Провадження № 2-а-785/15
Справа № 760/21195/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2015 року суддя Солом'янський районний суд м. Києва Козленко Г.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернулась до Солом'янського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва щодо відмови перевести ОСОБА_2 з пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника у відповідності до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначенні та виплаті пенсії по втраті годувальника, а також у невиплаті щомісячної компенсації за втрату годувальника; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва перевести ОСОБА_2 з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва призначити та виплачувати ОСОБА_2 державну пенсію у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50% від пенсії померлого чоловіка, з врахуванням довідки про заробітну плату ОСОБА_3 від 07.09.2002 року № 73 та щомісячну компенсацію за втрату годувальника у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 06.07.2015 року. на підставі ст.ст. 50, 52, 54, 67, 71 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як вдові учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позовні вимоги мотивує тим, що вона з 2008 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 06.07.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, після смерті її чоловіка ОСОБА_3, який отримував пенсію як особа, що віднесена до 1 категорії за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та помер ІНФОРМАЦІЯ_3. Однак листом № 8239/06 від 13.07.2015 року відповідач відмовив позивачу в такому переведенні, з підстав відсутності первинних документів про роботу в зоні ЧАЕС на підприємстві. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки вона має право на призначення їй пенсії у зв'язку із втратою годувальника, тобто після смерті її чоловіка, який до дня смерті перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва та отримував пенсію по інвалідності за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що була призначена відповідачем на підставі первинних документів, які підтверджують періоди перебування чоловіка позивача в зоні відчуження, та на підставі яких, відповідно, останньому була призначена пенсія, що звільняє позивача від обов'язку повторного надання відповідачу таких документів. Тому, надавши всі передбачені законом документи, які надають право позивачу на отримання пенсії по втраті годувальника, позивач вважає відмову відповідача у здійсненні такого переведення незаконною, що є підставою звернення з даним позовом до суду.
Відповідно до ухвали Солом'янського районного суду м. Києва від 03.12.2015 року по справі відкрито скорочене провадження.
Представник відповідача у наданих письмових запереченнях позов не визнав, посилаючись на його необґрунтованість та на те, що дії Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва відповідають чинному законодавству.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно із п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, приймаючи до уваги письмові заперечення відповідача, долучені до матеріалів справи, приходить до висновку, що, адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно частини третьої ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва і отримує пенсію за віком з 2008 року, що підтверджуються пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 03.06.2008 року. (а.с. 12)
Відповідно до посвідчення безстрокової дії Серії НОМЕР_2 від 26.07.2002 року, ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Категорії 1 та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». (а.с. 14)
26.01.1984 року між ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_1, у Лівобережному відділі реєстрації шлюбів м. Києва з Державним Центром розвитку сім'ї зареєстровано шлюб, про що зроблено актовий запис № 169. (а.с. 15)
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3, що підтверджено свідоцтвом про смерть, виданим Відділом реєстрації смерті у м. Києві 12.02.2015 року, актовий запис №2907. (а.с. 16)
За даними Експертного висновку, виданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України від 30.03.2015 року № 1560, захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_3, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. (а.с. 31)
30.04.2015 року Київською міською державною адміністрацією ОСОБА_2, дружині померлого ОСОБА_3, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, категорії 1, видано Довідку, яка є підставою для надання пільг і компенсацій, передбачених пунктами 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23, 27 статті 20, ст.ст. 48, 52, 53, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». (а.с. 18)
Листом від 13.07.2015 року № 8239/06 на звернення позивача від 06.07.2015 року з документами про переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника - чоловіка позивача ОСОБА_3, Управлінням Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва відмовлено у такому переведенні, з підстав відсутності в матеріалах пенсійної справи первинних документів, які б підтверджували роботу померлого ОСОБА_3 в зоні ЧАЕС та з підстав розбіжності докіментів. (а.с.22)
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно положень статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Непрацездатними членами сім'ї також вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.
Судом встановлено, що предметом спору є вимоги позивача щодо визнання незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва в переведенні позивача з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, мотивовану відсутністю в матеріалах пенсійної справи первинних документів, які б підтверджували роботу померлого чоловіка позивача в зоні ЧАЕС, та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за документами, наявними в пенсійній справі.
З матеріалів справи вбачається, що у довідці АТЗТ «Автобаза №1» №5-к від 24.01.2002 року по маршрутному листу зазначено, що водій вантажного автомобіля ОСОБА_3 був відряджений та виконував роботи по доставці асфальтобетону на об'єкти: 17.05.1986 року на 2 години у с. Копачі, 10.06-20.06.1986 року у м. Чорнобиль, на пори площадку (м. Припять) на 125 годин. Дану інформацію підтверджують довідки ПАТ «Автобаза №1» №254 від 09.12.1992 року та № 014-к від 01.07.2015 року.
Також, у довідці № 36-к від 02.08.2002 року, виданої АТЗТ «Автобаза №1» зазначено, що ОСОБА_3, у період з 17.01.1986 року по 17.05.1986 року, з 10.06.1986 року по 20.06.1986 року був безпосередньо зайнятий на роботах передбачених Постановою ЦК КПСС, Ради Міністерств СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 року №665-195, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку №1, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. Згідно ч. 2 зазначеної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про правомірність вимог позивача в частині визнання протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва в переведенні позивача з одного виду пенсії на інший за її заявою від 06.07.2015 року та вважає за необхідне зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва перевести позивача з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, оскільки судом встановлено, що позивачу призначено 03.06.2008 року пенсію довічно, реалізувала у встановленому законом порядку своє право на звернення до відповідача із заявою про переведення її на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, а саме: її чоловіка, який з 26.07.2002 року отримував пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Категорії 1, що не заперечено відповідачем, та факт смерті годувальника підтверджено позивачем відповідними доказами, при цьому позивачем було надано всі документи, необхідні для переведення на вказаний вид пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, що також не спростовано відповідачем, та останнім не наведено об'єктивних правових підстав відмови у переведенні позивача на вид пенсії, вказаний нею у заяві від 06.07.2015 року.
Оскільки переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви, з якою позивач звернулась до пенсійного фонду 06.07.2015 року, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.46 Конституції України, ст.ст.9, 10, 36, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2, 11, 17, 71, 158-163, 167, 183-2,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_2 в переведенні на пенсію у зв'язку з втратою годувальника - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва з 06.07.2015 року перевести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника - її чоловіка ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за документами, наявними в пенсійній справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: