Справа №295/12258/15-а
Категорія 45
2-а/295/31/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.03.2016 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі:
головуючого - судді Зосименка О.М.,
за участі секретаря - Забродцького А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України про визнання дій протиправними, скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Позивач звернулася до суду з позовом до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України, в якому просила суд визнати протиправними дії відповідача при здійснені розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2014 рік та скасувати податкові повідомлення - рішення: № 109-17 від 05.06.2015 року на суму 3368,61 грн. та № 110-17 від 05.06.2015 року на суму 3339,78 грн. та зобов'язати відповідача здійснити новий розрахунок.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що Згідно ЗУ № 1166-УІІ від 27.03.2014 року з 01.04.2014 року в статтю 265 Податкового кодексу України внесено зміни щодо бази оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме: житлову площу нерухомості змінено на загальну площу.
В порушення ст..4 Податкового кодексу України, ст. 21 Конституції України відповідачем нараховано податок на нерухоме майно фізичним особам за 2014 рік за період 01.01.2014 року по 31.03.2014 - із житлової площі нерухомості, а за період 01.04.2014 року по 31.12.2014 - із загальної площі нерухомості, тобто посеред бюджетного періоду.
В судовому засіданні позивач підтримала вимоги і просила задовольнити позовні вимоги. Представники відповідача заперечили проти позову і просили відмовити в позові за безпідставністю.
Заслухавши позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Згідно ЗУ № 1166-УІІ від 27.03.2014 року з 01.04.2014 року в статтю 265 Податкового кодексу України внесено зміни щодо бази оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме: житлову площу нерухомості змінено на загальну площу.
Рішенням Житомирської міської ради від 18.06.2014 року за №685 про внесення змін до рішення Житомирської міської ради від 07.02.2014 року №614, яким у п.24 встановлено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, виходячи з житлової площі, було внесено зміни та встановлено, нарахування з загальної площі.
У червні 2015 року позивачу надійшли податкові повідомлення - рішення за 2014 р.: № 109-17 від 05.06.2015 року на суму 3368,61 грн. та № 110-17 від 05.06.2015 року на суму 3339,78 грн.
Згідно ч п. 265.1 ст. 265 та п 10.1 ст. 10 Податкового кодексу України (далі - ПК України) податок на майно, складовою якого є податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є місцевим податком. Специфіка місцевих податків полягає в тому, що їх встановлюють місцеві ради (сільські, селищні або міські) відповідно до вимог та в межах, визначених ПКУ.
Якщо місцева рада приймає рішення про встановлення певного податку або про зміну його елементів, таке рішення набуває чинності відповідно до вимог, передбачених у Податковому кодексі України.
Так, відповідно до пп. 12.4.3 ст. 12 ПК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад щодо податків та зборів належить до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їхніх ставок, зміну об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке має наслідком зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набуває чинності з початку бюджетного періоду.
Згідно з пп. 12.3.4 ст. 12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюються відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Крім того ст. 4 ПК України передбачає принцип стабільності податкового законодавства, який означає, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше ніж за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їхні ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Бюджетний період, відповідно до ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України, становить один календарний рік, який починається з 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того самого року.
Отже, встановивши, що зміна об'єкта оподаткування відбулася посеред бюджетного періоду, суд дійшов висновку, що застосування змін та нарахування податку з врахуванням вищевказаних змін повинно здійснюватися з початку нового бюджетного періоду, тобто з 1 січня 2015 року.
Таким чином, з врахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача при здійснені розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2014 рік та скасуванні оскаржуваних податкових повідомлень. В решті вимог слід відмовити, оскільки скасування оскаржуваних рішень є підставою для здійснення нового розрахунку податку для позивача.
Керуючись ст. ст. 8, 19,21,22 Конституції України, положеннями Податкового кодексу України, ст. ст. 9, 11, 70, 71, 86, 158-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Житомирської об'єднаної ДПІ ГУ Міндоходів у Житомирській області при здійснені розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2014 рік .
Скасувати податкові повідомлення - рішення: № 109-17 від 05.06.2015 року на суму 3368,61 грн. та № 110-17 від 05.06.2015 року на суму 3339,78 грн.
В решті вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя О.М. Зосименко