Постанова № 56911589, 30.03.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2016
Номер справи
820/12007/15
Номер документу
56911589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2016 р. Справа № 820/12007/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Мельнікової Л.В. , Бартош Н.С.

за участю секретаря судового засідання Дорошенко Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Лозівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2016р. по справі № 820/12007/15

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Лозівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області , Головного управління ДФС у Харківській області

про скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Фізична особа - підприємець ОСОБА_1, звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача, Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області, та просила визнати Акт ГУ ДФС у Харківській області від 13.12.2015 року в частині порушення ст. 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів від 19.12.1995 року № 481/95 ВР протиправним; визнати рішення Лозівської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС Харківської області про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу 10 000 грн. від 27 листопада 2015 року протиправним та скасувати рішення Лозівської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС Харківської області про застосування фінансових санкцій від 27 листопада 2015 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.12.2015 року відмовлено у відкритті провадження за позовною вимогою Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України Головне управління Державної фіскальної служби України у Харківській області в частині визнання Акту ГУ ДФС у Харківській області від 13.12.2015 року в частині порушення ст. 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів від 19.12.1995 року № 481/95 ВР протиправним.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2016 р. по справі №820/12007/15 вимоги позивача були задоволені. Скасовано рішення про застосування фінансових санкцій Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області №0000322203 від 27.11.2015 року.

Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2016 р. по справі №820/12007/15 відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю - доповідача, позивача та представника відповідача колегія суддів встановила, що підставою прийняття оскаржуваного рішення був акт №1121/20/40/22/НОМЕР_1 від 13.11.2015 року, в якому зроблені висновки про порушенні позивачем п. 12, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст. 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів", п. 14,15 ст. 14 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", ст. 1 Постанови КМУ від 29 вересня 2010 року № 878 Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів.

Задовольняючи вимоги позивача суд першої інстанції виходив з наступного.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" тютюнові вироби - це сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування; роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Згідно з частинами 1, 2 статті 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.

Відповідно до абзацу 14 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим,спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", регламентований спеціальним Порядком, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (далі - Порядок № 790).

Так, згідно з п. 5 Порядку, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.

Пунктом 6 вказаного Порядку також передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, ДПС, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

За приписами п. 8 Порядку, рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за порушення норм Закону складається за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Відповідно до положень п. п. 19-1.1.16 п. 19.1 ст. 19 Податкового кодексу України, контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

В ході проведення перевірки було встановлено, що ФОП ОСОБА_1 здійснювала реалізацію тютюнових виробів за цінами вище від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробником з додаванням 5% акцизного збору, а саме одну пачку цигарок "Честерфілд" продано за ціною 20,50 грн., тоді як на пачці цигарок зазначена ціна у розмірі 19,50 грн.

Відповідно до пп. 14.1.4 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).

Згідно пп. 14.1.106 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.

Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому цим Кодексом. Продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Підпунктом 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України встановлено, що об'єктами оподаткування є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Відповідно до пп. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.

До матеріалів справи приєднаний лист Державної фіскальної служби України № 1519/7/99-99-19-03-0317 від 20.01.2015 року, в якому роз'яснено що акцизний податок за ставкою 5 відсотків сплачується починаючи з 01 січня 2015 року, незалежно від наявності прийнятих місцевими радами рішень, оскільки Кодексом передбачена єдина ставка 5 відсотків. Також повідомлено, що роздрібна ціна тютюнових виробів, що реалізується в роздрібній торгівельній мережі та вище якої не може здійснюватися їх продаж, формується таким чином: обчислення грачиної роздрібної ціни тютюнових виробів (ГРЦТВ): ГРЦТВ = МРЦ : 100 х 105. Фактична роздрібна ціна, за якою продають тютюнові вироби має дорівнювати або бути меншою, ніж ГРЦТВ.

При здійсненні перевірки позивача контролюючим органом використано вищевказану формулу обчислення грачиної роздрібної ціни тютюнових виробів, та в подальшому встановлено, що позивач не повинна була продавати пачку цигарок "Честерфилд" за ціною 20,50 грн., оскільки кінцева вартість цього товару повинна становити 20,48 грн.

На думку суду першої інстанції вказаний лист Державної фіскальної служби України № 1519/7/99-99-19-03-0317 від 20.01.2015 року носить рекомендаційний характер, не спричиняє виникнення будь - яких прав і обов'язків осіб чи суб'єктів владних повноважень, не регламентує імперативності їх дій в тій чи іншій сфері суспільних правовідносин, дотримання яких забезпечується правовими механізмами, а тому суд дійшов висновку, що чіткого визначення та закріплення формули для обчислення грачиної роздрібної ціни тютюнових виробів на законодавчому рівні немає.

Зважаючи на вищевикладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.

Висновки суду першої інстанції не можуть бути визнані обґрунтованими з наступних підстав.

Як свідчать матеріали справи під час проведення перевірки перевіряючими було встановлено факт реалізації пачки сигарет «Честерфилд» за ціною 20,50 грн., проте на пачці виробником задекларована ціна 19,50 грн., що є порушенням приписів ст.11-1 Закону № 481/95-ВР.

Факт продажу пачки сигарет «Честерфилд» за иіною 20 грн. 50 коп. підтверджується і письмовими поясненнями ОСОБА_1, які були надані в ході проведення перевірки та не заперечується позивачем. Вписьмових поясненнях позивач зазначила, що «...на пачці вказана продажна ціна 19грн. 50коп...».

Відповідно до ст. 11-1 Закону України № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ", встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.

Відповідно до пп. 14.1.106 п. 14.1 ст. 14 ПК України максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.

Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому Кодексом. Продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Згідно з п. п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України об'єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Пунктом 215.1 ст. 215 ПК України тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну віднесено до підакцизних товарів.

За приписами п. п. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 ПК України для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до п. п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 цього Кодексу, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.

Оскільки, відповідно до пп. 14.1.4 п. 14.1 ст. 14 ПК України акцизний податок - це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції), то 5 відсотків акцизного податку має бути включено до вартості тютюнових виробів з урахуванням податку на додану вартість, які реалізовуються в роздрібній торгівлі.

Зазначена позиція викладена в листі ДФС України від 20.01.2015р. №1519/7/99-99-19-03- 03-17, в якому також визначено обчислення граничної роздрібної ціни тютюнових виробів (лист розміщений на офіційному сайті ДФС України - www.sfs.gov.ua).

При цьому колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що оцінка цього листа судом першої інстанції як такого, що носить рекомендований характер, не впливає на кінцевий розрахунок вартості тютюнових виробів, які реалізовувались позивачем. Оскільки кінцева вартість продажу пачки сигарет формується з максимальної роздрібної ціни з урахуванням акцизного податку розрахованого у відповідності до п.п.213.1.9 п. 213.1 ст. 213 тап. п. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 ПК України то розрахована тільки на підставі цих норм все одно складає 20 грн. 48коп.

Тобто суб'єкт господарювання повинен здійснювати реалізацію тютюнових виробів за цінами не вищими за максимальні роздрібні ціни.

Оскільки під час перевірки було встановлено, що на пачці сигарет «Честерфилд» була зазначена максимальна роздрібна ціна 19,50 грн., то і ФО-П ОСОБА_1 не повинна була продавати цей товар за ціною 20,50грн. Водночас, оскільки з 1 січня 2015 року акцизний податок сплачується за ставкою 5 відсотків, який не включається до максимальної роздрібної ціни, то він враховується суб'єктом господарювання під час формування кінцевої вартості продажу пачки сигарет.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2016 р. по справі №820/12007/15 прийнята при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 3 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Лозівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2016р. по справі № 820/12007/15 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Лозівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 27 листопада 2015 року - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Мельнікова Л.В. Бартош Н.С. Повний текст постанови виготовлений 04.04.2016 р.