Справа № 372/850/16-а
Провадження № 2-а-34/16
П О С Т А Н О В А
Іменем України
05 квітня 2016 року Обухівський районний суд Київської області в складі:
Головуючого судді Болобана В.Г.,
при секретарі Рудніцькій О.В.
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що одержує пенсію державного службовця, призначену Управлінням Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київській області. 25 лютого 2016 року позивач звернулась до Управління пенсійного фонду в місті Обухові та Обухівському районі з заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії з моменту її призначення, з 28 липня 2011 року, включивши додатково до заробітної плати для обчислення її пенсії суми інших виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, проте отримала відмову. Такий порядок нарахування пенсії позивач вважає незаконним та неправомірним, тому просить визнати неправомірною відмову УПФУ в м. Обухові та Обухівському районі щодо включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобовязати здійснити належним чином розрахунок пенсії.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач (Обухівське обєднане управління пенсійного фонду України Київської області) в поданому до суду клопотанні просить відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, оскільки матеріальна допомога є одноразовою виплатою та незазначена в переліку складових заробітної плати, також повідомляє, що з 01 квітня 2015 року вступив в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень якого, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Крім того ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, щоперерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оцінивши подані суду матеріали, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області з 28 липня 2011 року та отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу».
25.02.2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському району Київської області з заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 03.03.2016 року № 23/С-04 відповідач відмовив у перерахунку пенсії за відсутності підстав для такого перерахунку.
Відповідно до вимог ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Статтею 37-1 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. ОСОБА_1 на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами і доповненнями) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно із Законом № 3723-ХІІ мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV "Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ" (далі - Закон № 432-ІV).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться за зверненням (заявою) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особі на підставі представлених документів. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Частиною 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, щоперерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, оскільки перерахунок має бути здійснений не з 28.07.2011 року (як зазначено в позовній заяві), а з 01.03.2016 року.
Керуючись статтями 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» статтями 41, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», статтями 158, 159, 160-163, 167, 186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Обухівського обєднаного управління пенсійного фонду України Київської області задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Обухівського обєднаного управління пенсійного фонду України Київської області щодо включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питаньна суму 9415,01 грн. та індексації заробітної плати на суму 5081,34 грн. в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»
Зобов'язати Обухівське обєднане управління пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.03.2016 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питаньна суму 9415,01 грн. та індексації заробітної плати на суму 5081,34 грн.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Обухівського обєднаного управління пенсійного фонду України Київської області на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 551 грн. 21 коп.
Постанова суду за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Обухівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги , відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяОСОБА_2