Справа № 755/3309/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" березня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Виниченко Л.М.,
за участі секретаря Локоткова І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи ОСОБА_2, Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою у якій просить встановити факт народження ОСОБА_2 його дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5 року у м. Севастополі, Автономної Республіки Крим.
Вимоги мотивує тим, що 28.04.2010 року він зареєстрував шлюб з ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_5 року у них народилася донька ОСОБА_3, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження серії 67 № 160517, яке видано пологовим будинком № 2 м. Севастополя, відповідно до якого він є батьком дитини, а ОСОБА_2 матір'ю.
З метою отримання свідоцтва про народження дитини він звернувся до Міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області. Однак на таке звернення отримав відмову в реєстрації дитини та йому було рекомендовано звернутися до суду.
Встановлення вказаного факту народження дитини необхідно для здійснення державної реєстрації народження дитини та отримання відповідного свідоцтва про народження.
В судове засідання заявник та заінтересовані особи не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
При цьому від заявника, його представника ОСОБА_4 та заінтересованої особи ОСОБА_2 суду надано заяви з проханням розглядати справу у їхню відсутність та задовольнити вимоги. Про причини неявки представника Міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області суд повідомлено не було.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно наданих паспортів та свідоцтва про шлюб, заявник ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрували шлюб 28 квітня 2010 року у Відділі реєстрації актів цивільного стану Ленінського районного управління юстиції у м. Севастополі, актовий запис за № 279 (а.с. 9).
ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_2 народила дитину - дівчинку у пологовому будинку № 2 в м. Севастополі. На підтвердження цього факту надано копію медичного свідоцтва про народження серії 67 № 160517 від 05.02.2016 року (а.с. 10).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо за законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
У відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи у певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Як роз'яснено у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Пунктом 2 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини, серед іншого, є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.
Надане заявником медичне свідоцтво про народження видане медичною установою м. Сімферополя, що знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. ст. 1; 4 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Представник ОСОБА_1 ОСОБА_4 звернулася до Головного територіального управління юстиції у Херсонській області із документами необхідними для реєстрації народження ОСОБА_3, проте у реєстрації було відмовлено листом від 15.03.2016 року за № С63/01-23 з посиланням на те, що надане заявником свідоцтво про народження дитини видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 25).
Отже, з матеріалів справи убачається, що реєстрація народження дитини заявника у органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати народження дитини на підставі вищезазначеного свідоцтва про народження у заявника не має, так як воно видане незаконно створеним органом, який знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до п. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Встановлення факту народження дитини заявнику необхідне для проведення державної реєстрації народження доньки ОСОБА_3, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 року у м. Севастополі.
З урахуванням зазначеного суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, ст. ст. 3, 4, 208, 212-215, 218, 234, 256 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи ОСОБА_2, Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3, дата народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_5 року, місце народження: Автономна республіка Крим, м. Севастополь у батьків: мати дитини - громадянка Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженка м. Севастополь, місце реєстрації АДРЕСА_1; батько дитини: громадянин України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м. Жданів, Донецької області, місце реєстрації АДРЕСА_2.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя