760/22339/15-а
Номер документу
56928447
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

760/22339/15-а

2-а/760/84/16

Солом'янський районний суд м. києва

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 березня 2016 року Солом'янський районний суд м. Києва

в складі судді Кицюк В.С.,

за участю секретаря Піддубняк І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

В грудні 2015 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому, з урахуванням уточнень просить зобов?язати Управління Пенсійного фонду України в Солом?янському районі м. Києва (далі - УПФУ) провести перерахунок його пенсії з 16.12.2015 року згідно довідки прокуратури міста Києва від 15.12.2015 року з розрахунку 90 % із середнього заробітку (14 646 грн. 17 коп.) та виплатити різницю в пенсії з 16.12.2015 року; різницю в пенсії за період з 16.12.2014 року по 15.12.2015 року.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 19 січня 2005 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ УПФУ ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугою років в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач вказує, що 31 травня 2011 року він був звільнений з роботи в органах прокуратури України (з посади начальника відділу з питань розгляду листів та прийому громадян прокуратури м. Києва) згідно наказу № 1027к від 31.05.2011 року за власним бажанням, у зв?язку з виходом на пенсію за вислугою років.

В позовній заяві позивач посилається на те, що 16 грудня 2015 року він звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі та відсотках відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури міста Києва № 18/626 від 15 грудня 2015 року.

Проте, 16 грудня 2015 року УПФУ відмовлено позивачу у проведенні перерахунку його пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 5 листопада 1991 року, з посиланням на внесені зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно яких при виході на пенсію працівником прокуратури, пенсія призначається у розмірі 60% від суми місячної зарплати, а тому будь-який перерахунок пенсії згідно внесених змін до закону повинен здійснюватись у розрахунку 60 %.

Позивач вважає, що вказана відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії є незаконною та необґрунтованою, такою, що грубо порушує його права, законні інтереси та норми Конституції України (а.с.3-6, 35-36)

В судове засідання позивач не з?явився, направив до суду заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.40)

Відповідач в судове засідання свого представника не направив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином (а.с.32-33). Надіславши до суду письмові заперечення (а.с.22), в яких вказує, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року в разі не прийняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, що призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Отже, на думку відповідача, вищезазначеним нормативно - правовим актом, а саме п. 5 Прикінцевих положень визначено, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а тому з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах вищезазначеного Закону, не призначаються, раніш призначені пенсії не перераховуються.

Відповідач зазначив, що оскільки позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва з заявою про перерахунок пенсії 16.12.2015 року, надавши довідку про заробітну плату видану прокуратурою міста Києва 15.12.2015 року № 18/626, то 16.12.2015 року відповідачем обґрунтовано було надано відмову щодо перерахунку пенсії.

Дослідивши матеріали справи та письмові заперечення відповідача, суд приходить до наступного.

Позивач перебуває на обліку в УПФУ з 19.01.2005 та отримує пенсію відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи із розміру 90% від суми заробітної плати, що склала 10 000,00 грн. (основний розмір пенсії від середнього заробітку - 13 578,44 грн., обмеження становить - 10 000,00 грн. (лист Управління Пенсійного фонду України в Солом?янському районі міста Києва № 4858/06 від 17.12.2008 року)

Відповідно до частин 1, 2, 3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинної на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ч.12 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинної на час призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

При цьому, при перерахунку позивачу пенсії відповідачем було застосовано ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 02.03.2015 року, згідно якої пенсія призначається та не перевищує розміру 60 відсотків від суми місячної заробітної плати.

Суд вважає, що внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру» від 02.03.2015 року повинні застосовуватись до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу вищевказаних змін, виходячи з наступного.

Статтею 22 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, крім того передбачено, що конкретні права та свободи визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинної на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому: внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 12, 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали. Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, виходжу із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року №21-445а13.

Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до відповідача, позивач просив зробити перерахунок пенсії, а тому, відповідач повинен був провести перерахунок, керуючись ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в чинній редакції Закону станом на день виходу позивачем на пенсію)

Посилання відповідача на внесені зміни до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», щодо призначення пенсії у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати є необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки прокуратури міста Києва, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ) в розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури міста Києва № 18/626 від 15 грудня 2015 року.

Крім того, враховуючи задоволення вимог позивача в частині перерахунку пенсії відповідно до довідки прокуратури міста Києва від 15.12.2015 року в розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати, на підставі частини 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», також підлягають задоволенню вимоги щодо виплати різниці в пенсії за минулий час, але не більше як за 12 місяців, а саме з 15.12.2014 року по 15.12.2015 року, оскільки право на перерахунок пенсії позивач отримав ще у 2012 році (заробітна плата станом на 14.06.2012 року згідно Постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року становить 14 646,17 грн. - довідка прокуратури міста Києва № 18/626 від 15 грудня 2015 року)

Відповідно до частини 2 статті 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Керуючись вищевказаною нормою, суд приходить до висновку про необхідність визнання дій та рішення управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва від 16.12.2015 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури міста Києва № 18/626 від 15 грудня 2015 року протиправними.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 17, 71, 159-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури міста Києва № 18/626 від 15 грудня 2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити з 15.12.2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ) в розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури міста Києва № 18/626 від 15 грудня 2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва виплатити ОСОБА_1 різницю в пенсії за минулий час, але не більше як за 12 місяців, а саме з 15.12.2014 року по 15.12.2015 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: В.С. Кицюк